Střídavá péče - jak dlouho je dítě u mámy/táty

Odpovědět
KatkaF
Nováček fóra

Střídavá péče - jak dlouho je dítě u mámy/táty

Příspěvek od KatkaF » 17 zář 2015 19:37

Ahoj všem, před rokem jsem se rozhodla ukončit prakticky už mrtvý partnerský vztah a netušila jsem, jak náročné bude za rok řešit střídavou péči. S manželem jsme spolu ještě nějakou dobu bydleli, máme i nadále velmi dobrý přátelský vztah, nicméně, když se před pár měsíci odstěhoval k nové přítelkyni, začaly problémy s předáváním syna. Nejsme schopni zajet nějaký co nejšetrnější model pro drobka, který při každé předávce brečí, že nechce k tomu druhému a je nám to hrozně líto. Zvykne si na nové prostředí a "nového" rodiče rychle, ale ten stres všech třech stran... Nevíme, jestli nastavit předávání po delší době (ideálně bychom chtěli cca po třech dnech, z praktických důvodů), třeba týden, 10 dní, ale zdá se mi to u 4-letého dítěte velmi dlouhá doba.

Chtěla bych se tedy zeptat na zkušenosti jiných rodičů, kteří možná něco podobného řešili a jak to vyřešili ke spokojenosti všech. Je to pro nás všechny nová, těžká situace. Díky!

JJL
Stálice fóra

Re: Střídavá péče - jak dlouho je dítě u mámy/táty

Příspěvek od JJL » 17 zář 2015 21:05

"při každé předávce brečí, že nechce k tomu druhému" - to je naprosto běžné,
lze tomu napomoci vhodnou přípravou, tak aby to byla pro něj očekávaná/plánovaná věc,
aby nebyl vytrháván z nějaké zajímavé činnosti a zároveň se i na něco nového těšil
k intervalu viz např. ten článek http://www.stridavka.cz/stridava-pece-o ... cu-16.html

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 17 zář 2015 22:17

A v jakych intervalech teda stridate ted? Pro 4-lete mi prijde tyden uz docela fajn. Ale chce to ho z obou stran fakt motivovat, aby se uz na konci intervalu tesil k mamce/tatkovi, co spolu budou delat.

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 18 zář 2015 14:23

JJL píše:"při každé předávce brečí, že nechce k tomu druhému" - to je naprosto běžné
Já měl syny ve střídavce už v době, když jim bylo 3 a 5 let, a při předání nám fakt nebrečeli, kdyby brečeli, tak by mi to taky bylo líto :(

Souhlasím, že příprava hodně pomůže (namotivovat kluka, ať se těší i k druhému rodiči).

Praktických rad mám několik, ale je mi jasné, že každé děcko je individualita:
1) Pokud chodí do školky, tak předávat po školce (neuvidí druhého rodiče, tak má menší důvod plakat)
2) Pokud budete předávat třeba po týdnu, tak doporučuji nechat nějaká odpoledne i pro druhého rodiče
3) Nebránit děcku kdykoliv zavolat druhému rodiči, pokud nejsou vztahy moc napnuté, tak občas překousnout i společnej program s ex
4) Snažit se nemluvit o druhé rodině před děckem negativně, vystupovat jednotně, děcka si lépe zvykají na nějakej pravidelnej řád, nemají rády nejistotu ...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

Odpovědět