atypická střídavka

Odpovědět
cami
Nováček fóra

atypická střídavka

Příspěvek od cami » 06 črc 2016 23:13

Dobrý den,
jsme s muže v rozvodovém řízení. Muž chce střídavou péči. Manžel je hodně pracovně vytížen, se synem se vídá, když má zrovna čas. Pro mě to není problém, jsem schopna se s ním i domluvit a když mám já nějakou akci a řeknu mu s dostatečným předstihem, dokáže si udělat volno a syna pohlídá. Mají spolu hezký vztah. Nejsem ženská, co by bránila styku otce s dítětem ani s prarodiči, nicméně koncepce střídavé péče mi přijde zaměřená spíše na naplnění práva rodičů a z dítěte je cestovatel..v našem případě mezi 3 domácnostmi, protože manžel by syna dával přes týden k tchýni a bral ho domů jen o víkendech. Jsem ochotna o všem jednat. Chci najít cestu. Napadla mě atypická střídavá péče, kdyby malej zůstal tam kde je- zůstal by mu jeho domov a střídali bychom se my, jako rodiče. Muže by to donutilo uspořádat si práci tak, aby byl víc času doma v jeho dnech a i kdyby využíval hlídání své matky, tak by malej nependloval mezi 3 domovama, ale jen dvěma. Proveditelné to je. Oba máme možnost bydlet i jinde, než v našem současném bydlišti a přitom blízko. Myslím, že pro syna by to bylo nejlepší možné řešení, ale realita bude asi jiná pro nás, jako pro rodiče. Než to navrhnu muži..myslím, že mě s tím pošle do háje, ale budu se snažit aby o tom aspoň zauvažoval, tak bych chtěla slyšet, jestli to někdo v reálu třeba takto má. Díky

tulen2
Stálice fóra

Re: atypická střídavka

Příspěvek od tulen2 » 07 črc 2016 08:22

Ja bych tenhle model ani troche nedoporucoval. Je to vec, kterou casto rikaji zaryti odpurci SP - tak at se stehuji rodice, at vidi, jake to je. Ale prave tohle ja pokladam za uplne nejhorsi prave pro deti. Deti (i dospeli) se stridanim problem nemaji, proste maji domovy dva. Potreba "jednoho domova", "jedne postylky" je mytus, dite je daleko vic vazane na osoby kolem nej, nez na misto. Ted napisu duvody proc ne, jak je vidim podle dulezitosti, 1 nejmene, posledni nejdulezitejsi:

1. Je to mnohem financne narocnejsi, plati se domacnosti tri, misto dvou.
2. Driv nebo pozdeji oba rodice budou mit nove partnery. Pujde to? Budou moci tito partneri take do "spolecneho"? Zvladnou oba rodice spat v posteli kde ...
3. Spolecna domacnost rodicu (kde se stridaji) bude nadale zdrojem mnoha konfliktu. Kdo co koupil, spotreboval, kdo neuklidil, kdo co rozbil a spravil. Misto aby se tyhle treci plochy minimalizovaly, je dalsi proctor pro jejich vznik.
4. Dite vubec nezazije normalni rodinne prostredi. Ani s jednim z rodicu. Nezazije jeho normalni fungovani s partnerem, kazdodenni partnerskou komunikaci, drobne hadky, .... bude v jakemsi zvlastnim skleniku, kde je budjeden, nebo druhy rodic.

Ne ze by se nenasel nikdo kdo to nezkusil ... ale zatim jsem se nepotkal s nikym, kdo by to takhle praktikoval dlouhodobe.

Opravdu by muz dite daval pres cely tyden k babi? Bydli od sebe daleko? Kolik synovi je, uz chodi do skoly? Neni mozne ze by ho babi jen vyzvedla a u otce pak spal a ten ho do skoly vodil? Pokud se opravdu pres tyden vubec nemuze starat, a neni ochotny si to upravit, pak uplne smysl jeho "boje" o SP nechapu.

