Výběr základní školy, při nedohodě - zápis, soud

rigi
Nováček fóra

Výběr základní školy, při nedohodě - zápis, soud

Příspěvek od rigi »

Prosím někoho o radu. Mám 6 letého syna s mojí bývalou partnerkou a v současné době, probíhá soud o úpravu poměrů. Okr.soud rozhodl, zatím nepravomocně, o svěření matce do péče s mým širokým stykem (lich. týden čt-po a sud. týden st-čt), oba jsme se odvolali, já chci střídavku - týden/týden a matka lich. týden pá-po a sud. týden st-čt. Ted v půlce března má být jednání u KS. Ted k problému, syn měl loni odklad, takže ted již do ZŠ musí nastoupit a matka se bohužel odmítá se mnou domluvit, kterou ZŠ zvolíme a jelikož je prozatím ve faktické péči matky a má u ní i trv. bydliště, chce ho dát do spádové ZŠ, která je u ní na Praze 9, což je bohužel na opačné straně, než bydlím já (cca 30km) a cesta trvá při dobré dopravní situaci cca 35-40 min, ale při špatné také 60 minut i více, což by bylo pro syna i pro mě, samozřejmě velmi zatěžující. Proto chci zvolit školu na místě, které bude rozumně dostupné pro nás oba, vybral jsem 8 škol a ty jsem jí v emailu nabídnul a vyšel jsem jí i vstříc, že všechny jsou podstatně blíže, jak vzdáleností, tak časově k jejímu bydlišti, než k mému (v kopii to šlo i na OSPOD). Ona samozřejmě nereaguje, takže předpokládám, že ho chce zapsat i bez mého souhlasu do té spádové ZŠ. Zápisy jsou v Praze už 4-5.dubna. Slyšel jsem, že to může nějak rozhodnout soud, ale nevím, jakou formu zvolit a jak nejlépe ted postupovat, taky vzhledem k tomu, že KS ještě nerozhodl a zápisy jsou už v dubnu. Zda dát třeba nějaký návrh na předb. opatření k OS atp.?

Poradíte prosím někdo, nebo nemáte někdo podobnou zkušenost? Děkuji.
tulen2
Stálice fóra

Re: Výběr základní školy, při nedohodě - zápis, soud

Příspěvek od tulen2 »

Bohuzel, pokud soud nakonec dopadne tak, ze sveri dite do pece matky, take ji pravdepodobne nasledne posveti skolu jakou bude chtit :(.

Bez tveho souhlasu nemuze dite nikam zapsat do skoly, stejne tak ho nikam nemuzes zapsat ty. Soud bych vubec nezkousel, opravdu je ohromna sance, ze posveti rozhodnuti matky (pokud nebude sp).

Spis bych volil cestu domluvy, vysvetlit proc skolu chces takovou (kvalita, vzdalenost od obou rodicu, vzdalenost k pracovistim rodicu) a vysvetleni, ze bez tveho souhlasu je take v haji, ze na ji urcenou skolu bez tveho souhlasu dite nevezmou, ani kdyz bude mit dite v peci (stejne tak na tvoji), proto byste se meli nejlepe na skole shodnout. Nabidl bych k tomuto jednani poradnu, pripadne mediaci.

Co ospod na soudu, jaky zastaval nazor? Dite matce, nebo "rovina"? Mas na co si stezovat (necinnost, atp) a zkusit ho pripadne vymenit?
rigi
Nováček fóra

Příspěvek od rigi »

Díky za názor, domluva s matkou, není možná, téměř nekomunikuje... přes OSPOD jsem inicioval i poradnu atd.- matka odmítla. U OS byl 06/2015 vypracován znal. posudek psychyatrie + psychologie na oba rodiče a syna. Já v pořádku, syn také a matka psych. problémy od dětství, poruchy, psychopatologie a mnoho poruch a doporučení i nadále být v péči psychiatra atd. - přesto závěr znalce, "svěření do péče matky se širokým stykem otce, přičemž střídavé péči prý brání zejména emočně neukončený partnerský vztah rodičů, který má vliv na negativní vztah rodičů a jejich nedostatečnou komunikaci" - z mé strany, ale opravdu problém v komunikaci neni, je to úmyslně z její strany. Nyní je OSPOD už asi pro střídavou péči, syn jim to tam min.týden dokonce řekl, že chce být 14 dnů u táty a 14 dnů u mámy.
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Pokud má být teď KS, tak bych vůbec nic neřešil a na soudu tvrdil, že se na škole určitě nakonec dohodnete. Jakmile bude mít soud dojem, že je tam konflikt, konec šance na střídavou péči, nakonec matka dosáhne i zrušení všednodenního styku.
Takže bych školu přestal okamžitě řešit a soustředil se na prosazení SP na kraji. Chce to se dobře připravit, poslat závěrečný návrh trochu předem s důkladnou argumentací jak skutkově, tak právně. Je velmi pravděpodobné, že kraj rozhodne na prvním stání, pak se dá rozjet škola a to formou přes okresní soud a přes správní řízení. Ale základ je SP z kraje.
Kdo se odstěhoval z původního bydliště dítěte?
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

rigi píše:...přesto závěr znalce...
Tak tady bylo potreba se na stani po posudku dukladne pripravit, znalce nechat predvolat a salamove jeho argumenty rozlozit, zejmena prokazat kde je problem v komunikaci, ze nedostatky v komunikaci se nijak neprojevuji vuci diteti, a ze neni duvod peci otce omezovat :(. Ted uz na kraji s takovym posudkem je sance myslim minimalni. Nicmene urcite to zkus - skolu res az pak.
rigi píše:...ospod nyni je pro SP...
Tak tohle je treba z nich dostat, je treba aby se tak na kraji jasne vyslovili, s oduvodnenim. Jinak zvitezi asi posudek, a jeho "SP ne", bez jakehokoli hlubsiho zkoumani :(
ota377
Stálice fóra

Příspěvek od ota377 »

Já bych to tak černě neviděl, pokud je syn jednoznačně pro střídavku a OSPOD by se také přiklonil pro střídavku, tak si myslím, že je reálná šance rozsudek u KS zvrátit ve prospěch střídavky. Je však třeba dobře se připravit na KS a trochu dodatečně rozcupovat toho znalce - pokud ze znaleckého posudku vyplývá, že ty jsi výchovně způsobilejší než bejvalka, tak je velmi nelogické vyvodit závěr, že syn má být svěřen matce...
Je možné, že jsi udělal chybu, žes chtěl "jen" střídavku a neuváděl jako alternativu i svou výhradní péči, protože by jednak měla bejvalka námět k přemýšlení a druhák soudy stále mají tendenci "vyvažovat" návrhy rodičů a mezi střídavkou a výhradní péčí matky je uprostřed ten rozšířený styk, zatímco mezi dvěma výhradními péčemi je uprostřed právě střídavka ;)
V každém případě bych k soudu poslal zápis z OSPOD, kde se syn jasně přiklání k návrhu střídavky...
A dále bych zapracoval se synem na bejvalce - nabídnout souhlas se školou za souhlas se střídavkou a jiné ústupky atp.
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve
rigi
Nováček fóra

Příspěvek od rigi »

Děkuji za rady a názory. K posouzení celé mé situace Vám tedy ještě doplním jednu asi dost důležitou informaci. Začátkem ledna, mi bejvalka napsala email, v kterém mě i OSPOD informovala, že je ráda, že jsem prý "ústně" souhlasil s jejím novým prac. poměrm v Itálii a že by chtěla upravit předb. opatření a styk syna atd. se mnou a že se chce i se synem odstěhovat na 6 měsíců do Itálie a rovnou tam i odjela... o ničem jsem samozřejmě, až do té chvíle nevěděl a tak jsem hned informoval soud a OSPOD a vyzval jsem jí, aby se okamžitě i se synem vrátila, ona odmítla a jednou mi dokonce ani syna nepřivezla na styk dle PO, že prý byl strašně nemocný, tak zůstali mimo ČR. Já jsem tedy neváhal a dal jsem na OS návrh na vydaní PO, aby jí zakázali i se synem vycestovat mimo ČR, do doby konečného prav. rozhodnutí a soud mi naštěstí v plném rozsahu vyhověl a tak jsou opět v ČR. Pravým důvodem odstěhování byl její nový Italský přítel...
Samozřejmě i z tohoto důvodu nyní zvažuji, zda u odvolacího soudu, nepožadovat výlučnou péči... ??? Také se bojím, aby to potom soud zase neshodil zpět na OS k novému projednání, to bych opravdu nerad, vzhledem k tomu, že soud už se táhne 1,5 roku a se synem se dle PO vidím jen pá-ne/14 dnů.
Píšete, že školu ted zatím nemám řešit, ale jak potom do září seženu nějakou vhodnou školu na "půl cesty", kam by mi syna vzali, když se nezúčastníme zápisu v dubnu?
Ještě prosím o informaci, jakou jste měl kdo zkušenost, jak dlouho trvalo, než rozhodnutí odvolacího KS nabylo právní moci?
Díky.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

