J_Klimeš na Radiožurnálu k dětem Michálákovým

J_Klimeš na Radiožurnálu k dětem Michálákovým

Příspěvekod Alharahadza » 10 úno 2015 22:52

Jeroným Klimeš v Radiožurnálu 10.1.2015 v 12:25 byl osloven, aby se vyjádřil k případu Michalákových dětí

http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?offset=20

druhý zdola - od cca 13,5 minuty.

Z rozumného začátku dospěl k vyjádřením:

- že sebehodnocení dítěte se odvozuje od třídního kolektivu,
- děti jsou momentálně ve věku, kdy se fixujou na tu postavu - mateřskou a rodičovskou, která je tohoto času vychovává,
- když za nimi přijede biologická matka, tak to je pro ně jako je teta tamhle z východu a bude jim říkat: já jsem tvoje maminka,
- ten kdo vychovává děti, tomu říkají děti teďka mámo táto, já bych to nechal tak a do toho bych nevrtal,
- máme zájem matky, máme zájem dítěte, když zvažuju jestli nechat trpět matku, nebo budu dělat rošády s dětma, radši obětuji tu matku, než abych dělal zmatek v hlavách dětí,
- matka, pokud vím, je v produktivním věku a může mít další děti, Kolik ji je let? Kolik ji je let?
- pěstouni jsou zdrojem citové stability dětí a ty je považují za své rodiče
- matka má jednu jistotu, že o její děti je dobře postaráno, oni tam neumřou hlady a nejsou ohroženy. Pro ni to není příjemná situace, ale nijak tragicky by se neměla hroutit

Mám pocit, že z toho paní moderátorka byla poněkud rozpačitá. Ale je fajn, že lidi mají možnost vnímat, jací odborníci vytvářejí v ČR "odborný diskurs" v opatrovnických řízeních.

Koncept pana Klimeše by byl logický ve světě, kde by dítě bylo samo o sobě bezduchým objektem, bez dědičné minulosti a s tím spjaté rodinné identity. Objektem, jež by bylo možné kdykoliv přeprogramovat dle nejlepšího dostupného algoritmu, vedoucího k jeho blahu. Ve světě, kde jsou zcela popřeny přírodní zákony a přirozenost.

Nehovořil bych o odnárodnění dětí, ale o jejich znárodnění, či zestátnění.

Koncept dokonale pěstěných dětí je zajímávý. Do doby, než budou od pěstounů potřebovat třeba ledvinu. Ostatně, proč mají lidé v sobě přirozenou potřebu znát své kořeny a předky?
Alharahadza
Stálice fóra

Zpět na Role otce a matky