Stridava pece a vydaje na dovolenou

Odpovědět
Ala1234
Nováček fóra

Stridava pece a vydaje na dovolenou

Příspěvek od Ala1234 » 12 zář 2016 23:57

Ahoj,
chtela bych se zeptat, jak je to s hrazenim vydaju o prazdninach. Jsme cerstve po rozvodu a dcery mame ve stridave peci, o prazdninach jsme byli s detmi kazdy po jednom mesici. Ja jsem vzala deti na dovolenou k mori a take na tyden do hotelu na Sumavu. Otec byl s detmi jen doma nebo u pribuznych.
Chci se zeptat, jestli je spravne, aby prispel na pobyt pro jednu dceru a druhe dceri uhradim pobyt ja. Myslim tim jen naklady na ubytovani v hotelu pro jednu dceru, pripadne letenku.
Neco jineho by bylo kdyby holky take nekam vzal, ale takto mi to neprijde moc spravedlive a rozdil v prijmech nijak velky nemame, spis ma vyssi on.
Dekuji.
Ala

tulen2
Stálice fóra

Re: Stridava pece a vydaje na dovolenou

Příspěvek od tulen2 » 13 zář 2016 07:23

Pokud si tuhle dovolenou naplanovala sama, bez predchozi konzultace s nim a slibu ze na to pro holky prida, je to samozrejme pouze tvuj vydaj. Nejspis nema pocit, ze by si to mohl dovolit. Tobe by se prece take nelibilo, kdyby bez domluvy vzal holky treba on na Bali, a chtel po tobe polovinu vydaju za ne. Bere deti nekam zase vic on? Napr. lyze, atp...?
Co vyzivne, platite si navzajem nejake? Jak vysoke?
Co nakupy vetsich veci pro deti (kolo, atp.) Kdo kupuje, delite se?
Otazku staci do jednoho tematu, bud zalozit svoje, nebo pridat do podobneho. 5x je zbytecne.

Ala1234
Nováček fóra

Příspěvek od Ala1234 » 13 zář 2016 10:17

Ne, děti nikam víc nebere, na lyže nejezdí vůbec, proto dotaz píši. Kdyby je někam více bral, tak toto neřeším.
O dovolené samozřejmě věděl dopředu a byl rád, že dovolenou zajišťuji - schvaloval ji. My spolu normálně komunikujeme, naštěstí.
Finančně je na tom stejně, ne-li lépe a určitě nemá pocit, že na to přispět mi nemá, také to nebylo Bali. Kdybych měla na dovolenou na Bali, tak po něm peníze určitě chtít nebudu, proč také.
Výživné máme vyměřené každý ve výši 8 tisíc korun, které si máme přeposílat (nepřeposíláme si nic, ale hradíme výdaje napůl). Věci kupuji spíše já a otec mi zasílá polovinu nákladů. Dle paní soudkyně jsme výborný případ a pohlazení po duši, s tím souhlasím a chci aby to tak zůstalo, ale pokud například jeden z rodičů má během roku vyšší výdaje na děti (byť dovolená) a druhý je během roku nikam nevezme - tak jak to řešit potom? A nemluvím o Bali nebo Maledivách... jedná se o řešení běžné odsouhlasené a doporučované dovolené.
*nevěděla jsem, jak moc jsou diskuze živé, tak jsem raději dala dotaz k více diskuzím - za zahlcení se omlouvám
Ala

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 13 zář 2016 10:35

Milá Alo,
mě to příjde trochu padlé na hlavu. Máš dovolenou, máš děti u sebe a chceš je vzít sebou, nikdo Ti nebrání, ale je to prostě v tvojí režii. Jsem asi divná, ale mě by ani nenapadlo chtít po otci mojí dcery nějaký příspěvek na její dovolenou se mnou. A navíc, myslím si, že i doma na zahradě, u rybníka, babičky a podobně, se dá zažít spousta bezva věcí. Třeba se bývalý manžel dětem věnova i víc a obohatil je víc než ty pobytem u moře. Popravdě, já bych Ti na tvoji dovolenou s dětmi taky nic nedala.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 13 zář 2016 12:02

Ala1234 píše:...hradíme výdaje napůl). Věci kupuji spíše já a otec mi zasílá polovinu nákladů....
V tom pripade mi prijde vse v poradku, otec napul s matkou hradi vydaje na deti.
Dovolena - proste jeho zivotni styl je jiny. Chtit po nem hradit kus vlastni dovolene mi take v poradku neprijde. Neco jineho by bylo, kdyby v tvem case meli jet na pobyt se skolou, na kterem byste se shodli ze pojedou - tam bych uhradu poloviny predpoklada, jak psal ota o vlakno vedle.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 15 zář 2016 22:30

Není to tak jednoznačné. Rodiči je vyměřování výživné úměrně jeho potřebám, a to pro dobu, kdy o něj osobně nepečuje. Tedy pokud soud uzná dovolenou u moře jako odůvodněnou potřebu, je otec povinen se na úhradě nákladů na tuto potřebu podílet. Na proti tomu stojí pravděpodobně nižší výdaje na straně otce, tedy nižší potřeby v době péče otce, takže si dovedu představit, že na základě reálného fungování péče může soud rozhodnout o zvýšení výživného od otce k matce a snížení výživného od matky k otci. Z druhé strany je tu ale hledisko životní úrovně, tedy pokud otec má stejný příjem a nějaké zvláštní výdaje, které matka nemá (např. splátky nějakého dlouhodobého úvěru, nutnost si jako OSVČ spořit na důchod, zvýšené náklady na vlastní zdraví apod.), pak se řídícím kritériem může stát životní úroveň, která má být zásadně stejná (dítě a rodič), což by vedlo k přesně opačnému rozhodnutí, tedy zvýšení výživného od matky k otci a snížení výživného od otce k matce.
Takže je to věc pro krásný a drahý spor, rád se vás ujmu :-) To byl fór.
Spíše doporučuji utéct z kliček zákona a soudní moci a pojmout to tak, že každý půlku péče a každý za své a s respektováním nakládání s vlastními prostředky. I to je prvek výchovného působení.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět