Zmařený styk, náhradní styk a nemajetková újma

Odpovědět
forU
Stálice fóra

Zmařený styk, náhradní styk a nemajetková újma

Příspěvek od forU » 04 led 2014 13:52

Doposud jsem se při zmaření styku dopátral pouze možnosti podat návrh na výkon rozhodnutí, kdy reakce soudu může být žádná nebo "ty, ty, ty" nebo nařízení dohledu OSPODu případně mediace, nakonec i pokuta. Ale není možné uložit povinnost nahrazení styku, což považuji za zvěrstvo. Zkoušel jsem se prohrabávat NOZ, jaké by zde byly možnosti a narazil jsem na možnost uplatnění nemajetkové újmy. Jenže je to tam jaksi právně zamotané, což už je nad moje časové možnosti to prozkoumávat. Zajímavé je, že lze se domoci náhrady nemajetkové újmy v peněžní částce nebo jiným způsobem, kterým by mohla být újma odčiněna - zde se otevírá prostor pro odčinění újmy náhradním stykem. Ale jinde se píše, že uplatnit nemajetkovou újmu lze jen tehdy, když je to sjednáno, tj. muselo by být v rozsudku o úpravě styku sjednáno, že nesplnění rozsudku z ohledu zmaření styku je pro účely náhrady nemajetkové újmy za tuto považováno. Ale jsou tam další kličky, kdy nemajetkovou újmu lze přiznat při zásahu do základních práv, což by právo na rodinný život být mělo. Chtělo by to důkladně prozkoumat a pokusit se dát návod na to, jak by měli tatínkové v tomto duchu postupovat, aby se bylo možné domoci náhrady zmařeného styku. Nějaké stanovisko spolupracujících právníků? Aleši, šlo by to?
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět