Role otce, jsem ještě táta ?

Role otce, jsem ještě táta ?

Příspěvekod johny fog » 06 zář 2012 11:11

Dobrý den,
měl bych takový dotaz, nebo spíš bych potřeboval asi radu jak se postavit k moji životní sitauci.
Je to již 5 roky, co jsme se rozvedli s bývalou manželkou. Manželka tehdy odešla kvůli její nevěře s dcerou když ji byli 2 roky. Od té doby je soudně svěřena do péče bývalé manželky. Dceru si beru kdy jen můžu, ex mě problémy nedělá, co se braní si dcery týče. Řekl bych, že vztah s dcerou mám dobrý a i s mojí novou partnerkou vychází dobře. Bývalá manželka se znova vdala a moje dcera má další 2 sourozence.

Problém, se kterým si nevím rady je ten, že bývalá žena mě postavila do role " druhého táty " a dceru vede k tomu že táta je ten, s kterým se žije, kdo se stará. A já jsem ten " druhý táta " i když se starám, dítě si beru i častěji než určil soud, kupuji dárky, jezdím s ním na výlety a dovolené.
Jak mám vysvětlit bývalé a dítěti, že já jsem otec - biologický otec, táta. Když sem se o to pokusil, byl jsme upozorněn, že já dceru nevychovávám, nežiji s ní a tudíž co vlastně bych chtěl. Nebo je postoj který nastavila bývalá žena je správný ?
johny fog
Nováček fóra

Re: Role otce, jsem ještě táta ?

Příspěvekod Střídavka » 07 zář 2012 10:04

Postoj bývalé ženy je jednoznačně špatný. Viz dřívější odpověď v Poradně: http://www.stridavka.cz/poradna-10-syn- ... -tati.html
Střídavka
Administrátor fóra

Příspěvekod Tesař » 07 zář 2012 10:33

johny fog píše:Dceru si beru kdy jen můžu, ex mě problémy nedělá, co se braní si dcery týče. Řekl bych, že vztah s dcerou mám dobrý a i s mojí novou partnerkou vychází dobře. Bývalá manželka se znova vdala a moje dcera má další 2 sourozence.
Problém, se kterým si nevím rady je ten, že bývalá žena mě postavila do role " druhého táty " a dceru vede k tomu že táta je ten, s kterým se žije, kdo se stará.

Tato situace podle mě není úplně snadno řešitelná, skoro bych řekl neřešitelná :roll: :
a) 7dmi letému dítěti se těžko vysvětlí, že táta je jen jeden a ten druhý může být dobrý kamarád, ale ne táta (a matce co rozbila rodinu nevysvětlíte nic nikdy) - lze jen těžko doporučit něco, co změní to, že malé dítě přirozeně oslovuje partnera své matky stejně, jako to dělají sourozenci
b) jestliže dítě žije v sice nevlastní, ale úplné rodině, kde je +- spokojeno (protože samozřejmě nemá možnost porovnat "zisky z ušlé příležitosti" života s vlastním tátou) - a kde jsou ještě 2 vlastní děti (a zároveň sourozenci), kteří chlapa oprávněně oslovují táto, je velmi obtížné najít řešení, protože dítě, jemuž matka rozbila vlastní rodinu ve 2 letech a ono si z ní tak nic nepamatuje, se pochopitelně nebude chtít od sourozenců odlišovat (až v pubertě - to přijde "nejsi můj táta" apod.).

Podle mě je nutné pokračovat v budování vztahu, neustále zdůrazňovat, kdo je tatínek, aby si dítě to neslo sebou do života - nic více se asi nedá dělat, pokud dítě není vyloženě naváděno proti Vám (neříkej mu táto!; to je jen druhý tatínek! apod.), pak žádná nahrávka u soudu podle mě nepomůže.

