Výživné po dosažení zletilosti

Odpovědět
forU
Stálice fóra
Příspěvky:1259
Registrován:05 led 2012 20:41
Bydliště:Praha a Středočeský kraj
Výživné po dosažení zletilosti

Příspěvek od forU » 22 led 2014 09:57

Soud upraví výchovu a výživu nezletilého dítěte, dítě svěří do péče matky a otci určí výživné na nezletilé dítě a uloží povinnost je zaplatit k rukám matky do nějakého datumu předem.

Co se stane s rozsudkem a povinnostmi rodičů, když dítě nabude zletilosti?

Podle jednoho názoru je dosavadní povinný otec nadále povinen hradit vyměřené výživné, ovšem k rukám zletilého dítěte. Vyměřené výživné je nadále exekuční titul, který zletilý může rovnou uplatnit a vymáhat výživné po otci. Matka má povinnost vyživovat zletilé dítě, ovšem tato povinnost není soudně upravena a nelze ji rovnou vymáhat, pouze se domáhat vyměření výživného i od matky u soudu.

Podle jiného názoru se rozsudek týká pouze období nezletilosti, protože úprava výchovy rovněž pozbývá smyslu, i osoba, jíž má být plněno, se mění, vzniká nárok zletilého na výživu i rodiče, jemuž bylo jako nezletilé svěřeno do péče, tudíž po nabytí zletilosti povinnost otce hradit výživné k rukám nezletilce dle rozsudku právně přestává existovat a není vymahatelná. Vyživovací povinnost sice trvá (není-li dítě se schopno samo živit), ale není soudně upravená a v případě nedohody ji může upravit soud na návrh zletilého dítěte.

Ví někdo, jak to podle zákona nebo judikatury je? Já jsem to nenašel.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět