Dobrovolné zvýšení výživného

Pepa007
Uživatel(ka) fóra

Dobrovolné zvýšení výživného

Příspěvek od Pepa007 »

Dobrý den,
potřeboval bych poradit v následujícím. Výrazněji mi stoupl příjem a chtěl bych tedy bývalce platit úměrně vyšší výživné a přitom se mi nechce běhat po soudech. Vím, že se ona u soudu může domáhat zvýšení výživného a chtít ho doplatit až tři roky zpětně. Jde mi o to abych pak mohl případně prokázat, že jsem určité období platil vyšší částku. Postačí, když bývalce např. emailem oznámím, že jí od dané chvíle budu platit vyšší výživné?
Marek2
Uživatel(ka) fóra

Re: Dobrovolné zvýšení výživného

Příspěvek od Marek2 »

Ohledně financí a výživného je tohle hodně individuální podle osobnosti lidí. Začneš platit víc a jedna žena za to bude šťastná, zatímco jiná tě dá k soudu abys platil ještě víc a měla na to papír.
Pokud dětem platíš dost na to, aby neměly nouzi, tak víc peněz není nutně potřeba. Já bych šel cestou např. založit dětem stavebko nebo jiné spoření, to později využijí na bydlení nebo na studia.
S výživným je riziko v tom, že když by ti v budoucnu klesl příjem, tak soud výživné dost pravděpodobně nesníží.

Přímá odpověď na dotaz je: pokud chceš začít platit vyšší výživné, pak to musíš předem oznámit protistraně, aby nebylo pochyb o změně posílané částky (aby to nemohl kdokoliv následně vydávat za omyl apod.)
Pepa007
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pepa007 »

Děkuji za názor. Už se pomalu blíží tři roky od rozsudku a vzhledem k její osobnosti a dostatku kamarádek je jasné, že to u soudu zkusí. Z mého pohledu je myslím lepší. když se zvýšením výživného přijdu sám, než být u soudu v pozici toho, kdo nechá své děti "strádat", i když se mu zvýšil příjem. S tím případným spořením mám trošku obavu, že když budu teď spořit dobrovolně, tak pak může u soudu požadovat, aby se z toho stala povinnost. U výživného si spočítám podle doporučujících tabulek částku na spodní hranici a pak budu očekávat, že mi ho u soudu o něco zvýší.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Dobrovolně posílat více penez byvalce a nechtít za to neco pro sebe je velka hloupost.
Uvedom si ze penize je to jedine co tva byvalka od Tebe chce + je to jedina paka co mas k vyjednavani k dispozici (predpokladam ze decko ma matka ve VP a ty jsi strejda na penize 2/14).
Zamysli se co bys potreboval zlepsit? Napr. chces vice casu travit s deckem? Chces aby byvalka vozila decko k Tobe? Chces aby byvalka decku nevymyvala mozek recnenim jak jsi spatny clovek? Chces aby matka umoznovala dovolenou s otcem o prazdninach u more? Chces aby byvalka nedavala decko k otci v obnosenych hadrech? Chces aby bejvalka slusne delala predavani decka bez tyjatru atd... tech moznosti co zlepsovat je typicky mnoho.
Urcite najdes nejake oblasti pro zlepsovani matky a chtej po matce aby se zlepsovala vymenou za tve penize navic. K tomuhle handlovani neni potreba ani soud ani OSPOD, pekne davkuj penize za odmenu (kupuj detem veci, hracky obleceni) a kdyz matka chovani zhorsi penize navic stopni.
A jestli bejvalka novy soud rozjede bude se ti hodit ukazovat i u soudu jak jsi vstricny a jak kupujes veci navic, jak jsi decku dopral nad ramec aliku dovolenou, obleceni, hracky + samozrejme u soudu zadat vice pece, zlepseni XYZ-)
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Hloupe je, ze vseobecne mysleni je "cozeee, vy tatinku za vic penez neco chcete? Coze, vy chceta aby u vas matka nechavala dite i vic casu nez je v rozsudku? Coze, vy chcete aby se s vami domlouvala co se diteti koupi, aby vam rikala co koupila? Takze vy ji vlastne vydirate, uvedomte si ze na to ma preci NAROK ..."

Za me je to taky jen tak z niceho nic vic penez matce nedavat. Je totiz samozrejme, ze kdyz ti vic penez zbyde, vic veci a zazitku pro dite take koupis ty (nebude je muset kupovat matka), vic penez usetris.

A drzet to co nejvic a nejdele bez soudu. Jakmile soud vyzivne razantne zvysi, co se stane kdyz tobe prijem zase poklesne? Snizit to uz nepujde, nebo to prinejmensim bude rok trvat.
Kdyz dobrovolne rozumne a oduvodnene zvyseni soudu zabrani - budiz. Ale na jak dlouho? Pokud to neni absolutne bezproblemove, matka nijak nebrani ve styku, rozumne se na vsem domluvite ... (a to asi neni, to bys tady nebyl), stejne te to bude cekat, a zakladem pro dalsi zvyseni bude pro soud uz to co posilas dobrovolne, k tomu ti opet neco prihodi.

