Práva prarodičů

Odpovědět
felyna
Nováček fóra

Práva prarodičů

Příspěvek od felyna » 18 srp 2016 09:12

Dobrý den, syn se rozvedl předloni, v rozsudku pro děti nemá určen styk s dětmi, pouze výši výživného, matka má děti svěřené do své péče, ve vysvětlení je, že má děti dle dohody s matkou, že kontakt má nadstandartní (původní ústní dohoda 2 odpoledne v týdnu a 3 víkendy v měsíci), to že k tomu nedochází, obzvlášť v létě, ona nikam nejezdí, přesto v domluveném termínu mu děti nedá, prý že jede pryč. Když náhodou musí syn něco zařídit (kvůli svým dětem vede přípravku fotbalu a organizují i různé turnaje a zápasy) a hlídám já babička, je oheň na střeše, dokonce ho už na OSPOD udala, že děti k nám stále odkládá a chodí "chlastat". Bývalá snacha má z předchozího vztahu syna, toho nám dávala v době, kdy žila se synem stále a pořád, takže kromě víkendů jsme s nimi za 4 roky jejich společného života 8x na dovolené, kluka jsme naučili jezdit na kole, bruslit, lyžovat, jezdil s námi na vodu, už 2 roky jsme ho neviděli, ale teď dělá zle, když projevíme zájem o své dva vnuky, vše vyřizuje přes syna stylem: já po jejím vzkazu přes syna prostřednictvím sms jí napíšu a požádám jí o termín, nechá nás čekat do začátku června, pak synovi oznámí, že v navrhovaném termínu nám děti nedá a vzkáže ať navrhneme jiný termín, po komunikaci po sms nám přislíbí termín plný zákazů a příkazů co smíme a nesmíme. Raději ani nezajišťuji nic, protože do poslední chvíle nevím, jestli děti vůbec dostaneme. U syna děti vídáme, ti stále prosí, že chtějí spát u babičky a dědy a kdyže zase pojedou na "prázdniny" a že chtějí na vodu. Dětem nerada, ale nelžu, prostě odpovím, že maminka si to nepřeje. Má právo, když nám děti vůbec svěří, nás omezovat, když přebíráme plnou zodpovědnost? Letos ještě poštvala nějakého známého, ze skrytého čísla manželovi vyhrožoval nějaký muž, že si ověří, že nedodržujeme dané zákazy a že si nás podají. Syn s ní má komplikovaný vztah, ona s ním vždy jednala jako s kusem hadru, sprostě mu nadávala i před námi a pokračuje v tom stále, když musíme se s ní setkat, při osobním kontaktu otáčí hlavu a dělá, že nás nevidí. K nám sprostá není, ale její zprávy jsou samé osočování, plné zášti a nenávisti, takové to jedovaté bodání. A právníci mi řeknou, že si to musíme nechat líbit, když chceme svá vnoučata vídat, jedině si musí syn upravit soudně kontakt s dětmi sám a pak prý máme právo jezdit s dětmi. Už jsem byli u několika právníků a vždy stejné, navíc každý má jiný názor i na střídavou péči. Někdo říká, že mu s výchovou můžeme pomáhat (např.ráno vypravit děti do školky, když on jede brzo do práce), že v jeho termínu můžou děti jezdit v budoucnu i na tábory, že si je můžeme vzít i my, některý říká, že o děti se musí 100% starat jen on sám, jinak ona má právo podat žádost o zrušení střídavé péče. Děkuji

Jurka
Uživatel(ka) fóra

Re: Práva prarodičů

Příspěvek od Jurka » 18 srp 2016 09:52

Když jsem se pídil po tom, proč pracovnice Ospodu na Praze 6 Kalašová podporuje svěření dcery do péče matky a zrušení SP, když tato nemá čas se o malou postarat a její péči suplují její rodiče a to včetně předávek, sdělila mi, že matka se nemusí starat osobně, že si klidně může najmout chůvu, že je jedno kdo se o dítě stará. Předpokládám však, že toto by v případě otce neplatilo a zmiňovaná paní by jistě velice rychle a ochotně zasáhla, v případě, že by čas neměl otec.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 18 srp 2016 10:19