cami
Nováček fóra

Příspěvek od cami » 07 črc 2016 20:20

Díky, to jsou dobré důvody, mě třeba napadlo, že by byl problém s partnery, kdybychom nějaké našli...Syn teď oslavil 4 narozeniny.Navštěvuje školku. No střídavou péči muž prosazuje hlavně kvůli tchýni. Ona je rozhádana se svým druhým synem, který má vnoučata a náš syn je vlastně jediné vnouče, které má k dispozici. Tak si na něm nahání ambice babičky. Na tom by nebylo nic zlého, když pominu fakt, že ho fakt rozmazluje, každý týden přijde s jinou hračkou, poslouchá ona jeho, to je zkrátka blbý, jenže na vše argument- babičky jsou od toho aby rozmazlovaly..je pravda, že naše střídavá péče se pak bude odehrávat spíš mezi mnou a jí. Jinak proto se mi líbí ta atypická, protože chci mít střídavou péči s manželem- ten kluka vychovává líp, než jeho rodiče, snaží se ho vést... nechci se střídat s prarodiči a tímhle bych měla aspoň trochu vizi, že se to bude snažit muž dodržet. Jinak bydlí od nás prarodiče asi 20km, žádná tragédie. Jinak muž má nějakou představu, že si to nějak zařídí, ale vidím to teď. Má práci od rána do večera a nemůže odmítat, má dluhy..pak třeba má pár dní volno, jenže to je opravdu nepravidelně. Navrhovala jsem styk s rozšířenou péčí, že mu klika budu dávat, podle jeho volna, jenže se cítí dikriminován..nechápu proč, ví, že se se mnou vždycky ohledně syna domluvil, ve výchově nemáme velký rozdíly...tak nevím, jak to se to teda vyvrbí...

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 08 črc 2016 11:53

cami píše:..Navrhovala jsem styk s rozšířenou péčí, že mu klika budu dávat, podle jeho volna, jenže se cítí dikriminován..nechápu proč...
A jak si ty takovou rozsirenou peci predstavujes? Co si predstavujes ze konkretne bude napsane v rozsudku? Tak musi byt zcela presne specifikovane jak u nej syn bude - rozsudek musi byt presne vykonatelny. Tady ja uplne jasne chapu proc to nechce, a zadnemu muzi bych nedoporucil na tohle pristoupit. Vlk taky sliboval. Jakmile takova rozsirena pece (v praxi casto v rozsudku specifikovana pa-ne/14) je na papire, z toho ze deti u otce muzou byt, jak jen bude chtit a moci, prilis casto zustanou jen sliby - a otec s tim uz nehne.

Co tedy ve vasem pripade volit peci spolecnou, a ad hoc se domlouvat, pokud si verite ze to fungovat bude? Pece spolecna nemusi mit presne specifikovane casy pece, predpoklada se ze se rodice domluvi a pecovat budou tak jak to obema vyhovuje.

Pokud mu jsou 4, za dva roky stejne pujde do skoly. A otec se doma nejak starat bude muset.
Ja bych to ted nehrotil, a do SP bych byt tebou sel. Zkuste k tomu nejakou poradnu, a podepsat dohody, ze to nebude tak, ze ho bude "odkladat" k babi na cele tydny, ze maly bude navstevovat skolku alespon v xx% casu .... neco co ho tedy bude trochu tlacit k peci osobni, a ne peci babicky.
Pokud ty jeho budes tlacit k tve peci vyhradni (no rekni, zamysli se - pristoupila bys ty na jeho vyhradni peci se slibem, ze ti dite "pujci" jak jen budes moci a chtit?), bude z toho dlouhy a tezky boj, ktery vam vztahy velice poskodi.

cami
Nováček fóra

Příspěvek od cami » 08 črc 2016 13:38

Díky! S tím rozšířeným stykem jsem to nemyslela jen na víkendy smaozřejmě, ale já nevím, jsme jen na začátku, půjdem na sociálku domluvit se a ať nám vůbec poví o možných řešeních z praxe a třeba se zadaří tam hned udělat dohodu. Jinak děkuji moc za postřehy, zkusím si prosadit to, že chci, aby se o syna staral hlavně on a dáme to nějak dohromady. Společnou si zatím netroufám, nevím, jak já můžu věřit jemu..raději co je psáno, to je dáno..s manželem jsem prožívala co tady většina tatínků s maminkama :D dítě mi odvážel, vyhrožoval, že už ho neuvidím atd. Akorát jsem to už hodila za hlavu, pač se tím nebudu užírat věčně a hodně se mi ulevilo, když už jsem na cestě z toho všeho a vztahy se upravily..snad to příměří vydrží a domluvíme se jak lidi. Ještě jednou díky za tu vsuvku s tou babičkou, to se mi líbí, že bude větší šance, že se zařídí táta.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 08 črc 2016 15:14

cami píše:... Společnou si zatím netroufám, nevím, jak já můžu věřit jemu..raději co je psáno, to je dáno...
Ano, take mam ten nazor, ze je lepsi mit jasne mantinely (u koho zrovna dite ma byt), kdyz se zrovna shodnout nemohou. Predchazi to hadkam. Nej je asi nechat si odsouhlasit stridavku jasne danou tyden/tyden, a pak se chovat normalne, domluvit se jak to zrovna vyhovuje rodicum i diteti.
Jen proboha neverte babam na "socialce" ani nos mezi ocima, a nenechte se rozhadat a tlacit otce do vylucne pece (protoze tak se to prece dela). Pak by to byla katastrofa.

Odpovědět