Výhody a nevýhody střídavky

Tess
Uživatel(ka) fóra

Výhody a nevýhody střídavky

Příspěvek od Tess » 23 říj 2016 18:38

Dobrý den,

vím, že tady většinou řešíte střídavku, když to nefunguje, jeden z rodičů se šprajcne a dělá problémy, ale mě by zajímalo trošku něco jiného. Jaké jsou řekněme "další" výhody a nevýhody střídavky?

My máme střídavku přes 4 roky, z mé vůle, protože se otec staral lépe než ve vztahu a nebyl důvod to takto nemít. Nejdříve bylo střídaní krátký-dlouhý týden, pak na přání dcery po týdnu a poslední rok už si dceru bral otec jen každý druhý víkend (z pracovních důvodů). Alimenty posílá on mě, protože mám výrazně nižší příjem a soudní rozhodnutí dost ignorujeme - střídáme po domluvě, vycházíme si vstříc...
Poslední rok už si jí bere opravdu jen 4 dny v měsíci a dcera tam i takto nechce a bere to jako nutné zlo - otce miluje, ale jeho paní a další děti moc nemusí. Když u něj přes léto byla déle než 5 dní tak se s ní pak dva dny nedalo domluvit, byla apatická a laxní, bez elánu, nekomunikovala.

Z tohoto důvodu, jsem se ho zeptala, jestli bych mohla mít dceru ve své péči, s tím, že by vše zůstalo při starém - po tolika letech už by tam nějaká důvěra snad být mohla....razantně nesouhlasil a lehce vyhrožoval, že se svých práv bude domáhat i přes dceřin nesouhlas (asi ho to jen překvapilo tak kousal jak raněný pes).

Proč by tedy měl mít střídavku, když se o dceru už příliš nestará, peníze posílá 4 roky stejné a na střídání se domlouváme dle potřeby!? Jsou tam nějaké výhody a rozdíly když budu mít dceru ve výhradní péči - odpočty na dítě, daně či něco jiného?

Moc děkuji za odpovědi a všem co se starat chtějí přeji, aby jim střídavka vyšla podle jejich představ.

tulen2
Stálice fóra

Re: Výhody a nevýhody střídavky

Příspěvek od tulen2 » 23 říj 2016 21:33

Jeste asi pred pul rokem popisujes vasi SP jako normal, tri roky probihajici, a najednou si ji uz rok bere 2/14?? To se mi uplne nezda.

Nicmene - Jedina dulezita vec na SP, nebo peci spolecne, je rovna moznost obou rodicu o dite pecovat a starat se, a moznost pro dite byt s obema rodici. Nejenom moznost, ale ruku v ruce s pravy jdou samozrejme i povinnosti - pecovat je nejen moznosti, ale i povinnosti.

Pokud tedy otec skutecne nepecuje a pecovat nechce, a dlouhodobe to vypada tak ze je u nej dite 2/14 (neni to jen domluvena vyjimka kvuli nemoci, praci ..), pripomnel bych mu ze pece je nejen pravo, ale i povinnost. Pokud tuto povinnost zanedbava, pak to samozrejme muze byt duvodem k tomu, aby matka chtela dite do sve vyhradni pece. Zde ale je asi namiste otazku obratit - proc by to mela matka delat a chtit, kdyz jim to tedy takhle fungovalo a po dohode vyhovovalo? Jedine co me napada je moznost vysoudit vyssi vyzivne - a to by asi nemel byt neprekonatelny problem od otce ziskat jako "vykupne" za zachovani SP, kdyz SP chce, ale tolik se ve skutecnosti nestara, jak pises.

Tess
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Tess » 31 říj 2016 09:03

Děkuji za odpověď...špatně jsem se vyjádřila....myslela jsem tím "letošní rok" a né posledních 365dní ... zhruba od února 2016 jí moc nemá, jen každý druhý víkend a o prázdninách více.

Vyšší výživné nepotřebuji, takže pokud to je jediný důvod proč mít výhradní péči, tak to řešit nebudu.
Dcera k němu kvůli jeho partnerce nechce a předpokládám, že s věkem se to bude stupňovat a silou (nucené střídání) opravdu ničeho nedosáhne.

Fakt, že jsem mu řekla o výhradním svěření do péče aspoň malinko pomohl a on se snaží trochu více komunikovat, což byl hlavní problém - jeho paní nechápe, proč bychom spolu měli mluvit a nepřeje si to, takže je horší se domluvit na čemkoli.
Tím, že je dcera více u mě, je snadnější řešit učení i cvičení (skolioza páteře), protože on při třech dětech čas na 5 minutové cvičení každý den nikdy nenašel a vždy řekl jen "ups já zapoměl". Dcera je zdravější, což ale může být i věkem a nejspíš je všechno jak má být.