Obecně tohle může změnit jen střídavka - nic jiného.
Tesař
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod jenchlap » 06 lis 2012 23:23

Zazil jsem podobnou situaci, kdy jsme byli tata a tata.. uplne chapu tve soucasne pocity, ale vzhledem k tomu, ze toto obdobi je uz za mnou, dnes s odstupem casu souhlasim s nazorem meho otce a rikam, ze neni vubec podstatne komu dite rika tato.. ale podstatne je to, kdo se k diteti jako tata chova!!!

pochazim take z rozvedeneho manzelstvi naucili me memu otci rikat jmenem.. ani dnes, kdyz je mi 40 by mi neslo pres pusu mu rict tati.. ale nic to nemeni na mem vztahu k nemu a jeho vztahu ke me..

cili chci tim rict, ze vubec neni podstatne jak dite skutecneho tatu oslovuje, ale aby dite vedelo a citilo, ze otce ma..

To Tesar: Nezmeni to ani stridava pece.. ;o)
jenchlap
Stálice fóra

Příspěvekod Danthon » 12 čer 2015 12:46

Podle mého názoru je třeba udržen pěkný, upřimný a pevný vztah s dídětem, dát mu najevo, co pro něj znamená a že v jakékoli situaci se může na svého tátu obrátit a on ho vždy vyslechne a bude mu oporou v každé chvíli.

Příspěvekod Magi_mb » 12 čer 2015 14:00

To, zda jsi či nejsi táta vůbec nezmění oslovení. Ale názor bývalé paní, že táta je ten, kdo je s malou víc, je špatný. Z vlasní zkušenosti ale vím, že pokud je zde nová rodina a sourozenec a nový partner je bezva člověk, jenž má dítě rád a je přátelský a hodný, tak děcko ve věku 7 let k němu velmi přilne - a k oslovení "Tati" pro tohoto člověka je už jen krůček. Ale pokud se s ním budeš dále vídat, bude mu u tebe dobře, myslím že tátou č.1 zůstaneš ty i přes snahu tvé bývalé paní. A v pubertě klidně můžeš být i víc, než celá její současná nová rodina. Jen si to u ní nepokaz nějakým osočováním a pomlouváním, nebo nezájmem (a pozor i na neverbální komunikaci, mám dceru ve věku 10 let a na to, co neřeknu, ale naznačím - pohrdavý úsměv, zvednuté obočí,....- má neskutečně vyvinutý odhad :-))). Buď s tou svojí slečnou kdykoliv budeš moct, to je jediná možná cesta.
Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod vali » 17 říj 2015 22:24

Reaguji sice na starší téma, ale přidám manželovu zkušenost. Bývalá manželka od něj odešla po 1-2 mesicni znamosti se svym spoluzakem ze zakladky, se kterym se propojila na FB. Pote, co odchod manzelovi oznamila, vzala tehdy jejich 14ti mes. syna za ruku a rekla "pojd, jdeme za novym tatinkem". Od te doby druhovi nechavaji rikat "tato". (Jsou spolu 6 let a vlastni dite zatim nemaji). Manzel to resil na OSPOD na Praze 8, nasledne po prestehovani matky i na OSPOD Praze 9, a v obou pripadech mu soc.pr. rekly, ze dnes je to prece normalni, ze ma dite dva tatinky. S exmanzelkou to resi prubezne, ona tvrdi, ze synovi rika jen pravdu, ze ma biologickeho otce (manzela), s nimz kdysi zila, a ze Jirka (tj. druh) je jeho jediny tata, ktery mu dava veskerou peci a pozornost jako by byl jeho vlastni. (Trochu OT je pak, co napsala do zadosti o vyzivne - ziji s druhem v obecnim byte, kde hradim polovinu nakladu a veskere naklady se synem nesu sama. Takze "tata Jirka" si uzurpuje otcovska prava, ale uz ne povinnosti. Chapu, ze je realne nema, ale je v tom tedy znacny rozpor). "Otec ditete jsi pouze na papire, nehraj si na tatinka", dale manzelovi napsala. Manzelova byvala tchyne je na strane manzela, a jelikoz je hodne zapojena do pece o syna, slysi syn nastesti i od ni "tata" = manzel. Ja jelikoz jsem trochu z oboru, jsem se synem o tom muvila, odpoved byla v duchu "je to tezky, kdyz jsem tady (mysleno u nas), rikam tata L., kdyz doma tata J., a furt se pletu, nemuzu si na to zvyknout, je to tezky". Kdyz byl maly, mel tendenci mi rikat "maminko", ze my jsme ho v tom nenechali!:-) To by byl hned ohen na strese - dva taty je ok, ale dve mamy:-)
S bejvalkou manzel nic neudela, OSPOD situaci povazuje za normalni, jine moznosti reseni asi nejsou, nejvic devastovany je to dite. Nekterym zenskym je psychika a zdarny vyvoj deti proste jedno.
No a to, do jake role manzela pasovala, ji nebrani zadat o zvyseni vyzivneho.
vali
Stálice fóra

Příspěvekod katalyzator » 18 říj 2015 02:15

Pokud má bio otec dostatečný rozsah styku, tak si k němu dítě cestu najde. Nedeptal bych ho vysvětlováním toho, co si mají vyříkat rodiče mezi sebou.
...
katalyzator
Stálice fóra

Příspěvekod vali » 18 říj 2015 12:03

Souhlasim. Styk posledni rok dva je nedostatecny. Jde o to, ze je manzeluv syn nasilne ucen a preucovan na "tata" (ten druh, co zije s nim a jeho matkou) a jen proto, ze synova babicka, ktera s nim travi vic jeho bdeleho casu nez matka, s tim nesouhlasi, ze tatu ma jedineho - meho manzela, a matce ditete v tom neustoupila, takze spolu volaji "tatovi"- tj. memu manzelovi, si syn spontanni osloveni "tato" pro manzela uchovava. Jen si to zrejme museli doma aspon dospecifikovat, takze tata J. a tata L. U nas pak jen J., a doma pak jen L. (ale doma ma zakazano o nas mluvit). Vysvetleni o bio otci a jedinem tatovi mu podava matka. Kdyz jsem s nim o tom mluvila ja, bylo to v reakci na jeho prereknuti v tatech a nasledny jeho "stres", bylo videt, ze se mu ulevilo, ze chapu(eme), ze je to tezky se hlidat kde kdy jake jmeno k tatovi dosadit, ale ze se z toho "nestrili".
Primarne nebylo cilem poukazat na "chudaka manzela" (i kdyz ten tise skripe zuby), ale na chudaka dite, co mu matka ve snaze zacit novy zivot vymenila tatinka jako ponozky po max. 2 mesicni znamosti "pojd, jdeme za novym tatinkem" a narusila tak jeho identitu.
vali
Stálice fóra

Příspěvekod vali » 18 říj 2015 12:18

katalyzator píše:Pokud má bio otec dostatečný rozsah styku, tak si k němu dítě cestu najde. Nedeptal bych ho vysvětlováním toho, co si mají vyříkat rodiče mezi sebou.

Ackoli s Vami souhlasim, a hodne podobne a pekne to napsali tady vyse v prispevku i jini, tak z tohohle komentu mam pocit jak z OSPODu a soudu "vse co reknete, muze byt pouzito proti Vam" :-)
Protoze mam pocit, ze narazite na to, ze jsem se "synem o tom mluvila"... ale z me strany to byla reakce na jeho stres, ci spise nepohodu po prereknuti se s cilem vyjadrit pochopeni, ze je to tezke (zvlaste kdyz pro popis situace to slovo zvolil on sam). Takovy rogeriansky styl.
I s ohledem na to, ze reakce manzela jsou u toho vzdycky jen nekomentovat, otocit se a jit se vydychat pryc.
Jen pro "odlehceni" - manzelovi (me teda taky, protoze my fyzicke tresty na detech nepraktikujeme) hrozne vadi, kdyz syn sdeluje, ze mu J. (tj. druh matky) dava na zadek "kdyz zlobi". Podle popisu spise nic drastickeho, zrejme nejaka placani, ale ve stylu "co ma co cizi chlap sahat na cizi (=moje) dite" se manzel zaobira myslenkou, ze az ho potka, by mu taky "naplacal". Mysleno doslova, prehnout pres koleno a naplacat, protoze "zlobi". Tak snad se udrzi :)
vali
Stálice fóra

Další

Zpět na Role otce a matky