Střídavá péče, brzy po rozvodu

helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od helena123 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zdali by nám někdo neporadil ohledně argumentů pro střídavou péči u soudu?

Můj budoucí manžel má 4 letou dceru. V době před rozvodem (2,5 roku, srpen 2015) se dohodli s matkou na tom, že bude svěřena do její péče a ona mu umožní styk kdykoliv. Samozřejmě do dohody se dala co každá středa s nocí na čtvrtek a víkend pátek-neděle co 14 dní. Slibovala, že si může naplánovat jakoukoliv aktivitu a bude mu to umožněno. Stejně tak prázdniny, dovolené... K soudu se to dostalo v dubnu 2016. Do té doby matka víceméně styk umožňovala, problém nebyl. Po schválení dohody soudem se situace změnila. Matka se pouze ohání dohodou a nechce otci dovolit ani jedno odpoledne navíc. Ani hodinu. Je smutné, že se nyní k sobě nastěhovala nového přítele a tím mu umožňuje vídat jejich dceru častěji než samotný otec.
V 6ti měsících se matka vrátila na půl úvazek do práce a o dítě tak pečoval velkou měrou otec a prarodiče. V 1 roce začala matka pravidelně odjíždět na pracovní cesty, stejně jako otec, tedy střídání u dítěte již fungovalo. Od 1,5 roku bylo dítě umístěno do jeslí a otec jí v 90% vyzvedávat, pečoval o ní. Stejně tak v době mateřské školy. Dítě tedy před rozvodem bylo více upnuté na otce.
Ano, asi budete namítat, že byl otec hloupý a já s tím souhlasím, nicméně stalo se. Máme nějakou šanci na to to změnit?
S matkou jsme se snažili dohodnout na jednom dni navíc v týdnu, kdy otec nemá víkend. Odmítla. Pak jsme požádali o možnost vracet dítě po víkendu až v pondělí do školky, protože každá neděle je s dcerou těžká. Pláče a prosí, aby mohla u otce zůstat.
Sama dcera ve 4 letech dokáže zformulovat, že u otce chce být stejný čas jako u matky. To přeci něco znamená ne? Vím, že dítě v tomto věku je každou chvilku jiné, a co říká u nás, říká i u matky třeba, nicméně bez povšimnutí by to taky zůstat nemělo.
Brzy (od září za rok) nastoupí dcera do školy a v současném systému nám přijde nemožné, aby to takhle fungovalo dál, Mnohem náročnější bude dítě vyzvedávat pouze na jedno odpoledne v týdnu, když pak chce s tátou dělat blbiny a dohnat čas, který neměli...
Taky vidíme, že jednostranná výchova matky má již dopady na dítě. A taky matka poslední dobou dítěti říká, jak u tatínka to není doma, jak jí neumí umýt vlasy, jak kvůli tátovi nemůže chodit na oblíbený kroužek (to následovalo po tom, co otec vyjádřil nesouhlas nechávat dítě 11 hodin ve školce kvůli kroužku malování). Upřímně si myslím, že do budoucnosti reálně hrozí zavržení rodiče.
Matka argumentuje jedním domovem a nošením batůžku. Nicméně dva domovy to dítě už má (vyjadřuje se tak). Myslím si, že dva domovy by se neměli přičítat střídavé péči, ale tomu, že se rodiče rozešli. A batůžek spíš nosí, když jde otci jednou za 14 dní na víkend! A nosí ho mnohem častěji, než při střídavé péči týden a týden.
Logicky mi přijde, že argumentů máme hodně - přetěžování dítěte matkou (dvakrát týdně je ve školce od 7-18), zatímco otec by na ní měl více času, přestěhování (v létě se máme přestěhovat do 15km vzdálené obce, kde nyní dcera s matkou žijí, nástup do školy (chce rok před SP, aby si dítě mohlo zvyknout a pokud by mu to nevyhovovalo, abychom měli čas udělat případné úpravy před nástupem), riziko zavržení druhého rodiče, a taky samozřejmě to, jak to fungovalo před rozvodem.
Máme vůbec nějakou šanci?
Právnička nám sdělila, že budeme muset dokázat změnu poměrů u dítěte.
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2125
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od tulen2 »

Bohuzel, opet varovani pro dalsi tatinky - neverte takove dohode, kdy matka tvrdi, ze "muzete kdykoli", ale odmita ono "kdykoli" dat na papir. Pokud bude "kdykoli" praktikovat, je to fajn - ale nikdy nesouhlaste a nepodepiste jeji vyhradni peci s jasnym velkym omezenim - vymenou za ustni slib, ze "kdykoli". Praxe ukazuje, ze jakmile je vyrazne omezeni na papire, vychova ditete se smrskne na ono podepsane minimum, pripadne se dalsi cas s detmi stane predmetem financniho vydirani.

