Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od katalyzator » 13 pro 2011 19:31

Dobrý den. Na počátku téhle diskuse kladu otázku, zda vůbec a jak se při svěření dítěte do výhradní péče mění rodičovská zodpovědnost u každého z rodičů. Kdo se například stává zákonným zástupcem? Jak je to s péčí o majetek, s přihlášením na školu, s odjezdem do ciziny apod....? Jak je to v teorii a jak je to v praxi? Díky.
...

Uživatelský avatar
Střídavka
Administrátor fóra
Příspěvky: 348
Registrován: 09 lis 2011 23:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od Střídavka » 13 pro 2011 22:42

Rodičovská odpovědnost se tím nijak nemění. Oba rodiče ji stále mají, oba jsou plnoprávní zákonní zástupci dítěte. To, že to někteří nechápou, je jiná věc.

katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od katalyzator » 13 pro 2011 22:50

Díky za odpověď. Měl jsem ten dojem, že to takhle je, alespoň de iure. Jak je to de facto?
...

katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od katalyzator » 17 led 2012 18:03

A nemáte na to nějaké odkazy, nejlépe právního charakteru, prosím? Zase jsem narazil na údiv nad tím, že i rodič bez výhradní péče by mohl o dítěti nějak zásadněji rozhodovat.
...

Uživatelský avatar
Střídavka
Administrátor fóra
Příspěvky: 348
Registrován: 09 lis 2011 23:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od Střídavka » 17 led 2012 18:20

Je to především přímo v zákoně o rodině (např. §§ 34, 49 apod.). Je dobré si ho přečíst.

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 34
Registrován: 18 lis 2011 11:40

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od Tekumseh » 18 led 2012 11:10

Pokud není jeden z rodičů rodičovské zodpovědnosti soudem zbaven nebo na této omezen, náleží rodičovská zodpovědnost oběma rodičům bez ohledu na to, jaký druh péče o dítě probíhá. I v případě výhradní péče je nutný souhlas obou rodičů ve všech podstatných záležitostech, týkajících se výchovy dítěte, mezi něž výběr školy, dlouhodobý pobyt v zahraničí či správa majetku rozhodně patří. Jesliže nedojde k dohodě, rozhoduje v těchto záležitostech soud. Jakožto otec, který nemá dítě ve své výlučné péči, máte i tak především právo na informace (ve škole, v družině, u lékaře, atd), což je bohužel velmi často opomíjeno. Máte rovněž právo vyzvednout dítě ze školy, školky, družiny, aniž by k tomu byl nutný souhlas matky. Škola nemá právo zkoumat úpravu péče o dítě po rozvodu a je povinna vám, jakožto zákonnému zástupci, dítě vydat. Dokonce i v případě SP je škola povinna dítě vydat i tomu z rodičů, který momentálně o dítě nepečuje ve své periodě, aniž by tomu mohl druhý z rodičů jakkoliv zabránit. V otázkách majetkových je to tak, že pokud je založen například nějaký účet na jméno nezletilého (typicky stavební spoření), je pro jakoukoliv manipulaci s vkladem nutný souhlas obou rodičů. Toto světe div se opravdu funguje. Jinak §37 zákona o rodině říká:

§37 (1) Žádný z rodičů nemůže zastoupit své dítě, jde-li o právní úkony ve věcech, při nichž by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi rodiči a dítětem nebo ke střetu zájmů dětí týchž rodičů.

§37 (2) Nemůže-li dítě zastoupit žádný z rodičů, ustanoví soud dítěti opatrovníka, který bude dítě v řízení nebo při určitém právním úkonu zastupovat. Tímto opatrovníkem zpravidla ustanoví orgán vykonávající sociálně-právní ochranu dětí (dále jen "orgán sociálně-právní ochrany dětí").

katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od katalyzator » 18 led 2012 19:44

Díky za odpovědi.
V zákoně to je, ten jsem četl. ještě bych bral nějaký podrobnější výklad a příklady. Jak se třeba určí, co jsou to zálěžitosti podstatné a co nejsou? Co třeba zápis do nějakého kroužku po škole? Nebo třeba založení účtu (teď mi jde jen o úkon založení, nikoliv výběru). Odhlášen z kroužku?
Jinak k vyzvedávání dětí ze školy, o co se dá opřít, že škola na zkoumání nemá právo? Narazil jsem například na to, že škola nevydá dítě druhému z rodičů bez souhlasu toho, kdo jej má ve výhradní péči (viz MŠ Čtyřlístek, tady: http://www.ctyrlistek.biz/rad-frame.htm.) Když má, například, otec třeba dítě ve středu, čekal bych, že tohle lze uplatnit ve dny mimo středu a naopak ve středu by dítě neměli vydat matce. Nebo je to celé špatně?
Kde se vlastně ta skutečnost, že dítě v něčí péči je či není, uplatní? Kdo to může chtít vědět, zkoumat apod.? Zjistil jsem, že fakt, že i otec bez péče má nárok na spoustu věcí a může relativně účinně ovlivňovat výchovu, hodně lidí vůbec neví. Zabývá se osvětou v tomto směru nějaký spolek? Díky za eventuální odpovědi.
...