Lepsi varianta je asi diteti sporit na uctu (na tvem uctu, zvlast, vetsina bank umoznuje zalozit zdarma dalsi "sporici" ucet, nazvi ho treba jmenem ditete). Kdyz dojde na soud, ukazovat hele, tady sporim, kupuju to a to ... No a pokud presto soud razantne vyzivne zvysi, pripadne i s velkym doplatkem, muzes prestat sporit, abys to opet zvladal, pripadne i nasporene penize pouzit k uhrade "dluhu".
Pepa007
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pepa007 »

No můj pohled na věc je přeci jen trošku jiný. To jestli bývalka požádá o zvýšení výživného není otázka jestli, ale kdy. O kolik ho soudce (soudkyně) zvýší a kolik ještě vyměří doplatek je do značné míry jeho/její libovůle a záleží dost na tom, jaký si na vás udělá osobní názor. Pokud se ukáže, že má bývalka pravdu, že je výživné neadekvátně nízké mému příjmu, tak budu za "hajzla" já a pěkně mi to osolí a bude to bolet víc než když se ukáže, že jsem manželce nabídl dohodu o zvýšení, platil jí víc, a ona se stejně běží soudit - pak bude za "krávu" ona. Placení čehokoliv mimo jí myslím dává stejnou možnost mě ždímat a pak si nakonec stejně řekne o zpětný doplatek výživného.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Pepa007 píše: 06 led 2020 13:44... O kolik ho soudce (soudkyně) zvýší a kolik ještě vyměří doplatek je do značné míry jeho/její libovůle a záleží dost na tom, jaký si na vás udělá osobní názor....
Jasne. Ja to beru pouze matematicky, kdy podle me vyjde "draz" zvysit si to dobrovolne sam a pak jeste jednou od soudu, nez kdyz si to dobrovolne sam zvysis, ale matce to hned nereknes, a to zvyseni budes diteti tise sporit.
Vyhoda je v tom, ze i kdyz diteti dobrovolne sporis, stale jsou to penize tvoje, kdyz to soud pak prepali s mirou, muzes tyto uspory na to pouzit. Kdezto kdyz to "dobrovolne" budes matce posilat uz ted k utraceni, a pak to jeste soud napali o stupinek vys i s doplatkem, nebudes mit kde brat.
Rozumny soudce se na tvoji tvorbu uspor diteti bude divat jako na cast vyzivneho. Svine stejne nebude brat v potaz ani to co kupujes, ani co sporis, ani co posilas dobrovolne, proste matka ma dostavat podle nej xx procent, kdyz nedavas xx, je jedno co kupujes, kolik casu pecujes, atd.

(edit - samozrejme je dulezite o jakych castkach se konkretne bavime, o jakem podilu pece, o jakych prijmech obou rodicu - bez toho rict nejde co je rozumne, a co uz mimo)
Pepa007
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pepa007 »

No já to beru podle toho, jak to bylo když jsme se začali soudit o děti. Trvalo to cca 3 roky, za celou dobu nebylo soudem stanovené výživné. Já jsem jí celou dobu platil částku cca dle doporučujících tabulek a soud mi vyměřil výživné jen nepatrně vyšší a žádný doplatek za předchozí období.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Pepa007 píše: 06 led 2020 14:24 No já to beru podle toho, jak to bylo když jsme se začali soudit o děti. Trvalo to cca 3 roky, za celou dobu nebylo soudem stanovené výživné. Já jsem jí celou dobu platil částku cca dle doporučujících tabulek a soud mi vyměřil výživné jen nepatrně vyšší a žádný doplatek za předchozí období.
No a jak jsi s touhle (imho nepromyslenou = hloupou - vstricnou) taktikou uspel?
Prelozeno do srozumitelne reci dobrovolne jsi se vzdal nastroje vyjednavani penez a prisel jsi o deti a jsi happy platic aliku?
Zena si bezproblemove sahla na penize bez ustupku a pak dostala decka do pece a ty platis aliky. Podle me takhle muzes postupovat jen kdyz matka jde na dohodu o SP nebo styk aspon 6/14, v ostatnich pripadech takovy vstricny postup v placeni aliku povazuji za hloupy.

Spravny postup je okamzite utnout penize na nulu/minimum, pokud matka rozjizdi soudy o VP matky a chce otce odriznout na 2/14 nedava smysl platit plne aliky.

Ted nad vyssi aliku sam kvuli sobe premyslim ve sve situci a porad si myslim ze je to hodne i o psychologii, prece pokud zacnu dobrovolne platit 20% svyho platu matce tak tim i predjimam VP matky? Nebo ne?
Porad jsme lidi a psychologie zeny je ze, otec plati aliky a decka jsou matky - takhle moje matka uvazuje....podle meho by ta moje matka si placeni plych aliku vylozila tak ze souhlasim s VP matky.....a soudkyne taky.
Pepa007
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pepa007 »

Upřímně mi moc konfrontační styl nesedí a nejde. No a jak jsem dopadl? Vzhledem k okolnostem myslím rozumně: 4/14 a hlavní prázdniny 50:50. Okolnostmi myslím to, že děti odstěhovala přes půl republiky, u jednoho z dětí velmi módní diagnóza, kdy např. psycholožka navrhovala jen styk bez přespání a podobné chuťovky. Mimochodem jsem tehdy využil zde inzerované právní porady a milá paní advokátka mi tvrdila, že na něco jako střídavku mohu rovnou zapomenout...
Odpovědět