Jinak si odpovím sama - pokud by to někdo potřeboval:

Jestli jste na sociálních dávkách, tak pokud se jeden z rodičů vzdá slevy na dítě, tak pro stát jste jako rodič samoživitel a získáváte vše v plné výši. Pokud se ho nevzdá, musí být posuzováno individuálně po týdnech - po dohodě lze i po měsících. A o výši výživného Vám dávky samozřejmě sníží.

Pokud oba pracujete tak slevu na dítě uplatňují oba - každý půl roku (lze měsíčně nebo při daňovém přiznání) a nebo se jeden slevy vzdá a vše má ten druhý rodič - tak to bylo u nás, slevu jsme uplatnili až v daňovém přiznání a částku si rozdělili. Je to pak příjemná finanční injekce.

O všem co se týče dítěte (léky, docházka, cestování...)může rozhodovat kterýkoli z rodičů,prý je k tomu potřeba souhlas druhého rodiče, ale v praxi to nefunguje - otec má stejné příjmení jako dcera a to stačí a já musím říkat, že jsem matka, protože mám jiné příjmení - informace, že jsem matka jim taky stačí :)

A společné náklady jsou pěkné, ale je to na domluvě, takže pokud dostávám výživné tak je jedno jaké jsou náklady na dítě (např. zvýšené v době nemoci, nebo sezonně - vyrostla ze všech zimních věcí), pokud nebude sám chtít, tak mi nic dalšího nepřispěje (nebo já jemu - pokud by nakupoval on).

A cestování jsme vyřešili tak, že on má pas a já teď malé vyřídím její občanku - ale jak mě paní na úřadě informovala, dítě může mít klidně i dva pasy.

Pokud vás napadá něco dalšího co se střídavky týče (myslím tím papírování a vyřizování) tak to sem přihoďte...

Přeji pěkný den

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 31 říj 2016 14:50

Prihazuju tedy - problem muze byt OCR, tam se muze pecujici rodic vymenit jen 1x, takze u dlouhodobejsi nemoci ...

Jinak opravdu nevidim absolutne zadny rozdil mezi peci stridavou a vylucnou, v postaveni "administrativnim". I pri matcine vylucne ma otec stejna rozhodovaci prava jako matka.
Urady s tim jeste trochu neumeji zachazet, v pripade davek, zmineneho OCR, danovych slev.... kdyz se rodice na jednotnem postupu nedomluvi, a napr. kazdy by uplatnoval rok cely (zrovna spatny priklad, danova sleva je snad jedina jasna vec, kde to umi a znaji) urad si s tim moc neporadi.
Opravdu to nejpodstatnejsi je, ze u vylucne pece je drasticky omezen cas, po ktery muze byt dite s otcem + vyzivne se urcuje jen rodici "stykajicimu se", v maximalni mozne vysi, bez ohledu na rozsah jeho pece.

Za me - vylucna pece, pokud se oba rodice starat chteji, je strasliva cuncarna a vyrazne omezeni prav nejen jednoho rodice, ale hlavne ditete.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 01 lis 2016 22:36

Jeste jsem si vzpomnel na jeden rozdil, vyznamny, a v Tvem pripade podle Tvych slov nenaplnovany. Pri SP ma rodic ve "svem" case nejen pravo, ale i povinnost pecovat. Pri peci vylucne druheho rodice ma v case urcenem pro "styk" pouze pravo s ditetem byt, nikoli povinnost.
Proto se pri SP zpravidla snaze domlouvaji vymeny, ruzne zaskoky... oba rodice vi, ze si musi vychazet vzajemne vstric - kdyz to neudelaji, priste se jim to jako bumerang vrati.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 02 lis 2016 00:36

Zásadní výhodou střídavé péče je rovnost práv a povinností. Při výlučné má jeden rodič nadřazené postavení s více právy, podřízený rodič má více nepříjemných povinností a omezená práva. Tato situace sama o sobě vede nadřazeného rodiče ke zneužívání tohoto postavení a trýznění podřízeného rodiče. Což se násobí davovým efektem a genderovou podmíněností nadřazenosti, která působí tuto nadřazenost ještě před nastolením rozdílných práv, tedy to trýznění a na druhé straně akceptace podřízeného postavení ještě před rozhodnutím je podmíněno právě tou pohlavní nerovností v rolích nadřazeného a podřadného rodiče. Jde o psychologicky podmíněné chování, proto současný stav svěřování dětí ve velké většině do péče matek vede k patologii v celé společnosti, kdy patologicky se chovají i ti, kteří systémem ještě nebyli zasaženi, navíc tato patologie ovlivňuje rozhodující osoby ve smyslu sníženého prahu citlivosti k této patologii a ve smyslu považování patologie za normu. Z toho pak vyplývá davové přizpůsobení tomuto patologickému stavu.
Jeden praktický rozdíl, který nebyl zmíněn - péče umožňuje ji delegovat na jinou osobu, styk nikoliv. Při styku je vyloučen samostatný styk s prarodičem, u strýce apod.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym » 19 kvě 2017 13:48

