Daně 2018 při výlučné péči matky na mateřské

Lama
Stálice fóra

Re: Daně 2018 při výlučné péči matky na mateřské

Příspěvek od Lama » 22 bře 2019 11:13

[/quote]
HIPO píše:
22 bře 2019 09:56
Díky za všechny reakce a snahu vnést do tohoto problému trochu světla. Jak jsem sám ale zjistil a teď i čtu vaše reakce, není to vůbec jednoduché.

1. u daní se posuzuje společná domácnost. Nikoliv svěření do péče. To je podle mě velmi podstatné.

2. Pokud u mě dítě spí 10 dnů, u matky 20, tak logický závěr je, že dítě pobývá ve dvou domácnostech. Nikde není napsáno, že společná domácnost je tam, kde spíte více než X dnů. Záleží samozřejmě na finálním posouzení pracovníkem FÚ.
Pokud by se někdo snažil argumentovat tím, že společná domácnost může být jen jedna, tak v případě regulerní střídavé péče by vlastně nemohl žádný z rodičů uplatnit slevu. Tohle je nesmysl.
Případně určovat společnou domácnost podle toho u koho se víc spí, to je nesmysl, zákon o spaní nic neříka, pouze definuje domácnost jako společně hospodařící lidi atd.
Je ale pravda, že v nějakém asi 10 let starém pokynu od FÚ bylo psáno, že se posuzuje u koho je dítě 1. dne daného měsíce. Jestli to vůbec ještě platí, tak to beru jako vodítko pro pracovníky, aby věděli jak jednoduše poradit lidem se stejným problémem jako řeším já. Ale opora v zákoně k tomuhle podle mě není.

3. Návrh na vydání PO zvážím, proberu s právníkem, díky za tip!

4. V případě, kdy si odpočet na děti uplatňuje celoročně jen jeden z rodičů, tak tomu se o odpovídající částku zvyšuje vyměřovací základ pro nemocenskou a dovolenou, takže i dobudoucna, pokud oba rodiče pracují, je potřeba se důkladně rozmyslet jak slevu na dani uplatnit, aby to bylo co možná nejspravedlivější pro oba a tím i pro děti, že.
To je nějaká blbost, ne? Nemocenská a dovolená se vypořítává z hrubé mzdy, ne z čistého příjmu po uplatnění bonusů, ne? Jak by se to řešilo u lidí, co uplatnují bonusy až v ročním zůčotvání?

Bylo by zajímavé zjistit, jakým pokynem se FU řídí, ale je pravda, že od matek, které prokáží , že mají dítě ve výlučné péči ani nepožadují doložit, že otec neuplatnuje. V tom pokynu o uplatnování dětí svěřených do střídavé péče o uplatnování ve výhradní péči nic nepíší, nevím, zda jinde.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 22 bře 2019 14:35

HIPO píše:
22 bře 2019 09:56
.... není to vůbec jednoduché....

....Je ale pravda, že v nějakém asi 10 let starém pokynu od FÚ bylo psáno, že se posuzuje u koho je dítě 1. dne daného měsíce. ...

3. Návrh na vydání PO zvážím, proberu s právníkem, díky za tip!

Ja myslim ze to neni jednoduche, protoze to zakon proste nedefinuje, a na tvuj pripad (matka neuplatnuje, ale odmita otci podepsat ze neuplatnuje) ani neexistuje zadny pokyn jak to resit.

1. souhlas
2. souhlas
3. nemyslim ze PO je dobra cesta. nejde zadat v zajmu deti o nahrazeni souhlasu na necem, co neni ze zakona potreba. Soud take netusi jak to resit, a nechce se dostat do konfliktu s mfcr. Nejpravdepodobneji navrh na podobne PO a rozhodnuti ve veci odmitne (viz. vyse). Podle me je spravna cesta priznani proste podat s uplatnenim slevy v plne vysi, a prohlasenim ze matka na MD odpocet neuplatnuje - a pockat na akci FU - (pozada o doplneni prohlaseni matky, odpovis ze s tebou matka nekomunikuje) a jeho zduvodneni pripadneho zamitnuti - a proti tomu nasledne podle zduvodneni, jake pouzije, podat spravni zalobu. Neexistujici prohlaseni matky ze slevu neuplatnuje nemuze byt duvodem zaniku naroku na slevu. Pak jde pouze o posouzeni zda dite zije ve splecne domacnosti s rodicem jemuz neni svereno do pece (to evidentne zije), a pripadne aplikaci a dokazovani pravidla 1. v mesici, nebo konsenzu na naroku podilu slevy jako podilu sdileni domacnosti. Ale vubec bych se nedivil, kdyby zde spravni soud ohnul zakon jak pruzinu, a vydal zduvodneni ze dite s tebou VUBEC neni ve spolecne domacnosti - protoze tohle by mohlo vyvolat takovou velikou "nepeknou vec" pro organy statni spravy, az beda. Ja bych do tak velke bitvy nesel.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 22 bře 2019 16:39

Ad PO v teto veci, vse co tady piseme jsou nase interpretace zakona, popripade nase domnenky co na to povi konktetni urednice FU.
Myslim ze kdyz navrh na soud jako PO podas tak PO soudkyne zamitne - ano to je pravdepodobne. Ale to zamitnuti PO nebude jednovete, muze tam byt oduvodneni ktere poslouzi jako kladivo na uradnici FU.
Musis to ale sepsat tak aby bylo jasne ze se tim soudkyne ma zabyvat, ze to chces s oduvodnenim a mozna se soudkyne bude obtezovat a do zamitnuti PO napise oduvodneni neco ve stylu zadny zakon nebo vyhlaska nestanovi povinnost spolecne domacnosti, popripade jine oduvodneni a dovysvetleni jak ma FU postupovat. Soudkyne tam klidne muze i napsat ze abys uplatnil slevu na dani nemusis mit souhlas matky protoze bla bla...
Dle meho i zamitnute PO s oduvodnenim muzes pouzit ve svuj prospech a s velkou vahou, protoze to napsala soudkyne a soud je tady od zavazneho vykladani prava a na FU uz budes mit v ruce papir od soudu a muzes tim mavat jako zavaznym vykladem zakona od soudu, s kulatym razitkem.
Samozrejme taky to muze soudkyne zamitnout s oduvodnenim jedna veta, pak je to o nicem, ale za pokus nic nedas a jde o hodne penez a aspon se pocvicis jak si se soudkyni dopisovat.

HIPO
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od HIPO » 25 bře 2019 13:04

Po zvažování se mi zdá PO jako příliš velké kladivo, které zatím není nutno použít.

1. z praxe znám případ, kdy si otec po rozchodu a odchodu matky s dětmi ze společné domácnosti uplatnil odpočet na děti jen na těch X měsíců, kdy s ním děti bydleli. Následoval telefonát z FÚ, kde byl dotazován co se stalo. Vysvětlil situaci pracovnici podle pravdy. Ta se jej zeptala, jestli už má soudem stanovené výživné. Neměl. Nato mu pracovnice přímo řekla, že by si měl uplatnit odpočet za celý rok, že to nikdo zkoumat nebude, když je paní stále na mateřské. Navíc, matka mu podepsala potvrzení, že neuplatňuje odpočet v roce XY, bez omezení na počet měsíců.
Záleží tedy na pracovníkovi FÚ a posouzení situace a doložených papírech, aby pracovní FÚ měl podložené své rozhodnutí pro případ kontroly.

2. Daňové přiznání by v případě, na který jsem se nazačátku ptal, mělo nejspíš obsahovat přílohu, ve které bude uvedeno cca "Otec uplatnuje danové zvýhodnění na děti, protoze jej neuplatňuje jejich matka. Matka je na mateřské dovolené, nemá jiné příjmy a nebude podávat daňové přiznání. Žádám FÚ, aby v případě potřeby kontaktoval matku, p. X Y na tel. čísle 123456789. Otec tímto prohlašuje, že děti s ním sdílejí společně hospodařící domácnost".
Ze zákona vyplývá následující "Nehledí se na dočasný pobyt dítěte mimo domácnost - například když odejde žák na ozdravný pobyt, student na kolej" Tzn. i dočasný pobyt dítěte u matky není příčinou zániku společné domácnosti u otce.
Pokud by se chtěl pracovník FÚ opřít o rozsudek svěřující děti do výlučné péče matky, pak to bude muset udělat písemně a pak už bude mít otec v rukou papír, se kterým případně může žádat soud o rozhodnutí.

Simona82
Nováček fóra

Příspěvek od Simona82 » 25 bře 2019 19:05

1 . Pokud je dítě svěřeno do péče jednoho z rodičů u vás je to matka děti . Platí ,že nárok na uplatnění daňové úlevy na dítě . Může jen ten rodič , který má dítě v plné péči . Dokládá se k dani kopie rozsudku o svěření a výživném . Od data, kdy bylo vydáno toto rozhodnutí již nemůže druhý rodič ,který má jen styk uplatnit nárok na slevu na dítě .
2. Je v tomto úplně jedno,že je matka na rodičovské dovolené. FU tohle bohužel zjistí . A bude sankce .
Stát v zastoupení FU vám následně dopočítá rozdíl daně a strhne se vám to u zaměstnavatele z další výplaty . Zaměstnavatel může dostat při kontrole pokutu za porušení zákona a vám to následně strhne z vaší výplaty . Pokud jste OSVČ budou vyžadovat vrácení daně ,kterou jste získal.
3. Jako účetní jsem tohle jednou řešila . Paní neuvedla ,že je rozvedená a dítě bylo v péči otce a ona měla jen styk. Musela jsem ji strhnout přes 11000,- ze mzdy . Nebylo to příjemné .
4. U střídavé péče chci rozsudek a dohodu rodičů jak budou uplatňovat daně na dítě . Ideální je 6/6 měsíců každý z rodičů . U plné peče rozsudek o svěření do péče .
5. U manželů vyžadují čestné prohlášení ,že druhý neuplatní slevu na dítě.

Bohužel systém je takhle špatně nastaven. Pokud jste dostal rozsudek o výživném a svěření děti matce během roku 2018 můžete uplatnit do data ,kdy byl vydán rozsudek a doložením čestného prohlášení matky dítěte ,že neuplatní slevu. FU je nekompromisní . Systém je provázán ,když půjde vaše ex na příspěvek na bydlení, hmotnou nouzi , doplatek na bydlení hned se to zjistí bohužel.

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 25 bře 2019 19:52

1 . Pokud je dítě svěřeno do péče jednoho z rodičů u vás je to matka děti . Platí ,že nárok na uplatnění daňové úlevy na dítě . Může jen ten rodič , který má dítě v plné péči . Dokládá se k dani kopie rozsudku o svěření a výživném . Od data, kdy bylo vydáno toto rozhodnutí již nemůže druhý rodič ,který má jen styk uplatnit nárok na slevu na dítě .

Na základě jakého zákona, předpisu, vyhlášky nebo pokynu si toto prosím vykládáte?

2. Je v tomto úplně jedno,že je matka na rodičovské dovolené. FU tohle bohužel zjistí . A bude sankce .
Stát v zastoupení FU vám následně dopočítá rozdíl daně a strhne se vám to u zaměstnavatele z další výplaty . Zaměstnavatel může dostat při kontrole pokutu za porušení zákona a vám to následně strhne z vaší výplaty . Pokud jste OSVČ budou vyžadovat vrácení daně ,kterou jste získal.

Stát toto běžně nezjistí. FU to nemá šanci "jen tak" zjistit. Nikde není centrálně vedeno, zda je konkrétní dítě, ve výhradní péči matky, otce ( pokud na to není vázána žádná další dávka). Vlastně vůbec, zda jsou rodiče sezdání, rozvedeni, žijí odděleně bez soudu, kdo má dítě v péči

4. U střídavé péče chci rozsudek a dohodu rodičů jak budou uplatňovat daně na dítě . Ideální je 6/6 měsíců každý z rodičů . U plné peče rozsudek o svěření do péče .
Proč je to ideální? proč není ideální jeden 9 měsíců a jeden 3. Nebo jeden 12 měsíců a jeden 0? Od čeho dovozujete ideál? Ideál pro stát, pro Vás jako účetní? Pro rodiče? Pro dítě?

Jak vůbec dojde k tomu, že zjišťujete, že je dítě svěřené do střídavé nebo výhradní péče? |Vyplnuje se to snad někam do přiznání, zda rodiče jsou sezdáni nebo žijí společně či odděleně, zda došlo upravení péče soudně či ne.
Nikdy se mi na to účetní zaměstnavatele neptala, nikde to není vedeno, tím pádem nepovažuji za významné jí o tomto informovat či hlásit změny.

5. U manželů vyžadují čestné prohlášení ,že druhý neuplatní slevu na dítě.

Ano, to je podmínkou uplatnění slevy, doložit, že neuplatnuje druhý rodič. A tím pádem je podložené toto požadovat. Rozsudek, se domnívám, že není. Nebo mi spíše není znám předpis, který by tento požadavek podepřel. Zákon stanovuje podmínku bydlení ve společné domácnosti ( čestné prohlášení) a to, že neuplatnuje druhý rodič ( potvrzení zam. nebo prohlášení). Na základě čeho je účetní oprávněna požadovat další doklady?

Simona82
Nováček fóra

Příspěvek od Simona82 » 25 bře 2019 21:33

Asi jste pan.
Tak asi takhle pokud účetní dělá daně a matka nebo otec chtějí slevu na dani . Účetní má chtít čestné prohlášení že druhý rodič neuplatňuje . Pokud přijde kontrola dana pokuta jde za účetní . Ta má zodpovědnost.
1. Pokud jsou rozvedení nebo spolu nikdy nežili . Je povinen poplatník účetní doložit svěření do péče plné nebo střídavé. Když to neudělá a FU tohle zjistí . Stát chce své peníze zpátky .
Pokud máte dítě v plné péči máte nárok na slevu na dani . Jinak ne. Bohužel . Já to nezměnim .
Zaměstnance si volám postupně a ptám se. Že je rozvedená vím z evidence .
- u rozvedených a svobodných se ptám . Na rozsudek k doložení . Podle svěření děti na to jak uplatní při střídavce.
Při střídavé péči mají nárok oba rodiče na slevu na dani. Každý to má jinak někdo střídá 1/1, někdo 3/3, a 6/6.
Bohužel ten kdo nemá dítě v plné péčí mu slevu na dani neudělám . Ta účetní která ano je to její riziko.
A u manželů nebo nesezdaných bez svěření do péče chci čestné prohlášení že druhý neuplatní u svého zaměstnavate.
Jestli si myslíte že FU to nezjistí . To je váš problém .

Já když mám kontrolu tak kontrolují přílohu a to je čestné prohlášení , rodný list dítěte a svěření do péče rodičů . Zajímá je typ svěření. Pokud se rodiče domluví u střídavé péče kdo a jaké měsíce chce a podepíší . Daně udělám . Pokud se dohodnout nemohou radim jim . Chtějte 6 měsíců . A daně dostanou. Druhá strana zjistí že její zaměstnavatel ji daň na dítě který uplatnil a neuvedl vše jak měl . Přišel o 6 měsíců slevu a má ji sraženou ze mzdy.
Tohle je realita.
Za ty roky vím že FU je stát ve státě .
A věřte že po mě kolikrát křičí někteří rodiče . Hlavně teď u střídavé péče . Hlavně matky že dané jsou jejich . To se pletou při střídavé péči ne. Jedna si šla stěžovat až k řediteli a když neuspěla tak na FU. FU mě kontaktoval a prošetřil stížnost na moji osobu. Bohužel pro paní FU zjistil že rozsudek je staršího data a kontaktoval otce . A bylo veselo .
Jinak jak píšete asi jste zvyklí že všichni skáčou jak vy řekněte . Vám se zpovídat nemusím . Sama mám dítě 14/14 a s ex máme dáme 6/6 bez problémů . Dáváme si to jednou ročně u dani je to lepší .

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 25 bře 2019 21:57

Nějak jste mi neodpověděla na většinu otázek. Jaký předpis tedy hovoří o výhradní péč a společné domácnosti ?

Na základě jaké evidence získáváte informace, zda je někdo rozvedený či ne? O žádn takové evidenci u zaměstnavatele nevím, zaměstnavateli jsem o rozvodu nic neuváděla, není to pro něj podstatné a domnívám se, že povinnosst to oznamovat nemám, pokud neuplatnuji manžela do daní.
Kontrola finančním úřadem - jak kontrolor z FU zjistí, zda existuje či neexistuje rozsudek o péči o dítě?
Pokud spolu rodiče nikdy nežily a nemají svěření do péče soudně, tak co?
Simona82 píše:
25 bře 2019 21:33
Jinak jak píšete asi jste zvyklí že všichni skáčou jak vy řekněte . Vám se zpovídat nemusím . Sama mám dítě 14/14 a s ex máme dáme 6/6 bez problémů . Dáváme si to jednou ročně u dani je to lepší .
Moc nerozumím. Zpovídání nepotřebuji. Mě by jen zajímal ten zákon nebo předpis, který jasně definuje, že dítě svěřené do výhradní péče jednoho rodiče nemůže uplatnovat druhý. Nikde jsem na nic takového nenarazila. Což samozřejmě nevylučuje, že něco takového je. Proto se ptám zasvěcené osoby.
To , jak to máte vy nebo já je pro daný problém naprosto irelevantní.

Zajímá mi příklad - dítě, 17,5 let, rozhodne se , že půjde k otci místo matky. S ohledem na věk už nemění péči soudně. Podmínku danou ákonem - společná domácnost s otcem má, je vyžiovaná, matka neuplatnuje a doloží to- je to legální dítě uplatnit nebo ne? Další příklad - rozvod, dítě svěřené do péče matky. Rodiče se k sobě vrátí ale znova se nesezdají. Smí uplatnovat otec?

Simona82
Nováček fóra

Příspěvek od Simona82 » 25 bře 2019 22:19

Pokud je napsáno v rozsudku ze dítě je svěřeno do péče jednoho z rodičů jedno rozveden, svobodný uplatnit může jen ten kdo má dítě svěřené do péče .
Vás první případ přestěhuje se k otci ,ale svěření je k matce . Bohužel rozsudek je k matce do péče .
2 případ vrátí se k sobě ale dítě dítě je svěřeno do péče . Rozsudek je stále platný . Otec nemůže . A navíc riskuje že když se rozejdou matka bude chtít stanovené alimenty . To už je na nich a jejich risk .
Zaměstnanec je povinen řádně a včas hlásit změnu zaměstnavateli . Zaměstnavatel si kopíruje OP . Když se rozvedete , ozenite, nebo se stanete vdovou je jiné číslo OP . Mám pocit jako bych měla v kanceláři jednu od nás.
Svěření děti je na 1 straně .
A úřady jsou propojeny vše se zjistí ne hned ale po nějaké době . A stát ty daně budou chtít zpátky a i zpětně .
S FU se jen tak nedohodnete.
Já taky mohla říct kontrole , nemůžu za to že zaměstnanec lhal a neřekl pravdu. Mám jako účetní zodpovědnost a nesu při chybě peněžní sankcí . A když FU mi nařídí vrátit daň, která byla špatně odvedená tak ji zaměstnanci srazim ze mzdy. Protože stát daň chce po zaměstnavateli který vám udělal špatně odvod daně .

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 25 bře 2019 22:31

Simona82 píše:
25 bře 2019 22:19
Pokud je napsáno v rozsudku ze dítě je svěřeno do péče jednoho z rodičů jedno rozveden, svobodný uplatnit může jen ten kdo má dítě svěřené do péče .
Vás první případ přestěhuje se k otci ,ale svěření je k matce . Bohužel rozsudek je k matce do péče .
2 případ vrátí se k sobě ale dítě dítě je svěřeno do péče . Rozsudek je stále platný . Otec nemůže . A navíc riskuje že když se rozejdou matka bude chtít stanovené alimenty . To už je na nich a jejich risk .
Zaměstnanec je povinen řádně a včas hlásit změnu zaměstnavateli . Zaměstnavatel si kopíruje OP . Když se rozvedete , ozenite, nebo se stanete vdovou je jiné číslo OP . Mám pocit jako bych měla v kanceláři jednu od nás.
Svěření děti je na 1 straně .
A úřady jsou propojeny vše se zjistí ne hned ale po nějaké době . A stát ty daně budou chtít zpátky a i zpětně .
S FU se jen tak nedohodnete.
Já taky mohla říct kontrole , nemůžu za to že zaměstnanec lhal a neřekl pravdu. Mám jako účetní zodpovědnost a nesu při chybě peněžní sankcí . A když FU mi nařídí vrátit daň, která byla špatně odvedená tak ji zaměstnanci srazim ze mzdy. Protože stát daň chce po zaměstnavateli který vám udělal špatně odvod daně .
Bezva, mohu tedy poprosit o ten zákon nebo předpis, kde je napsané, že může uplatnovat do daní jen rodič, který má dítě v péči?

Zaměstnanec je povinen řádně a včas hlásit změnu zaměstnavateli .... Změnu OP nahlásím, důvod uvádět nemusím. Stav v OP uvedený nemám. Zaměstnavateli ho nejsem povinná hlásit. Nebo ano? Na základě jakého zákona?

Odpovědět