SP na Základní škole

Odpovědět
zanjir
Nováček fóra

SP na Základní škole

Příspěvek od zanjir » 09 srp 2016 23:52

Dobrý den. Synovi je 6 let a za rok jde po ročním odkladu do školy. Do současné doby přes veliké počáteční boje, máme s matkou syna dohodu o střídavé péči. Máme smlouvu, kde mám na syna nárok od NE-ÚT. Toto se však striktně nedodržuje a syna si předáváme, jak nám to vyhovuje. Nejsem z těch, co si dítě chtějí přisvojit. Syn potřebuje jak matku, tak i otce. Se synem si rozumím já i moje partnerka i její syn, kteří jsou jak bratři. Problém zřejmě ale nastane při nástupu do školy. Přistoupil jsem na to, ale přišla s teorií, že syn má lehkou mozkovou dysfunkci a že by byla pro syna obtížná SP týden x týden, jak jsem jí navrhl a to z důvodů stěhování učebnic, dojíždění do školy apod. Vysvětlení z její strany je, že jí to všichni říkají. Selský rozum mi však říká, že učebnice může mít dvoje, do školy a na tréninky ho stejně vozím já. Stejně tak na učivu první třídy není nic náročného, abych se s ním nemohl učit. I když já i partnerka vedeme řádný život, jsme zaměstnáni a bydlíme velmi slušně, nechci podstupovat riziko soudního určování střídavé péče a to z důvodu jiných případů, které dopadli tak, že dítě bylo svěřeno do péče matky a já syna uvidím každý druhý víkend a to je pro mne absolutně nepřijatelné. Syn je pro mne to nejdůležitější na světě. Potřebuji poradit co dělat, abych dosáhl rovnoměrné SP a fundovaný názor na SP týden x týden v prvních letech na ZŠ. Děkuji
Naposledy upravil(a) zanjir dne 01 zář 2016 09:06, celkem upraveno 1 x.

ota377
Stálice fóra

Re: SP na Základní škole

Příspěvek od ota377 » 11 srp 2016 12:53

Nejsem si jist, na co přesně se ptáš, tak aspoň napíšu, jak to mám já.
Střídavku jsem u mých synů získal "po boji" u soudu už v době, když chodili kluci do školky, následný nástup do školy proběhl bez problémů (ale máme výhodu, že s bejvalkou bydlíme jen pár kilometrů od sebe), naše škola dokonce poskytla klukům ve většině případů dvoje učebnice, což nám zjednodušilo předávání.
Formát střídavky jsme v průběhu let měnili, až jsme postupně dospěli k týdennímu střídání v pátek po škole, což považuji asi za ideální, protože o víkendu se dá dovézt to, co kluci zapomněli a připravit děcka na další týden.
Když byli kluci malí, tak jsme ještě umožňovali i 1-2 odpoledne v týdnu druhého rodiče, jak však kluci chtěli chodit do různých kroužků, tak jsme odpoledne časem zrušili...
Pochopil jsem správně, že máte v současnosti soudně neupravenou péči? Pokud ano, tak ti rozumím, že se chceš vyhnout tvrdému soudu o kluka, ideální by bylo pokusit se s bejvalkou domluvit za nějaké drobné finanční či termínové ústupky na nějaké přijatelné dohodě o střídavce a tuto dohodu si nechat schválit soudem. Pokud by se s bejvalkou opravdu nedalo domluvit, zvaž i možnost u soudu požadovat svou výhradní péči a střídavku nabízet jako kompromis, k němuž jsi ochoten kdykoliv ustoupit, jednak mají soudy tendenci hledat rozsudek někde uprostřed a druhák není špatné, když i bejvalka má pocit, že má při své neústupnosti taky co ztratit ;)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve

zanjir
Nováček fóra

Příspěvek od zanjir » 11 srp 2016 23:04

Velmi děkuji za odpověď. Rád slyším, že není nemožné v případě soudu nepřijít o dítě. Samozřejmě se pokusím o domluvu, což je asi ta nejlepší varianta. Nechci u soudu nic riskovat, protože by mne tam vykreslila jako totálně nezodpovědného a neschopného se o kluka postarat. Nejsem typ na praní špinavého prádla na veřejnosti, takže nevím, jak by to tam se mnou dopadlo. Zaplaťpánbůh si rozumí s mojí současnou partnerkou, díky které moje tzv. neschopnost není tak nepřijatelná :-). Hodně taky snad udělá názor kluka, který se jasně vyjádřil, že chce být stejně tam i tam. Tvou odpověď použiji jako názor nezaujatého s vlastními zkušenostmi. Zajdu s ní i s klukem k psychologovi, aby měla odborný názor (tedy doufám, že ten bude ve prospěch rovnoměrné péče). Hlavně info o dvojích učebnicích je kladná. Mohu poprosit ještě o info o průběhu soudu o rozdělení péče? Co se tam řeší nebo na co je dobré si dát pozor? Jakou mám šanci na rovnoměrnou péči, aniž bych nějak hanil matku nebo pral špinavé prádlo anebo dostával kluka do nějakých nervů? Ještě jednou děkuji za cenné info.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 srp 2016 13:44

Klicove a maximalne dulezite je +- vyrovnane stridat pred soudem. Tohle dat na vedomi ospod, ze stridani ke spokojenosti ditete probiha. Nenechat se z vyrovnane pece vysachovat. Jestli si posilal penize, a pote co si prestal se matka snazi tvoji peci omezovat (zcela nelogicky, v tom je to jasne trest zato ze si posilat penize prestal - pokud by ji penize opravdu nestacili, naopak je rada ze se staras vic), zacni opet penize posilat a na vyrovnane peci se (nejlepe pisemne, ale kdyz to nepujde, "nestras" ji pisemnostmi) domluvit.
Prat nic spinaveho treba neni - naopak, neni to vhodne nic takoveho vytahovat. Dulezite je pecovat a pecovat.

SP tyden/tyden je pri stejne skole naprosto v pohode - mnohokrat overeno. Skolni vek je na tyden/tyden uz uplne fajn, treba kolem tri let veku bych intervaly asi volil kratsi ... ale ve skolnim veku je uz dite vetsinou na tydenni cykly zivota (jako vetsina lidi) navykla.

Odpovědět