rigi píše:se synem se dle PO vidím jen pá-ne/14 dnů
Uaaa, a jak dlouho to PO trva? Ja myslel, ze si psal ze pecujete +- vyrovnane .... Tak tohle je dalsi prusvih :(, dlouhodobe pripustit takhle omezenou peci.
rigi píše:... syn jim to tam min.týden dokonce řekl, že chce být 14 dnů u táty a 14 dnů u mámy...
Hned bych zacal praktikovat tyden/tyden, podle prani ditete, probral bych to hned na ospod, a chtel, aby podporili okamzite zruseni PO (dle zakona o zvlastnich rizenich soudnich by melo trvat maximalne mesic, a melo by byt vydavane pouze na popud ospod, nikoli rodice - bohuzel soud i ospod to obchazi a nepostupuje podle zakona o zvlastnich rizenich soudnich). Je dulezite jeste do odvolani vyrovnane ke spokojenosti ditete a podle jeho prani zacit pecovat, a podniknout kroky ke zruseni PO.
rigi píše:ale jak potom do září seženu nějakou vhodnou školu na "půl cesty", kam by mi syna vzali,
Kontaktoval bych skolu, kam chtela syna zapsat matka, jestli ho fakt zapsala - sdelil bych skole ze to je s mym vyslovnym nesouhlasem ... tlacil bych na matku k nejake rozumne dohode. Zasel bych stejne jako ona na skolu, kam bych syna chtel zapsat ja, otevrene vylicil situaci a probral moznosti, napr. predbezne rezervovani mista. Proste dokud nerozhodne soud (o skole, ne o peci), drzite jeden druheho "za koule", nezapise ho do skoly ona, ani ty. Ale je ted hloupe vyhrocovat navenek spor ted, ted bych navenek tvrdil, ze se prece domluvite, nabizel poradny, mediace ... Bohuzel kdyz to na soud vcas rozumne poda ona, soud ji asi vyhovi, a moznost SP jeste ztizi :(.
rigi
Nováček fóra

Příspěvek od rigi »

První PO trvalo cca 4 měsíce a měl jsem syna každou středu 14-18 h a v lich týdnu pá-ne, poté jsem požádal o nové PO cca 3 měsíce jsem měl syna každou středu 14-18 h a v lich týdnu čt-ne, matka se odvolala a KS to dal na pá-ne/14 dnů, cca za měsíc bylo jenání u OS, který rozhodl už 06/2016 o svěření matce do péče s mým širokým stykem (lich. týden čt-po a sud. týden st-čt) - zatím nepravomocné a jednání o odvolání na KS nařízeno až ted na březen, kvůli procesním chybám OS jim to KS vrátil a tím se to takto prodloužilo, opomněli vyčíslit náklady řízení - fakt šílený. Doufal jsem, že KS konečně nařídí jednání a proto jsem do toho nechtěl dávat nový PO, což byla chyba :-( Co ta výlučná péče, vzhledem k té Itálii atd. blbost? Díky.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Ja myslim, ze ted navrhovat tvoji vylucnou uz hloupost je, s tim, ze je platne omezeni na 2/14, a velmi dlouhou dobu jsi v peci vyrazne omezeny ... ze ted uz to bude vypadat jen jako nesmyslny naschval, to si mel udelat uplne na zacatku, ted uz je podle me pozde.
Ja bych se dukladne soustredil na to, aby na odvolani ospod UPLNE JASNE a zduvodnene rekl, ze je pro SP (nejlepe pisemne), a prostrednictvim ospod bylo jasne slyset nazor ditete, ze chce byt s tatkou stejne jako s mamkou. A k tomu tvoje advokatka (ty a ona to podepsala) aby rozebrala posudek znalce, aby vyzdvihla psychicke problemy matky a podivnost zaveru znalce, v rozporu s prokazanym. Tohle je dobre aby za tebe delal advokat, aby negativni veci o matce (pokud jsou) k soudu tlacil on, a ty na ospod a i na soudu jen rikal jak skvele vychazite, jen se bohuzel nemuzete shodnout na peci.
Ja bych nevzdaval ani boj s tim PO, hned bych se ho snazil zrusit (dle prani ditete a podporene ospodem), a hned zacit vyvazene pecovat bez PO - pravomocne rozhodnuti ve veci muze jeste trvat.
Odpovědět