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 34
Registrován: 18 lis 2011 11:40

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od Tekumseh » 19 led 2012 12:26

Dítě můžete zapsat do zájmového kroužku i bez souhlasu druhého rodiče, otázkou ovšem potom bude vaše reálná možnost, jak zajistit aby dítě druhý rodič (který má dítě ve výhradní péči) dítě do kroužku posílal. V případě rodiče, který má dítě ve výhradní péči to problém nebude.
K založení účtu na jméno dítěte souhlas druhého rodiče nepotřebujete, k jakékoliv manipulaci s vkladem už pak ano. Pokud nedojde k dohodě, rozhodne soud.
V příloze jsou stanoviska MŠMT k otázce vyzvedávání dětí ze školy nebo školských zařízení, nechť je vám to k užitku.

Jinak doporučuji prostudovat podklady na: http://www.iustin.cz/art.asp?cat=rukovet&PageSort=Ans
Naposledy upravil(a) Tekumseh dne 25 led 2012 16:14, celkem upraveno 2 x.

katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od katalyzator » 19 led 2012 12:48

Jo jo, Tekumsehu, to je přesně ten typ dokumentů. co hledám, děkuju. Stejně tak jako ve Vašem příspěvku na podobné téma u toho vidění se ve školce. Prostuduju.
- Když tedy dítěti založím účet a posílám na ně kapesné a nastavím limit výběru kartou, je to ok, ano? Ale třeba změna limitu výběru už musí být schválena oběma rodiči?
- Když dítěti navrhnu u lékařky vyšetření nebo jiný úkon s tím, že jej tam v určený čas dovedu, nemusím já ani paní doktorka čekat na souhlas druhého rodiče, ano?
- Když dítě zapíšu na kroužek a vodím jej tam, a je to mimo dobu, kdy mám určený styk, neporušuju žádný rozsudek, protože rozsudek mi vymezuje právo na styk, v ostatní dobu mi ho ale nezakazuje. Naopak, pokud by maminka zapsala dítě na kroužek v dobu, kdy já mám právo na styk a chtěla ho tam vodit, tak ona rozsudek porušuje, ano?
A ještě obecný dotaz:
V zákoně o rodině jsem nalezl toto:
§ 34 (1) Rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům. atd.
Ale v jiné části:
§ 26 (1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.
Hledám nějaké podklady k tomu, co se rozumí úpravou práv a povinností a co všechno spadá pod výchovu (výživa je jasná). Co se skrývá pod pojmem "výlučná" (nebo "výhradní"), to trošku právě vede k tomu dojmu, že rodič s výlučnou péčí může všechno a druhý nic.
Děkuju za eventuální další pomoc se v tom lépe zorientovat, a třeba to pomůže i dalším.
...

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 34
Registrován: 18 lis 2011 11:40

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od Tekumseh » 20 led 2012 15:37

Mně je jasný co potřebujete, sám neustále hledám odpovědi na podobné otázky a vím, že dopátrat se nějaké konkrétní informace není jednoduché a stojí to spoustu úsilí. Kolikrát se dostáváte na "tenký led", kdy ani zkušený advokát není schopen dát jednoznačnou odpověď. Z vlastní zkušenosti vím, že bohužel v podobných otázkách nemají jasno hlavně ani lidé, u kterých se svých práv domáháte (pracovníci škol, lékaři, úředníci, ...) a největší problém není v tom, že vám nechtějí vyhovět, ale že nevědí jak správně postupovat a mají obavu, aby něco neudělali špatně.

Teď k vašim otázkám:

- Když tedy dítěti založím účet a posílám na ně kapesné a nastavím limit výběru kartou, je to ok, ano? Ale třeba změna limitu výběru už musí být schválena oběma rodiči?
Na to bych se zeptal přímo v bance, u které je (bude) účet veden - musejí mít jasno v tom, jak se zachovat, pokud byste přišel s požadavkem typu změna limitu na kartě.

- Když dítěti navrhnu u lékařky vyšetření nebo jiný úkon s tím, že jej tam v určený čas dovedu, nemusím já ani paní doktorka čekat na souhlas druhého rodiče, ano?
Pokud se nejedná o nějaký život ohrožující zákrok, který lze odložit, tak podle mně nemusíte. Já mám dítě ve střídavé péči a v mé periodě došlo k úrazu dítěte, který si vyžádal několikadenní hospitalizaci a nikdo za celou dobu souhlas druhého rodiče nepožadoval. Rovněž návštěvy pediatra či odborných lékařů absolvujeme dle potřeby i bez účasti matky.

- Když dítě zapíšu na kroužek a vodím jej tam, a je to mimo dobu, kdy mám určený styk, neporušuju žádný rozsudek, protože rozsudek mi vymezuje právo na styk, v ostatní dobu mi ho ale nezakazuje. Naopak, pokud by maminka zapsala dítě na kroužek v dobu, kdy já mám právo na styk a chtěla ho tam vodit, tak ona rozsudek porušuje, ano?
Ano, je to tak. Ovšem pokud vodíte dítě na kroužek mimo dobu, kdy máte určený styk, je k tomu nutná dobrá vůle matky.

Ten obecný dotaz už je z kategorie "chůze po tenkém ledě", odpověď můžete částečně nalézt zde: http://www.stridavka.cz/poradna-26-zmoc ... kolky.html. Tady by asi stálo za úvahu vznést dotaz na zkušeného advokáta nebo na příslušné ministerstvo. Pokud se vám podaří něco konkrétního zjistit, neváhejte se o to s námi podělit.

Odpovědět