Obstrukce ze strany matky a OSPOD - co dál?

limonek
Uživatel(ka) fóra

Obstrukce ze strany matky a OSPOD - co dál?

Příspěvek od limonek » 19 lis 2014 17:35

Zdravím,

rád bych se poradil, co mám dělat, když matka dělá neskutečné obstrukce s tím, aby omezila můj styk s osmiletým synem. Celý rozvod trvá díky obstrukcím matky již druhý rok. Odvolala se proti soudnímu rozhodnutí, které rozdělilo péči o prázdninách naprosto férově na půl. Tím pádem toto rozhodnutí neplatí. Platí jen původní předběžné opatření. A to, že během školního roku vidím kluka jednou za 14dní o víkendu a v pondělky odpoledne. To s ním ovšem chodím na pravidelné pohybové aktivity mezi vrstevníky. Matka s ním nechodí nikde a tvrdí, že to syn nepotřebuje. Navzdory názoru soudkyně, pedagogů a psychologů. Stejně tak zásadně nesouhlasí se školní družinou, že by to dítěti ubližovalo. Na místo toho kluk sedí celé dny u babičky (tchýně), protože matka chodí z práce pozdě. Když je se mnou a s mou přítelkyní, je štastný, protože má kolem sebe děti mé přítelkyně a přítelkyni má také velmi rád. A to bude asi ten zásadní problém, proč matka ze všech sil obstruuje.

Pracovnice OSPOD vůbec nepomáhá. Nezajímají ji vůbec mé argumenty o obstrukcích, doložené důkazy. Ani důkazy o tom, že je matka dítětem manipuluje. Stále tvrdí, že se máme domluvit a je jí jedno, že já se snažím a matka ne. Dítě jsem nedostal ani na dovolenou (za asistence uřednice OSPOD, která stála na straně matky). Tato dovolená byla předem domluvená (dle původního soudního rozhodnutí). Uřednice z OSPOD nás poslala povinně na mediační centrum, kde jsme se měli domluvit na nějaké formě dohody o péči. Nicméně po prvním sezení matka oznámila, že na další mediace už nebude chodit a dohodu odmítá. A opět se nic neděje.. Dokonce matka podminuje můj styk s dítětem tím, že kompletně přistoupím na její verzi styku, který je v jejím odvolání... Opět to nikoho nezajímá.

Krajský soud už více než 4 měsíce nereagoval na odvolání matky a stav je velmi neutěšený.

Díky za jakoukoliv pomoc.

tulen2
Stálice fóra

Re: Obstrukce ze strany matky a OSPOD - co dál?

Příspěvek od tulen2 » 19 lis 2014 23:06

Precti toto tema http://diskuse.stridavka.cz/viewtopic.php?f=15&t=603 (vim, je dlouhe), a pasaze tykajici se toho co ma ospod delat a proc to ma delat, a jak se tam chovat, pripadne jak si nasledne stezovat.
Zvys tlak na ospod, trvej na protokolaci veci pro ne neprijemnych (napr. pracovnice xy prohlasuje, ze nemuze nic delat, ze se musime domluvit. Otec upozornuje soustavne na nemoznost domluvy, kdy matka prerusila i mediaci...). Treba se neceho dosahnout podari. Chtej jednat s matkou na ospod primo, a snaz se o dohodu. Pokud ne, pokus se ospod na zaklade jeho necinnosti vymenit.
"Neocernuj" matku (jeji nedostatky a nemoznost domluvy musi vyplavat samy, ne ze na ne ukazujes ty), ty se snaz jen o dostatecny kontakt s detmi, a starej se o ne.
Veskerou komunikaci na ospod si nahravej (ale na existenci nahravky upozorni az bude nejhur, kdyz to fakt nepujde, nebudou delat nic nebo budou skodit, a budou rikat neco jineho nez protokolovat a delat).

