Střídavá péče - manipulace dítěte

Odpovědět
Luke
Stálice fóra

Střídavá péče - manipulace dítěte

Příspěvek od Luke » 30 čer 2016 21:30

Dobrý den, rád bych Vás požádal o pomoc, radu. Možná se s tím někdo z Vás již setkal. Jsem otec 5,5 letého dítěte, o které pečuji v rámci střídavé péči. Střídavá péče byla stanovena soudem. Matka požadovala dítě do výlučné péče. Střídavá péče funguje od ledna 2015, střídání týden/týden. V poslední době ale u dítěte pozoruji změnu v jednání a postojů směrem k mé osobě jako otci. Dítě mi říká, že maminku miluje a tatínka má jenom rádo. Postoj matky je, že máma je víc, než táta. Tento postoj prezentuje otevřeně před dítětem a na dítě neustále šišlá, dělá scény při předávání a říká mu, jaký je chudáček, že to se mnou bude muset vydržet, a že je to hrozné, že se neuvidí. Dítě se okamžitě změní, začne mi odsekávat, brečet, neposlouchá. Domnívám se, že matka dítě v čase, který s ním tráví, manipuluje. Dítě mi začalo říkat, že s maminkou je méně času než se mnou. Jak jsem psal výše, o dítě pečujeme v rámci střídavé péče 7/7.
Když jsme spolu, snažím se náš společný čas plnohodnotně vyplnit. Dítě vedu ke slušnému chování, hrajeme si spolu, dodržujeme denní i noční režim, hygienické návyky. Bohužel toto u matky jaksi pokulhává. Dítě chodí spát pozdě v noci, nečistí si zuby,…Matka velmi často odkládá dítě k babičce a tak se stává, že většinu víkendů matky, tráví dítě u prarodičů. Dítě pak zcela správně říká, že je s maminkou málo, a že mu chybí. Když se snažím vysvětlit, že s mámou i tátou tráví stejně dlouhý čas, ale že máma ji ve svém čase dává o víkendech k prarodičům, kde sama pak není, tak se o tom dítě odmítá bavit a vůbec tuto skutečnost nepřipouští. Prosím, setkal se někdo s takovým chováním dítěte? Jak jste vzniklou situaci řešili? Mám obavy, že si matka tímto chováním „připravuje cestu“ ke znovuotevření otázky výlučné péče. Děkuji

forU
Stálice fóra

Re: Střídavá péče - manipulace dítěte

Příspěvek od forU » 01 črc 2016 09:30

V tomhle případě fungují tyto věci - řádně a s láskou pečovat, tuto péči dokumentovat, spolupracovat s lékařem, školkou, občas se s dítětem jen tak mimochodem objevit na OSPOD zeptat se na nějakou pitomost, aby vás viděli spolu.
Pak by mělo fungovat podporování vztahu dítěte k matce. Další věc je otužovat dítě vůči manipulacím, rozvoj jeho schopnosti si dělat vlastní názor, tedy vést ho k samostatnému uvažování a posuzování věcí (nikoliv na vašem konkrétním případu, ale v čemkoliv jiném, na příkladu kamarádů, pohádek apod.) dítě si to pak na vlastní případ promítne. Takže používat vedení k vlastnímu úsudku o věcech formou otázek.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

tulen2
Stálice fóra

Re: Střídavá péče - manipulace dítěte

Příspěvek od tulen2 » 01 črc 2016 12:31

Ja bych k tomu jen dodal - a nepripoustet problem. V maximalni mire se to snazit zvladnout sam, pripadne s pomoci nejakeho kamarada psychologa. Jakmile budes psat matce aby ho nemanipulovala, aby nesislala, resit s ni chovani ditete a mozne duvody, jakmile na to zacnes sam jakkoli upozornovat, problem teprve zacnes mit - zacnes sam otevirat cestu k pripadne revizi SP.
To je ohromny rozdil proti stavu kdy sp je dohodou obou rodicu. Kdyz je SP proti vuli matky, otec nemuze postupovat "normalne", v (opravnenem) strachu, ze se matka bude snazit opet jeho roli omezit, a ze uredni postupy napodruhe dobre dopadnout nemusi :(

Odpovědět