Střídavá péče a stěhování

Zuzanka
Nováček fóra

Střídavá péče a stěhování

Příspěvek od Zuzanka » 01 čer 2016 16:21

Dobrý den, ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak je to se střídavou péčí a stěhováním do místa vzdáleného více jak 60 km od původního bydliště? Mám dcerku ve střídavé péči, souhlasila jsem se střídavou péčí, protože jsem nechtěla, aby dcerka přišla o tatínka a aby měl možnost jí rovněž vychovávat. Jelikož jsme spolu vycházeli více méně dobře, na všem jsme se vždy dohodli, bydleli jsme i poměrně blízko sebe, nebyl to takový problém. Dnes tohoto rozhodnutí lituji. Bohužel od doby, co si našel tatínek dcerky novou partnerku, dělá mi jen samé problémy, nepříjemnosti, v ničem nevychází vstříc. Dřív jsme se společně i o všem radili, když byla dcerka u jednoho z nás, mohli jsme jí volat, řešili jsme spolu prostě všechno, co se dcerky týče. Teď už to možné není. Nejen, že nesmím dceři volat, ale vše musím řešit jen mailovou korespondencí. Nevím, co dcerka u tatínka dělá, co procvičuje, co se učí, kde byla ... apod. Dost se to podepisuje hlavně na dítěti. Dcerce je skoro pět let. Když je u tatínka, tak nechodí do školky. Nyní se chce otec dítěte odstěhovat více než 60 km daleko. Zažádala jsem o změnu na soud a to o možnost mít dcerku ve své péči s prodlouženou péčí otce. Máte s tím někdo zkušenosti?

Majk
Nováček fóra

Re: Střídavá péče a stěhování

Příspěvek od Majk » 01 čer 2016 17:20

Z mého pohledu, když pomineme stěhování, má dcerka vážnější problém být u otce? Zanedbáva ji? A nebo je problém jen v informacích? To si nemyslím, že je důvod ke zúžení styku s otcem. Péče o dítě je zájmem dítěte, ne rodičů. Soud má rozhodovat v zájmu dítěte. Samozřejmě, že 60 km už je hodně, zvláště, pokud má dítě mít jednu školu.

Zuzanka
Nováček fóra

Příspěvek od Zuzanka » 01 čer 2016 17:30

Jestli se dá brát zanedbání třeba to, že jde s dcerou do ZOO když je nemocná, bere ATB, nebo jí nedává předepsané léky ... apod. Takových to situací je více. Také že nechodí vůbec do školky, pokud je u otce, tím má potom i problém se zařazením v kolektivu, s adaptací. Zas na druhou stranu můžu říct, že jí má rád. Jinak bych na střídavou péči nikdy nepřistoupila. Stěhování vnímám ale jako velkou překážku, zvláště, má-li chodit dítě v budoucnu do jedné školy. Já jsem život přizpůsobila maximálně svému dítěti. Měla jsem nabídku na práci, na jiný život, odstěhovat se pryč. Vzdala jsem se toho jen abych zůstala tam, kde se dcera narodila a kde má své zázemí.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 02 čer 2016 09:23

To ja bych jako nic vazneho nebral. Proste to dela jinak nez ty. Asi sam vi, jestli je jeste nemocna, nebo jen dobira atb a klidna prochazka v zoo ji udela dobre. Treba si nepreje aby predepsane leky brala, treba ma nazor ze je to zbytecne, a ze ji lepe bude bez nich? Tady samozrejme zalezi na tom co je to za leky a proc byly predepsane .... jen si takovy pohled u "nedulezitych" leku dokazu predstavit.
Problem muze byt, ze Ty asi chces vsechno okolo ditete "ridit" (mozna i otce, jak ma co delat a jak je co spravne). Trosku mi to pasuje k tomu co pises. Ale delat z par vet na dalku diagnostiku je hloupost - jen se nad timhle pohledem treba zkus zamyslet, a pustit to - do toho co dite dela nebo nedela s otcem nezasahovat, odstrihnout se od toho, nechtit to ovlivnovat.
Dite stehovani spravne podane (s obema rodici) jako problem nebere, neni prehnane zavisle na jednom miste, kolektivu, umi vazby navazovat rychleji (u vetsiny deti). Ale stehovani otce takhle daleko od matky opravdu vidim jako problem, a od nej velkou nezodpovednost. Jak si to nadale predstavuje? Dve skoly? Zkus s nim o tom promluvit, a treba ho i nasmerovat na diskuzi sem.
Zaverem tedy - to co pises (otec nekomunikuje, dela to co nechces, chodi s ditetem s atb do zoo...) vidim jako malichernosti co by nijak namely SP narusovat (koneckoncu to same by prece bylo pri tve vyhradni peci). Bud rada, ze dite ma nadale oba rodice a ma je rado. Stehovani otce se mi ale nelibi, sam bych to minimalne do puberty ditete neudelal, a jako vhodne to nevidim.