Ano, advokatka ma bohuzel pravdu. Od soudu je pomerne kratky cas. Je dulezite dite namotivovat aby to opravdu chtelo. Zmenu pomeru oprit o co nejvic piliru - napr. pristehovani do minimalni vzdalenosti, vyrazne omezeni casu matkou na minimum v dohode, ackoli slibovala cas i vyrazne nad ramec dohody, brzky nastup do skoly, prani ditete ... Stoji za to to zkusit, zapojil bych i ospod (stavil bych se tam pro radu, ze matka slibovala, neplni, co s tim) a ohlidal si aby hral rovinu (nahravani, pri druhe navsteve protokolace, atd). Stat to bude predevsim na tom, aby dite jasne reklo ze chce s tatkou byt vic, tak jak bylo zvykle. Nestavet to v rovine, ze matka je spatna, nema cas - ale v te ze dite chce, otec umi, cas ma. Bohuzel, je tam ta zalezitost z prvniho odstavce, kterou otce budou vsichni mlatit po hlave - proc jste tedy s takovou dohodou souhlasil, kdyz najednou chcete vic??
helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od helena123 »

A pokud to vysvětlí? Do návrhu napsal, že to vnímá jako svou životní chybu.
Ano, dítě samo od sebe říká, že chce trávit s tátou stejný čas jako s mámou, ale bude jeho názor někdo brát v potaz? A taky jí matka v poslední době čím díl tím víc ovlivňuje různými řečmi, jak je táta špatný.
Má smysl to hrát i na to, že současný stav v podstatě střídavá péče už je? Když jsme za minulý rok sečetli i všechno včetně prázdnin, tak nám to vyšlo 42% ku 58%. Pokud bychom dali do řady dny za 14 dní, tak jsme v režimu středa - neděle, takže by se jednalo o navýšení o 4 dny v měsíci, cože je pro dítě tohoto věku nevýrazná změna. Nedá se argumentovat i tím, že to v podstatě SP je a otec je nyní jen právně znevýhodňován?
Na OSPOD otec byl. Jen mu řekli, ať si podá návrh soudně,
Právnička radí jít postupnými kroky, ale co je postupný krok, když už teď jsme na 42%? Chceme jen jiné rozložení dnů a status střídavé. Vždyť existují i SP, kde je poměr 30 ku 70.
V návrhu se nesnažíme matku očerňovat nebo tak, jen jsme vypsali reálné případy, kdy nám například odmítla vydat dítě, ale většinou šlo jen o pár hodin nebo když bylo dítě nemocné. Zmiňujeme i možnost zavrhnutí druhého rodiče, když matka stále častěji pomlouvá otce před dcerou.
Nicméně... šance příliš nejsou že?
PepazDepa
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 18
Registrován: 14 srp 2016 19:13

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od PepazDepa »

Mohu se zeptat? Proč tolik chcete status střídavé péče a v čem je nyní otec právně znevýhodněn?

Pocitově to chápu, ale po právní stránce, myslím, střídavá péče nepředstavuje žádnou výhodu.
Ohledně styku s dítětem to jen posouvá z roviny můžu do roviny musím ...
helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od helena123 »

Protože matka argumentuje, že jakýkoliv další den navíc je už střídavá péče a že nedošlo ke změně poměrů u dítěte. Bohužel tak argumentuje, i když jsme chtěli pouze naše dny dát do jedné řady, namísto aby dítě pořád pendlovalo mezi námi.

Znevýhodněn je minimálně tím, že zatímco on platí výživné, tak jemu nikdo nic nedává za dobu, kdy je dítě s ním. Neplatí nemalou částku.

Nejsem si jistá dalšími právními argumenty, ale domnívám se že by měl víc pramovocí. Teď například může o škole a kroužcích rozhodovat matka sama. Stejně tak o lékařích.
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2125
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od tulen2 »

helena123 píše:..Teď například může o škole a kroužcích rozhodovat matka sama. Stejně tak o lékařích.
Ne, to pravda neni. Pravomoci rodicu jsou naprosto stejne (az na par uplne nepodstatnych vyjimek). Jen je bohuzel pravda, ze matka majici dite v peci casto ma pocit, ze zaroven ma pravo vse rozhodovat. Stejne tak casto i zakona neznale okoli. Ale lepsi se to, poucene skoly uz trvaji na podpisech obou rodicu, nehlede na to kdo ma dite v peci a jake, lekari zacinaji byt informovani ze nelze pred jednim z rodicu neco tajit ...

