Střídavka prakticky, poraďte

Sue
Nováček fóra

Střídavka prakticky, poraďte

Příspěvek od Sue » 21 led 2020 18:55

Ahojte, prosím o rady k mým úvahám o střídavé péči, která u nás možná přijde na řadu. Nebude asi moc vřele přijata ani jednou stranou.... malá byla 3 roky svěřena do mé péče, a poté otec bez varování podal návrh na PO, aktuálně zkrátka řešíme vše přes soud, a snažím se připravit se na možné varianty předem. Čili komunikace doteď byla spíš konfliktní a v případě SP by bylo potřeba maximum třecích ploch stanovit pokud možno soudně....

Moje myšlenka je založit společný účet, kam každý budeme posílat soudně stanovenou částku (případně dle dohody příspěvky každého z nás nad rámec soudního rozhodnutí) a z něj se budou hradit věci, takže se musíme "vejít" do rozpočtu a už jen tím by se snad mohlo zamezit případným konfliktům při rozhodování....

Platit by se z toho dle mé úvahy mělo: školka/škola+obědy+příp. družina(?), kroužky, školní výlety nebo aktivity typu lyžák, zahraničí apod.,
potom dražší oblečení/boty, sport. a jiné (třeba hudební) vybavení - nad 500,-, vybavení do školy (sešity, učebnice, penál apod., batoh) nebo na zvolené kroužky kompletně vše bez ohledu na cenu, karty na mHD apod.
- zároveň všechny tyto věci vždy budou předány s dítětem druhému rodiči,
potom by se z toho kupovaly léky (případně opět s limitem, možná 150-200,-?),
ohledně nemocí by mi přišlo rozumné, aby lékaře řešil ten, kdo má při aktuálních problémech dítě u sebe (ale i toto je teda zneužitelné, už mám zkušenost :( ) a OČR by fungovalo přesně v souladu s dohodnutými termíny předávání, takže bychom se střídali.

Jídlo + bydlení + zařízení pro dítě u daného rodiče by šlo na náklady daného rodiče, s oblečením pod 500,- též já osobně nemám problém aby šlo "s dítětem", ale to doposud bylo předmětem neustálých konfliktů ze strany otce, takže proto zmiňuju jen a pouze oblečení nad 500 které by se dítěti kupovalo tedy jen 1x.

Co by vás k tomu ještě napadlo, nebo co tam ještě nemám podchycené?

Díky

tulen2
Stálice fóra

Re: Střídavka prakticky, poraďte

Příspěvek od tulen2 » 22 led 2020 10:38

Sue píše:
21 led 2020 18:55
Moje myšlenka je založit společný účet, kam každý budeme posílat soudně stanovenou částku
Takove detajly po soudu chtit nemuzete. Soud urci cas, predavani, a vyzivne jednomu i druhemu. To si do zletilosti deti budete posilat vzajemne.

Abyste se dohodli na spolecnem uctu, atd, to uz je na vas - doporucuju poradnu. No a to co vsechno se z nej bude hradit se taky musite nejak dohodnout sami.

Ono ve finale stejne zjistite, ze je pro vsechny lepsi a pohodlnejsi mit vetsinu veci 2x, i nejakou tu teplou bundu, atp. "hadry" bych moc neresil, v bazarech je spousta hezkych veci za hubicku. Sportovni veci taky - vetsina.

Doporucil bych zamerit se na domluveni casu a predavani, vcetne prazdnin, a vcetne stridani prazdnin jarnich, a vanoc.

Jakmile jednou se sp zacnete, zjistite ze to obrousi mnohe hrany, a veci bude mnohem jednodussi domlouvat a vychazet si vstric. Protoze oba budete vedet ze nemate absolutni rozhodovaci pravo, a ze jakekoli naschvaly se vam vrati jako bumerang.

Nejjednodussi a nejlepsi je jit k soudu uz s dohodou hotovou (ne zbytecne komplikovanou - klidne si udelejte jeste jednu verzi resici detajly mezi vami, ale k soudu vemte jednoduchou verzi)

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 22 led 2020 10:58

Podle meho pokud budes se SP souhlasit a soud nasledne SP schvali mnoho problemu se vyresi
uz jen tim ze se otec zapoji naplno do procesu vychovy a pece o dite 50/50.
FYI otcove odstaveni na vikendoveho strejdu 3/14 nemaji a nemohou mit znalosti co se plati, co se kupuje, atd. protoze proste 90% casu s deckem nejsou, nechodi na OCR, nekupuji leky, atd...
Prijde mi ze kdyz se otec zapoji a pecuje v rezimu SP 50/50 tak proste musi zacit kupovat veci, leky, boty, chodit na OCR, atd...proste stane se plnohodnotnym rodicem a zacne platit co je potreba na dite protoze to musi ve svem case zajistit naplno tak jako matka.
S predavanim veci druhemu rodici to casto funguje tak ze dite ma veci 2x, stejne jsou to vetsinou spotrebni lacine veci (kolo, PC, plysaci, hracky, obleceni, boty) obvykle to je otazka nekolika tisicovek rocne a nema cenu se o takove drobnosti dohadovat.
Krouzky a skolni vylety atd...u soudu navrhovat ze se to bude platit otec + matka 50/50...omezi to excesy na obou stranach.
Obecne drobne konflikty jake popisujes (tahanice o stokoruny, hracky a veci) je nejlepsi probrat v rodinne poradne, to uz za Tebe soud nevyresi a nejake drobne treci plochy budou vzdycky a jsou i u milujicich se manzelu.
Obecne si uvedom ze pokud to 3 roky vedes jako standardni matka VP = matka ma dite v majetku a otec je jen chodici bankomat a ma pravo jen platit aliky, tak tato standardni situace ma standardni dusledky (otec totalne nastvany, decko otci odcizene, otec nezna co se kupuje na dite a proc, atd.).

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 22 led 2020 12:26

Stran financí - faktické uspořádání si můžete udělat tak, jak se dohodnete. Asi může fungovat i tebou uvedené řešení. Ale nemůžeš chtít po soudu, aby toto bylo v rozsudku.
Pokud očekáváte problémy výčitky, že jeden koupil léky za stokorunu, druhý za 150, pak bych spíše volila co nejvíce oddělené financování. S tím, že oba budete motivováni tím, že ty věci začnete sdílet. Pokud dohoda fungovat nebude, tak si pojedete každý své. Dohodla bych tedy maximálně placení na polovinu základní věci - taška do školy, obědy, školkovné... Nebo ještě lépe - jeden bude posílat školkovné, druhý obědy, ať se to nemusíte furt vyúčtovávat.
Odprostila bych se od vize, že uděláte co nejpodrobnější dohodu ( včetně limitů na léky) a ta předejde konfliktům - pokud budete na nože, stejně vzniknou- jeden koupí Ibalgin sirup ze společného, nechá si ho u sebe, použije ho i na druhé dítě, homeopatika a různé laktvary nepotřebuje nebo naopak jsou nezbytnépak zase bude třeba zaplatit v hotovosti SRPŠ ze školky, divadlo- teď se bude řešit, na co to všechno vybral; jsou nutné boty za 2500,- nebo za 500, jak lyže - já nelyžuju, ty s ním jezdíš víc na kole, já chci kolo za pětikilo po sousedovi, ty za 35 tis celopéro...
Zkrátka každý svoje a na čem se shodneme, to můžeme pořídit po dohodě společně.

Já na rozdíl od kluků výše nemám problém se sdílením věcí. Komunikujeme denně, setkáváme se 5x týdně, takže není problém cokoli předat. Samo se to omezuje na čím dál méně věcí - ale třeba zrovna bundu, boty si vůbec nedovedu představit, že by měly děti dvoje- páč tak nějak nekontrolovaně proplovají z jedné domácnosti do druhé a kontrolovat jestli mají bundu mojí nebo jeho... Oblečení považujeme za jejich, zase se přesunuje nekontrolovaně mezi domácnostma. Kola mají jedny, u exmanžela, jezdí s nimi více, já vyrážím s nimi na kola obvykle tak 2x do roka na pár dní, to si je beru; tenisové rakety jsou u něj. Lyže, běžky, inline jsou naopak více u mne. Stejně tak stany spacáky - otec si je bere 1x ročně na vodu, jinak to nevedou.

Spíš bych se zaměřila na vytvoření harmonogramu střídání. Mě by se u tříletáka moc nelíbil týden a týden. Nejaká dohoda na Vánoce, střídání Velikonoc, svátků ( my třeba je automaticky přiřazujeme k víkendům). A nějak pořešit prázdniny- my to nemáme stanovené a je to vždycky největší chellange.

