Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Johny
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 13
Registrován: 31 srp 2018 11:02

Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od Johny »

Ahoj všem,

prosím o urgentní radu známému, který řeší následující:

18. 2. 2021 mu byl doručen rozsudek odvolacího soudu, který potvrdil výlučnou péči matky o 2 letého syna s širokým stykem otce od středy do neděle. Bylo to celkem o fous, OSPOD stál výjimečně na straně otce, poukazoval na velký nepořádek v bytě matky, která je vozíčkářka, má v bytě chovnou stanici čivav, všude jsou výkaly atd. Na straně otce soud nic neshledal, pouze polemizoval nad schopností otce si uspořádat práci dle potřeb syna. Nakonec i přes toto všechno odůvodnění rozsudku stojí na tom, že matka je na rodičovské dovolené, kdy otec avizoval spíše jesle a pro dítě je vhodnější být s rodičem než v jeslích. Nepořádek prý každý vnímá subjektivně. Ve výpovědi přitom otec uvedl, že pokud by toto mělo být překážkou, nemá problém jít na rodičovskou dovolenou atd. Chlapec je zcela zdráv a na svůj věk velmi šikovný. Již v řízení o péči otec poukazoval na záměr matky se odstěhovat cca 40 km daleko proti jeho vůli, když má v daném městě požádáno o byt. U soudu matka řekla, že sice požádáno má, ale stěhovat se neplánuje, hledá jiný byt v místě aktuálního bydliště. Soud konstatoval, že obava otce není důvodná a že matka se bez jeho souhlasu odstěhovat nemůže.
Včera přišel otci dopis od soudu, kde je nařízeno jednání ve věci nařízení dohledu (nad matkou), který inicioval OSPOD cca před 3/4 rokem. Otec se má vyjádřit.
Dále mu přišel další dopis od soudu, kde se má otec vyjádřit k žádosti matky, která žádá o souhlas soudu s přestěhováním. V žádosti uvádí, že byt je jí již k dispozici. Otci minulý týden na schůzce u OSPOD sdělila, že se chce přestěhovat, tento souhlas neudělil. Včera matka otce vyzvala, ať si další týden již pro syna přijede do nového bydliště. Otec nemá ŘP, cesta vlakem trvá cca hodinu tam a hodinu zpět. V novém bydlišti má matka rodiče a rovněž skrze známou spřátelený OSPOD. Chce zabít dvě mouchy jednou ranou, odstranit otce i aktuální OSPOD.
Co navrhujete? Z posledních dvou konferencí ohledně přestěhování matky s dítětem vyplynulo, že toto je důvodem k vyvolání řízení o změně péče atd., avšak tady řízení skončilo teprve před měsícem, tak nevím...
Díky všem.
siux
Stálice fóra
Příspěvky: 108
Registrován: 12 bře 2020 05:31

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od siux »

Rozhodně podat návrh na předběžné opatření a to ihned, každý den odkladu snižuje šanci. U mě právě odkaz na sympozium justiční akademie vedlo k tomu, že OSPOD i soud matku poučili, že změna bydliště proti mému nesouhlasu je sama o sobě důvodem pro nové řízení o svěření do péče.

https://www.nsoud.cz/Judikatura/ns_web. ... ent&lng=CZ

Závěry toho sympozia jsou jednoznačné a konstatuje i povinnosti soudu: Je povinností soudu ... edukovat rodiče o protiprávnosti ..., působit preventivně tak, aby k jednostranné změně bydliště nedošlo.

jsou tam i konkrétní návrhy na formulace PO. Rodič X. Y. se ukládá, aby nezletilého X. X. navrátil do bydliště na adrese ... nebo v případě, že na původní adrese se dítě z objektivních důvodů (např. ukončení nájemní smlouvy) nebude moci nadále zdržovat - Rodič X. Y. se ukládá, aby nezletilého X. X. navrátil do ... ...(přiměřené lokality, např.obec, městská část, radius 10 km od stávajícího bydliště).
Johny
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 13
Registrován: 31 srp 2018 11:02

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od Johny »

Samozřejmě to mě napadlo jako první, ale nevím, jestli má předběžko šanci na úspěch, když matka jako že iniciovala schůzku na OSPOD a teď podala žádost na soud. Aby tam byl ten naléhavý zájem atd. Četl jsem dlouhé pojednání na téma, že předběžko jen v případě dosud neupravené péče.
siux
Stálice fóra
Příspěvky: 108
Registrován: 12 bře 2020 05:31

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od siux »

Vždyť je to tam jasně napsané:

Pokud jeden z rodičů změnil bydliště nezletilého dítěte, může rodič, který se změnou nesouhlasí
podat v přiměřené době návrh na nařízení předběžného opatření. Návrhem na nařízení
předběžného opatření se může buď domáhat, aby mu soud zatímně nezletilé dítě svěřil do péče,
to jen v případě, že neexistuje soudní rozhodnutí, kterým by mu již dříve nezletilé dítě bylo do
péče svěřeno, nebo se může domáhat, aby mu soud druhému rodiči uložil povinnost vrátit dítěte
do místa předchozího bydliště.

Hlavně na nic nečekat, tady rozhoduje každý den.
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 100
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od HIPO »

Určitě je potřeba jednat velmi rychle, kontaktovat OSPOD, informovat je o úmyslu matky protiprávně změnit bydliště.

Dát návrh na soud na PO na vrácení dítěte do místě bydliště a prozatimní svěření dítěte do péče otce, z důvodu, že jen takto bude dítěti zachováno původní místo bydliště.
Zároveň dát nový návrh na svěření dítěte do výlučné péče otce - změna poměrů - protiprávní jednání, stěhování dítěte. atd.
Je úplně jedno, že soud rozhodl před měsícem. Očividně matka kalkulovala a čekala na pravomoc rozsudek.
Rozhodně nečekat na "pokec" s matkou na OSPODu.

OSPOD od soudu obdrží okamžitě návrh na PO, dost možná se k tomu bude OSPOD telefonicky vyjadřovat soudci, který bude o PO rozhodovat.
Takže předjednat s OSPODem, připomenout jim bordel v bytě, tvrzení (lhaní) matky o nestěhování atd.

Good luck!
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 100
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od HIPO »

Na konci dokumentu ze Sympozia je odstavec, kterému úplně nerozumím, jak to myslí s těmi 10 000Kč.

Znamená to, že pokud není upravená péče, styk, tak se jistina neskládá.
Pokud už existuje soudní úprava, tak je nutné složit 10 tis?

Viz:
Pokud rodič navrhne, aby soud vydal předběžné opatření ve věci určení bydliště nezletilého dítěte
(věc pro dítě významná, na niž se rodiče nemohli dohodnout), je povinen nejpozději ve stejný
den, kdy podal u soudu návrh, složit jistotu ve výši 10 000 Kč, ledaže osvědčí spolu s návrhem na
nařízení předběžného opatření, že jsou u něj splněny podmínky pro osvobození od soudních
poplatků (srovnej usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 31. 10. 2017, sp. zn. 100 Co
15/2017, publikované ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek). Jistotu není povinen skládat
navrhovatel předběžného opatření, kterým má být zatímně upravena péče o nezletilé dítě.

Docela podstatná informace...
Simpson123
Stálice fóra
Příspěvky: 572
Registrován: 06 čer 2017 13:45

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od Simpson123 »

A az otec vsechny pravni kroky podnikne, je 100% nutno nevozit decko do noveho bydliste. Otec musi trvat na predavani v puvodnim bydlisti, a nebo nepredat matce vubec kdyz se matka na legalni bydliste decka nedostavi.
Jakmile se totiz otec s novym bydlistem smiri fakticky = zacne vozit decko matce do (protipravniho) noveho bydliste je game over. Je to cca neco jako konkludantni souhlas = otec sice brbla a stezuje si na soudu a na OSPOD ale de facto stahne ocas mezi nohy a vozi matce decko do noveho (protipravniho) bydliste - zde napr. 40 km daleko.
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 100
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od HIPO »

dodatek k @Simpson123

Dítěti jsou 2 roky. Nebude vnímat to, že by mělo jet "dnes" k matce. V tomhle má dotyčný otec velkou výhodu, že mu doma dítě nebude řešit, že má jet k matce. To začíná až tak kolem 5-6 roku.
Já bych rozhodně dítě matce do nového bydliště nevezl. Ani bych ji na to neupozornil, že nepřivezu. Ona nemá žádnou páku, jak otce potrestat za nepředání v novém místě jejího bydliště.
Ona - Žádat výkon rozhodnutí nemůže.
Ona - Žádat PO nemůže.
Ona - Může potřestat otce nepředáním v přístím termínu.
On - může následně žádat výkon rozhodnutí, žádat PO, mít to podložené matčiným nerespektováním rozsudku.

Takže, nechť si otec pro dítě dojede v klidu převezme, a až se matka začne zajímat kdy jí dítě přiveze, tak ať jí oznámí, že na ni čeká v místě bydliště dle rosudku. Pak v klidu dítě předat.

Důležitá věc: Až matka přijede - musí u toho být svědek. Ideálně sousedka, nebo kamarádka - prostě ideálně žena, bez příbuzenské vazby. A ať to celé ten svědek natočí.
Jinak matka bude tvrdit, jaký to bylo drsný, otec agresivní, dítě ubrečené!
Johny
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 13
Registrován: 31 srp 2018 11:02

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od Johny »

Tak už se tvoří předběžko. Otec shání 10.000,- Kč. Předpokládám, že pokud bude chtít dítě navrátit do bydliště, tak tu jistotu prostě musí složit. Je to tak?

Jsem si téměř jistý, že soudkyně nepřistoupí na prozatímní změnu péče na základě PO. Už se to někomu podařilo toho takto domoci? I přesto tedy zkusit obojí petit, jak ohledně bydliště, tak ohledně péče? Nebude to mít menší šanci na úspěch?

A tedy ještě přemýšlíme nad předáním dítěte příští týden. Matka chce, aby otec přijel do nového bydliště při vyzvednutí s tím, že ona si pro dítě zase přijede v neděli do původního bydliště. Takže otec to má takto i provést? Jet si pro dítě do nového bydliště? Chtěli jsme po ní spíše vyžadovat, aby jej přivezla i na předání.

Jinak na OSPOD byla schůzka již v pátek, kdy OSPOD pouze konstatoval, že se neshodnou. Vyčká prý na soud.

Díky moc všem.
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 100
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Žádost matky o souhlas s odstěhováním

Příspěvek od HIPO »

Když o tom tak přemýšlím, tak dává smysl obstruovat a trvat na předání dítěte v místě, které je stanoveno v rozsudku. Pokud k tomu nedojde ve stanovenou dobu, pak vyrazit pro dítě k ní.

Vycházejme z premisy, ze pokud se rodice nedohodnou jinak, platí pravomocný rozsudek, kterým mají rodiče povinnost řídit se.

Jednou otec ustoupí, bude ustupovat už pořád. Mě taky ženská utekla 40km daleko a protože jsem byl debil, tak už 3. rok jezdím jen já, jen já, jen já.
Tenkrát jsem se bál, že jinak děti neuvidím, když si nepřijedu. Soudy a sociálka při pozdějších jednáních brali jako fakt, že otec cestuje (platí cestu), otec děti zatěžuje dojížděním atd atd.
Odpovědět