Matka říká dítěti jiným křestním jménem za otcovými zády

Odpovědět
Stitch
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: 03 srp 2015 19:07

Matka říká dítěti jiným křestním jménem za otcovými zády

Příspěvek od Stitch » 15 zář 2016 21:58

Přítel se rozvedl s bývalkou, se kterou má dítě, to je v péči matky a on si ho bere na hlídání dle domluvy, cca 2-3x půldny týdně.
Dítě je ještě malé, zatím nemluví. Náhodou se provalilo, že matka+okolí dítěti od narození říká jiným jménem. Za přítelovými zády, i v době, kdy s ní ještě žil... U nás dítěti pochopitelně říkáme jménem, které má v rodném listě..
Kdyby se u nich neprořekli, asi by to tajili dál a dozvěděli bychom se to bůhví kdy snad až od samotného dítěte nebo co..
Chystáme se zajít k psychologovi. Je to taková magořina, že se mi o něčem takovém ani nepodařilo nic vygooglit..

forU
Stálice fóra
Příspěvky: 1245
Registrován: 05 led 2012 20:41
Bydliště: Praha a Středočeský kraj

Re: Matka říká dítěti jiným křestním jménem za otcovými zády

Příspěvek od forU » 15 zář 2016 23:53

K oficiální změně jména je nutný souhlas druhého rodiče. K neoficiální změně jména se právní úprava nevztahuje, fakticky lze používat cokoliv. A je to dost rozšířené. Dost často pozměněná jména zůstávají lidem až do smrti jako běžné pojmenování. Dítěti by to příliš velké problémy dělat nemělo, pokud s tím není spojená jiná manipulace a narušování identity.
Porovnejte např. s tím, že jméno Jan má řadu podob, nejen Jan, ale Jeník, Jenda, ale i Honza, Honzík, a stále se jedná o jediné jméno. Podobně Josef vs Pepa, Michaela vs. Míša, zde už jde jen o zdrobnělinu, ale poměrně odlišnou, Bohuslav může být Bohouš, Bohuš, ale i Slávek.
Zvažte, zda z toho neděláte zbytečný humbuk, tj. pokud to není součástí likvidace identity dítěte, pak bych to asi neřešil.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět