Správné vyložení rozsudku

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Správné vyložení rozsudku

Příspěvek od Magi_mb » 14 pro 2015 12:34

Dobrý den,
mohla bych někoho požádat o vyložení rozsudku (zda jsme to s partnerem pochopili správně). Jedná se mi o body ohledně vánoc, jenž přesně cituji, jinak je to bohužel typicky 2/14:
III.Otec je oprávněn stýkat se s nezletilými J a J v každém roce v období od 1.9. do 30.6. každý lichý víkend a to od pátku 17:30 do neděle do 18:00, když si obě děti převezme ve stanovený termín před bytem matky a na stejném místě je ve stanovený termín matce předá.
IV. tam se řeší pouze letní prázdniny a to je OK.
V. Otec je oprávněn stýkat se s nezletilými J a J v každém lichém roce vždy od 25.12. do 27.12 tak, že děti převezme v 8:00 před bytem matky a na stejném místě je v 18:00 matce předá.
VI. Otec je oprávněn stýkat se s nezletilými J a J v každém sudém roce vždy od 26.12. do 1.1. následujícího roku tak, že děti převezme v 8:00 před bytem matky a na stejném místě je v 18:00 matce předá.

A zde nastává problém. Matka, jako majitelka dětí si to vyložila tak, že v období vánočních prázdnin neplatí pravidelní liché víkendy a děti odmítá na tyto víkendy předávat. Manžel to ale pochopil tak, že dle bodu III. může mít děti u sebe každý lichý víkend a dle bodu V. může mít děti u sebe každý lichý rok od 25.12. od 8.00 do 27.12. do 18.00 s tím, že bod V. nijak neomezuje platnost bodu III., pouze se jedná o další dny nad rámec lichých víkendů.
Mohl by mi někdo napsat, jaké vysvětlení je správné? On to chce řešit přes sociálku, a tak bych potřebovala názor někoho nezainteresovaného. Děkuji

tulen2
Stálice fóra

Re: Správné vyložení rozsudku

Příspěvek od tulen2 » 14 pro 2015 15:29

Dle zneni rozsudku je jednoznacne spravny vyklad manzela. Ovsem byva bezne ze je rezim v obdobi svatku vyslovne vymezen tak, ze bezny rezim neplati. Proto se trochu obavam, ze vyklad ospod (ktery mu s tim ale nepomuze, nema zadnou pravomoc vykladat soudni rozhodnuti a rikat co je spravne) bude ze o prazdninach to neplati, a nasledny vyklad (upresneni) rozsudku od soudu take (bezne to tak delaji, jen to "zapomneli" napsat).
"styk" celkove velka bida, a jeste o par dalsich dnu s tatkou se snazit deti zkratit, ze se matka nestydi :(.

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 14 pro 2015 15:54

Takže co radíte? Má s tím jít na soud, který rozsudek vydal aby podal vysvětlení k rozsudku? Nebo to nechat a trvat na svm vysvětlení a nechat na matce, ať si jde na soud sama, když se současným zápisem rozsudku neztotožňuje? Tento rok není tak hrozný, ale byly roky, kdy mu z 39 dnů vyšlo, že s dětmi bude jen 2,5 dne. V celém rozsudku není nic o tom, že na dobu prázdnin běžný režim střídání neplatí.
A co se týká stydlivosti matky, tak toto je jedna z těch mírnějších věcí, za kterou by se měla stydět.
No manžel zkusí zabojovat a napsat jí svoje vysvětlení a do kopie uvést paní ze sociálky no a uvidíme, co se bude dít. Občas se toho řešení i zalekla a začala být svolná diskuzi či nějakému řešení.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 14 pro 2015 16:21

Magi_mb píše:... Nebo to nechat a trvat na svm vysvětlení a nechat na matce, ať si jde na soud sama, když se současným zápisem rozsudku neztotožňuje?
Ja bych byl pro tohle reseni, chovat se tak, jako by to platilo. Matce bych to dostatecne silnou "pravni formulaci" napsal, s kopii na ospod, s tim pokud bude ve styku s ditetem v uvedene terminy branit, podam navrh na vykon rozhodnuti. Bud to zabere, nebo ne. Navrh na vykon pak samozrejme podat, kdyz to nezabere. Rozsudek je postaveny tak ze u nej deti byt maji. Nejhorsi co se muze stat je ze soud bude "svine" a dovysvetli ze tak vlastne rozsudek nemyslel (I kdyz ho tak napsal) - a bude tam kde je :). Nebo propriste vysvetli matce ze to plati.

Predpokladam, ze s ni jinak rec neni, a ze "neda" ani o minutu vic, nez musi? Domluvit se nejak asi moc nejde? Neco pustit za spojeni zbytku do delsiho intervalu, nebo tak?

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 14 pro 2015 17:02

V argumentaci se opřete o to, že soud vyloučil období, kdy nemá platit běžná úprava, přímo v úpravě běžné. Tedy je zjevné, že pokud by chtěl vyloučit i období Vánoc, pak běžnou úpravu omezí na např. od 1. 9. do 23. 12, a od 2. 1. do 30. 6. Nic takového tam není, takže trvejte na tom, že je to styk nad rámec běžného a běžný platí rovněž.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 14 pro 2015 17:03

Né, mluvit se s ní skutečně nedá. Naopak, je problém, aby dodržela alespoň to málo, co je v rozsudku. Takže o spojení, posunutí či uvolnění nemůže být řeč. Takže se budeme držet Vašeho doporučení a uvidíme. Jak jsem psala, občas to "pohrození" přes sociálku zabralo takže dnes to poslal (zdůvodnil, okopíroval rozsudek, podtrhal důležité odstavce) a uvidíme. Kdyby se k nám děcka netěšila, nechtěla jezdit nebo něco, tak OK, ale ony vždy letí tak, že se ani nerozloučí a je vidět, že je to u nás baví, tak to prostě nechápu. No není nad to nstít se na vlastních dětech. Snad už to nebude dlouho trvat a začnou si prosazovat vlastní zázory a zájmy.
Moc děkuji za vaši radu a Váš pohled na věc.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 14 pro 2015 17:08

Jinak pokud bude z vyjádření matky zřejmé, že to nechce dodržet, podejte na soud návrh na výkon rozhodnutí předem s důkazem emailem matky a návrhem na zaslání výzvy ke splnění povinnosti podle § 501 odst. 1) z.z.ř.s.
V kopii to dejte i matce a OSPOD, ať se nemůžou vymlouvat, že nevěděli. Do návrhu perfektně odargumentujte výklad úpravy, aby si nemohli vymýšlet.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 14 pro 2015 18:30

proběhly již nějaké výkony rozhodnutí, když píšete 2,5 dne z 39 ?
návrh na výkon rozhodnutí můžete podat již nyní, pokud doložíte úmysl zmaření

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 16 pro 2015 11:24

Problémy jak jsem popsala byly před dvěma lety a tam to urovnala paní ze sociálky a děcka u nás nakonec byly o trošku víc, ale přesné znění rozsudku dodrženo nebylo. Takže zatím se žádné návrhy na výkon rozhodnutí nikdy nepodávaly. On manžel se s bývalou paní nechce zbytečně přít. Oni to pak totiž strašně odnášení děti. Syn má i bez toho zdravotní problémy s vyprazdňováním a jakákoliv psychická nepohoda to ještě umocňuje. A matka to pak obrací proti nám. Takže se vše snažíme řešit pouze dohodou, případně mírným "vyhrožováním" přes sociálku. Jsou věci, kdy se to povede a pokud ne, tak raději ustupujeme. Ze začátku mě to strašně rozčilovalo, ale časem zjišťuji, že chuť dětí být u nás to spíš povzbuzuje a matka na ně postupně ztrácí vliv. Ale je asi hlavně tím, že "moje děti, jeho děti a i naše děti" jsou úžasní kamarádi, a jsou výborná parta. Takže uvidíme, jak to dopadne. Napsal jí a o víkendu to vysvětlíme dětem. Řekneme jim, že je k nám nechce pustit a pokud oni chtějí, ať si to zkusí prosadit i ony a výsledek opět napíšeme matce s kopií na sociální pracovnici. O to víc, když i podle Vás si manžel ten zápis v rozsudku vysvětluje správně.
A pak se uvidí. My se z toho, že tady nebudou nezblázníme, ale je to škoda pro ně samotné a ony si to snad již i uvědomují.
Přeji krásný den

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 28 bře 2017 09:38

Dobrý den všem,
opět řešíme naprosto stejný problém, ale tentokráte na Velikonoce, jimiž se zabývá odstavec VII. „Otec je oprávněn se stýkat s dětmi v každém sudém roce o Velikonocích a to od neděle 18:00 do pondělí 18:00 tak, že je převezme….“. A opět matka tvrdí, že dle informací od její právní zástupkyně otci děti na víkend nepředá, protože letos je prostě na Velikonoce vůbec nemá mít. Že prý další body o styku ruší platnost bodu III. o styku víkendovém. Partner sice již napsal na soud o upřesnění, ale pochybuji, že by soud stihl odpovědět před termínem, kdy má ke styku dojít. Mohl by jste mi prosím někdo poslat nějaký vzor pro sepsání toho předběžného opatření? Pokud to necháme být, děti tátu zase neuvidí téměř měsíc. Minulý víkend totiž partnerův syn byl o víkendu na lyžáku, takže u nás taky nebyl (ale syn to potřebuje, i pro ty svoje zdravotní problémy).
A pak mám ještě jednu prosbu o radu. Tak, jak se očekávalo, matka dětí podala návrh na zvýšení výživného. Samozřejmě zpětně. Bude soud nějak přihlížet k tomu, že při posledním soudním rozhodnutí, kdy bylo výživné sníženo zpětně od doby narození našeho syna, bylo přeplaceno 41.000,-Kč na výživném, jenž bylo spotřebováno a tudíž nevráceno? A co bude pro mě lepší, nic neřešit, předat informace o mých příjmech soudu (protože si to vyžádal), nebo se bránit a snažit se soudu vysvětlovat, že přestože s partnerem spolu bydlíme, on mi posílá jen soudem vyměřené výživné na našeho syna a peníze na energie a bydlení (asi 4.500,-), ale ostatní si hradíme každý sám. Nejde mi snad ani o peníze jak o to, aby mě nikam netahali a dali mi všichni svatý pokoj. Minule byl u soudu dokonce i můj bývalý manžel, který také dokládal svoje příjmy (to snad teď už nebude, protože už jsme rozvedení).
Moc děkuji za vaše rady. Na právníka nemáme a po minulých zkušenostech to jsou stejně jen vyhozené peníze a tak jen hledám informace.

Odpovědět