HIPO
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od HIPO » 22 led 2020 12:44

také tvrdím, že když oba se SP souhlasi, vyřeší se tím (třeba během příštích pár měsíců) většina problémů.
u mě, víc než 2 roky, má matka sice VP, ale já se starám 10dnů v měsíci. Takže oblečení mají děti u každého z nás. Nic si nepředáváme, žádné tašky, max občas děcka berou nějakou novou hračku, nebo tak. U malého děcka, když nechodí do ZŠ-MŠ, tak předávání je osobně, pak předáš klidně cokoliv, velkou tašku atd. Ale SP není otázka dneška, je to uspořádání na další dlouhá léta a pak si často rodiče předávají dítě přes ZŠ-MŠ (ty zavedeš, on vyzvedne atd). Pak už je docela nesmysl, nechávat v šatničce velkou tašku s oblečením. Dražší věci jako kolo, brusle, tak taky nepředáváme, to bysme se z toho zbláznili.
Léky platí ten, u koho děti zrovna jsou a potřebují je. Potřeby do školy, třeba i papuče, aktovku jsem kupoval já, nic jsem po bývalé nechtěl. Ale ona mi byla ochotna půlku zaplatit.
Moje žena má SP 50/50 se svým bývalým. Tam to funguje tak, že výživné mají oba stejné, takže si nic (po dohodě) navzájem neposílají. Obědy platí napůl, každý jednomu dítěti. Dohodli se, že dražší věci než 200Kč budou platit napůl po předložení účtenky (dnes už si nic nepředkládají, už si věří). A stejně oba dva platí sami spoustu věcí nad 200Kč, které děti mají do školy, tzn. společné a po tom druhém většinou nic nechtějí.
Daňové zvýhodnění na děti si celoročně uplatňuje jeden z nich, druhému posílá 50% částky.
Léky se předávají jen ty, které jsou na předpis (např. ATB), resp. užívají se dlouhodobě.
Oblečení mají děti všechno 2x. Od jednoho v něčem přijedou ze školy, pak používají oblečení od druhého a odjíždí zase v oblečení od prvního. Když se změní počasí, tak se to řeší operativně, není to nic složitýho.
OČR - k doktorovi jde s dítětem ten, který ho má zrovna doma. OČR lze v průběhu nemoci 1x přepsat na jinou osobu. Předávání dětí druhému rodiči v průběhu nemoci je samozřejmost, pokud to zdravotní stav dovolí. Když má horečky, zvrací, leží v posteli atd. tak samozřejmě nikdo dítě nikam netahá.

Nevím jaké to u Vás s péči o dítě bylo. Já se začal starat 10dnů v měsíci o 2 a 5leté děti. Bylo to pro mě, jako pro chlapa co nebyl na "mateřské" docela velký prozření ve smyslu poznání, co to všechno obnáší. Tak to tomu tvým přej, ať si to taky vyzkouší starat se sám :-)

S bývalou se po OSPODech, poradnách, mediacích a soudech taháme už 1.5roku a není to nic příjemnýho. Oba jsme z toho nanervy a děti, ty samozřejmě také (OSPOD se jich vyptává, jak by to chtěli...).
Tak přeji, abyste se byli schopni dohodnout, uštětříte si mnoho starostí a i peněz za soudy. Ten čas a peníze je lepší věnovat dětem.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 22 led 2020 16:06

Lama píše:
22 led 2020 12:26
... Mě by se u tříletáka moc nelíbil týden a týden. ...
Na druhou stranu - soud neumi urcovat (bohuzel) rozsirovani, a postupne prechody na jine rozlozeni. Tak je dat do rozsudku 7/7 dobre vychodisko. Kdyz se rodice domluvi, samozrejme at si to udelaji jak chteji - ale ramec maji jasny.
S tim jak dite je starsi , delsi intervaly budou asi i pro nej vic fajn, a ve skole uz k rytmu vyuky a zivota uplne prirozene. A proc chodit zas za chvili k soudu ze uz to chci jinak?
Ty to beres z vaseho pohledu, kdy se celkem shodnete, bydlite "co by kamenem" od sebe, pro cokoli zapomenuteho si skocite hned a domluvite se.
Ale muset pri vzdalenosti treba 20km (skola +- uprostred) s vetsimi skolnimi detmi jet v rezimu neco jako 3-2-3-2-2-3, vozit si je navzajem pred dum, protoze na tom treba druhy rodic trva ze to je v rozsudku - musi byt pro temer vsechny peklo.