Jedine o co u SP opravdu realne jde, a je dulezite, je ten cas s detmi.
A - bohuzel - to jednostranne urcovane vyzivne.

Ja ale u vas vyrazne nizsi cas podle toho co pises vidim - to co pises neni 42/58 (pa-ne + st/ct), zkus to hodinove spocitat. Protoze pa-ne = 3 dny, st-ct=1 den, to mi vychazi na 5/14?

V podani musite prokazat ZMENU. Tj. rozhodne ne, ze otec lituje - to at si necha pripadne ke znalkyni. Takze PROKAZAT (napr. presnymi vypisy z minuleho roku, kde to jak pises bylo vic, a vypisy od soudu, ze matka vyrazne omezila kontakt. PROKAZAT ze jsem se pristehoval bliz....
Jestli ma otec fakt to co pises (42/58), pracoval bych na vztahu s dcerou a na tom, aby fakt presvedcive chtela byt u rodicu tyden/tyden (napr. s nastupem do skoly). Uvidite, ono to take bude pro matku otravne a neprijemne ten cas kouskovat. Podle me ji spolu s dcerou soustavnym usilim presvedcite.
Jen ji bohuzel budete muset asi i troche "uplatit", posilat penez vic, nez by pri vyvazene peci bylo normalni - s tim je treba se smirit.
helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od helena123 »

Peníze jsou to poslední, o co by nám šlo.

Ano, opravdu to vyšlo na 42 %, na hodiny jsme to nepočítali. Nicméně vyšlo tam několik prodloužených víkendů (státní svátky), v zimě jsme měli týden hory, pak půlka Velikonoc, na Vánoce jsme mohli mít 28.-2.1., protože matka jela pryč. Pak nějaké dny po nemoci, kdy dcera nemohla jít do školky atd. Nám se to taky nezdálo, protože pocitově jsme měli pocit, že těch dnů je méně.

A domníváte se, že třeba postupné kroky by byly lepší? Třeba teď požádat o rozšíření styku? A třeba za další čas požádat o změnu na střídavou péči, jak nám radí právnička?
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2125
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od tulen2 »

To rozhodne ne. k soudu najednou, se SP, pripadne peci svoji. Kdyz holka bude stat za tatkou, ze sama chce u nej byt vic, sanci mate velikou.
Na postupne rozsirovani sanci mizivou. Do toho soud nepujde, protoze to "uz by skoro byla sp" a to nepripusti.
Postupny postup myslim u matky - porad a porad tlacit na vic casu, a na delsi useky, naznacit ze muze byt ochotny i nejakou tu korunu pustit... Ono to fakt zvlast pri skole ani pro matku nebude prijemne ten cas kouskovat.
Ja bych se soustredil na vztah s dcerou, tak aby vedela proc je spravne aby byla u obou podobne, tesila se na to, a vedela jak by to mohlo byt az bude chodit do skoly... matku presvedcoval jestli by u me nemohla byt do pondeli, ze chce .. a po prestehovani podal navrh na sp oduvodneny pranim ditete, prestehovanim, a brzkym nastupem do skoly.
PepazDepa
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 18
Registrován: 14 srp 2016 19:13

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od PepazDepa »

tulen2:

Asi jste nepostřehl, že holčičce jsou 4 a její názor žádného soudce zajímat nebude...nejdřív tak v osmi.
Já se snažím děti držet od soudu, vůbec se s nimi o tom nebavím...čtyřletá holčička z toho bude mít v hlavě guláš a až si s ní promluví psycholožka, tak z toho bude pěkný mazec - programování dítěte a pod. a zúžení styku na minimum!
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2125
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Střídavá péče, brzy po rozvodu

Příspěvek od tulen2 »

Jeji nazor ale musi zajimat ospod, a psychologa, ktery bude predpokladam nutny - znalecky posudek. Tedy zprostredkovane soud zajimat musi. Ale s posudkem - tam to je loterie. Slusny psycholog rozpozna manipulaci od normalniho mluveni s ditetem, pokud bude neslusny, zaujaty proti SP pokud je jeden rodic proti, stejne nepomuze ani svecena voda.
Jestli si nepostrehl, take neradim do toho vletet hned. Radim tlacit na vyssi vidani s ditetem, a na mimosoudni domluvu. Az jestli situace pretrva, zkusit to znovu tak pul roku pred nastupem do skoly.
Dlouhodobe zuzeni styku na minimum neprojde, holka je u tatky hodne, a je spokojena, a chce vic :)
Odpovědět