Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

katalyzator
Stálice fóra

Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od katalyzator » 13 pro 2011 19:31

Dobrý den. Na počátku téhle diskuse kladu otázku, zda vůbec a jak se při svěření dítěte do výhradní péče mění rodičovská zodpovědnost u každého z rodičů. Kdo se například stává zákonným zástupcem? Jak je to s péčí o majetek, s přihlášením na školu, s odjezdem do ciziny apod....? Jak je to v teorii a jak je to v praxi? Díky.
...

Střídavka
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost

Příspěvek od Střídavka » 13 pro 2011 22:42

Rodičovská odpovědnost se tím nijak nemění. Oba rodiče ji stále mají, oba jsou plnoprávní zákonní zástupci dítěte. To, že to někteří nechápou, je jiná věc.

katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator » 13 pro 2011 22:50

Díky za odpověď. Měl jsem ten dojem, že to takhle je, alespoň de iure. Jak je to de facto?
...

katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator » 17 led 2012 18:03

A nemáte na to nějaké odkazy, nejlépe právního charakteru, prosím? Zase jsem narazil na údiv nad tím, že i rodič bez výhradní péče by mohl o dítěti nějak zásadněji rozhodovat.
...

Střídavka
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Střídavka » 17 led 2012 18:20

Je to především přímo v zákoně o rodině (např. §§ 34, 49 apod.). Je dobré si ho přečíst.

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Tekumseh » 18 led 2012 11:10

Pokud není jeden z rodičů rodičovské zodpovědnosti soudem zbaven nebo na této omezen, náleží rodičovská zodpovědnost oběma rodičům bez ohledu na to, jaký druh péče o dítě probíhá. I v případě výhradní péče je nutný souhlas obou rodičů ve všech podstatných záležitostech, týkajících se výchovy dítěte, mezi něž výběr školy, dlouhodobý pobyt v zahraničí či správa majetku rozhodně patří. Jesliže nedojde k dohodě, rozhoduje v těchto záležitostech soud. Jakožto otec, který nemá dítě ve své výlučné péči, máte i tak především právo na informace (ve škole, v družině, u lékaře, atd), což je bohužel velmi často opomíjeno. Máte rovněž právo vyzvednout dítě ze školy, školky, družiny, aniž by k tomu byl nutný souhlas matky. Škola nemá právo zkoumat úpravu péče o dítě po rozvodu a je povinna vám, jakožto zákonnému zástupci, dítě vydat. Dokonce i v případě SP je škola povinna dítě vydat i tomu z rodičů, který momentálně o dítě nepečuje ve své periodě, aniž by tomu mohl druhý z rodičů jakkoliv zabránit. V otázkách majetkových je to tak, že pokud je založen například nějaký účet na jméno nezletilého (typicky stavební spoření), je pro jakoukoliv manipulaci s vkladem nutný souhlas obou rodičů. Toto světe div se opravdu funguje. Jinak §37 zákona o rodině říká:

§37 (1) Žádný z rodičů nemůže zastoupit své dítě, jde-li o právní úkony ve věcech, při nichž by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi rodiči a dítětem nebo ke střetu zájmů dětí týchž rodičů.

§37 (2) Nemůže-li dítě zastoupit žádný z rodičů, ustanoví soud dítěti opatrovníka, který bude dítě v řízení nebo při určitém právním úkonu zastupovat. Tímto opatrovníkem zpravidla ustanoví orgán vykonávající sociálně-právní ochranu dětí (dále jen "orgán sociálně-právní ochrany dětí").

katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator » 18 led 2012 19:44

Díky za odpovědi.
V zákoně to je, ten jsem četl. ještě bych bral nějaký podrobnější výklad a příklady. Jak se třeba určí, co jsou to zálěžitosti podstatné a co nejsou? Co třeba zápis do nějakého kroužku po škole? Nebo třeba založení účtu (teď mi jde jen o úkon založení, nikoliv výběru). Odhlášen z kroužku?
Jinak k vyzvedávání dětí ze školy, o co se dá opřít, že škola na zkoumání nemá právo? Narazil jsem například na to, že škola nevydá dítě druhému z rodičů bez souhlasu toho, kdo jej má ve výhradní péči (viz MŠ Čtyřlístek, tady: http://www.ctyrlistek.biz/rad-frame.htm.) Když má, například, otec třeba dítě ve středu, čekal bych, že tohle lze uplatnit ve dny mimo středu a naopak ve středu by dítě neměli vydat matce. Nebo je to celé špatně?
Kde se vlastně ta skutečnost, že dítě v něčí péči je či není, uplatní? Kdo to může chtít vědět, zkoumat apod.? Zjistil jsem, že fakt, že i otec bez péče má nárok na spoustu věcí a může relativně účinně ovlivňovat výchovu, hodně lidí vůbec neví. Zabývá se osvětou v tomto směru nějaký spolek? Díky za eventuální odpovědi.
...