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 22 led 2020 16:35

tulen2 píše:
22 led 2020 16:06
Lama píše:
22 led 2020 12:26
... Mě by se u tříletáka moc nelíbil týden a týden. ...
Na druhou stranu - soud neumi urcovat (bohuzel) rozsirovani, a postupne prechody na jine rozlozeni. Tak je dat do rozsudku 7/7 dobre vychodisko. Kdyz se rodice domluvi, samozrejme at si to udelaji jak chteji - ale ramec maji jasny.
S tim jak dite je starsi , delsi intervaly budou asi i pro nej vic fajn, a ve skole uz k rytmu vyuky a zivota uplne prirozene. A proc chodit zas za chvili k soudu ze uz to chci jinak?
Ty to beres z vaseho pohledu, kdy se celkem shodnete, bydlite "co by kamenem" od sebe, pro cokoli zapomenuteho si skocite hned a domluvite se.
Ale muset pri vzdalenosti treba 20km (skola +- uprostred) s vetsimi skolnimi detmi jet v rezimu neco jako 3-2-3-2-2-3, vozit si je navzajem pred dum, protoze na tom treba druhy rodic trva ze to je v rozsudku - musi byt pro temer vsechny peklo.
A myslíš, že by ani neposvetil dohodu rodičů s odsouhlasení harmonogramem změn frekvence střídání?

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 22 led 2020 16:53

[/quote]
...a myslíš, že by ani neposvetil dohodu rodičů s odsouhlasení harmonogramem změn frekvence střídání?...
[/quote]

Kdyz by na tom oba rodice trvali, meli by to protlacit. Stejne tak rozsirovani.

Ale to mozne usili .... Kdyz to soudkyne "bezne nedela" ... bude se je snazit vyhruzkami (ja to rozhodnu jinak, a libit se vam to nebude ani jednomu.. atp.) dotlacit aby dohodu preformulovali, aby SP nechteli, ze prece ... u malych deti ... atd. Absolvovat opet ve shode pripadne odvolani, spolu podat stiznost k ustavnimu soudu?

Kdyz jsou rodice v takove shode ze se dokazou postavit soudnimu systemu, pak je asi zbytecne trvat na formulacich harmonogramu, muzou dat do dohody 7/7 a delat to jak sami chteji, vychazet si vstric. Nac drazdit soudniho hada bosou nohou.

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 22 led 2020 18:55

Ok. Co poradíš otci, když sem prijde: dítě tři roky, matka Lama souhlasí se střídavku za předpokladu, že bude střídání víkendy pátek - pondělí ráno, po a UT otec, st a ČT matka. Nebo týden a tyden se stykem druhého rodiče úterý a čtvrtek odpoledne. Nebo něco podobného. Nejpozději od prvé třídy souhlasí s přechodem na týden a týden. Na dohodu týden a týden nepristoupi.
Co poradíš otci?
Na dohodu přistoupit, nechat to projít soudem nebo se soudit o týden a týden proti vůli matky Lamy?

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 23 led 2020 11:38

Lama píše:
22 led 2020 18:55

Na dohodu přistoupit, nechat to projít soudem nebo se soudit o týden a týden proti vůli matky Lamy?

Nemam s tim problem, kdyz mi lama nebude verit ze soudem nechame projit 7/7 a budeme to delat tak jak chce ona, sepisu podrobnou dohodu o SP a rozsireni tak jak chce lama a domluvim se s ni, ze za touhle dohodou budeme oba stat, i kdyz nam soudce bude tvrdit ze to neumi, ze to nejde, atd. Nebo to udelame klidne pátek - pondělí ráno, po a UT otec, st a ČT matka a ja zkusim lame verit ze postupne na 7/7 prejdeme (nebo treba ze prejit na jiny system pak nikdo chtit nebude :-) )

Jedine co je dulezite a za co bych ji byl moc vdecny je to ze souhlasi se SP, a ze se nesnazi dite realne ode me izolovat a "nadelit" mi nejake "navstevy" u ditete. Proste ze respektuje ze jsem otec.

Ale myslim, ze s lamou bych se domluvil.

Odpovědět