Střídavá péče po dohodě

Odpovědět
matka stridavka
Nováček fóra

Střídavá péče po dohodě

Příspěvek od matka stridavka » 30 črc 2019 16:28

Zdravím všechny, jsem tu nová a ráda bych zde popsala náš model střídavé péče, na kterém jsme se s ex sami domluvili. Aspoň tu budete číst také něco pozitivního.
S ex jsme se rozešli před rokem a půl a protože jsme nakonec zvládli oba potlačit naše ega a upřednostnit zájem dětí, dospěli jsme k dohodě. Je pravda, že na OSPOD ani k soudu jsme s tím nešli, chtěli jsme, aby vše (tj stěhování ex z domu zpátky do jeho bytu, přestěhování části věcí našich dcer) proběhlo v klidu, bez toho, aby nám doma couraly ospoďačky a my pak lítali k soudu. Dcerám je 5 let a 3 roky, takže jsme si zatím netroufli na střídání po týdnu nebo dokonce delších časových intervalech, navíc máme oba (naštěstí) celkem flexibilní práci, kdy část týdne pracujeme dlouho a část týdne jen krátce (v mém případě i homeoffice), takže jsme najeli na střídání v režimu 2 - 2 - 3, tj. 2 dny v týdnu jsou dcery u mě, 2 dny v týdnu u ex a zbytek týdne (tj. pá-ne) si je na střídačku bere ex a já. Holky do toho režimu vklouzly velmi hladce (až nás to překvapilo), delší intervaly bez jednoho z nás už nesou hůř, jak jsme si vyzkoušeli teď v době dovolených, takže zatím zůstaneme u tohoto modelu. Bydlíme blízko sebe, takže nebývá ani problém domluvit se, když ten, kdo má mít zrovna holky u sebe, je nestíhá vyzvednout ze školky, tak je vyzvedne ten druhý a podobně. Fungujeme takhle už bezmála půl roku (do té doby bydlel ex stále tady) a situace jak mezi námi, tak i u dětí se dost zklidnila - holky vnímaly, že se něco děje, i když jsme se snažili před nimi se nehádat, teď je klid.
Dost mě jako ženu mrzí, že řada žen se snaží bránit svým ex ve styku s dětmi, na druhou stranu u nás to ze začátku vypadalo tak, že ex mi vyhrožoval, že mi děti sebere, naštěstí (pro oba) jsem na jeho styl jednání nenajela a od začátku jsem trvala na střídavé péči, nakonec se uklidnil a domluva byla možná.

Lama
Stálice fóra

Re: Střídavá péče po dohodě

Příspěvek od Lama » 30 črc 2019 21:32

Úplně nevím, co má být smyslem diskuze...
Původně jsem sem zavítala s tím, že třeba získám nějaké zkušenosti s fungováním střídavě péče, nějaké sdílení i pozitivních zkušeností, vychytávky, jak to všem stranám usnadnit, já řešit některé technické problémy a nebo jen tak sdílet.
Nicmene je to spíš tatinkovsky web, o boji o střídavku, než o jejím fungování. Na jednu stranu mi to mrzí, na druhou stranu chápu, chlapi nejsou moc kecaci a největší problém je pro ně tu střídavku vubec získat.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 31 črc 2019 09:26

Ahoj, tak já myslím že třeba za pár let až budou v časopisu Maminka články nazvané "10 tipů pro vyladění vaší střídavky", tak tomu tak třeba bude. Do té doby bohužel... :-)

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 31 črc 2019 11:06

Otazka je, zda by to ropagaci střídavky neprospelo stejně nebo více, než místo poradna boje za střídavku.
Za současné situace je třeba zvýšit odboj otců, aby o ni bojovali a bojovali správně.
A pak snížit odpor matek.
A místní stránka ten odboj nesnizi, spíš naopak. Ženy jsou sberacky informací. A v podstatě na internetu aby člověk pozitivní příběh střídavky pohledal. Přitom v reálu jsou. Proč nejsou více propagovany. Proč jsou zde co týden adminem uverejnovany hororové příběhy o unosech, krivich obvinění, ale snad ještě ani jeden článek o tom, že střídavku někde běží ke spokojenosti všech.....

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 31 črc 2019 14:36

Ano, positivni pribehy o SP mi taky chybi.
Souhlasim ze nejvetsi problem jsou otcove sami, odhaduju ze stale je realita takova ze je cca 50% skupina otcu co pecovat nechteji a vyhovuje jim delat strejdu 2/14 + platit aliky = to jim staci, nebojuji, nezajimaji se, pragmaticky boj s majitelkou deti vzdaji uz dopredu, protoze to stejne nema cenu, maximalne si fnukaji doma, atd..
Tohle forum je prospesne pro otce kteri vedi co chteji (SP) ale nevi jak v praxi funguje justicni sytem + OSPOD.
Jak propagovat stridavku? Nejlepsi cesta je vzdycky zhora, z elity, tedy TV celebrity, casopisy, osveta, zmeny na soudech a OSPOD.....ale ty zmeny jsou pomale a setrvacnost velika. Ja osobne odhaduju ze hlavni positivni trend jsou u SP matky co to chteji samy, maji VS, dobrou praci a plat, karieru. Takove zeny posouvaji SP dopredu, samy SP chteji, samy u soudu souhlasi na vyrovnane peci atd..
Posun a pokrok u SP proti vuli matky nevidim, naopak US hodil zpatecku a cely justicni system je nestoudny nastroj jak poslapavat prava - takhle drsne to osobne vidim, ze je CR justice tak zrala na kopnoput do rozkroku - vcetne US.
BTW i ten US je opravdu silne zraly na generacni vymenu, tyhle soudci co tam jsou nyni (az na Simackovou) delaji ostudu CR justici.

samotář
Nováček fóra

Střídavá péče po dohodě

Příspěvek od samotář » 29 říj 2019 09:51

Zdravím všechny uživatele webu.

Po několika letech sledování a pročítání článků, zkušeností, povzdechů a bezradností jsem se rozhodl také vložit příspěvek se svými zkušenostmi.
Jak říkám. Činím tak po sedmileté zkušenosti se střídavou péčí. Nebudu nikomu ani radit, ani ho zrazovat či podporovat. To či ono ať si laskavě každý odvodí sám.

Před těmi sedmi lety se moje žena rozhodla odejít za lepším naplněním své duševní rovnováhy, což mi oznámila. Na dotaz, co bude s naším tříletým synem mi sdělila představu, že se s ním sbalí a odejde. Tou dobou jsme se čerstvě přestěhovali do nového domu a mě ta informace doslova obrátila život. Nejdříve jsem se snažil samozřejmě zjistit, co (či kdo) za tím stojí. Byl to takový klasický příklad harekrišnovského popletení hlavy volnomyšlenkářským samozvaným guru, ale na moji ženu to tenkrát asi stačilo. Možná i proto, že jsme se za ty tři roky moc neviděli, já byl buď v práci nebo na stavbě a veškerá tíha starosti o syna byla na ní. Nicméně ten důvod jsem moc nepobral a hlavně jsem v tom viděl velké nebezpečí pro normální vývoj syna, když by se dostal a vyrůstal v takovýchto bludech.
Kdo nezažil, nepochopí.
Takže, když odešla, zažádal jsem o výhradní péči o syna a o rozvod. V té době byla komunikace se ženou dost složitá, ale už od prvopočátku, tedy od našeho faktického odloučení, jsme se dohodli, že se budeme střídat v péči o syna po týdnu. Podmínkou toho samozřejmě bylo, že jsme bydleli blízko sebe. Což je taková červená nit celého příběhu a určitě jedna z podmínek toho, aby to fungovalo. Syn tedy chodil do stejné školky, dohodli jsme se i na stejné základní škole, kam nastoupil poté do první třídy.
Mezitím proběhl soud, který není nikdy příjemný, museli jsme ven i s nepříjemnými věcmi, pralo se i ono pověstné "špinavé prádlo", ale soud nakonec oficiálně přiznal střídavou péči po týdnu. V tomto případě jsme měli výhodu, že jsme tuto formu, tou dobou, již rok a půl, provozovali.
Během první třídy jsme zjistili i úskalí onoho střídání po týdnu, a jelikož tou dobou už čas trochu otupil ty nejbodavější ostny antipatie mezi mnou a matkou, tak jsme se poměrně bez problémů dohodli na tom, že ideální doba péče u každého z rodičů je 14 dní. I ve škole nám potvrdili, že ten týden je nešikovný, že než se "aklimatizuje" po přechodu k druhému z rodičů, tak je středa, čtvrtek a už se zase blíží změna.
No a tak to máme do dnešních dnů. Střídáme se po 14-ti dnech a, co je hlavní, bez problémů se umíme domluvit. Samozřejmě nějaké třecí plochy se vždycky najdou, ale na rodičák chodíme spolu, problémy ve škole řešíme spolu stejně tak jako se snažíme o stejný režim u obou z nás, co se týče pravidel, doby učení, nároků, doby strávené na PC atd atd. A to i přes to, že se každému z nás za ta léta v životě leccos událo. Já jsem se znovu oženil, z přítelkyně je teď moje žena a žijeme společně ona, její dvě děti a můj syn. Ano, nastaly i situace, kdy jsme přemýšleli nad nějakou radikálnější změnou, ale když jsme se ptali syna, zda by nepřivítal nějakou změnu, která by znamenala nějaký delší čas u jednoho či druhého z nás, tak vždy a velmi důrazně potvrdil, že mu tento režim nijak nevadí, spíše naopak, zvykl si na něj a je rád, že s námi, alespoň touto formou, může být s oběma.
No a nakonec proč píšu tuto litanii? Proto, že jsem chtěl uvést příklad toho, že důležitější než soud, OSPOD, sociálka a já nevím co všechno, je vždy domluva mezi oběma rodiči, My bychom spolu už dnes taky nevydrželi ani minutu provozu, jak jsou si naše názory daleko, ale pokud se týká syna, chceme se vždy na něčem dohodnout a taky se dohodneme. To je totiž to minimum, čím mu můžeme trochu ulehčit jeho komplikované dětství, které jsme sami způsobili.
A to přeji každému, kdo z jakéhokoliv důvodu zavítá na tyto stránky........

Odpovědět