Kde domov můj?

Odpovědět
Dana
Nováček fóra

Kde domov můj?

Příspěvek od Dana » 11 led 2016 01:32

Dobrý den,
jak se vypořádat se situací, kdy chce otec na střídavku dceru, o kterou se první čtyři roky života příliš nezajímal, neudělal si čas, pil, nechodil domů, vyhazoval mě z domu atp.? Vyhrožoval mi v hádkách, že když se odstěhuji, tak bude malou chtít do střídavé péče. Nyní se mě k tomu snaží donutit. Vyzvedává si dceru ve "svých" týdnech dříve než stihnu přijít z práce já. Jsem bezmocná, soudy jsou nakloněny střídavce a předchozí nezájem o dítě není argumentem.
Víra v sílu mateřství a přirozené povolání ženy jako matky vzala za své. Vztah matky a malého dítěte, který je přirozeně důležitý. Dítě tím, že má silnou vazbu na matku, přeci nemá o to méně rádo otce. Vídat otce dvě odpoledne do měsíce bylo hodně svévolné. Neřítíme se nyní do druhého extrému s právem otců na stejné počty dnů s malými dětmi?
Kolik domovů dokáže mít dospělý člověk? Dva nebo jeden? A dítě?
Zamyslete se, podle čeho poznáte, kde je dítě skutečně doma. Všimla jsem si toho u dětí se střídavou péčí. Když dostaly u otce dárek, který je skutečně potěšil, odnesly ho k matce. Když je tolik nezaujal, dárek zůstal u otce. Může to být samozřejmě i naopak a dítě může cítit domov více u otce. Ale stejné to na obou místech nebude nikdy. Považovala bych za spravedlivé, kdyby si před začátkem střídavé péče vyzkoušeli střídání domovů sami rodiče alespoň na několik týdnů. Kdo z vás dospělých na tomto foru něco takového absolvoval a jaké to bylo?

tulen2
Stálice fóra

Re: Kde domov můj?

Příspěvek od tulen2 » 11 led 2016 08:43

Nevim o zadnem otci, co by chtel stridavou peci jako pomstu. Vzdy je to motivovano zajmem o dite a snahou moci o nej i nadale po rozchodu pecovat. Ona by to byla predevsim pomsta pro toho co by stridavou peci ziskal, aniz by chtel pecovat :). Pece je narocnejsi a drazsi, nez platit nejake to vyzivne.
Dana píše:Víra v sílu mateřství a přirozené povolání ženy jako matky vzala za své. Vztah matky a malého dítěte, který je přirozeně důležitý. Dítě tím, že má silnou vazbu na matku, přeci nemá o to méně rádo otce. Vídat otce dvě odpoledne do měsíce bylo hodně svévolné. Neřítíme se nyní do druhého extrému s právem otců na stejné počty dnů s malými dětmi?...
A jaky pocet dnu by sis tedy predstavovala, ze by dite melo travit s otcem? Dve odpoledne do mesice jsou svevolne ... Ctyri by mu tedy mely stacit? :-) I vztah otce a maleho ditete je prirozene dulezity. A bude se stavat jeste dulezitejsim, jak bude dite rust.

Pokus se oprostit od pocitu jedine spravne ochranitelky ditete, sverit otcovi jeho cast odpovednosti, a domluvit se treba na stridave peci na zkousku na pul roku. Co treba nepraktikovat to striktne tyden/tyden, ale vzdy ve stredu udelat odpoledne s druhym rodicem? Bude to pro vsechny snazsi a levnejsi, nez dlouhe soudni spory. Nauci vas to vzajemne si vychazet vstric, v zajmu ditete.

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 11 led 2016 14:35

skutečně zapomeňte na minulost a co jste si kdy provedli
pokud se chce nyní skutečně starat, tak mu to umožněte
ono poměrně rychle se ukáže jestli je ta snaha opravdová

vali
Stálice fóra

Příspěvek od vali » 11 led 2016 17:57

Dana píše: Zamyslete se, podle čeho poznáte, kde je dítě skutečně doma. Všimla jsem si toho u dětí se střídavou péčí. Když dostaly u otce dárek, který je skutečně potěšil, odnesly ho k matce. Když je tolik nezaujal, dárek zůstal u otce. Může to být samozřejmě i naopak a dítě může cítit domov více u otce. Ale stejné to na obou místech nebude nikdy.
Je to mozna taky chyba Vasi percepce, nebo logickeho usudku atd. Nemuze to byt taky tak, ze darek, ktery dite potesil chce mit u sebe porad, nez ho omrzi, a to je u malych deti celkem rychle, takze pak zustane zapomenut u matky, kam jej odneslo? A vetsi deti si oblibeny, treba i uzitny predmet prenasi, protoze ho chteji mit v uzivani trvale. To snad ani neni cil SP, aby to na obou mistech bylo "stejne", ale pro dite dobre. Idealni stav uz nenastane, pokud se rodina ditete rozdelila.
Co by se Vasemu diteti stalo, pokud by zkusilo pobyt dele s otcem? Co by to udelalo s Vami, kdyz byste zjistila, ze to funguje i bez Vas? (Slysela jsem par pripadu, kdy si otec dite na delsi dobu "vynutil" a pak ho vezl v noci zpatky matce, ze nebyl s to ho uklidnit (no ona mu taky zrejme maminka nerekla, co na dite plati, a on to hned taky nevi, kdyz je v peci omezen), mohlo by Vas to uklidnit, ze kdyby dite s otcem trpelo nezvladatelnou potrebou maminky, tak by se taky mohlo octnout zpet u Vas, otec neni tyran preci...).
A myslim, ze pokud se budete chtit vstricne domluvit, coz je oboustranny akt, pak neni duvod, aby otec "delal problemy". Co tak pozoruju, otcove se radikalizuji v momente, kdy jsou jim nekompromisne odepirana jejich prava a to pravo pecovat o sve dite. Pokud toto nedelate, pak se nemate ceho obavat, ne?
A pokud Vam vadi predstava stridave pece, tak si to pro sebe zkuste pojmout jako rozsireny styk. Treba od stredy do nedele apod. Pro zmirneni uzkosti.

vali
Stálice fóra

Příspěvek od vali » 11 led 2016 18:07

Jsem bezmocná, soudy jsou nakloněny střídavce a předchozí nezájem o dítě není argumentem.
Je, to neni uplne typicke. To bychom taky chteli. Ktery soud to je? A proc jich je vic ("soudy")?

Antonie
Stálice fóra

Příspěvek od Antonie » 11 led 2016 18:19

Svádíme těžký boj o střídavku u 12,5 letých chlapců. Které jsou to soudy???

Odpovědět