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Tekumseh » 19 led 2012 12:26

Dítě můžete zapsat do zájmového kroužku i bez souhlasu druhého rodiče, otázkou ovšem potom bude vaše reálná možnost, jak zajistit aby dítě druhý rodič (který má dítě ve výhradní péči) dítě do kroužku posílal. V případě rodiče, který má dítě ve výhradní péči to problém nebude.
K založení účtu na jméno dítěte souhlas druhého rodiče nepotřebujete, k jakékoliv manipulaci s vkladem už pak ano. Pokud nedojde k dohodě, rozhodne soud.
V příloze jsou stanoviska MŠMT k otázce vyzvedávání dětí ze školy nebo školských zařízení, nechť je vám to k užitku.

Jinak doporučuji prostudovat podklady na: http://www.iustin.cz/art.asp?cat=rukovet&PageSort=Ans
Naposledy upravil(a) Tekumseh dne 25 led 2012 16:14, celkem upraveno 2 x.

katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator » 19 led 2012 12:48

Jo jo, Tekumsehu, to je přesně ten typ dokumentů. co hledám, děkuju. Stejně tak jako ve Vašem příspěvku na podobné téma u toho vidění se ve školce. Prostuduju.
- Když tedy dítěti založím účet a posílám na ně kapesné a nastavím limit výběru kartou, je to ok, ano? Ale třeba změna limitu výběru už musí být schválena oběma rodiči?
- Když dítěti navrhnu u lékařky vyšetření nebo jiný úkon s tím, že jej tam v určený čas dovedu, nemusím já ani paní doktorka čekat na souhlas druhého rodiče, ano?
- Když dítě zapíšu na kroužek a vodím jej tam, a je to mimo dobu, kdy mám určený styk, neporušuju žádný rozsudek, protože rozsudek mi vymezuje právo na styk, v ostatní dobu mi ho ale nezakazuje. Naopak, pokud by maminka zapsala dítě na kroužek v dobu, kdy já mám právo na styk a chtěla ho tam vodit, tak ona rozsudek porušuje, ano?
A ještě obecný dotaz:
V zákoně o rodině jsem nalezl toto:
§ 34 (1) Rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům. atd.
Ale v jiné části:
§ 26 (1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.
Hledám nějaké podklady k tomu, co se rozumí úpravou práv a povinností a co všechno spadá pod výchovu (výživa je jasná). Co se skrývá pod pojmem "výlučná" (nebo "výhradní"), to trošku právě vede k tomu dojmu, že rodič s výlučnou péčí může všechno a druhý nic.
Děkuju za eventuální další pomoc se v tom lépe zorientovat, a třeba to pomůže i dalším.
...

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Tekumseh » 20 led 2012 15:37

Mně je jasný co potřebujete, sám neustále hledám odpovědi na podobné otázky a vím, že dopátrat se nějaké konkrétní informace není jednoduché a stojí to spoustu úsilí. Kolikrát se dostáváte na "tenký led", kdy ani zkušený advokát není schopen dát jednoznačnou odpověď. Z vlastní zkušenosti vím, že bohužel v podobných otázkách nemají jasno hlavně ani lidé, u kterých se svých práv domáháte (pracovníci škol, lékaři, úředníci, ...) a největší problém není v tom, že vám nechtějí vyhovět, ale že nevědí jak správně postupovat a mají obavu, aby něco neudělali špatně.

Teď k vašim otázkám:

- Když tedy dítěti založím účet a posílám na ně kapesné a nastavím limit výběru kartou, je to ok, ano? Ale třeba změna limitu výběru už musí být schválena oběma rodiči?
Na to bych se zeptal přímo v bance, u které je (bude) účet veden - musejí mít jasno v tom, jak se zachovat, pokud byste přišel s požadavkem typu změna limitu na kartě.

- Když dítěti navrhnu u lékařky vyšetření nebo jiný úkon s tím, že jej tam v určený čas dovedu, nemusím já ani paní doktorka čekat na souhlas druhého rodiče, ano?
Pokud se nejedná o nějaký život ohrožující zákrok, který lze odložit, tak podle mně nemusíte. Já mám dítě ve střídavé péči a v mé periodě došlo k úrazu dítěte, který si vyžádal několikadenní hospitalizaci a nikdo za celou dobu souhlas druhého rodiče nepožadoval. Rovněž návštěvy pediatra či odborných lékařů absolvujeme dle potřeby i bez účasti matky.

- Když dítě zapíšu na kroužek a vodím jej tam, a je to mimo dobu, kdy mám určený styk, neporušuju žádný rozsudek, protože rozsudek mi vymezuje právo na styk, v ostatní dobu mi ho ale nezakazuje. Naopak, pokud by maminka zapsala dítě na kroužek v dobu, kdy já mám právo na styk a chtěla ho tam vodit, tak ona rozsudek porušuje, ano?
Ano, je to tak. Ovšem pokud vodíte dítě na kroužek mimo dobu, kdy máte určený styk, je k tomu nutná dobrá vůle matky.

Ten obecný dotaz už je z kategorie "chůze po tenkém ledě", odpověď můžete částečně nalézt zde: http://www.stridavka.cz/poradna-26-zmoc ... kolky.html. Tady by asi stálo za úvahu vznést dotaz na zkušeného advokáta nebo na příslušné ministerstvo. Pokud se vám podaří něco konkrétního zjistit, neváhejte se o to s námi podělit.

Odpovědět