U nás je momentálně SP dohodou. Matka požaduje změnu na péči výlučnou pro sebe s rozšířeným stykem pro mě. Také navrhuje, aby způsob vyzvedávání ze školky probíhal jak dosud (jen s omezením počtu), tzn. že ona dítě do školky zavede, já vyzvednu (a naopak). A můj laický právní názor je takový, že to nejde, protože vyzvedávání ze školky je povinností pečujícího rodiče, kdežto styk je jen právem. Automaticky se tedy předpokládá, že jsem zodpovědný rodič, který s dítětem chce trávit co nejvíce času, a bez řečí bude dítě vyzvedávat. Ale tentýž předpoklad (pravdivý) je ponechán stranou, když se argumentuje, že SP ne. Což mi přijde jako logický spor. Ale vím, že se na to moc nehraje :)

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym » 19 kvě 2017 14:03

Možná jsem se vyjádřil příliš kostrbatě. Prostě jde o to, že se v návrhu počítá se zodpovědností otce, přestože návrh samotný je snahou o omezení rodičovské odpovědnosti otce.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 20 kvě 2017 09:20

Pseudonym píše:U nás je momentálně SP dohodou. Matka požaduje změnu na péči výlučnou pro sebe s rozšířeným stykem pro mě. Také navrhuje, aby způsob vyzvedávání ze školky probíhal jak dosud (jen s omezením počtu), tzn. že ona dítě do školky zavede, já vyzvednu (a naopak). A můj laický právní názor je takový, že to nejde, protože vyzvedávání ze školky je povinností pečujícího rodiče, kdežto styk je jen právem. Automaticky se tedy předpokládá, že jsem zodpovědný rodič, který s dítětem chce trávit co nejvíce času, a bez řečí bude dítě vyzvedávat. Ale tentýž předpoklad (pravdivý) je ponechán stranou, když se argumentuje, že SP ne. Což mi přijde jako logický spor. Ale vím, že se na to moc nehraje :)
Logika? :mrgreen: Styk je jen právem? :mrgreen: Kde žijete? :mrgreen:
Podle posledních interpretací i ústavních soudců je styk povinností rodiče a je povinen o dítě v době styku osobně pečovat a platit pro tuto dobu své péče alimenty pečujícímu rodiči. O to tu jde. Střídavá péče je pro soudy červeným hadrem nikoliv pro právo a povinnost péče, ale pro odlišnou úpravu výživy. Je v zájmu dítěte, aby otec zajistil matku finančně a pro dobu své péče se postaral. Tak je to přece v přírodě zařízeno, matka hnízdí, otec loví potravu. A pokud je zdatný lovec, může si nějakou dobu pohrát s mládětem a ještě mu něco ulovit navíc. Pokud tomu chcete čelit, musíte pochopit tuto správnou logiku protistrany. Zapomeňte na to, že jde o právní spor, nikoliv, jde o spor ideologický, kde je právo smutnou Popelkou. Chcete-li čelit ideologii, musíte ji nejdříve porozumět.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 kvě 2017 12:35

Pseudonym píše:...Automaticky se tedy předpokládá, že jsem zodpovědný rodič, který s dítětem chce trávit co nejvíce času, a bez řečí bude dítě vyzvedávat...
Takhle se opovaz nekde argumentovat!
Jednak to neni pravda, i pri vylucne peci jednoho rodice muze ten druhy dite vyzvedavat, vodit do skolky, do skoly - zkratka ma stejna prava jako druhy rodic, pouze miva dite mensi cas. Druhak se to otoci proti tobe - budes pusobit jako rodic, co se starat NECHCE, co dite nechce vyzvednout.
Spravna reakce u soudu je chtit dite do sve pece, s navrhem podobneho "styku", co by matka chtela nadelit tobe. Probihajici SP navrhovat jako alternativu, na ktere se muzete domluvit. V zadnem pripade pred soudem nenechat matku svevolne vyrazne snizit podil tve pece.

Jak pise 4u, ackoli rodic co nema dite v "peci" nema ve svem case povinnost o dite pecovat, povinnost cas vyuzit, soudy se to naucily obchazet tak, ze tuto povinnost zakotvi do rozsudku, ackoli zakon o nicem takovem nemluvi. Ze zakova by mela stridava pece vypadnout, zustat pouze spolecna, kdyz se chteji starat oba rodice - a to bud s presnym urcenim casu, kdyz se na tom domluvit nemohou, nebo bez, kdyz se domluvit dokazou, a pece vylucna, kdyz se jeden z rodicu nechce na peci podilet.

Odpovědět