Poradí někdo?

marteska
Nováček fóra

Poradí někdo?

Příspěvek od marteska » 15 srp 2017 10:42

Dobrý den,
Má někdo zkušenost? Jsem tři roky rozvedená, mám v péči 11-letého syna. Jeho otec má soudně určené styky. Napřed jsme měli společnou péči, absolutně nefungovala, otec chtěl střídavou péči, u soudu ji odmítl s tím, že je pracovně vytížený a jeho přítelkyně nemá se synem dobrý vztah. Došlo tedy k tomu, že mám syna ve své péči, otec určené styky. Tyto styky vůbec nedodržuje, syn to velice špatně snáší. Žijeme jak na houpačce, otec telefonicky synovi slíbí, že se uvidí, někdy svůj slib dodrží, někdy ne. OSPOD se snaží otci domlouvat, byli jsme i na rodinných terapiích, to se trochu zlepšilo, ale opět to zajíždí do starých kolejí. Sociální pracovnice neví, co s tímto dělat. Otec vždy prohlásí, že o syna zájem má a že se snaží, bohužel to někdy nevyjde. Má s tím někdo zkušenost?

tulen2
Stálice fóra

Re: Poradí někdo?

Příspěvek od tulen2 » 15 srp 2017 11:28

Je velka skoda, ze si ho nechala odmitnout SP. Mela si tenkrat trvat na tom, aby soud v zajmu ditete SP urcil, a s otcem se snazit v tom duchu o domluvu. Otec by tak mel povinnost se o dite v danem case starat. Nejenom jako ted,, pravo se s nim videt. Zajel by si pravidelny rezim, a fungovalo by to. Jestlize ma nejaky nizky cas kdy se s nim videt muze (jak presne je to tedy ted? Jak je styk urceny?), a jeste ke vsemu nesmyslne rozkouskovany, neni divu ze casem jeho vztah k diteti (a reciprocne ditete k nemu) upada. Neni dostatecne syceny spolecnymi prozitky. Tak se casem stava pohodlnejsi (casto i pro dite) cas nevyuzit, venovat se necemu jinemu.
Ja bych doporucil s otcem poradnu, vysvetlit mu ze je pro dite dulezity, a ze chci aby se staral vic, a ze chci prejit na stridavou peci. Pokud s nim domluva nebude, bud se s tim ze to tak je smiris, nebo zkusis na soud podat navrh na SP, i proti jeho prani, at si to ze se starat nechce obhajuje.

marteska
Nováček fóra

Příspěvek od marteska » 15 srp 2017 12:36

Teď je to tak,že v jednom týdnu úterý a čtvrtek od tří do sedmi, druhý týden ve středu od tří do sedmi, plus víkend, podzimní, jarní prázdniny střídání po roce, vánoční prázdniny od 25.12.-2.1., letní prázdniny po dohodě. Bohužel v reálnu je to tak, že v týdnu se otec vůbec nedostaví,víkendy jsou tak, źe si syna bere v sobotu kolem poledne, večer syna vrací, v neděli kolem desáté, záleží, jak musí do práce, někdy syna přivede ve dvě, někdy v šest. Žádné prázdniny si syna nevzal, tady až na nějaké tř hodiny za měsíc. K té SP se připojila i sociální pracovnice, že to pro syna není vhodné, protože otec je pracovně vytížen a s otcem neumíme komunikovat.Tři roky se snažím o jakkýkoli kontakt syna s otcem, jen slyším, nelze otce donutit, otec není povinný, jen oprávněný. To, jak je na tom syn, nebudu popírat, že i já už mám sto chutí se na vše vykašlat. Příští týden máme opět soud, včera jsem byla upozorněna od sociální pracovnice, že se ještě nesetkala s tím, že by soud schválil, že je otec povinný..,místo oprávněný.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 srp 2017 13:11

marteska píše:.. Příští týden máme opět soud...
Proc mate opet soud? Kdo ho inicioval a proc?
marteska píše:...K té SP se připojila i sociální pracovnice, že to pro syna není vhodné, protože otec je pracovně vytížen...
Urcite si na postoj teto pracovnice stezuj u jeji nadrizene, pisemne. Dite ma pravo na peci obou rodicu. Ze je nektery z nich pracovne vytizeny zadnou roli nehraje - presto by ho ospod mel vest k peci, a v zajmu ditete jeho peci prosazovat. Kdybys tvrdila ty ze si vytizena, tak by ospod snad navrhoval dite dat do ustavu?

