jak dál???

snickers
Nováček fóra

jak dál???

Příspěvek od snickers » 15 lis 2015 13:33

Dobrý den, máme s manželkou komunikační problém, který trvá již 7 týdnů bez přestávky. Nejsme schopni se domluvit na ničem. Jsme spolu 14 let, máme 4 děti, 2 dospělé holky z manželčina prvního manželství ( 23 a 21 let ) a dva kluky ( 10 a 12 let ). Již před půl rokem ( v podobné situaci ) jsem navrhoval manželskou nebo párovou terapii, ale manželka vždy odmítla se slovy, že jsou to moje problémy a ať si je vyřeším sám. Potkal jsem výborného terapeuta, kterého navštěvuji od června. Navrhl jsem, že se budeme o kluky střídat alespoň na víkendy, myslel jsem, že si vzájemně odpočineme a srovnáme si v hlavě naše představy a pak si o nich popovídáme. Bohužel se tak nestalo. Došlo i na peníze, manželka 12 let nepracuje, byli jsme tak domluveni, že se bude věnovat dětem. Když mě ale po několikáté slovně napadla a označila za finančního vyděrače, tak mi došla trpělivost a řekl jsem, že si musí najít práci. Celou dobu jsem živil tuto početnou rodinu z jednoho a půl platu ve školství. Manželka se po celou dobu se mnou snaží manipulovat vymyšlenými historkami, nebo tím, co jsem v životě neřekl, a když už nevěděla jak dál, tak mě několikrát ponížila a obvinila z nepravdivých skutečností před našimi kluky. Bylo a stále je to příšerné. Dále udělala všechno pro to, aby mě pošpinila i před našimi dcerami, o které jsem se celou dobu staral jako o vlastní. Těžko se mi vysvětluje, že není pravda, co o jim o mě maminka vypráví. Stále jsem čekal, že se celá situace uklidní a že si promluvíme o tom jak dál. To ale nenastalo, naopak, manželka se mnou přestala úplně komunikovat, nesděluje mi kde je, ráno odejde a já nevím, kdy se vrátí a jestli vyzvedne mladšího syna ze školy, odmítá vařit, nakupovat, dokonce už se dvakrát ráno odmítla postarat o kluky a šla si lehnout. Mám odpolední zaměstnání, takže děti přes den nevidím. Navštívil jsem několik poraden, psychologů, včetně dětského, byl jsem dokonce na OSPODu a jednou také na policii, manželka začala být velice agresivní. Jedna z variant je, že se u manželky začala projevovat psychická choroba, protože to jak se chová, opravdu není úplně normální ( zpočátku mě chodila v noci budit, abych se nevyspal a poslední dobou si večer doma nahlas prozpěvuje a dokonce tančí po bytě a tvrdí mi, že se cítí výborně - nevím, kdo by se v takové situaci mohl cítit výborně, snad jedině nemocný člověk ). Problém je v tom, že manželka nemá po celou dobu našeho soužití ani obvodní lékařku. Doktory nesnáší a poslední dobou je ve spojení s jednou šarlatánkou, která si hraje s energiemi. Nepodařilo se mi manželku dostat ani do jedné poradny, takže vůbec nevím co s tím. Celá situace mě dovedla k rozhodnutí, že podám návrh na rozvod a na úpravu péče o děti. Prosím vás o radu. Protože se manželka chová divně i ke klukům a protože netuším co se doma děje v mé nepřítomnosti, chci získat kluky do mojí výhradní péče. Také bych rád uvedl do návrhu na rozvod a péči o děti, že mám podezření na psychickou chorobu mojí ženy. Můžete mi prosím, poradit, jak na to? Situace doma je opravdu vážná a tento každodenní psychický teror ohrožuje zdraví nás všech. Další veliký problém je, pokud by došlo k rozvodu, jak vyřešit bydlení. Už jsem chtěl několikrát odejít, alespoň dočasně ( abych se alespoň já z toho nezhroutil, jinak bychom skončili všichni na ulici ), než se situace vyřeší, ale nemůžu a nechci v takovém prostředí nechat naše kluky. Děkuji vám za jakoukoliv radu či zkušenost, jak v tomto zapeklitém případě dál postupovat.

tulen2
Stálice fóra

Re: jak dál???

Příspěvek od tulen2 » 16 lis 2015 10:35

No a co na to kluci (a velke holky). Jak myslis, ze situaci vnimaji oni?
Podezreni na psychicke choroby bych rozhodne nikam neuvadel. Podobnym neprokazanym obvinenim se naopak Tvoje sance na alespon vyrovnanou peci o deti vyznamne snizi.
Mate problem v tom, ze ani jeden pravdepodobne nemate na rozchod finance. Dlouhodobe zena v domacnosti si samozrejme zadne vlastni bydleni dovolit nemuze, bude chtit penize od tebe, ty ale take nemas. To vyvola dalsi silny konflikt.
Zena zije dlouhodobe mimo realitu, penize "padaji z nebe". Ty mas pocit ze dres jak kun, abys to utahl, uvital bys pomoc (1.5 skolskeho platu asi prilis terno neni, ale zit se da). Ona ma zas pocit ze ji a rodinu "sidis", ze naopak ona dre doma jak kun (to muze byt pravda), ze si za penize uzivas a nekam je schovavas. Ja mel doma neco podobneho (u tebe to tak ale byt nemusi). Nojo, jakmile se jeden (nebo oba) zacnou citit nedocenene, cesta z toho ven, ke spolupraci, je tezka.
Z toho co pises uplne jeji "psychickou chorobu" nevidim. Jen se mi zda, ze na sebe oba ted vytvarite maximalni tlak, a snazite se toho druheho "zlomit". Mozna v tehle fazi je rozchod uz dobre reseni. Ale urcite za nej zaplatis jak penezi, majetkem, tak mozna casti vztahu s detmi.

ota377
Stálice fóra

Příspěvek od ota377 » 16 lis 2015 13:03

Co popisuješ, tak se žena chová fakt zvláštně, těžko říct důvod (deprese či jiná choroba, nevěra, těžká ponorka atp.).
Důležité je, jak vidí situaci tví kluci, obecně bych asi kromě tvé výhradní péče silně uvažoval o střídavce (či společné péči) jako možném kompromisu (pokud by střídavku/společnou péči tvá žena psychicky zvládla), protože střídavku zpravidla děti snáší lépe než výhradní péči a možná se ti střídavku podaří prosadit jako přijatelný kompromis pro vás oba (tvrdý opatrovnický soud o děcka i s odvoláním trvá až 2 roky a výsledek je ve hvězdách).
Pro tebe si myslím, že by bylo dobré stanovit si nějaký osobní harmonogram, jak dál, asi bych se porozhlédl po nějakém bytě v blízkém okolí, na který bys jakžtakž dosáhl hypotékou (v současnosti jsou hypotéky celkem nízko), hodil by se ti pro případnou střídavku (pokud se rozejdete a budete mít střídavku) či jako investici do budoucna (stejně se vám další byt bude pro děcka do budoucna hodit). Je dobře, žes navštívil OSPOD (možná vám můžou s druhým bytem pomoct a vyplatí se ti mít OSPOD na své straně i pro případný budoucí soud), mně v podobné situaci dočasně finančně pomohla širší rodina ...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve

snickers
Nováček fóra

Příspěvek od snickers » 04 led 2016 12:40

Dobrý den,po 15 týdnech jsme si s manželkou nedokázali o ničem v klidu promluvit,ona tvrdí, že jsem povinen jí živit a každý týden chce po mě peníze. Každý den je od rána fuč, ale práci prý nemá, další informace mi nesděluje, jediné co mi řekla, že má šanci sehnat práci nejdříve v září. Před Vánoci jsem se rozhodl, že už tak dál žít nechci a navrhl rozvod. Řekl jsem to manželce a všem našim dětem. Od té doby sbírám informace a narazil jsem na vážný problém s bydlením. Napadlo mě, že bychom se zatím po týdnu střídali v našem bytě, jeden týden já s kluky a druhý týden manželka s kluky,tak aby děti byli zatím doma a střídali jsme se my dospělí. Mám možnost nouzově bydlet u kamaráda, ale vůbec si nevím rady s financováním. Jediné co už od října funguje, je to, že se střídáme po víkendech o kluky. Samozřejmě výdaje jsou vyšší, než když jsme se stravovali pohromadě. Prosím vás o radu na tyto konkrétní otázky: 1. mám povinnost živit manželku i v tomto případě, když stále nepracuje? ( práci shání přesně rok a měla již několik nabídek, ale vždy to podivně neúspěšně skončilo ) 2. pokud bychom takto odděleně žili, než se vyřídí péče o děti, majetek a rozvod, existuje nějaké pravidlo, kolik peněz musím manželce dávat? 3. Poslední můj návrh je - střídavá péče po týdnu, ale nevím, jak toto posuzuje soud, když manželka nemá žádný příjem? Podle mých informací by v takovém případě přiznali děti mě, ale manželka mi vyhrožuje, že budu platit na děti a ještě výživné na ní, když nemá práci. Děkuji vám mockrát za jakoukoliv radu, informaci či zkušenost někoho, kdo podobný případ zažil.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 04 led 2016 14:13

snickers píše:...Napadlo mě, že bychom se zatím po týdnu střídali v našem bytě, jeden týden já s kluky a druhý týden manželka s kluky,tak aby děti byli zatím doma a střídali jsme se my dospělí.... .
1. mám povinnost živit manželku i v tomto případě, když stále nepracuje?
2. pokud bychom takto odděleně žili, než se vyřídí péče o děti, majetek a rozvod, existuje nějaké pravidlo, kolik peněz musím manželce dávat?
3. Poslední můj návrh je - střídavá péče po týdnu, ale nevím, jak toto posuzuje soud, když manželka nemá žádný příjem? Podle mých informací by v takovém případě přiznali děti mě, ale manželka mi vyhrožuje, že budu platit na děti a ještě výživné na ní, když nemá práci....
To neni dlouhodobe dobry napad. Nebo s nim manzelka souhlasi? Vedlo by to k neustalym sporum kdo "vyplacal" vic vody, kdo co rozbil, atd. Nehlede na to ze deti si zaziji tak nejak divny model rodiny (stridajici se rodice)
1. Ano, mezi manzeli je vyzivovaci povinnost. Nicmene vzhledem k veku deti by te soud asi nenutil platit moc a moc dlouho. Durazne by se ptal, proc manzelka nepracuje.
2. Ne. Nemusis zadne. Nicmene pokud si za tim pujde, asi neco zpetne vysoudi. Viz bod 1.
3. Neblazni. Tve informace jsou nesmyslne. Budes mit plne ruce prace a potrebovat I podporu deti (ze to tak chteji), abys dosahl stridave pece. Pokud si manzelka postavi hlavu, svereni do tve pece nehrozi. Manzelka se svym "vyhrozovanim" ma bohuzel pravdu.

Takze pokud ti jde o deti, doporucuju ti nehledet na nejakou tu korunu a domluvit se s ni na stridave peci. To ze od tebe chce stale penize a nepracuje muzes pouzit k mirnemu "vydirani". Co nejdriv si najdi sve bydleni, a res to.

Rozvod je velice draha vec. Uvedom si, ze z jedne domacnosti vznikaji dve. Zcela logicky nasleduje propad zivotni urovne u obou. Soudy maji tendenci vetsi cast propadu prenaset na muze (nebot ten se ma podle "tradic" postarat, ale co ona chudinka s detmi ... :) )

snickers
Nováček fóra

Příspěvek od snickers » 05 led 2016 12:03

Díky za rychlou odpověď, ne moc potěšující, ale zdá se reálnou.....tak tedy jinak: 1. co vše můžu udělat pro to, abych získal střídavou péči? ( uvažoval jsem, že si kluky vezmu k sobě na stálo, ale to je v našem státě téměř nemožné ) 2. kamarád mi poradil, že když oba souhlasíme se střídavkou, není nutné žádat soud, ale stačí dohoda ověřená notářem či ospodem, můžete mi prosím poslat nějaký vzor takové dohody? To by nám všem dosti usnadnilo život 3. sháním byt a hypotéku, pokud budu mít šanci ji získat, jak to udělat, když jsme stále manželé, aby nový byt nebyl při rozvodu předmětem dělení majetku? Na prodeji bytu jsme se také shodli a rozdělení peněz napůl. 4. Jak je to s dospělými dcerami, které stále studují, nejsou výdělečně činné, jsou to dcery z manželčina prvního manželství, mám v případě rozvodu i k nim vyživovací povinnost, nebo je to pouze na jejich pravých rodičích? Děkuji za odpovědi.

snickers
Nováček fóra

Příspěvek od snickers » 05 led 2016 12:54

....ještě jeden dotaz, co to znamená společná péče???

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 05 led 2016 12:58

snickers píše:2. kamarád mi poradil, že když oba souhlasíme se střídavkou, není nutné žádat soud, ale stačí dohoda ověřená notářem či ospodem, můžete mi prosím poslat nějaký vzor takové dohody? To by nám všem dosti usnadnilo život 3. sháním byt a hypotéku, pokud budu mít šanci ji získat, jak to udělat, když jsme stále manželé, aby nový byt nebyl při rozvodu předmětem dělení majetku? Na prodeji bytu jsme se také shodli a rozdělení peněz napůl. 4. Jak je to s dospělými dcerami, které stále studují, nejsou výdělečně činné, jsou to dcery z manželčina prvního manželství, mám v případě rozvodu i k nim vyživovací povinnost, nebo je to pouze na jejich pravých rodičích? Děkuji za odpovědi.
1. Co nejdriv fakticky zacit stridat (pecovat v podobne mire jako matka) a co nejdele to udrzet.
2. Vyreseni pece o deti je nezbytnou podminkou rozvodu. Bez toho vas soud nerozvede. Pokud soudu predlozite dohodu na stridavku, soud ji s nejvetsi pravdepodobnosti schvali. Pokud k tomu je ted ochotna, je dobre s manzelkou takovou dohodu ted podepsat, ale hlavne bod 1, stridani praktikovat. Trosku bych se bal abych ji tlakem na podpis dohody nevyplasil. Protoze podepsana dohoda i od notare nebo ospodu ti je uplne k nicemu, dokud ji soud v rizeni o peci "nepotvrdi". Nikdo na matku tlacit nebude, pokud se ji rozhodne kdykoli neridit. Takze dulezitejsi je fakticky co nejdele stridat, nez mit podepsanou dohodu a nestridat. Samozrejme mit podepsanou dohodu a stridat je jeste vic :). Takze pokud se nebojis ze ji vyplasis, dohodu si spolu podepiste, nejlepe i o vyzivnem. Overeni kohokoli neni treba, takova dohoda plati jen pokud se ji oba budete ridit, vymahatelna neni. Proto ani neni nutna nejaka "pravnicka forma", vzor. To je treba az kdyz dohodu zasilate ke schvaleni soudu. Pak je asi lepe opet podepsat podani soudu oba, klidne i prilozit dohodu puvodni, fungujici ....
3. Na to zapomen. Dokud jste manzele, je tohle resit velice obtizne. Byt si zatim pronajmi, Snaz se o domluvu i v deleni majetku, at k soudu jdete rovnou s dohodou i o detech, i o majetku, a je to co nejrychlejsi.
4. Jejich vyziva je pouze zalezitosti jejich rodicu. Nicmene soud k tomu pravdepodobne trochu prihledne, az bude urcovat vyzivne tobe a matce na dite vase spolecne (i pri SP se urcuje, nemusi byt nulove, nebo stejne).

Ja bych radil se soudem nespechat, fakticky zacit stridat. Na soud to podat teprve az budete mit dohody hotove. Netlacit na matku, je super ze zatim se stridanim souhlasi, klidne byt ochotny i k vetsim ustupkum v penezich, dokud to trva. Soud a rozvod a ospod resit az domluvy hotove budou, nebo okamzite potom, co by se manzelka sprajcla a tvoji peci vyrazne omezila nekam k vikend/14.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 05 led 2016 13:12

snickers píše:....ještě jeden dotaz, co to znamená společná péče???
Pece kdy zpravidla neni upraveny presne interval stridani, stridani o prazdninach, svatcich.... Kde se ma za to, ze se rodice na vsem domluvi.

Podle me je uplne zbytecna a nesmyslna existence techto tri pojmu v zakone - pece spolecna, stridava, vylucna. Existenci pouze pece spolecne s tim, ze nekdy by se presne intervaly a rozsah urcovaly, nekdy ne, by se mnohe vyjasnilo a zjednodusilo. Vzdyt prece muze byt pece spolecna i vyrazne nesymetricka. Protoze jinak neni temer zadny rozdil v postaveni ani jednoho rodice po pravni strance, at je pece nazvana jakymkoli z techto vyrazu. Ovsem ohromny rozdil je po strance fakticke, soudy zpravidla urcuji vyzivne pri peci vylucne matky jako by se otec nestaral vubec, instituce zpravidla netusi ze otec co dite "nema v peci" ma uplne stejna rodicovska prava jako ten co ma ....

Ja bych i pro ty rodice co jsou schopni se domlouvat a chteji ted peci spolecnou doporucil domluvit se na tom, ze si "prisoudit" nechaji peci stridavou s jasnymi intervaly, prazdninami, atd (nebo spolecnou s jasnymi intervaly, ale to soud zpravidla "nedava", namitne proc tedy ne stridavou). To ze se domluvi ted neni zarukou domluvy kdykoli v budoucnu, a je lepsi pro ten pripad mit "mantinely". Tenhle tyden prazdnin chceme oba, oba hrozne moc, ... nojo, podle rozsudku ma byt u tatky, jasne, ustupuje mamka. Tatka priste treba tim radeji vyjde vstric, kdyz uvidi ze uz mamka jednou ustoupila ...

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 05 led 2016 13:20

o "vzory" - soudem schválené dohody si můžete napsat správě soudu
žádostí podle InfZ (zákona č. 106/1999Sb. o svobodném přístupu k informacím)
stačí obyčejným emailem na el. podatelnu soudu - viz www.justice.cz
odpovědět Vám musí do 15 dnů

Odpovědět