Zuzanka
Nováček fóra

Příspěvek od Zuzanka » 14 čer 2016 11:04

Já právě řeším hlavně to stěhování. To ostatní mě může třeba rozčilovat, ale nic s tím neudělám. Léky, o kterých se bavíme, jsou bohužel léky důležité. Ale chápu, na dálku se to těžko vysvětluje. Ad ZOO, tady asi vysvětlím celou situaci, proč mě to naštvalo. Otec dítěte mi volá v neděli večer, abych dítě odhlásila ze školky, že je nemocné. Já si dítě měla tehdy vyzvedávat zrovna v pondělí večer. Dobrá, zrušila jsem školku a zařídila hlídání pro dítě přes den. A pak se dovím, že s ní byl v pondělí v ZOO? Když měla horečky (angína). Ale o tohle teď vážně nejde. Řeším teď stěhování. Je to pro mě noční můra. Jak to bude se školou do budoucna? Ani u školky nám psycholožka nedoporučila, aby měla dcerka dvě. Dále není v mých možnostech, abych si pro dítě dojížděla takovou dálku. Opravdu se bojím, co mě čeká. Celou situaci řeším i s OSPOD. Ti mi poradili, že až se otec odstěhuje, abych podala PO a změnila místo předávání dítěte na místo trvalého bydliště dítěte, že je velká pravděpodobnost, že mi soud vyjde vstříc. My ani nemáme pevně to místo dané, dokonce ani hodinu, nic. Máme SP dohodou, takže i místo jsme si dohodli. Zprvu si jezdil pro dítě bývalý manžel. Pak to ale změnil, abych si pro dítě jezdila já, když jsem jí měla mít já a já mu vyšla vstříc. No teď to ale nepůjde. Nicméně předběžné opatření pak řeší jen to předávání. Neřeší to školku a školu do budoucna.

Zuzanka
Nováček fóra

Příspěvek od Zuzanka » 14 čer 2016 11:07

Jo a ještě jedna věc. To, že se plánuje stěhovat vím bohužel od našich společných kamarádů a také z OSPOD. Sám mi to ještě neřekl. Vím to už cca 2 měsíce a zatím žádná informace o této podle mě hodně důležité skutečnosti. Nevím, na co čeká. Budeme mít cca za 2-3 měsíce soudní stání, tak tam se to probírat určitě bude.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 14 čer 2016 12:43

A co na to OSPOD? Je k tomu úmyslu nějaký důkaz, listina, protokol ve spisu OSPOD?
Pokud by to bylo míněno vážně, pak lze dát návrh na určení místa bydliště místo svěření do péče matky, doplněné návrhem na předběžné opatření, jímž se otci uloží zdržet se změny bydliště dítěte (nikoliv jeho).
Určitě bych o tom s otcem jednal, tím lépe, když to má být po mailech. Zkuste najít řešení, při vzdálených bydlištích je asi nejlepší (zvlášť když je o dítě postaráno i ve všední den bez školky) to do budoucna řešit asymetrickou střídavkou, kdy otec by měl dítě v péči 3x ze 4 týdnů od čtvrtka večer do neděle večer nebo do pondělí ráno. Až bude chodit dítě do školy, musel by mu otec zajistit domácí výuku. Každopádně zátěž dopravy by měl nést on.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Zuzanka
Nováček fóra

Příspěvek od Zuzanka » 14 čer 2016 14:31

Já se bez mučení přiznám, že se s ním už bojím cokoliv řešit. Normálně mám strach. V novém návrhu, který jsem podala na soud je, že by měl dítě každý druhý týden od čtvrtku do neděle. Momentálně si dítě střídáme po čtyřech dnech, což je docela šílený.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 14 čer 2016 15:29

Zuzanka píše: že by měl dítě každý druhý týden od čtvrtku do neděle.
To je malo na to aby si s ditetem udrzeli navzajem vztah otec/dite.
Proc ted stridate po 4 dnech, a ne po tydnu?
Neni rozumne a ani spravne se "bat" s druhym rodicem neco resit, zvlast kdyz jde o tak zavaznou vec. Rozhodne se majlem na stehovani zeptej - je to hodne zavazna vec tykajici se ditete, na to by ti mel otevrene odpovedet.

Zuzanka
Nováček fóra

Příspěvek od Zuzanka » 15 čer 2016 07:41

Po čtyřech dnech proto, že si to tak přál otec. Čtyři dny dělá, čtyři dny má volno. Když jsem byla ještě doma, tak to jakž takž šlo. Ale jak chodím už do práce, tak je to nevyhovující pro mě. Dítě kolikrát nějaký měsíc nemám o víkendu žádný den, což je špatně. Potřebuji s dcerkou být i v době volna a né jí vídat jen po práci, kdy každý rodič zná, jak to většinou ty večery probíhá (večeře, umýt, spát ...).
Co se týče řešení stěhování po mailu. Právnička mi radí, aby se to vytáhlo až u soudu. Kdo zná a ví, jak probíhá komunikace po mailu s mým ex manželem, tak to pochopí. Každý mi radí něco jiného a já nevím, co mám dělat. Je mi jasný, že tohle všechno pak nejvíc odnese to dítě. Nikdy jsem nebyla zastáncem rozvodů a vždy jsem v případě rozvodů litovala nejvíce děti. A najednou se to týká i mě. Mohu říci na svojí obhajobu, že já rodinu nerozbila (podvádění, lhaní, spáchání trestného činu ze strany manžela, ale to tady teď řešit nechci). Vím jen, že se toto manželství zachránit prostě nedalo. A já můžu jen litovat, že jsem někoho takového potkala a tím zničila život nejen sobě.
Každopádně moc děkuji alespoň za nějaké rady a typy, co dělat. Musím se na budoucí soud důkladně připravit. Připadám si jako v pasti. Ale jak se říká, každý svého štěstí strůjcem.

Odpovědět