Nemajetková újma

Nemajetková újma

Příspěvekod UltraPapa » 08 pro 2011 15:06

Vážení přátelé,

pořád si pohrávám s následující myšlenkou. Samozřejmě můj advokát mne od ní zrazuje...

Někteří z nás mají s manželem/manželkou uzavřenou tzv. Smlouvu podle § 24a/1 zákona o rodině upravující pro dobu po rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práv a povinnosti společného bydlení a vyživovací povinnost k nezl. dětem.
V této Smlouvě jsou tedy řešena vzájemná majetková práva, alimenty a taktéž rozsah styku. Je zajímavé, že vše je vymahatelné, vyjma styku s dětmi. Pokud někdo poruší smlouvu, tak je vše žalovatelné a ten, kdo to porušil musí nést následky. Ovšem opět vyjímka u nedodržování styku s dětmi...

Tak mne tak napadlo, že když druhá strana nedodržuje dle smlouvy styk s dětmi, tak by mohla být zažalována a to nejen klasickým návrhem na úpravu styku, jejímž prostřednictvím se domáháme styku, ale i separátní žalobou za způsobenou nemajetkovou újmu.

Každý snad pochopí, že tím, že mi bylo zabráněno styku dle dohody, tak mi vznikla újma. Evropský soud pro lidská práva přisuzuje velmi často těmto rodičům cca 100 Eur za každý den nerealizovaného styku ve sporech s ČR. Z tohoto bych tedy vycházel a domnívám se tedy, že bych mohl zažalovat druhou stranu o 2.500 Kč za každý den nerealizovaného styku. Nejde mi o peníze, jde mi o princip, kdy někdo porušuje smlouvu a nenese za to žádné následky.

Jak to vidíte Vy? Je tu nějaký progresivní advokát, který by to uměl odžalovat a dotáhnout do konce? Co na to poradna Střídavky? Vznikla by krásná precedentní kauza... Jak jsem již psal, můj advokát ze staré školy mne od toho zrazuje, není pro to prý opora v Zákoně o rodině... Nicméně termín "nemajetková újma" je sice krátce, ale je součástí Občanského zákoníku...

Krásný den,

UP
UltraPapa
Uživatel(ka) fóra

Zpět na Výlučná péče a styk s dětmi