Za stridavou peci si stuj, a chtej aby k ni otce vedl ospod, i soud. Zkuste ji treba nechat soudne naridit na zkousku.
marteska píše:Teď je to tak,že v jednom týdnu úterý a čtvrtek od tří do sedmi
To je opravdu nesmyslne rozkouskovany styk. Prazdniny rozdelte napul, casy styku co nejvic slucte dohromady. Tohle muze fungovat maximalne u kocarkoveho kojeneho mimina. Pokud otec bude presto odmitat SP, co se domluvit napr. on streda odpoledne - pondeli rano /14 dni, v protilehlem tydnu st odpoledne - ct rano? To by fungovat mohlo.
Soudy se v posledni dobe snazi psat do rozsudku i pri peci matky ze "otec je povinen vyzvednout ..." nicmene nema to oporu v zakone, a pokud nevyzvedne, zadna sankce mozna neni.
Proto je nejlepsi v zajmu ditete mit peci spolecnou s urcenymi casy pece (mozne to je, i kdyz soudy se snazi tvrdit ze ne), nebo stridavou - tam maji oba rodice povinnosti i prava stejna (nemusi to byt nutne 50/50 s casem, klidne se muzete domluvit na jinem rozvrzeni)

marteska
Nováček fóra

Příspěvek od marteska » 15 srp 2017 14:05

Soud jsem opět iniciovala já. Bude to už pátý soud ohledně styku. Připadám si jako matka, která se chce zbavit svého dítěte. Letní prázdniny jsme už jednou měli měsíc já, měsíc otec. Otec si syna prostě nevezme.Já se synem někam odjedu nebo minulý rok jsem synovi na rychlo zařídila příměstský tábor, otec se v úterý ozval, tento týden mám mít syna já, v sobotu jsem nemohl, byl jsem na služebce, okamžitě chci syna vidět, mám na to právo a ty jsi povinná. Zavolal policii, maminko, buďte tolerantní, otec se snaží. Je toho moc, proto jsem začala probírat diskuze a zjišťuji, co se s tím dá dělat.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 srp 2017 14:44

marteska píše:Bude to už pátý soud ohledně styku
To je hodne. Ceho se tedy domahas? Jake je tvoje podani a co od soudu chces? Pro dokresleni situace, kolik cini vyzivne?
Bylo by mozne dat otci odkaz na tuhle diskuzi a zapojit ho? Co poradna, byl by ochotny tam zajit (myslim ze mnohem radeji nez tolikrat k soudu)?

marteska píše:..Zavolal policii...
Nerozumim. V case kdy dite ma mit, nebo nema? Jestli v case kdy ma mit, nerozumim proc ho tedy nemel a musel policii volat. Jestli v case kdy ne, pak samozrejme narok zadny nema.

Urcite udelejte neco s tim nesmyslnym rozkouskovanim casu. Pro nikoho neni vhodne, aby otec travil s takhle velkym ditetem pouze par hodin odpoledne - to je lepsi ten den pridat cely k vikendu.

marteska
Nováček fóra

Příspěvek od marteska » 15 srp 2017 15:24

Domáhám se, aby byl" POVINNÝ", dále se domáhám, aby mi písemně oznámil, že si syna nevyzvedne,jelikož syn je připraven, těší se a otec se nedostaví, nezvedá synovi telefon, já otci volat nemohu, zablokoval si telefon. Syn je hodně citlivý, každý neuskutečněný kontakt snáší špatně.Docházíme na psychoterapie, někdy se i otec dostaví, vyslechne si psycholožku, sociálnî pracovnici, chvíli to funguje a potom se třeba dva měsíce neozve, nic. Najednou zavolá, teď hned chci vidět syna, když není syn doma, volá, tedy dvakrát volal policii.Výživné mám dost velké, sedm tisíc.Prostě to u nás funguje, tak, že žádné dohody, žádné rozsudky neplatí.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 srp 2017 15:48

marteska píše:Domáhám se, aby byl" POVINNÝ"
To pri vylucne peci matky nelze. Ani pisemne oznamovani nevyzvednuti predem. Nemuzes se domahat u soudu neceho, co nelze. I pokud by to soudce v rozporu s pravem do rozsudku napsal, nemas (ty ani soud) zadne paky jak to vymahat.
Jedine co muzes a podle me bys mela, je navrhovat stridavou peci s rozdelenim jinym nez 50/50 (pokud otec 50/50 nechce). Tam maji rodice zaroven s pravem i povinost.
Nenech se odradit socialni pracovnici ani soudkyni, ze "to nejde", "to neni vhodne". Jde to. Naopak je nemravne, aby otec mel pouze pravo se synem si volny cas uzivat, ale uz ne povinnost s nim cas travit.
Jak otec snasi tak vysoke vyzivne, souhlasil s nim? Zaroven predpokladam uplatnujes danove ulevy... Nemuze byt jeho chovani castecne pomstou tobe, ze ho tak holis? Pomstou kterou bohuzel odnasi i kluk? Neslo by jednat i timhle smerem? Budes povinny se o kluka starat tehdy a tehdy, budeme mit SP, a za to (logicky, nebot se starat velky podil casu bude muset, tvoje naklady se zmensi, jeho zvetsi) snizime vyzivne na 1500 a o danove ulevy se budeme delit?

marteska
Nováček fóra

Příspěvek od marteska » 15 srp 2017 18:23

Takto mi to poradila a sepsala právnička, s tím, že to asi neprojde, ale ať tedy hájím tu SP, syn byl hospitalizován na psychiatrii, dle klinické psycholožky by mu SP prospěla, má velmi silný citový vztah k otci, k matce. S výživným je asi naštvaný, při společné péči mi neplatil nic, ale také se ani nestaral, měl i doplatek daní.Na soudkyni to zapůsobilo dost zle, že tohle tedy ne. Navrhovala 9.500,- dohodli jsme se na 7000,- plus ten styk. Tento rok jsem já dostala doplatek daní, bývalý navrhoval ať mu dám polovinu, že si syna na týden v září veme. To jsem zamítla, syn od září jde do šesté třídy, do jiné školy, matematické třídy, chci, aby tam byl od začátku, kvůli seznámení s ostatními. O prázdninách si syna nevezme, prý nedostane dovolenou. Nechápu jeho chování, nevím, proč se tak chová.On si našel přítelkyni, já se odstěhovala, bydlíme 300 metrů od sebe. Mám chuť se už na to vykašlat, odstěhovat se., syna mu nevnucovat.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 srp 2017 18:58

Tak nejak nemuzes chtit vsechno. Bud muzes chtit vysoke vyzivne, nebo aby se staral o dite. Kazdy na ruzne podnety reaguje ruzne. Ja bych byl ochotny si i "priplatit" abych mohl byt s detmi vic. S vedomim sproste soudni praxe v CR, kde tatinkove co se starat chteji athaji za hodne kratoucky provaz.
Ale nekdo muze reagovat na radne "osoleni" vyzivneho tim, ze se starat bude min, ze ti to necha sezrat - starej se tedy ty a kupuj vsechno ty - vzdyt ja posilam dost. V tomhle bude mit pravdu - bohuzel ke skode ditete, ktere nepotrebuje penize, ale tatu a vztah s nim. Tady bys asi mela dospet k nejake domluve - financne lepe vyvazit naklady na dite s tim, ze to bude platit pouze pokud se otec bude opravdu starat.
marteska píše:bývalý navrhoval ať mu dám polovinu, že si syna na týden v září veme. To jsem zamítla,
Proc? Proc by si ho nemohl v zari na cely tyden vzit? Samozrejme do skoly chodit musi - jestli tim myslel vzit nekam pryc, tak to ne, kdyz kluk meni skolu. Me to prijde jako dobry zacatek domluvy. Ty se vzdas casti penez, on se zacne vic starat (coz ho bude stat vic penez). Uvedom si, kolik jsou jeho naklady. Ty mas vyzivne + slevu na dani. On naopak vyzivne "odecte", jidlo pravdepodobne klukovi kupuje, ne? Ruzne akce a zazitky, darky, sport ...?

Nicmene opravdu jsou tatove, co jim "svoboda" vyhovuje a starat se nechteji. S tim se neda pak delat vubec nic. Nechat vysoke vyzivne, protoze to neni otazka penez, jestli budou nebo ne. Styk v rozsudku nechat omezit treba na vikend/14, tak aby cas tvuj i ditete nebyl "blokovany" cekanim jestli prijde nebo ne .. Zaroven ale kdyz chtit bude a bude to mozne, maximalne i mimo rozsudek vyjit vstric a dite u nej nechavat co nejvic. On se nauci predem rikat kdyz bude vedet ze sedet na zadku a cekat na nej NEMUSIS, nauci se vazit casu co ma jasne dany.
Opet to same co pisu, to vase nesmyslne rozkouskovani casu s temi odpoledny (kdo to vymyslel?? soudkyne, nebo vy?) spojit do jednoho bloku.

Odpovědět