Byla velika chyba souhlasit uz od pocatku se sverenim do pece matky, navic bez jasne specifikovaneho, dostatecne sirokeho (v rozsahu alespon 1/3 casu) "styku" otce. Ze muze kdykoli? Ze matka nabizi "nadstandardni" styk? Ze se prece dohodnou? Tak proc se tedy presne nenapise kdy... vlk taky sliboval. Ale to uz vite.
U SP - osobni pece podminkou neni. Ale je tady ohromna nevyvazenost, jak pise Jurka. Zatimco kdyz matce napr. babicka pomaha, je to vitane a spravne (coz samozrejme je). Kdyz ale pomaha otci, okamzite nastoupi otazka proc tedy SP chce, kdyz se 100% casu sam nestara, a zpochybneni vhodnosti. Je tedy nutne aby si otec o SP se snazici zajistil opravdu moznost 100% pecovat, jinak bude celit temto komplikacim.
Co s vasi situaci ted? Kazdopadne - snazit se musi otec sam, ne vy (pro vas by to bylo jeste obtiznejsi, a vedlo k dalsi destrukci vztahu s matkou). Otec si musi ujasnit, co vlastne chce, kolik casu chce s detmi travit a jak se o ne starat. A podle toho bud jit za SP (v pripade neuspechu alespon dosahne sirsiho styku, a jasne urceneho - na SP bez podpory deti sanci moc nevidim /ale na to je tady malo info/), nebo pouze usilovat o jasne urceni styku, dostatecne sirokeho. V obou pripadech podani odduvodnit zmenou pomeru, styk neprobiha v dostatecne mire, tak jak byl v minulem rozsudku zminen. Jeste pred podanim nekolikrat navstivit ospod, a intervenovat, chtit aby jednal s matkou, stezovat si ze matka styky mari a neumoznuje.

Samozrejme jeste pred soudnim + urednim resenim se snazit s matkou domluvit, proc to dela, a jestli by nebyla moznost to zmenit.

Tomáš
Stálice fóra

Příspěvek od Tomáš » 18 srp 2016 11:03

Felyno, k předchozímu příspěvku od Tuleně dodávám. S první polovinou se nedá než souhlasit. Chlap nikdy nemá souhlasit se svěřením dětí matce a s tím, že se na styku nějak domluví. Spousty takových chlapů si později rvou vlasy. Toto raďte všem ve svém okolí - nikdy nesouhlasit se svěřením matce, od začátku chtít střídavku nebo otcovskou výchovu, protože náprava je potom náročná. Konkrétně k Vaší situaci bych řekl, že syn je asi trochu poddajný a nechá sebou vláčet. Tím se dostávám ke druhé polovině Tuleňovy rady, která je částečně správná jako možný začátek Vašeho postupu. Promluvte si vážně se synem, že ustupování bývalé snaše Vás všechny přivedlo až k současným smutným koncům a že je třeba konat. Snacha a její okolí Vás nemá co poučovat, kdo má být s dětmi, Váš syn může zajistit dozor nad dětmi i u Vás, i na táboře, i třeba u své nové partnerky a bývalé snaše do toho nic není. Doporučuji, abyste tyto pokusy Vás komandovat rázně utnula. Syn může prozřít, že udělal chybu a začne bojovat o střídavku, tak potom ho podporujte a počkejte na výsledek. Ovšem pokud je Váš syn poddajný, jak sama uznáváte (a raději nebudu rozebírat, proč), tak potom bych Vám na rozdíl od Tuleně doporučil poradit se s jiným právníkem - ti dosavadní Vám radili pěkné blbosti. Obecně ke právníkům, neptejte se jich na jejich názory, ale jděte k nim s konkrétním požadavkem. Vyřídíš mi toto - spolupracujeme. Nevyřídíš, nazdar, jdu jinam. To, jestli chcete vídat své vnuky, snad víte sama a nepotřebujete se ptát advokáta. Jako prarodič, ještě lépe oba prarodiče, máte právo se obrátit na soud, aby Vám upravil styk s vnoučaty. Dobrý právník Vám toto měl říct rovnou. Pokud syn nepůjde do boje, neváhejte, nekoukejte se na odcizování vlastních vnuků a hned na úvod právnické porady proto žádejte, aby Vám připravil tento návrh. U soudu bude na půl hodiny poněkud neobvyklá, možná nepříjemná situace, že budete sedět na jedné straně a proti Vám oba rodiče, tj. Váš syn a bývalá snacha. Synovi samozřejmě dopředu vše řekněte. Soud Vám upraví styk a mám zkušenosti, že prarodiče dostanou třeba jedno odpoledne týdně a týden o prázdninách. Pokud snaše ukážete, že se jí nebojíte, donutíte jí rozhodnutí respektovat a možná synovi ukážete cestu, jak se to má dělat. Držím Vám palce.
Otec syna, narozeného roku 2009. Od matčina únosu z roku 2010 běží řízení, po 4 letech izolace otce a syna, od roku 2014 se synem v Arménii do podzimu 2015, kdy byl syn opět unesen. Dodnes bez rozhodnutí o synovi, zato s nezákonným španělským zatykačem.

