funguje vám SP mimosoudně a myslíte, že máte vyhráno?

Odpovědět
Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

funguje vám SP mimosoudně a myslíte, že máte vyhráno?

Příspěvek od Pseudonym »

Rád bych se zde podělil o své začínající zkušenosti s českou rozvodovou mašinérií a zároveň bych poprosil o rady, vedoucí k tomu, aby mojí dcerce zůstali i nadále oba dva fungující milující rodiče. Věřím, že by to mohl být i návod pro ostatní v podobné situaci.
Krátce k věci:
Leden 2016 - manželčino oznámení o úmyslu rozvést se. Společná domácnost (byt v mém vlastnictví), věk malé 1,5 roku, matka na mateřské. Mateřská jí končí k září 2016. Následovala i nadále společná péče o dítě, veškeré prostředky deponovány i nadále na společný účet manželů. Manželčin prvotní návrh - klasika 1 x víkend/14 dní + 1 středa. Můj nesouhlas.

Léto 2016 - mé neustálé nabádání k vytvoření nějaké dohody o péči o naši malou. Vysvětlování, že SP nemusí být nutně týden/týden a 50/50, a že v rámci SP je široké pole možností, o kterých se můžeme bavit. Někdy v červenci na SP přistoupila a dále se opakovaně řešila (její protinávrhy, mé předběžné návrhy ...), zkrátka jsme se domlouvali, někdy i hádali. Výsledek - SP 6/8 + její řešení harmonogramu střídání (ustoupil jsem).

Podzim 2016 - začátek realizace, která trvá bez větších problémů dodnes. Nejdříve byla dohoda taková, že nejdříve vyzkoušíme její návrh SP, pak můj, se zřetelem na to, jak to bude malá snášet. Nakonec jsem od prosazení zkoušky mého návrhu ustoupil, protože by to mohlo být příliš mnoho změn. Matka v září nastoupila do práce, malá koncem srpna do školky, koncem září proběhlo stěhování.

Prosinec 2016 - podání naší dohody na schválení k soudu, komunikace bez problémů, dokonce nad rámec smlouvy i (řekl bych) běžných poměrů

Březen 2017 - předvolání na OSPOD a po 14 dnech soudní řízení

1. návštěva OSPOD - přišli jsme všichni tři společně, sociální pracovnice se nás ptala na to, jestli na dohodě trváme (oba ano) bytové a platové poměry, apod. Druhý den jsem e-mailem zažádal o nahlédnutí do spisu (manželka v kopii).

Do této chvíle žádný problém, čekáme na razítko od soudu a všichni tři jsme mohli mít klid.

Napozítří od naší společné návštěvy OSPOD manželka ovšem požádalo o samostatné slyšení a doplnění výpovědi, bylo jí umožněno, a tam vypověděla, že:
- dohodu podepsala pod nátlakem z mé strany, měl jsem jí podmínit umožněním jejích odchodu z bytu i s malou
- malá střídání špatně snáší, počůrává se (2,5leté dítě), projevuje zvýšenou stydlivost, atd. atd. Jo a "batůžek" proběhl taky samozřejmě.
- proto chce dítě do výhradní péče 5/9 (četnost střídání zůstává totožná)

K mému údivu toto OSPOD akceptoval a na základě této výpovědi podal návrh soudu, kde SP nedoporučuje, doporučuje to, co požaduje matka plus vyšetření malé odborníkem. Když jsem tam byl nahlédnout do spisu (3 prac. dny před soudem), bylo mi sděleno, že už je podán návrh na soud a že je to jen návrh a že už s tím nejde nic dělat. Nicméně uvedl jsem věci na pravou míru ... že to mám takto říct u soudu.

Jinak s malou (a ještě donedávna i s ex) máme výborný vztah. S dcerkou se máme rádi. Dokáže to projevit snad miliónem způsobů - však to znáte. O malou jsem se řádně staral, první tři měsíce jejího života jsme byli dokonce doma všichni. Potom, po dobu mateřské, byla samozřejmě primární pečovatelkou matka.

Poradili byste mi prosím, jak se teď zachovat? Mám žádat o odročení jednání pro lživou výpověď matky (mohu to dokázat e-mailovou komunikací), čímž uvedla opatrovníka v omyl, což je jednoznačně proti zájmu dítěte? Nebo mám rovnou (ze stejného důvodu) trvat na své výhradní péči, s rozšířeným stykem pro matku?

Děkuji předem za názory.
tulen2
Stálice fóra

Re: funguje vám SP mimosoudně a myslíte, že máte vyhráno?

Příspěvek od tulen2 »

To je seredne, to takhle nechat podle me nemuzes. Vic napisu v SZ. Kazdopadne dal stridej, nenech svuj cas zmensovat.
Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be »

Mě je Vás mužů vážně líto. Už teď mám obavy, že jestli se mi narodí syn a ten bude mít jednoho dne děti - uvidíme je vůbec někdy, když je "zabaví" matka? :( Pf. A to věřím, že jsi do toho vložil neuvěřitelné množství energie, aby "to" fungovalo a pak taková podpásovka, za kterou nikdo nikdy neponese žádnou zodpovědnost.
Antonie
Stálice fóra

Příspěvek od Antonie »

Be_Be, po zkušenosti, kterou mám, bych nedovolila, aby se mužský potomek narodil. Je to tak, že nemusíte svoje vnoučata jednou ani vidět.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Mnohem lepsi je asi udelat osvetu mezi znamymi a kamaradkami, vysvetlit, proc je SP spravna a pro deti dulezita. Az zacne zacne na zeny co SP odmitaji koukat skrz prsty jejich okoli, rodice, kamaradky ... veci se zacnou hybat rychleji.
Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym »

Zatím, na můj návrh, odročeno, střídáme dál.
Budu sem psát průběh řízení, aby mohl v budoucnu případně posloužit jako návod jak ne/postupovat, pokud se rodič chce a může starat o své dítě a vychovávat ho, a stát se mu to pokouší zakázat. Nevím jak to dopadne, takže doufám, že to nebude návod k tomu, jak si zaopatřit dítě a prostředky bez partnera.
Zároveň chci vyjádřit poděkování zde přítomným dámám za podporu. Dává mi to důvod k tomu, abych si jich i nadále vážil.
Odpovědět