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 19 lis 2014 23:17

A ty ses proti rozhodnutí soudu odvolal? Odvolalo se dítě? podal jsi vyjádření k odvolání matky? Podal jsi návrh na určení lhůty pro odvolací řízení? Na tvém místě už bych se na OSPOD vykašlal, matku nepřinutíš k širšímu styku, pokud mává předběžkem, stejně tak ti nikdo nedá nové předběžko, bo se dá očekávat brzké pravomocné rozhodnutí a dítě už je poměrně velké. Takže na tvé místě bych se soustředil na napadení okresního rozsudku přes dítě, pokud už jsi se neodvolal sám, případně na návrh na určení lhůty pro činnost kraje.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 20 lis 2014 00:21

na pomalost soudu je k dispozici:
-stížnost na průtahy předsedovi (odvolacího) soudu - musí jí vyřídit do 1 měsíce
nebo rovnou přísnější:
-návrh na určení lhůty (odvolacímu) soudu - rozhoduje o něm nadřízený soud do 5+20 dnů
(tedy pokud se soud v rámci autoremedury nerozhodne sám vyhovět - max 30dnů)

požadujte asi nařízení jednání a rozhodnutí věci např. do 30dnů

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 lis 2014 08:19

Aha, ja nepostrehl, ze matka uz mava predbezkem :-(. Bohuzel dalsi pripad smutne podceneneho ospod, ktery se po celou tu dobu dvou let nechal v necinnosti, aby nasledne mohl prohlasit dite matce, abrakadabra :-(. Tak ted uz jen soustredit se na soud (nevim jestli podavat urceni lhuty na kraj, 4m neni zas tak moc ... take si se odvolal?) ze pokud matka aspon to predbezko vzorne plni. Nicmene na ospod bych uplne nerezignoval, alespon bych tam protokoloval to preruseni mediace a chtel aby dalsi jednani zprostredkovali, ze matka jednat odmita.

limonek
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od limonek » 20 lis 2014 13:50

Díky všem za podněty. Cetl jsem i odkazované vlákno a spoustu věcí si ujasnil. U mně je ale situace trochu jiná.
Matka všude hraje svou hru "nemocného dítěte". Syn je sice opravdu nemocný. Má vzácné genetické onemocnění. Díky tomu má sklony k autismu. Ve škole má osobní asistentku.
Matka postavila veškerou hru na tom, že já jsem otec, který utekl od rodiny, protože jsem neunesl nemoc našeho dítěte. Dokonce si na to našla nějaké diagnozy, že je to syndrom otců s nemocnými dětmi. To je samozřejmě nesmysl. Ona dítě stále ochraňuje před okolním světem, zatímco já se snažím ho zapojit do plnohodnotného života. To byl mimochodem hlavní důvod rozvodu. Paradoxně, i když syna vidím mnohem méně, zažil mnohem více než za celé manželství. To pořád nikam nemohl (Je nemocný, prší, svítí slunko, je tam zima, on nikam nechce, ....). Psychologický posudek, který si vyžádal okresní soud, jednoznačně tvrdí, že k dítěti máme oba výborné vztahy, že otec i matka jsou způsobilí na výchovu, ale že matka má "ochranářské sklony", proto doporučují dát dítě do péče matky. Zároveň díky synově diagnoze nedoporučil střídavou péči. Soudkyně okresního soudu ale velmi rozumně rozhodla a i když je dítě svěřeno do péče matky, svým rozhodnutím umožnila maximální styk otce s dítětem. Proti tomu se matka odvolala, protože její představa "kompromisu" byla, že uvidím syna max. 2x7 dní o prázdninách (plus jednou za 14 dní víkend). Takže rozsudek, který byl férový a řešil vše velmi pěkně, je nepravomocný a stále se jede podle předběžného opatření.

Jak už jsem napsal, padla i dovolená o prázdninách, protože matka se dohodla s úřednicí OSPOD a přes prázdniny údajně PO neplatí, "protože jsou prázdniny" (jinak by ani ona se synem nemohla nikam jet, mám na něj dle PO nárok každé pondělí a každý druhý víkend). Nicméně platilo něco, co si matka s úřednicí dohodly mezi sebou. To je historie, ale víceméně se stále opakuje. Matka mi sice syna dává přesně dle PO, ale neskutečně vše komplikuje a háže klacky pod nohy, kdykoliv to jde. Zakázala, aby syna přebírala přítelkyně, dokonce i můj otec. Snaží se diktovat, co s dítětem můžu a nemůžu dělat, když je se mnou. Odmítá mně informovat o lékařských zprávách syna. To řekla i před úřednicí OSPOD. Prý to dělat nebude a já si mám obejít všechny doktory, abych něco zjistil. Já pak zpětně zjištuju, na jakých vyšetřeních kluk byl a vidím tam věty jako "otec odešel od rodiny". Jak to tam mohou napřímo napsat??? Má tam být "Matka tvrdí"...

Nechci se hrabat v minulosti. Napsal jsem to jen proto, abych nějak vysvětlil situaci. Mediace je ukončená, matka dál nechce. Já se celou dobu snažím vše na OSPOD protokolovat. Každé nepředání, každý další podraz matky. Takže podle mně je na OSPODu dost informací, které když uvidí rozumný soudce, bude jednat. Paní z OSPOD nic dšlat určitě nebude. Opravdu si myslím, že dokud matku někdo nepostaví ke zdi a neřekne jí, že pokud se bude takto dál chovat a upřednostnovat své zájmy před zájmy dítěte, může o něj přijít. Ale dnes si je opravdu jistá, že se to nemůže stát a kope kolem sebe. Nedávno byla dokonce na policii, že jsem syna převzal o hodinu dřív, když jsem jel kolem a chtěl jít se mnou. Policie to samozřejmě odložila.

V první řadě asi zažádám o změnu OSPOD. Následně ten spis z OSPOD poslat na krajský soud? Opravdu chci být jen se svým synem a chci mít klid na výchovu dětí (jak mých, tak přítelkyně). Dost těžce se vysvětluje osmiletému dítěti, proč syn nedorazí na oslavu narozenin, proč mého syna matka odvleče, když vidí některé z dětí mé přítelkyně, aby se nemuseli pozdravit (chodí do stejné školy). Matka řekla, že mi ho mimo PO nedá, protože jsem nepřistoupil na její podmínky dohody. Vím, že má na to nárok. Pořád to slyším. "Matka si nepřeje, aby dítě přebíral Váš otec a má na to právo", "Matka si nepřeje, aby dítě chodilo do družiny a má na to právo"...

Ale co bude dál? PO neřeší prázdniny. Matka odmítá původní rozsudek v plné míře, protože je nepravomocný. Blíží se vánoce. Podle čeho se pojede? Opět podle libovůle matky, když neplatí nic víc než PO?? Nejsmutnější je, že většina lidí kolem situaci chápe. Učitelky, speciální pedagožka, i soudkyně. Ale soudkyně je ze hry venku, ta jediná měla "páku". Ostatní tvrdí, že nemůžou nic dělat. Přitom je evidentní, že synovi pobyt s vrstevníky a pravidelné cvičení prospívá v jeho rozvoji. Matka stále tvrdí, že je to autista, zavře ho doma a nechá ho celý den si hrát s drátky. Když je u nás, děti ho z jeho stavu vytahují a od nás odchází úplně jiný kluk. Když ho předávám, opět zaleze do "ulity", aby doma přežil. A to mně ubíjí. Chci jen, aby matka pochopila, že syn potřebuje otce i matku. A že házením klacků pod nohy ubližuje hlavně klukovi:((

Prostě, jakmile začne matka hrát na notu ustrašené matky s velmi nemocným dítětem, kterému utekl tatínek, je velmi těžké s tím bojovat. Na většině uřadů si s tím divadlem vystačí.