felyna
Nováček fóra

Příspěvek od felyna » 18 zář 2016 19:32

Děkuji Vám za rady. Situace vygradovala až tak, že syn podal návrh na úpravu styku zatím (kluci jsou 4 a 6 let) tak, jak bylo ústně domluveno 3 víkendy v měsíci, 2 odpoledne v týdnu, no prvotní žádost byla chaotická, nicméně má před sebou soudní stání, ale po přečtení jeho návrhu jsme společně napsali polopatický a přesně daný rozpis, doložili evidencí, kdy a jak děti měl, jak prázdniny, vánoce, velikonoce a s dodatkem při nástupu do školy žádá o střídavou péči a kdy my měli děti(ex nevadilo, když jsem hlídala za syna) i to jsem hezky přiložila (toto upřesnění ještě dokládá syn na soud), paní z Ospodu jednou i volala jak děti jsou a nejsou, tak jí ex i poslechla, ale do soudu trvá na kontaktu s dětmi pouze jednou za 14 dnů - údajně to je v jejím rozsudku a ona byla ta hodná. Navíc syn zpochybnil výživné, protože matka "zahučela" do téměř 300 tis.dluhu a nedělá, za to se chce stěhovat do Německa se svým dalším přítelem. Ex podala protinávrh, že děti jednou za 14dnů a v její přítomnosti a zatím zakazuje i to, abych děti místo syna vyzvedla ze školky (syn pracovně mimo ČR) a dovedla je na trénink i jí je dovezla domů. Tréninky dětí začala narušovat, najednou dochází a mladšího drží v náručí a vrazí mu do ruky mobil, aly neběhal. Tak držte palce a pěsti, nicméně je syn odhodlaný se odvolávat dokud nedosáhne svého.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 19 zář 2016 07:16

felyna píše:.. zatím zakazuje i to, abych děti místo syna vyzvedla ze školky ....
Tohle zakazovat nemuze. Otec jako zakonny zastupce, jehoz rodicovska prava nejsou nijak omezena, ma pravo delegovat vyzvednuti ze skolky na kohokoli (je treba aby do skolky zasel, a podepsal papir, ze opravnena dite vyzvedavat je i jeho babicka).
Nicmene narazite na ten neupraveny styk (pokud se nejakou jasnou dobodu zatim uzavrit nepovedlo). Matka bude tvrdit, ze to neni cas otce, a ze jsi deti vyzvedla bez jejiho vedomi a souhlasu.
Kazdopadne zakazat skolce deti vydat, pokud prijde otec, nebo podepise papir ze vyzvedavas i ty, nemuze.

Chtit SP "s nastupem do skoly" asi moc takticke neni - takhle soudy bohuzel fungovat neumi. Takze je lepsi chtit to hned, a pokud to nevyjde, s nastupem do skoly podat dalsi podani, oduvodnene zmenou pomeru, a zucastnit se loterie podruhe. Opakuju bohuzel, protoze jim v tom nic nebrani, jasne specifikovat rozsirovani kontaktu do budoucna, a prechod k plnohodnotnemu stridani. Jeste jsem bohuzel nevidel rozsudek co by reflektoval to, ze dite roste. Takze v peti letech vyda soud rozsudek po dvouletem sporu s oduvodnenim "dite je male", bez toho aby jasne rekl za dva roky bude velke, to uz pujde .. :(

ota377
Stálice fóra

Příspěvek od ota377 » 19 zář 2016 09:52

Taky nechápu, proč syn nežádá střídavou péči okamžitě, v případech, kde otec je výchovně alespoň zhruba stejně výchovně způsobilý jako matka, já osobně proti výhradní péči matky opravdu hodně doporučuji jako nejvhodnější (a nejúspěšnější) taktiku žádat výhradní péči otce a střídavku nabízet jen jako kompromis. Jednak soudy mají tendenci ukládat rozsudky "někde uprostřed" (a uprostřed mezi výhradní péčí otce a matky je střídavka), druhák je dobré, když matka má taky co ztratit ;)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 09 lis 2016 19:34

Mohl by mi někdo říct, jak taková úprava chodí v praxi a jak zní judikatura? Jestli jste se s tím někdo setkal a jaký byl výsledek - kolik času prarodiče získali? A nebo se to automaticky zamítá?

Naše soudkyně nám sdělila, že prarodiče si mohou žádat, ale čas by se krátil z čase otce(když se jedná o jeho rodiče)? Je to pravda? Díky.

(Edit: Aha a koukám, že jsme v kategorii SP a já se bavím o VP)

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 10 lis 2016 17:42

Z toho co jsem v diskuzich vypozoroval (uprava styku s prarodici), je to zamitano a odmitano (pokud jde o rodice otce, samozrejme).
Soudkyne pravdu nema, neni mozne kratit cas otce. Nema deti v peci, ma pravo na styk a cas dany rozsudkem - u prava na styk s prarodici by se jednalo o nove rizeni, a soudkyne by nemohla svevolne menit rozsudek jineho rizeni o peci, co uz probehlo s vysledkem jasne dany styk otce. Mohla by dalsi cas pro rodice maximalne brat z matcina casu. Ono take cokoli jineho by byla velika cuncarna, vzhledem k malemu podilu otce.
JENOMZE - sama uz vis, ze lidova tvorivost soudu je v tehle oblasti neuveritelna. Sam bych si nejvic vsadil na zamitnuti/odmitnuti navrhu.

Rodicum otce bych nejvic ze vseho doporucil aby stali uplne mimo spor syna s matkou, aby se s ni sami rozhodne nesoudili a ani nesvedcili, atp. Aby se snazili s ni mit vztah jakz takz, aby jim sama deti obcas rada dala (nemuze mit na ne cas cele prazdniny, atd, atd) + uzivali si i jejich navstevy se synem.

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 10 lis 2016 20:23

Já se ptám spíš informačně - zajímalo mě, jestli vůbec někdo uspěl a jak je to v judikatuře. My už se určitě soudit nebudeme a oni už vůbec ne, ale napadlo mě, že by to mohla být cesta mít syna zase aspoň o 1 den v měsíci víc, ale za tu hrůzu to asi nestojí a jak říkáš, oni to stejně zamítnou, dokud se v tomhle podělaným státě něco nezmění.

Matce to vyhovovalo první rok, to odjela i na dovolenou na 14 dní a nechávala malé miminko i přes noc pravidelně, ale pak už se dostala pod vliv nového manžela, najednou už noci nebyly a přitom paradoxně dítě bylo starší, krátilo se a krátilo a vztahy ochladly, do telefonu třeba slíbila, ale pak se neozvala. A navíc se zrodili noví "babička a dědeček". I v poradně řekla, že i kdyby potřebovala otce a jeho rodinu by nikdy neoslovila. To je i v té zprávě.

Odpovědět