Soudně neurčený styk otce s dítětem

Soudně neurčený styk otce s dítětem

Příspěvekod E19 » 19 led 2016 14:24

Dobrý den,

manžel má téměř 7letého syna. Žádný soud ohledně styku s dítětem či výživného nikdy neproběhl. Všechno bylo dohodnuto "per huba" a to dosti jednostranně - výživné 2500,- Kč + 1/2 z větších výdajů. Styk s dítětem - můžeš přijet v podstatě kdykoli. Potud vypadá příběh téměř idylicky. Problém je v tom, že s manželem žijeme v Praze, ex se synem u Ústí nad Orlicí, kde manžel v minulosti podnikal a bydlel, poté co podnikání zkrachovalo začal dojíždět za prací do Prahy, vracel se na víkendy. Po rozpadu vztahu v Praze již zůstal. Tzn. manžel za klukem dojíždí, nicméně panuje zde absolutní zákaz jeho odvozu z místa bydliště. Vzhledem ke vzdálenosti manžel odjíždí vždy alespoň na 2-3 dny, přespává různě po známých a už vůbec nebudu mluvit o tom, že jízda autem se nevyplatí a vlak vyjde na 800,- Kč.

O peníze zase tolik nejde, ale považuji za opravdu velký problém, že nemůže přivést malého k nám do Prahy. Tohle neustále cestováním tam a zpět tímto stylem je již dále neúnosné. Na veškeré naše argumenty je ze strany ex reakce já jsem matka, já rozhoduji. Manželův syn už dokonce několikrát za ex byl s dotazem, že by chtěl jet za tátou do Prahy. Odpověď byla, že nevydrží cestu. Drobné naschvály ze strany ex popisovat ani nebudu, to by byl elaborát na 15 stran..

Považuji za nutné ještě doplnit, že manžel má z minulosti (nepovedené podnikání) několik exekucí a je zde i drogová minulost (ale to je již opravdu velmi dávno do minulosti), o tom všem jeho ex ví. Tohle přesně jsou důvody, proč manžel dlouho odmítal upravovat styk s dítětem soudně, má obrovský strach, že nemá vůbec žádné šance. Jeho názor se před nějakou dobou změnil a právě z důvodu možné soudní pře jsme udělali několik změn - stěhování do většího bytu, kde by měl kluk svůj pokoj, rozjelo se oddlužení a v neposlední řadě tohle byl i jeden z důvodů k naší svatbě.

Ráda bych tedy poprosila o radu, jak v tomto případě postupovat dál a ráda bych znala váš názor, jaké jsou naše šance na "úspěch", vzhledem k výše popsaným problémům.

Moc děkuji
E19
Nováček fóra
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 led 2016 13:59

Re: Soudně neurčený styk otce s dítětem

Příspěvekod tulen2 » 19 led 2016 14:58

No zalezi na tom, cemu rikate "uspech" :)
Na SP bych vam sanci s touhle vzdalenosti a dlouhodobe neupravenym stykem (s byvalou partnerkou manzele nebyli?) nedaval sanci. Tedy pokud byste nemeli opravdu velikou podporu kluka, ze si to fakt takhle preje. Bylo by to se stridanim skol, asi dost narocne pro vsechny.
Vyzivne zalezi na prijmu manzela (a tvem a matky), jestli by to bylo vic nebo min. Pokud min, i pri malem prijmu by to bylo +- podobne. Vic to muze byt i x nasobne, pri prijmu v nasobcich bezneho.
V to, ze ho k vam bude muset vozit matka, nebo na stridacku, take ani trochu nedoufejte, odstehoval se otec.
Ale upravou pece dosahnete zcela jiste jasne dany "styk" pa odpo - nedele vecer/14 dni + pul prazdnin + vanoce, jarky, velikonoce na stridacku. Ve "svem" case si tak se synem budete moci delat co budete chtit, Praha, vylety, ... Tohle by melo byt minimum (bohuzel asi take maximum) co soud "da".
tulen2
Stálice fóra
 
Příspěvky: 1591
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Soudně neurčený styk otce s dítětem

Příspěvekod ota377 » 19 led 2016 15:14

Souhlas s tuleněm, ale jen ještě malý dodatek:
Dohoda "per huba" neschválená soudem je pochopitelně nevymahatelná a při stávající neupravené péči má otec možnost i výrazně tvrdšího postupu, aby prosadil svá rodičovská práva - kupříkladu odvoz syna bez souhlasu bejvalky (za účelem návštěvy širší rodiny, sportování, poznávání krás světa atp.) je při neupravené péči zcela legální, ale tento postup dost záleží na intenzitě vztahu mezi otcem a synem a na tom, oč vlastně otec chce usilovat ...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve
ota377
Stálice fóra
 
Příspěvky: 80
Registrován: 08 říj 2015 10:07

Re: Soudně neurčený styk otce s dítětem

Příspěvekod res nullius » 19 led 2016 22:40

Pokud soud neproběhl, tak si dítě prostě odvezte. Matka není orgán moci:-).

K době stráveném s dítětem, jak ji vymezil tulen, Vám stačí podat návrh a doložit rodným listem, že jste otec. Nikdo Vám nebude omezovat místo, ve kterém s dítětem budete.

Můžete žádat o každý víkend, můžete žádat o pololetí, nebo o kombinaci výuka ve škole u matky a domácí výuka u Vás. Také můžete navrhovat čtvrtek až neděle s odkazem na volnější páteční rozvrh.

Také žádejte participaci matky na převozu. Není zákonný důvod, abyste si vyzvedával dítě u matky.

Je na Vás, zda si necháte vnutit komunistický model rozdělení rodičovských povinností a práv, anebo budete usilovat o demokratická řešení 21. století v souladu se zákonem o rodině.
res nullius
Stálice fóra
 
Příspěvky: 61
Registrován: 17 úno 2015 00:31


Zpět na Role otce a matky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník