vidění dítěte-školka ..?

felix19
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: 15 led 2012 12:22

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od felix19 »

Moc děkuji za rady.
Jen nevím, zda mne správně chápete - mám dceru dle předb.opatření jen jednou za 14 dnů o víkenduv Sob a Ned. od 13 do 18 hodin .... Soud o určení styku nebyl dosud skončen .
Tj. dle vás si mohu dítě ze školky odvést a pečovat o něj i když ho ve dnech školky dle předb. opatření nemám mít - je to tak ? - samozřejmě bych ženě dal vědět, že je dcera u mě a že jí třeba v 6 večer přivedu ...
---nebo je to naopak ten únos ??
učitelky jsou rozumné, domluvil bych se- ale zatím abych "neučinil ten únos" chodím jen na návštěvy a nepožádal jsem o vyzvednutí a odvedení dcery ....i když bych samozřejmě rád .......navíc dceru tam manželka s babičkou nechávají skoro jako poslední ....
Díky a držím palce i ostatním . F.
UltraPapa
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 19
Registrován: 27 lis 2011 09:08

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od UltraPapa »

Zdravím,

tak jsem včera předal ředitelce školky informace, které jsem tu načerpal o tom, že mi nemůže bránit ve vyzvedávání dítěte ze školky a to po zákazu, který jí udělila maminka. Netvářila se nadšeně ( což chápu, jelikož je vtahována do problému ), nicméně přislíbila, že informace prověří a dáme si vědět, jak to budeme dále řešit. Tak jsem zvědavý - info, jaký bude další vývoj samozřejmě zveřejním.

Tímto taktéž děkuji za informace, které tu byly zveřejněny - i já jsem žil v domnění, že pokud má matka dítě ve své péči, může jednostranně rozhodovat o tom, kdo může či nemůže dítě vyzvedávat ze školky.

Překvapivé je, že v tomto chybném názoru mne utvrzovala i pracovnice OSPODu.

UP
katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od katalyzator »

Jak je to s tím únosem - v jedné jiné diskusi (Výhradní péče a rodičovská zodpovědnost) zaznělo, že ten, kdo nemá dítě ve výlučné péči, má obvykle právo na to dítě vidět od - do, ale nic mu nezakazuje vídat je jindy (píšu teď jen o situaci, kdy není rodičovská zodpovědnost omezena soudně). Tak by to snad nemusel být hned únos. Ale je to jen laický názor. V téže diskusi jsou i linky na doporučení MŠMT, jak by měli ve škol(c)e postupovat ve sporných případech vyzvedávání dětí ze škol(k)y.
Díky všem za konkrétní příspěvky.
...
Tekumseh
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 34
Registrován: 18 lis 2011 11:40

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od Tekumseh »

§ 200 Únos dítěte a osoby stižené duševní poruchou
(1) Kdo dítě nebo osobu stiženou duševní poruchou odejme z opatrování toho, kdo má podle jiného právního předpisu nebo podle úředního rozhodnutí povinnost o ně pečovat, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému majetkový prospěch, nebo
b) ohrozí-li takovým činem mravní vývoj unesené osoby.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, nebo
c) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.
(5) Příprava je trestná.

Podrobné informace zde:
http://pravniradce.ihned.cz/c1-50634850 ... m-zakoniku
katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od katalyzator »

No, v tom odkaze v předchozím příspěvku dole se únosu týkají tyto odstavce:
...
Únosem ve smyslu § 200 odst. 1 trestního zákoníku je jednání rodiče, který, ačkoli nebyl zbaven rodičovských práv a tato jeho rodičovská práva nebyla ani omezena, odejme dítě druhému rodiči, kterému bylo dítě svěřeno do výchovy soudním rozhodnutím.
O únos ve smyslu § 200 odst. 1 trestního zákoníku se nejedná, pokud rodič třeba násilím nebo lstí odejme dítě druhému rodiči v době, kdy rodiče spolu sice nežijí, ale dítě se jen fakticky zdržuje u jednoho z rodičů a soud dosud právoplatně nerozhodl, kterému z rodičů se dítě svěřuje do výchovy.
...
...
JJL
Stálice fóra
Příspěvky: 942
Registrován: 26 kvě 2013 17:45

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od JJL »

dobrý den

zajímala by mě situace,
kdy otec vozí dítě každý den z/do školy (2.stupeň ZŠ)
a chodí s ním každý den na oběd (do restaurace)

dítě je svěřeno do péče matky,
která ale nyní po několika měsících začala uvádět,
že s takovým kontaktem dítěte s otcem rozhodně nesouhlasí
a požaduje, aby k němu nedocházelo

lze v takovém kontaktu pokračovat i proti vůli matky?

děkuji
katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1071
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od katalyzator »

Jestliže je dítě svěřeno do péče jednomu rodiči, musí být taky nějakým způsobem upraven styk s druhým rodičem. Tak podle toho, jak to vy dva konkrétně máte v rozsudku.
...
JJL
Stálice fóra
Příspěvky: 942
Registrován: 26 kvě 2013 17:45

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od JJL »

v samotném rozsudku samozřejmě nic takového není
(každý druhý víkend + 1den v týdnu)
forU
Stálice fóra
Příspěvky: 1269
Registrován: 05 led 2012 20:41
Bydliště: Praha a Středočeský kraj

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od forU »

Je to hodně složité a myslím, že k tomu asi nebude jednotný výklad.
Pokud se jedná o předběžné opatření, stejně je to rozhodnutí soudu o úpravě a bude záležet na doslovném znění. Pokud je dítě předáno do péče matky a otec je oprávněn ke styku v přesně stanovený čas, nevylučuje to styk v jiné době. Neměl by odejmout dítě z péče matky proti její vůli, ale podle mě nic nebrání tomu si po předání dítěte do školky matkou a označení času, kdy si dítě hodlá vyzvednou, si dítě na tuto dobu převzít a pak zase matce umožnit si dítě ve školce vyzvednout v označeném čase. Školka není povinná (i když politici se teď snaží prosadit, aby se povinná školní docházka rozšířila o poslední rok v MŠ, totální blbost), takže by měl mít možnost otec si dítě vyzvednout.
Já bych asi postupoval způsobem, že pokud bych měl pravidelně čas přes den, kdy je dítě ve školce, zdokumentoval bych docházku do MŠ a pak se pokusil nechat posvětit soudem svou osobní péči místo školky s odůvodněním zájmem dítěte úpravou předběžka. Ale hlavní by asi mělo být odstranit to velmi diskriminující předběžko - to už je pravomocné? Tam bych asi napřel největší úsilí už v rámci předběžné úpravy vybojovat širší péči, pokud možno vyrovnanou.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra
Příspěvky: 1269
Registrován: 05 led 2012 20:41
Bydliště: Praha a Středočeský kraj

Re: vidění dítěte-školka ..?

Příspěvek od forU »

JJL píše:v samotném rozsudku samozřejmě nic takového není
(každý druhý víkend + 1den v týdnu)
Myslím, že v případě pravidelných obědů mimo svou péči se může matka stavět na hlavu, ale tomu bude těžko bránit, nejde o porušení rozsudku, to by bylo skutečně absurdní, aby člověk musel přejít na druhou stranu ulice když potká dítě mimo "svůj" čas. Možná bych nechal matku vydusit a ať podá na soud návrh na zákaz, pak bych to využil jako jednání proti zájmům dítěte a cílenou snahu o omezování kontaktu s otcem a jako změnu poměrů s požadavkem na střídavou péči. Pokud o to stojíš.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Odpovědět