Obstrukce ze strany matky a OSPOD - co dál?

forU
Stálice fóra

Re: Obstrukce ze strany matky a OSPOD - co dál?

Příspěvek od forU » 20 lis 2014 16:51

Předběžko platí i o prázdninách, pokud se rodiče nedohodnou jinak. Takže ze strany OSPODu to bylo nabádání matky k nedodržení vykonatelného rozhodnutí. Jasný důvod pro výměnu OSPODu. Pokud to je někde ve spisu, tak je to použitelné.

Jestli sis to nechal líbit a nepodal návrh na výkon rozhodnutí při porušení předběžka, tak je to tvá chyba. Na styku o prázdninách jsi měl trvat.

Ohledně Vánoc, i přes Vánoce předběžko platí. Můžeš ale podat návrh na PO pouze na svátky, optimálně měsíc před svátky, aby to matka nemohla zmařit nepřebíráním pošty.
Můžeš se opřít o judikát I.ÚS 618/05 Stačí navrhnout nařízení PO na úpravu období Vánoc, a to tak, že otec je oprávněn o dítě pečovat v době od do. Odůvodnit to musíš především zájmem dítěte, aby trávilo tyto svátky s oběma rodiči, zájmem dítěte jako hlediskem předním při veškerém rozhodování soudů, a tím, že žádná zvláštní úprava na Vánoce nebyla stanovena. Ideálně to navrhni tak, aby tím nebyla zasažena běžná úprava, tj. nedávej tam větičku, že po dobu Vánočních prázdnin se neuplatní běžná úprava. Třeba to tam soud zapomene dát a máš právo na speciální i běžnou úpravu. Odvolání matky už na věci nic nezmění, je to vykonatelné doručením.
Jinak nemá cenu nic dalšího podnikat kromě návrhu na určení lhůty pro řízení na kraji s odůvodněním zdravotním stavem dítěte.
Ve věci - nechápu, proč jsi nešel do střídavky, zdravotní stav dítěte možná může mít vliv na uspořádání péče, ale rozhodně není důvod pro právní úpravu, která vylučuje péči jednoho rodiče, proto bych podal ještě to opožděné odvolání za nezletilého s tím, že rozhodnutí porušuje jeho práva na péči obou rodičů.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

limonek
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od limonek » 20 lis 2014 16:56

Střídavá péče je dle vyjádření všech zučastněných v současné době nemožná, protože nejsou splněny předpoklady:

1) Nedoporučuje to psychologický posudek
2) Nedoporučuje to výchovná poradkyně
3) Vztahy mezi rodiči nejsou takové, aby střídavka mohla fungovat

Vím, že je asi možno udělat další a další posudky, ale v současné době by střídavka podle mně nic neřešila. Jestli matka dělá podrazy a obstrukce už při běžném, určeném styku, posílá na mně policajty, co se bude dít každý týden nebo dva u střídavky? Jak bychom se domlouvali na základních věcech? To by bylo pro kluka hodně těžké. V podstatě každé předání dítěte je těžké, protože matce je jedno, že před ním křičí a řeší věci, které mají být mezi námi, před dítětem. A to nechci. Uplně by stačilo, kdyby nějaký uřad nebo soud matce jasně sdělil, že pokud bude pokračovat v tom, co dělá, můžou dát dítě mi do péče. Nebylo by to jednoduché, jsem pracovně vytížený, ale zvládli bychom to.

Já matce to dítě nechci vzít. Uplně by mi stačilo, kdyby se s ní dalo domluvit na tom, že dítě není hračka a nemůže s ním tak zacházet. A že i když má dítě v péči, neznamená to, že mám mít nulový vliv na jeho výchovu. Chci kluka rozvíjet, dát ho do zájmových kroužků, ale matka s ničím nesouhlasí. Vše ukončí tím, že dítě je autista a podle ní mu to neprospívá a je to zbytečné.

V podstatě by stačilo, kdyby fungoval OSPOD a KS :(( At už platí nějaké pořádné pravidla. Třeba původní rozsudek. Pak se možná situace uklidní. Ale ted, když kluka chci ve vyjímečných případech mimo PO nebo když jsou prázdniny, matka mi ho prostě nedá. Mám spoustu SMS, kde ji slušně požádám, aby mohl syn se mnou na nějakou akci (jako oslava narozenin) a dostanu odpověd, že kdybych se choval dle jejich pravidel, kdybych nebyl lhář, kdyby .... tak by mi ho dala. Ale jinak ne. To je přece vydírání jako kráva. A ještě postavené na lžích.

Prostě si je až moc jistá tím, že dítě zůstane s ní a že jí nic nehrozí. Jediné, co slyším od všech, je "domluvte se". Nikoho nezajímá, kdo se domluvit chce.

Ještě jednou díky. Asi bych to utnul, protože bychom se motali v kruhu. Přečetl jsem asi, co jsem potřeboval, musím si v hlavě ujasnit, na co mám nárok a co vlastně chci. Počkám si na ten krajský soud. Perlička je, že odvolání na KS je postavené na tom, že matka si nepřeje, aby dítě se mnou bylo 14 dní v kuse o prázdninách a požaduje 7 a 7. Prostě normální obstrukce, nic víc. Získala tím jedny prázdniny pro sebe. A taky mi ubližuje tím, že se stále nemůžu rozvést a žít svůj život. Zádný další reálný základ to nemá. I z SMS je jasné, že nejde o dítě, ale o to, aby mi to "všechno vrátila". S děckem stejně pořád není, syn je hlavně u babičky.

Hlavně aby se na KS dostal kompletní spis z OSPOD o obstrukcích a problémech. To budu muset pohlídat.

limonek
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od limonek » 20 lis 2014 17:14

Tak ještě doplním..

Neodvolal jsem se vůči postupu o prázdninách, protože mi bylo všemi sdělováno, že KS do měsíce rozhodne a bude platit původní rozsudek. Prý není co řešit a už to nemám měnit. Taky jsem byl na několika pohovorech s speciální pedagožkou, která mě prosila, abych ustoupil, že ona ví, že matka neustoupí a syn ty stresy a předávání velmi těžce snášel.
Ale když jsem chtěl, at v tomto duchu něco napíše na soud, najednou ticho. Mezi čtyřma očima tvrdili uplně něco jiného než byli ochotni sepsat. Podle mně mají učitelky z matky strach, protože ona umí být hodně nepříjemná, když něco chce.

Ano, byla to chyba. Nicméně mám zdokumentované, že se o prázdninách nejelo podle PO. To by snad mohlo pomoct. Jestli v tom hrála roli pracovnice OSPOD, to je mi jedno. Matka prostě porušila PO a tím budu argumentovat. Co se týče styku o vánocích a o prázdninách, ten byl právě precizně vyřešen už okresním soudem... Pracovnice OSPOD chtěla, at sepíšeme mimosoudní dohodu o péči. Já jsem tam chtěl dát klauzuli o tom, že se budeme mimo výukové týdny řídit původním rozsudkem, ale OSPOD to smetla ze stolu, že ten rozsudek neplatí a v naší dohodě to být nesmí...

S tou střídavkou fakt nevím. Já vím, že se člověk nikdy nemá vzdávat ale matka to má ošéfované z více stran. Má v ruce x posudků od všech možných doktorů, že střídavka není možná. Tím začla hned na začátku. A jak jsem psal, nedokážu si to představit, dokud matka bude kolem sebe takto kopat.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 20 lis 2014 17:26

Do háje, o tom, jestli má být střídavá péče nebo svěření do péče jednoho, to přece není otázka pro psychologa ani pro výchovnou poradkyni. To snad není možné! To je právní otázka. Je to otázka právního uspořádání. Psycholog může říkat, jak dlouho by mělo být dítě u každého z rodičů, jaký by měl být rytmus předávání apod., ale není kompetentní se vyjadřovat k tomu, zda toto konkrétní rozvržení péče bude právně střídavka nebo právně svěření do péče jednoho se stykem s druhým!!! Tohle je potřeba těm soudům omlátit o hlavu, vyloučit psychologa proto, že se vyjadřuje k otázce, ke které nemá odbornost.
A vztahy mezi rodiči? Pokud jsou blbé, nebude fungovat ani střídavka, ale ještě míň bude fungovat výlučka. Naopak střídavka může řadu obstrukcí matky zlikvidovat.
Pokud jsi pracovně vytížený, soud to podle judikatury musí vzít v úvahu a najít řešení, které neomezí tvou péči z důvodu pracovních povinností.
Jak se chceš s matkou domlouvat, když připustíš, aby ona měla Kalašnikova a ty papírový meč? Myslíš, že se bude domlouvat. Pokud nefunguje spolupráce, funguje rovnost zbraní. Proč myslíš, že USA nejsou už v KLDR? Kdyby v KLDR měli kulový jako Irák, tak už KLDR prostě není. Chápeš ten princip?

Prázdniny ti nesebrala matka, to sis projel sám, že ses o to neporval buď předběžkem na prázdniny nebo trváním na běžném PO, čímž bys přinutil matku hledat nějakou dohodu.

A spis OSPOD na krajským soudu je k ničemu. Co není v soudním spisu, neexistuje.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 lis 2014 21:44

Tak nejak jak pise 4u, je mi z toho smutno. Prohral si to od zacatku, tam jsi mel naslapnuto neuveritelne dobre, diky tomu vychovnemu opatreni od ospod (vec absolutne nevidana), okamzite si mel nastartovat stridani, funkcni stridane je prakticky nezrusitelne, protoze evidentne funguje ...
Takhle te bude cekat neustale bojovani o drobecky pece a radostne chvile se synem, kterych ale asi bude ubyvat kvuli tomu, jak velky vliv na nej bude mit. I z tvych prispevku je koneckoncu znat jak s matkou bojujes. Asi chvile zastavit se, nadechnout, a zvazit jestli ti to takhle staci, jestli je to takhle pro kluka vhodne, nebo pro nej budes otcem vic. Pak je treba procist vsechny diskyze, poucit se, spojit treba s nejakym poradcem, pripravit pravni strategii a jit do toho.
Opet, pro vsechny co tomu na zacatku sporu neveri - je treba hned na zacatku zapojit ospod, pohlidat si aby delal co ma, mit vse protokolovane, reagovat rychle a dusledne, co nejdrive zacit vyrovnane stridat.

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 20 lis 2014 21:59

matka má samozřejmě pravdu v tom smyslu, že pokud je dítě svěřeno do její výhradní
péče a týká se to běžných věcí (v době kdy ho má v péči), tak je jejím výhradním právem
rozhodnout jak co bude či nebude - tedy jste na ní v tomto ohledu zcela odkázán

těch předávání může být u střídavky i výrazně méně než při pravidelném předávání tam a zpět
v důsledku by pak bylo konfliktních situací spíš méně a bylo by jasné rovnocenné postavení rodičů

krajský soud může rozhodnout v podstatě jakkoli
a bát se navrhnout cokoli rozumného určitě nemusíte
hodnocení důkazů (různé posudky a vyjádření kdekoho) je zcela na úvaze soudu,
soud může ignorovat i znalecký posudek, který sám o sobě zadal (o dalších ani nemluvě)
Naposledy upravil(a) JJL dne 21 lis 2014 12:11, celkem upraveno 1 x.

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 21 lis 2014 11:51

Nemůžu si pomoct, ale tvé odůvodnění, že střídavku či výhradní péči nežádáš z důvodu, protože se to nelíbí matce, se mi zdá strašně alibistické - máš se řídit zájmem tvého kluka a ne tím, co chce matka a chápu-li to správně, tak si myslíš, že dokážeš syna vychovat minimálně stejně dobře jako matka.
Já mám střídavku u svých synů 9 let, matka kolem sebe taky ze začátku kopala, ale zvykla si a teď střídavka funguje jako hodinky (předávání máme v pátek po škole, takže žádné výbuchy ani nehrozí, protože se u předávání nepotkáme ;) )
Podle toho, co píšeš, tak já to vidím tak, že je v zájmu kluka rovnocenná péče, protože matka syna nebude rozvíjet, a je chyba, že jsi ustoupil u MS, pokud budeš obdobně ustupovat i u KS i u dalších konfliktů, tak se pak nediv, že skončíš jako víkendový strýček :(
Nevím, kdy máte jednání u KS, ale podle mě bys měl zkonzultovat svou situaci s nějakou dobrou rozvodovou právničkou (mrkni třeba na stránky střídavky) a pokud zjistíš, že máš reálnou šanci na něco jiného, než výhradní péči matky, tak začni bránit zájmy svého syna ...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 21 lis 2014 12:12

Naposledy upravil(a) JJL dne 23 lis 2014 17:36, celkem upraveno 1 x.

limonek
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od limonek » 23 lis 2014 14:24

Tak shodou okolností včera přišla pozvánka na krajský soud v půlce prosince.
Nechci nic ponechat náhodě. Chci mít vše potřebné v ruce. Matka zase sepsala elaborát o tom, jak dítěti pobyt u mně ubližuje a proto nemůže být u mně déle než 7 dní.
Píše tam nepravdy jako že mu nedáváme s přítelkyní léky a pod. Důkazy samozřejmě nemá, protože je to nesmysl. Argumentuje taky tím, že když jsme ho naposledy po dovolené předali, byl 10 dní na antibiotikách. To je sice pravda, ale copak to má něco společného s výchovou? Ona ho mezi děti nevezme, my jsme byli na společné dovolené, kde bylo 15 dětí a od jednoho z dětí se prostě nakazil. Naštěstí jsme s ním u doktora byli a je to zdokumentované.

To není důležité. Ale chci mít vše pod kontrolou. Rád bych viděl spis OSPOD a měl šanci se k němu vyjádřit předem. Myslíte, že bych měl kontaktovat OSPOD, at mi to předají?
Z toho spisu by mělo vyplynout, že PO porušila matka za asistence OSPOD. Takže se jim asi do toho nebude chtít nebo to tam prostě není a já to chci pohlídat. Důkazy o tom, že jsem to na OSPOD vše posílal, mám. Ale jak už bylo napsáno, pokud to v tom spisu není, stejně to asi nic neřeší, i když budu mít ty důkazy.

Jak už jsem psal, ted už je to na mně, abych se rozhodl, co vlastně chci a s tím k soudu šel. Jen se zeptám, může soud určit něco jako "podmínku"? Tedy pokud mi bude dál bránit styku s klukem a dělat obstrukce, okamžitě bych ho dostal do své péče? Asi je to hloupost a měl bych to chtít rovnou. Jen se ptám, jaké jsou vlastně možnosti. Tuší někdo, proč soud nemuže nařídit věci jako návštěvu družiny? Mně by např. stačilo, kdyby byl rozsah styku syna se mnou opravdu dodržen dle původního rozsudku ale byl bych rád, aby ho matka musela více socializovat tím, že bude navštěvovat družinu. Nebo i další kroužky. Matka s těmito aktivitami zásadně nesouhlasí. A mně to neskutečně komplikuje styk s klukem, protože škola končí ve 12:00, to tam pro syna rozhodně nemůžu být. Družinku matka odmítá. Odmítá také, aby ho převzal můj otec nebo přítelkyně. Udajně z "osobních" důvodů. A na to, aby někdo mohl kluka převzít, musí být souhlas obou rodičů.

Vím, že se už motáme v kruhu. Pokud je opravdu jediným řešením střídavka (ta je opravdu zasekaná, znovu jsem přečetl 3 posudky, která ji výslovně nedoporučujou) nebo to, že bude v mé péči tak nic nepište a pochopil jsem to :)

Díky

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 23 lis 2014 17:32

Na ospod si normalne pisemne zazadej o nahlizeni do spisu. Zaroven urcite take nahledni do spisu u soudu, tam zadat nemusis, proste prijdes a nahlednes.
limonek píše:... Odmítá také, aby ho převzal můj otec nebo přítelkyně. Udajně z "osobních" důvodů. A na to, aby někdo mohl kluka převzít, musí být souhlas obou rodičů.

Vím, že se už motáme v kruhu. Pokud je opravdu jediným řešením střídavka (ta je opravdu zasekaná, znovu jsem přečetl 3 posudky, která ji výslovně nedoporučujou)
V dobe kdy ma byt u tebe ho muze vyzvednout kdokoli koho urcis ty, souhlas obou rodicu netreba. Oba mate stale uplne stejna rodicovska prava, i kdyz je v peci matky.

Na to ze by soud ukladal neco matce delat (druzina, krouzky..) zapomen. Zaroven ale matka nemuze mluvit (=narizovat) co ma nebo nema delat kdyz je u tebe.

Odpovědět