Díky

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 lis 2014 14:08

http://diskuse.stridavka.cz/viewtopic.p ... t=30#p7095

Takze Tebe se tykaji posledni 3 strany tohoto tematu?
No, ja tusil ze to s tim tezkym autistou ve stridavce nebude az tak horke :-)
Tady ale ospod uz na pocatku zafungoval, jak to vypada, hezky, ne? Pak zbyvalo jen honit soud a posudky, ne?
Jestli stale ospod funguje dobre, jen bych si tam malinko postezoval ze stale matka jede podle PO a nic vic, ze bych rad resil vanoce, protoze neni sance na rozhodnuti soudu pred, a poprosil at mi pomohou to s matkou vyjednat.
A zaroven bych ten soud zkusil mirne popohnat, ale 4 mesice odvolani na kraji bohuzel jeste nejsou nijak vyrazne tragicke.

.. a zamyslel bych se nad tim, kdoze je ten tajemny "sklipkan". Pokud matka nebo nekdo z okoli, tak ok, to se tak nejak ceka, horsi by bylo kdyby ospod, nebo znalec, nebo nekdo ze soudu.
Naposledy upravil(a) tulen2 dne 20 lis 2014 14:13, celkem upraveno 1 x.

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 20 lis 2014 14:12

můžete i slušně požádat o přednostní projednání
a vysvětlit důvody, kterými doložíte význam řízení

limonek
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od limonek » 20 lis 2014 15:18

Právě že si myslím, že ten náš případ je trošku zvláštní uplně ve všem :)
Kluk je sice diagnostikován s atypickým autismem ale autista prostě není. Podle mně má šanci se z toho dostat. Je na něm vidět, že je v některých věcech pomalejší, ale dovolím si tvrdit, že je to i proto, že s matkou a babičkou se toho prostě moc nenaučí. Každý psycholog řekne, že pro tyto děti je uplně nejlepší, když jsou se svými vrstevníky. Ale matka mu v tom brání. Nesouhlasila ani se školkou. Pokud by to nebylo ze zákona, nepustila by ho ani tam.

K nám se samozřejmě těší, ale matka stále operuje s tím, že pobyt dítěte se mnou ho stresuje. Argumentuje svými domněnkami, že mu nedávám léky, trápím ho pobytem s ostatními dětmi a sportem. A že u mně je neštastný. Soudkyně OS to správně pochopila a neskočila jí na její argumenty, že syn se mnou nemůže být více než 7 dní v kuse. V rozsudku je, že ho mám mít 2x14 dní o prázdninách. Ale viděl jsem ho letos sotva 10 dní přes celé prázdniny :( Dokonce mám důkaz u svého právníka, že matka vydírá, když řekla, že mi ho dá na dovolenou, ale pod podmínkou, že přistoupím na její dohodu max. 2x7 dní přes prázdniny. Není důvod na to přistupovat, když mi soud určil 2x14 :(

Jediné, co opravdu nevim, je, jestli matka tomu opravdu věří, že se to dítě u mně trápí, nebo lže sama sobě. Přece musí vidět, že syn od nás chodí spokojený a že se k nám těší. Nevím jak dlouho jí to bude bavit, stále mu zakazovat pobyt u mně, mé přítelkyně a jejich dětí. Všiml jsem si, že matka dělá přesně to, co kluk řekne. Samozřejmě že když se ho zeptám, jestli chce jít ven, nebude chtít. Pak ale zase nebude chtít domů. To je normální. Ona toto evidentně nechápe.

Díky moc

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 20 lis 2014 16:29

Nějak jsem nepochytil - ty chceš střídavku a myslíš si, že střídavka by tvému synovi prospěla? Myslíš, že syn by chtěl střídavku?
Pokud ano a navíc si myslíš, že tvá výchova je v zájmu syna (podle toho, co píšeš, tak pravděpodobně ano), tak upni síly na prosazení střídavky u KS, při výhradní péči matky bude tvůj vliv na výchovu syna vždy výrazně nižší než u střídavky ...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

Odpovědět