Sdílení věcí

jsk
Nováček fóra

Sdílení věcí

Příspěvek od jsk » 24 zář 2018 20:54

Zdravím.

Zkusím stručně popsat situaci. Žena mi loni v listopadu oznámila, že někoho má a rozhodla se rozvést. Nebyl jsem z toho šťastný, ale nechtěl jsem jí ani dětem působit problémy, tak jsem souhlasil s rozvodem. Dohodli jsme se na majetku a na střídavé péči o děti. Docela rychle se odstěhovala, ještě před samotným rozvodem, a začali jsme provozovat střídavou péči ještě předtím, než proběhl soud o děti. Ten již potom jen posvětil existující stav.

Potud dobré. Přiznám se ovšem, že kontakt s bývalou ženou nesu těžce. Pořád k ní chovám velké city a vidět ji je pro mě složité, obzvlášť s jejím novým partnerem. Z těchto důvodů chci, aby náš kontakt byl minimální a proto jsem se rozhodl střídavou péči omezit na nezbytné minimum — v tom smyslu, že si děti střídáme podle rozsudku, nicméně ony prostě přejdou z auta do bydlení toho druhého, aniž bychom se my rodiče viděli. Dále se podílím svou polovinou na nákladech jako jsou škola (pomůcky, obědy, různé kurzy apod.) a kroužky. Nechci ovšem společné nákupy a sdílení věcí pro děti — oblečení, sportovní výbavy apod. Jsem ochoten se v tomto směru trochu uskrovnit, například vzít lyže z půjčovny a nekupovat nové a podobně, ale nechci fungovat jako stěhovací služba a neustále řešit, co a jak převážet mezi bydlišti, případně se při tom vídat s ní.

Samozřejmě, kdyby se objevily nějaké problémy okolo dětí, tak bych to zvládl, potkal se s ní a řešil to, ale pokud děti fungují, mají dobré výsledky ve škole, věnují se něčemu smysluplnému a vypadají u mě šťastné, tak chci naprosto minimální kontakt se svou bývalou ženou. Je mi jasné, že úplně ten kontakt zrušit nejde, dokud nebudou děti dospělé, ale chci ho co nejmenší možný. Ještě doplním, že bývalé ženě plně důvěřuji v tom, že se o děti postará a necítím žádnou potřebu její styk s dětmi omezovat.

Bývalá mi ovšem začala vyhrožovat, že o tom střídavá péče je, že se sdílí i věci a vybavení. A že pokud nebudu spolupracovat, tak je připravená podat k soudu návrh na svěření do plné péče.

Má šanci s něčím takovým uspět? Byl by to pro soud pádný argument? Dětem je 15 a 11 roků a jsem přesvědčený, že když jsou u mě, tak jsou spokojené; tedy u soudu by zřejmě neuvedly, že chtějí být ve výhradní péči u ní.

Budu vděčný za každý názor a radu. Díky

tulen2
Stálice fóra

Re: Sdílení věcí

Příspěvek od tulen2 » 24 zář 2018 21:25

jsk píše:
24 zář 2018 20:54
u soudu by zřejmě neuvedly
Pozor na to zrejme - mluv s nimi, ptej se, vysvetluj.
jsk píše:
24 zář 2018 20:54
že o tom střídavá péče je, že se sdílí i věci a vybavení.
to rozhodne ne. Skoro vsichni co stridaji postupem casu zjisti, ze je pohodlnejsi a i levnejsi (nejezdi se pro zapomenute, atp.) mit vetsinu veci, krom tech nejdrazsich a mene casto pouzivanych, 2x. Nicmene matka deti k tomu jeste nedospela, a vidi usporu v tom, mit hodne veci jen jednou.
Jak to vidi deti? Jsou uz velke, chteji si pokazde balit spoustu veci, nebo radeji mit levnejsi 2x?
Jako cast reseni bych videl na ty veci, co matka vyslovne 2x mit nechce, ji dat (koupit je 2x, jednou k sobe, jednou k ni). U veci beznych ji spolu s detmi vysvetlit, ze to fakt pokazde balit a vozit nechteji.

soh24
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od soh24 » 25 zář 2018 07:49

Ahoj, mám to úplně stejně, také mám potřebu bývalku vidět co nejméně. Děti už téměř rok střídám stejným způsobem jako ty. O prázdninách jezdí bez zavazadel, ve školním roce pouze s aktovkou. Myslím, že věci a vybavení (i kvalitní) se dá dětem pořídit při troše námahy za rozumný peníz. Co se týče případného nového soudního jednání navrženého tvou bývalou, tak to nejsem schopen posoudit, jsou tu zkušenější poradci. Hodně by asi záleželo na dětech, jsou již velké. Ale myslím, že v této právní žumpě je to vždy trochu loterie.

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 25 zář 2018 08:20

Sdílíme. Dá se říct i běžné věci, nerozdělujem na moje jeho, je to zkrátka děti. Různě se mi to doma mění, nějak to nemáme pod kontrolou, takže najednou je u mě spousty slušného oblečení do školy, chybí tepláky - protože děti táta třeba vyzvedává po kroužku nebo k němu jdou ze zahrady, ke mě se vrací ze školy.
Ale nějak nás to netrpí, komunikujem a když zejou šuplíky s oblečením prázdnotou, tak napíšem , hadry převezem.
nedovedu si představit kupovat dvoje bundy, boty, lyže, brusle, kola, spacáky, běžky, inliny , tenisové rakety- věci, které použijeme cíleně párkrát do roka. Ty peníze do toho vražený si dovedu předsstavit, že investuju líp.
Ale jak řikam, nemáme problém se vidět, popovídát, věci kolem dětí řešíme na denní bázi, napsat si o kolo je to poslední.
Ale je pravda, že nějaké věci tradičně zapomínáme, takže kupujeme už dvojmo - hlavně helmy, chrániče, tenisky, plavky, batohy...

dalik16
Stálice fóra

Příspěvek od dalik16 » 25 zář 2018 10:31

Pokud si nejsi jist tím, že bys u případného soudu udržel střídavou péči, tak neriskuj a soustřeď se na pohodové udržení současného stavu. Žádné věci ti nenahradí nervy a čas u soudu.
Postupně kupuj věci u sebe dětem nové a stávající nechej ex. Nebudeš ji muset vídat, nebudeš mít starosti s předáváním materiálu. Uklidňuj se tím, že si můžeš vše koupit nové a hezké a přitom to finančně vyjde levněji, než cpát peníze právníkům. I děti budou rády, že mají u tebe pěkné vybavení.

Petr_Novak
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Petr_Novak » 26 zář 2018 10:16

Vlastní zkušenost ze SP, která běží cca rok je taková, že oblečení mají 2x a stejně tak většinu vybavení. Teď jsem nakoupil další spacáky, abych se s bývalkou nemusel bavit a doprošovat.
Ve školním roce děti chodí jen s aktovkou s učebnicemi. Už si neberou ani hračky a myslím, že jim to nevadí a jsou spokojené.

S bývalou ženou se také nechci bavit a kontakt chci omezit na minimum, takže si nákupy pro děti řeším po vlastní ose a dělám jakobych měl děti ve výlučné péči s tím, že na týden jedou na "hlídání".

Občas se stane, že bývalka provede nějaké nákupy dětem a potom tvrdě po mě vyžaduje zaplatit půlku. S tím jí posílám do háje. Já mám svoji rodinu, ona má svoji rodinu. Když bychom se na něčem společně domluvili, tak s tím nemám problém, ale nějak bývalka neoplívá snahou domluvit se.

Otázka je, jestli to je takto OK. To netuším.
Děti rozhodně netrpí nějakým nedostatkem, takže si myslím, že vůči dětem to je v pohodě a nikdo proti tomu nemůže nic mít.

PabloRadegast
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od PabloRadegast » 26 zář 2018 14:55

Petr_Novak píše:
26 zář 2018 10:16
Vlastní zkušenost ze SP, která běží cca rok je taková, že oblečení mají 2x a stejně tak většinu vybavení. Teď jsem nakoupil další spacáky, abych se s bývalkou nemusel bavit a doprošovat.
Ve školním roce děti chodí jen s aktovkou s učebnicemi. Už si neberou ani hračky a myslím, že jim to nevadí a jsou spokojené.

S bývalou ženou se také nechci bavit a kontakt chci omezit na minimum, takže si nákupy pro děti řeším po vlastní ose a dělám jakobych měl děti ve výlučné péči s tím, že na týden jedou na "hlídání".

Občas se stane, že bývalka provede nějaké nákupy dětem a potom tvrdě po mě vyžaduje zaplatit půlku. S tím jí posílám do háje. Já mám svoji rodinu, ona má svoji rodinu. Když bychom se na něčem společně domluvili, tak s tím nemám problém, ale nějak bývalka neoplívá snahou domluvit se.

Otázka je, jestli to je takto OK. To netuším.
Děti rozhodně netrpí nějakým nedostatkem, takže si myslím, že vůči dětem to je v pohodě a nikdo proti tomu nemůže nic mít.
Já to mám podobně. Taky raději všechno nakupuji u sebe, jako bych měl děcka ve své péči. Bejvalka se občas snaží mi podstrčit nějaké použité a opotřebované vybavení, že si to chtějí děcka vzít sebou (což není pravda a u mě to pak leželo týden v koutě) a pak na oplátku po mě chtít při předání nějaké věci, co jsem děckám nakoupil a ona to nemá a nechce se jí to kupovat.
Materiální nouzí u mě netrpí a nevidím nic špatného v tom, když budou mít děcka věci 2x a nemusím se pak doprošovat věcí, které nakoupila bejvalka. Má to výhodu v tom, že se nic nemusí přenášet. Jestli má někdo něco proti tomu, je mi úplně ukradené. Děcka jsou spokojené a to mluví za vše.

frantav
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od frantav » 07 říj 2018 23:17

Také jsem z těch co mají vše dvakrát a nic navzájem neřeší. Oblečení bez diskuse, je radost vidět dítě v týdnu s ex oblečené téměř od hlavy k patě v hadrech od nás, člověka potěší že se umí líp trefovat do vkusu. Kolo má ode mne, protože to co spolu jezdíme by ex nikdy na své plečce nedala, když jedou na cyklodovolenou, vždy si bere kolo ode mne, to druhé je leda tak na nákup a na koupálko. Lyže s ní provozuju výhradně já, většinu dalších sportů také. Po ex na to nic nechci, je to moje iniciativa, s půjčováním problém nemám, ale na věci koupené k ní přispívat odmítám. Ostatně to už také po pár pokusech vzdala. V zásadě mě inventář její domácnosti nezajímá, doktrína mnětotakhlestačí byla kdysi ostatně jedna z třecích ploch.
Prostě to beru tak, že dcera bydlí u mne, má tu vše potřebné, a v jakém prostředí funguje ten další týden mě nezajímá, to je bývalky píseček.
Dcera 10 let, střídavka přes nesouhlas matky

VladimirZlamalik
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od VladimirZlamalik » 11 říj 2018 15:43

SP od roku 2012 dvě děti - holka, kluk. Proběhlo x pokusů z mojí strany a´t už na OSPODu, nebo jen s bejvalkou na tom, abychom alespoň věci kupovali společně. Tím myslím třeba zimní bundy, boty atd. Vždycky to nakonec dopadlo tak, že co jsem koupil po předchozí domluvě já, tak odmítla z polovic zaplatit. Co koupil ona, tak jsem platil. Do doby, než jsem zjistil, že falšuje paragony co naskenované posílala, aby si přilepšila nějakou kačku-)))) A do doby, než došlo k tomu, že společné zimní budny zůstaly u ní, protože se náhle oteplilo když děcka přecházely ke me. A když se opet v mém týdnu počasů zhoršilo, už mi bundy nevydala. Od té doby všechno striktně mají děti 2x -+ za ten risk uý mi to nestojí. Teď jak jsou větší tak ale mají nějaké oblíbené kouskyu oblečení, co nosí u obou rodičů. Podle mě vývoj půjde tímto směrem. Prostě samy si budou oblečení hlídat a řídit co nosit. U ostanich věcí je to podobný. Nějaké mp3 mají dvakrát, sluchátka jen jednou atd...

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 11 říj 2018 15:52

A to chodi od matky k tobe a zpatky nazi a bez bot?

Odpovědět