Odškodnění za psychickou újmu nezletilého

Simpson123
Stálice fóra

Re: Odškodnění za psychickou újmu nezletilého

Příspěvek od Simpson123 » 09 led 2019 16:23

BTW kdyz se diskutuje judikatura US a jeho nalezy na tema SP, mam dotaz: zaujal nejaky nazor US i na tema co je to minimalni styk otce s detma? Prijde mi tohle "minimum" jako v praxi velmi dulezita pravni otazka. Protoze na SP dosahne jen minimalni % deti a vetsina decek (90%) skonci u matky tak by logicky mela byt (ocekaval bych)i neco jako vyvijejici se judikatura soudu na tema obvykle minimum styku otce 2/14. Koneckoncu by to detem velmi pomohlo kdyby napr. US nekde nalezl ze minimum 2/14 je nedostatecne a ze je to minimum treba 3/14, nebo kdyby se ti soudci rozjeli na 4/14 to by panecku byl prulom, ktery by se dotknul radove vice decek. I kdyz je to velmi smutne tak SP se tyka stale jen 5% deti.

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym » 09 led 2019 22:11

Simpson123: myslím, že nezaujal. Z prostého důvodu - ve výjimečných případech je totiž opravdu vhodné a pro dítě v nejlepším zájmu jednomu z rodičů ten styk zakázat úplně. Stanovením toho minima by to pak nebylo možné nikdy.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 09 led 2019 22:13

Ne, US se drzi jako hovno kosile nazoru (mimo doby onoho slavneho nalezu ze by SP mela byt prednostnim resenim, za ktery asi dostali pekne pres prsty) ze kazdy pripad je individualni, a ackoli obcas u konkretniho pripadu pripusti ze urceny styk je malo, klidne vzapeti u podobneho jako vejce vejci vyda nalez ze soud rozhodl spravne, dobre zduvodnil, a nelze argumentovat XX/YY nebot kazdy pripad je individualni.

Kazdopadne, dnes s 2/14 uz normalni otec co se snazi a bojuje vetsinou nekonci, uhraje to na 4-5/14. Stale malo - ale lepsi se to.

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym » 09 led 2019 22:16

Ikdyž: teď se mi vybavilo, ale nechce se mi to hledat - v jednom z posledních nálezů (týkal se toho, jestli i otec ve vězení má právo na styk) se to okrajově taky řeší. Jestli si to pamatuju dobře, je tam něco v tom duchu, že zákaz styku může být na místě, ale týká se opravdu velmi výjimečných případů, jímž není např. pobyt ve vězení. Kdyby byl zájem, dohledám číslo.

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym » 09 led 2019 22:30

tulen2 píše:
09 led 2019 22:13
Ne, US se drzi jako hovno kosile nazoru (mimo doby onoho slavneho nalezu ze by SP mela byt prednostnim resenim, za ktery asi dostali pekne pres prsty) ...
Možná za to dostala paní Šimáčková přes prsty, faktem ale zůstává, že se ten nález, jako jeden z mála, odkazuje na Úmluvu o právech dítěte a na konkrétní pasáže Komentáře Výboru OSN pro práva dětí. A to jsou zdroje, které zatím zůstávají stěžejním lidem bohužel neznámy (aspoň soudě podle mých dosavadních zkušeností). Mám na mysli pracovníky OSPOD, soudkyně, někteří znalci.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 10 led 2019 10:05

Kazdopadne, dnes s 2/14 uz normalni otec co se snazi a bojuje vetsinou nekonci, uhraje to na 4-5/14. Stale malo - ale lepsi se to.
[/quote]

Me to ted vrta hlavou kudy chodim tak na to myslim, protoze jsem v poradne dosahl 2/14 + nejake to odpoledne - takze jsem na tom "minimu" a ted moc nevim co dal a jak dal s majitelkou.

Otazka taky je jaky rozsah pece je skutecne minimalne dostatecny pro vytvoreni plnohodnotneho vztahu decka - otec. Jasne 2/14 nestaci, to je mi jasne jako facka, ale staci uz pece 4/14?

Jinak na me matka zkousi i hry na city, predvadi se jak decka miluje kdyz jsme pospolu (prodluzuje louceni (decka 2 roky) pri predavani aby decka rvaly separacni syndrom.....jako fakt zadny med tahle majitelka deti.
Pritom kdyz sama matka nekam specha a predani udela bez tech rozluckovych tyjatru tak decka ani nepipnou.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 10 led 2019 12:25

Simpson123 píše:
10 led 2019 10:05
...minimalne dostatecny pro vytvoreni plnohodnotneho vztahu decka - otec. Jasne 2/14 nestaci, to je mi jasne jako facka, ale staci uz pece 4/14?
Tady je asi namiste rict, ze to dost individualni bude. Ale podle me na VYTVORENI toho spravneho vztahu neni dost ani 4/14, obzvlast v situaci, kdy od narozeni deti nebylo nic, jen obcas v kocarku.

Na udrzeni rozumneho vztahu, kdyz rodice zili spolu a rozchazeji se kdyz je dite uz vetsi, ja jako minimum vidim tu 1/3 casu ... ale zas, strasne zavisi jak ten cas bude traveny, kdyz v matcinych 2/3 je dite ve skolce, a ve tve 1/3 s nim budes porad, ve skolce minimalne - pak tvoris vic ty.

Snazit se prokazovat neco touhle cestou (2/14 je malo, 4/14 uz staci ...) je podle me spatne. Otazka ma znit brani neco tomu aby dite bylo u obou rodicu stejne? Stara se otec spatne? Koji matka? Ne? Pak tedy at je to stejne.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 10 led 2019 14:02

U me momentalne nejvic komplikuje vyvoj smerem k SP to ze chodim do prace a decka nejsou skolkove (a dlouho -2 roky nebudou). Proto navrhy na patek az pondeli u otce narazi na odpor ze matka by v takovem usporadani nemela zadne vikendy s deckama. Samozrejme v tomhle me ani na poradne nepodporila psycholozka, naopak to oznacila za nevhodne, aby matka nemela taky vikend. No a navrhovat jednodenni prespavani otec po praci vyzvedne a druhy den rano pred zacatkem prace preda matce jsou sice mozne ale nejsem z toho dvakrat odvazany neco takoveho nabizet, stve me to protoze se o vikendech nudim a styska se mi po detech.

Ale asi to nejak takhle navrhovat musim: sudy tyden patek az pondeli otec a lichy tyden jednodenni prespavacky u otce utery az ctvrtek. Nic lepsiho jsem ani po dlouhych uvahach zatim nevymyslel a navic si rikam stejne to jsou jen navrhy a matka bude mit jiste jako vzdy odpor proti navysovani pece otce. Nicmene jde mi hlavne o to dostat decka do pece s prespavanim aspon 3 dny v tydnu, to je hlavni cil snazeni, 2/14 prespavani je o nicem a nepomuzou ani ty odpoledne po praci mit decka na 3 hodiny, ty odpoledne s deckama - a to si uvedomuju cim dale tim vice jsou opravdu jen navsteva se prisla podivat na decka a to fakt nestaci.

Jak jsem procital tohle forum, pripada mi ze minimum chlapu resi predskolokova decka, vsichni maji uz skolkove deti a tak lze snadno aplikovat modely 7/7, 3/4/4/3, nebo 2/3/2/2/3/2, popripade u vetsich deti i model 14/14.

Trochu mi chybi navody jak stridat deti co jeste nechodi do skolky = otec chodi do prace a matka je na rodicovske dovolene.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 10 led 2019 20:48

Vím z okolí, že to mají 2 odpoledne v týdnu (od konce práce otce do usnutí-předání matce) a pak každý druhý víkend - pátek po práci až neděle večer. To by mělo stačit na zachování normálních vztahů a zároveň by se matka nemusela cítit ohrožená SP.

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 11 led 2019 11:32

Z okolí znám 3 víkendy ( do pondělí ráno) ze 4 a nějaký ten den v týdnu, i s přespáním.

Jako matka - na každý víkend otec bych taky nepřistoupila. Zkrátka se i s dětmi chci setkávat s lidmi, kam můžu jen o víkendu.
Ve dvou by už mohli nějaké jedno dvě dopo do soukromé miniškolky, ne? Plus nějaká iniciativa ze strany otce - upravit si pracovní dobu tak, aby je právě ten jeden den z té školky vyzvedl po obědě. Právě na ten omezený čas jednoho roku.
"No a navrhovat jednodenni prespavani otec po praci vyzvedne a druhy den rano pred zacatkem prace preda matce jsou sice mozne ale nejsem z toho dvakrat odvazany neco takoveho nabizet, stve me to protoze se o vikendech nudim a styska se mi po detech."
A to proč? Mě to přijde nejlepší varianta...

Odpovědět