Matka odložila děti k babičce

Odpovědět
Pavel8585
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: 19 bře 2021 21:40

Matka odložila děti k babičce

Příspěvek od Pavel8585 »

Prosím o radu. Jsem otec dvou dětí, dcera 11 let a syn 9 let, ve střídavé péči 6 let. O děti řádně pečuji, svůj život podřizuji dětem, snažím se, aby jim bylo u mě dobře. Děti ke mně chodí rády. Problém je v tom, že matka o děti nikdy samostatně ve SP nepečovala. Každý den je po návratu ze školy dávala ke své matce a děti se vracely až večer. Nyní již více než rok děti bydlí u své babičky natrvalo. Matka je přijde občas navštívit, ale podle dětí se jim stejně moc nevěnuje. Matka již 13 let nepracuje, nechává se živit a věnuje se jen svým zájmům a sociálním sítím. Je možné, aby péči o děti ve SP místo matky převzala babička – její matka? Když podám návrh na soud o svěření dětí do výhradní péče z důvodu, že matka odložila děti k babičce, budu mít šanci je získat? Nebo soud bude tvrdit, že je jedno, kdo se o děti stará ze strany matky? Děkuji za odpověď. Pavel
Marek2
Stálice fóra
Příspěvky: 54
Registrován: 30 říj 2018 12:07

Re: Matka odložila děti k babičce

Příspěvek od Marek2 »

Pokud tyto tvrzení budou řádně podloženy důkazy a soud je uzná, pak by měla výlučná péče bez problémů projít.
Simpson123
Stálice fóra
Příspěvky: 572
Registrován: 06 čer 2017 13:45

Re: Matka odložila děti k babičce

Příspěvek od Simpson123 »

Nevidel bych to cele v praxi tak jednoduche.
1.Bude tam OSPOD opatrovnice, jaky ma na to nazor OSPOD? Existuji protokolovane zapisy ze o tom realnem stavu ze pecuje babicka OSPOD vi, ze to OSPOD zkoumal, nebo tam OSPOD baba na soudu pri jednani jen pokrci rameny a rekne pece matky je bezproblemova?
2. Problem muze byt matka, rekne sama matka u soudu ze pecuje babicka? Staci aby matka rekla ze si je matka na noc bere k sobe a decka spi u matky, u osudu bude matka tvrdit ze je to pecovani u babicky jen obcas a ze babicka pomaha a to je jasne ok v zajmu decek, a pak budes za idiota a co ten otec opruzuje?
3. Uskali bude i pecujici babicka, pujde matka od matky deti proti vuli sve vlastni dcery? Nemyslim si ze to je pravdepodobne.

Cele bych to videl prohrane dopredu, nejake nove soudy bych rozjizdel jen a pouze kdybych si byl jisty ze na strane otce stoji i OSPOD a mel bych protokoly OSPOD kde se na toto tema jasne vyjadruje, ze pecuje babicka a ze OSPOD tohle pecovani babicky nepreferuje. Bez dobre pripravy urcite se soudy a VP otce neopruzuj, konec koncu nepises zda deti u babicky stradaji? Treba jsou tam decka rada a je to tam fajn.

A hlavne pozor na soudy, decka mas velke a uz muze soudkyne kretivnim vyslechem decka zjistit nazor decka na peci zcela mimo tvoje prani a ocekavani, se tam napr. pubertalni fakan muze rozpovidat jak je to u otce fuj a je to v troube cely jen na "momentalnim nazoru decka".
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2085
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Matka odložila děti k babičce

Příspěvek od tulen2 »

Nez se pustime do pravnich rozboru a moznych prubehu soudu -

No a co na to cele deti samotne, a babicka?
Chteji deti byt u tatky vic a u babi min? Uz jsou docela velke … Co otcuv cas, chodi z prace brzo, nebo casto pracuje do pozdnich hodin a cas ma jen prizpusobeny SP (v "detskem" tydnu dela podle potreb deti)?
Co babi, stara se radostne a chce mit dei u sebe co nejvic, nebo by to brime pece ze sebe radeji shodila?
No a co na to cele matka, je ji to celkem sumac, nebo bude bojovat jak lev, aby otec nemel na papire ani o kousek vic (I kdyz se sama stejne nestara)?

edit - nazor - jestli jsou deti u babi spokojene, a I babi spokojena, nehrotil bych to - proc taky? Vzdyt i ta babi muze v pohode prevzit roli matky, tvorit detem "zensky vzor", obohatit zivot ...
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 100
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Matka odložila děti k babičce

Příspěvek od HIPO »

Já se soudil o střídavku, když bylo dětem 7 a 4. Soudce se nebál opřít odůvodnění rozsudku o "přáním dětí". To píšu proto, aby sis uvědomil, že někteří soudci odůvodňují svá rozhodnutí přáním dětí. Tvé děti jsou už docela hodně velké z pohledu OSPODu i soudů. Takže i Ty bys měl začítu tuhle otázku řešit primárně s nimi. Pokud budeš mít jejich podporu, budou chtít být hlavně s tebou, tak nejdřív s nimi zajdi na OSPOD, ať ospod takovéto jejich vyjádření zaprotokoluje.
Až potom to zmiň před matkou, babičkou.

Nicméně, pokud mají děti babičku rády, jsou u ní vpohodě, pak opravdu zvaž, jestli má smysl snažit se zrušit střídavku.
Matka má totiž svaté právo (na rozdíl od Tebe) pověřit péčí kohokoliv ona uzná za vhodné. Vhodné odůvodnění pro to, proč ona svou péči takto řeší, napíše každý druhý na požádání.
Navíc, babička, pokud o děti nějaký ten čas pečuje, může dosáhnout (v případě zrušení SP) výrazného rozšířeného styku, který bude téměř odpovídající střídavé péči (např 5dnů ze 14ti).

Neznám Váš konkrétní případ, ale já bych se přimlouval za to, abys udržel klid a pohodové vztahy v rodině (s babičkou). Děti nebudou vystaveny stresu ze soudního jednání a přetahování se o ně. Pokud máš možnost být s dětmi alespoň tolik času, kolik matka (potažmo babička), pak bych řekl, že je to spravedlivé. Pro děti může být babička přínosem (pro mě ta moje byla veliký přínos do života).

Mě by osobně zajímalo, jak máte řešenu otázku alimentů. Kdo kolik komu. Není zde v zájmu dětí, aby otec neposílal výživné k rukám matky, ale přímo k rukám pečující osoby - babičky?
Odpovědět