Střídavá péče u 5 měsíčního dítěte

Střídavá péče u 5 měsíčního dítěte

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 13:05

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, zda-li má smysl žádat střídavou péči u takto malého dítěte. Nechci ho vytrhávat od matky, přece jenom rozumím, že je doma a může se o něj lépe postarat, ale bojím se, že pokud s ním budu teď málo, mohlo by mě to uškodit v budoucnu, kdy bych měl rád péči rozdělenou 50/50. V současné době jsme dohodnuti na max 24 hodin týdně. Děkuji za reakce. L.
Ludvik
Nováček fóra

Re: Střídavá péče u 5 měsíčního dítěte

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 13:30

Ještě informace, matka nekojí.
Ludvik
Nováček fóra

Příspěvekod forU » 10 led 2018 13:52

I. ÚS 955/15: "Neexistuje totiž žádný předem daný důvod k tomu, aby se otec nemohl plnohodnotně starat i o novorozence, natož o dítě ve věku jednoho roku."
Praxe: SP je vhodná, až si dítě samo o to dokáže říct, a to je tak od 12 let věku dítěte.
Moje praxe - zatím nejmenší dítě ve střídavce bylo cca 8 měsíců. Taky nekojené. Takže smysl to má, základ je nenechat se od dítěte odstavit, optimální je při zaměstnání požadovat každý víkend od soboty ráno do neděle do pozdního odpoledne, a v týdnu jeden den odpoledne do druhého dne ráno, pokud to práce umožní. Je potřeba postupovat velmi obezřetně, záleží taky na tom, zda už je zahájeno řízení o úpravu péče, jaký je OSPOD a jaký je soud. A jaká je matka.
Jde to, ale je to hodně náročné a je potřeba mít trochu štěstí na úředníky, kteří o tom budou případně rozhodovat. Více kdyžtak po mailu.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 10 led 2018 13:58

A je podany navrh na rozvod, na upravu pece, nebo neco co by delalo nutnym nejak ted hned reagovat?

Jestli ano, pak za me ma. Urcite bych navrhoval peci spolecnou. A urcite bych od toho neustupoval a nedal dobrovolne souhlas s odsouzenim ke styku a peci matky. Pak ti bude kazdy predhazovat - "ale tady jste tatinku souhlasil, starat o male se vam nechtelo, co?.. " a podobne cunarny.

Chtel bych aby se uzavrela dohoda, jak se bude pece otce postupne rozsirovat s tim jak bude dite rust, az po 7/7 (pripadne 3/4/4/3 nebo cokoli jineho vyrovnaneho) ve 2-3 letech. Neni nic co by tomu branilo.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 16:06

Děkuji za reakce, nebyli jsme spolu sezdaní, a není daný žádný návrh na péči, před pár dny jsme se domluvili a sepsali dohodu, kterou jsme oba podepsali. Dohodli jsme se na finanční stránce, kde přítelkyně udělala ústupek, jelikož si je dobře vědoma (i já), že případně u soudu dostanu výrazně víc vzhledem k tomu, že musím platit do dvou let i na ni. A já jsem musel ustoupit s péčí maximálně 24 hodin za týden (přijet jinak mohu kdykoliv). Domluvili jsme se a nemám s touto dohodou problém, ale můj problém, ke kterému hledám řešení je, že mým cílem (ne teď) je dosáhnout střídavé péče, zde se bojím, že například za rok nebude souhlasit a bude ho chtít u sebe. Proto se ptám zda-li, pokud ho budu mít 24 hodin týdně plus se třeba dvakrát zastavím, nebudu mít v budoucnu problém u případného soudu, že jsem se málo staral nebo že je dítě zvyklé na nějaký režim a proto zůstane u matky. Díky
Ludvik
Nováček fóra

Příspěvekod tulen2 » 10 led 2018 16:40

Byla asi chyba takovou dohodu podepisovat, bez toho aby se zminovala v dohode i budoucnost - tim to konzervujes naveky, muze za rok tvrdit ze 24h je prece v dohode, za 3 roky to same .. a ty budes mit u soudu problem, dite je prece u otce jen 24h tydne, bylo to prece v dohode. Pokud (dokud) soud o peci nerobehne, budes mit opet omezene moznosti zacit se starat vic I proti vuli matky - 24h bylo prece podepsano v dohode = otec dohody porusuje. Tato dohoda sice nema zadny prevni ucinek, ani stran vyzivneho, ani rozsahu pece, ale ospod I soud byvaji nakloneni podobne dohody vykladat jak chteji (= dohodnute vyzivne? Ale to je malo, navic to uz je dva roky, vse zdrazilo, to neplati. Vy chcete byt s ditetem vic? Ale tady jste podepsal ...)

Kazdopadne - zkus pecovat fakticky co nejvic. Zapisuj si to, a zkousej domlouvat s matkou rozsirovani, jak jen to bude mozne. Kdyz bude porad trvat na 24h a zvysovat se to nebude darit, nakonec ti nic jineho nez soud nezbude, a odkladal bych to max do roka a pul. Dej tomu trochu casu - treba kdyz uvidi jak ti starani jde, sama bude rada a strach ustoupi a o peci se rada podeli.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 16:53

Děkuji za názor, již jsem ji požádal o dohodu navíc zabývající se budoucností, s nějakým kompromisem teď souhlasí, ale mám dojem, že do zítra ji někdo poradí se nedohodnout. I ona velmi těžko ponese když ho nebude mít denně u sebe.. všeobecně se, ale máme v zásadě rádi, tak snad další dohoda proběhne v klidu, už jenom v zájmu nás i malého.
Ludvik
Nováček fóra

Příspěvekod forU » 10 led 2018 19:35

Jojo, chytrá holka, zafixovala péči, prachy zatím oželela, ale moc dobře ví, že si za 3 roky může podat návrh na výživné zpětně a bude doměřeno 3 roky zpětně klidně ve statisících. Začal bych šetřit...
Těch 24 hodin je vcelku? S přespáním? To by bylo lepší. Jo, chce se to starat co nejvíce a nejčastěji, pokud by měla být střídavka. Dohoda se dá uzavřít třeba tak, že se s dosažením každého dalšího půl roku rozšíří péče o 12 hodin týdně. Takže od půl roku 36, od 1,5 48, od 2 let 60, od 2,5 72 hodin a od 3 let fifty fifty. Ideální.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Soukup » 15 led 2018 16:54

Ludvik píše:- dohodli jsme se na finanční stránce, kde přítelkyně udělala ústupek...
- Já jsem musel ustoupit s péčí maximálně 24 hodin za týden (přijet jinak mohu kdykoliv).
- Domluvili jsme se a nemám s touto dohodou problém, ale můj problém, ke kterému hledám řešení je, že mým cílem (ne teď) je dosáhnout střídavé péče, zde se bojím, že například za rok nebude souhlasit a bude ho chtít u sebe.

Tak to jsi si celkem zavařil. Za týden, měsíc, rok... může mít nového "kypřiče zahrádky" a začnou problémy. Nebude se mu líbit, že platíš málo, takže podá návrh na zpětné doměření výživného a už se povezeš. Také se mu nebude líbit, že jak píšeš "přijet můžeš kdykoliv", tak to platit také nebude, je to běžná praxe. No a styk 1/7 je málo. Na matku musíš maximálně zatlačit z první dobré a domluvit maximum hned, jinak to obvykle celé padá a na nějaké rozumné rozšiřování časem nebude nikdo slyšet - matka, ospod ani soud. Kuj železo, dokud je teplé - toť má rada. Za každou cenu se pokus domluvit s matkou novou dohodu / případně dodatek ke stávající, kde žádné ústupky nebudou.
Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Janů » 18 led 2018 01:56

Ženy jsou velmi zvláštní tvorové... dokud jsi s ní ve svazku (a stále beru v potaz nekojící matku), tak vyžaduje aby se muž co nejvíc zapojil do chodu domácnosti a péče o dítě, včetně tolik oblíbeného nočního krmení ... ale po rozvodu/rozchodu všechny ženy v čele s OSPOD z vás udělají nemožného nezpůsobilého debila kterému by po svěření miminka toto okamžitě upadlo hlavičkou na dlažbu, bylo opařeno několikrát denně vařící vodou anebo bylo utýráno hladem protože neumíte vzít do ruky lahvičku a je zcela naprosto vyloučené aby vám svěřili něco tak zodpovědného a myšlenkově náročného jako je samotná příprava kojenecké výživy...

Takže vůbec není co řešit. Kdybyste byli spolu, tak by ona sama přece chtěla, aby ses taky staral, tak proč to po rozv/rozch najednou má být jinak??? Není k tomu vůbec žádný důvod proč by ses nemohl o mimino postarat...
Pavel Janů
Uživatel(ka) fóra

Další

Zpět na Fungování střídavé péče