Střídání škol

jurysek
Uživatel(ka) fóra

Střídání škol

Příspěvek od jurysek »

Ahoj,

mám děti 5/14 - st-ne jednou za 14 dní. Dcerka je už předškolačka a synek bude předškolák od září. Bývalka mi zdrhla 125 km daleko. Jak to udělat se školní docházou?

Zatím střídám občas, dvě školky a naprosto bez problémů, děti jsou (snad:D velmi vychované, počítají, čtou, malují, zpívají, staví... Jsem si jistý že je to ale i díky tomu rozšířenému styku.

Místní škola je malá, budou mít pouze sedm prvňáčků, paní ředitelka rozumná a toto by jí nevadilo.. Druhá škola, kde bývalka učí druhý stupeň, je už větší, 20 dětí ve třídě, ředitel moc příjemný nebyl, velmi neosobně mi sdělil že ke každému dítěti mají osobní přístup a že když to rodiče takto budou chtít, budou to akceptovat.

Moje přítelkyně, moudrá to žena a matka také dvou dětí, mě podporuje, nicméně upozornila mě, že by to mohlo nést nějaké rizika a děti stresovat.. Také si myslí, že by pro děti v tomto případě bylo lepší mít děti 10 dní v měsíci, ať je méně cestování, případně plnou střídavou péči..

Tento dokument nicméně hovoří jasně, moje prozatímní zkušenost také, ale co na to vy?

Díky!

https://www.ceskatelevize.cz/porady/118 ... ti-letech/
Hugo76
Stálice fóra

Re: Střídání škol

Příspěvek od Hugo76 »

Chybí tady jedna podstatná informace - co matka dětí, která je má předpokládám v péči. Protože střídání škol proti vůli jednoho z rodičů dnes podle mě už žádný soud neodklepne a obhájí to celkem lehce. Navíc bych viděl jako značnou komplikaci, že matka dětí na té škole dělá učitelku, tedy pro ní nebude problém to zařídit tak aby děti tu změnu škol snášely opravdu špatně. A pokud nejdou střídat školy, tak děti musí chodit do jedné. A pokud chodí do jedné školy, tak nemůžou být s tatínkem 5/14, ale třeba jen pá-po.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Ja to vidim podobne. Pokud ex souhlasi, zkuste to.
Osobne si myslim ze dve skoly, kdyz oba rodice nesouhlasi a nekooperuji ukazkove, je velke spatne.
Na tu vzdalenost z toho soud skoro jiste SP 7/7 se stridanim skol proti vuli matky neudela, a to asi ani kdyby samy deti staly za tim ze to chteji. Takze ti z toho po bitve zustane pa odpo/po rano/14 + vic svatku a prazdnin. V podstate asi to co s matkou bez soudu dokazes asi domluvit i ted.

Proste velika skoda, ze soudy nezarezavaji "utek" rodice s detmi daleko od puvodniho bydliste hned na pocatku (tedy presneji, matek - u otcu to vetsinou umi :-) ). Pokud by byla SP standardem, a navic by rodic co zmizi daleko od bydliste byl "potrestan" povinnosti deti prepravovat, kazdy by si zatracene rozmyslel takovou cunarnu udelat.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Reakci na tuhle konkretni cunarnu ze jeden rodic odstehuje decko 125km daleko by take mohl byt rozsudek ze 100% vikendu dostane druhy rodic. Ale to bohuzel CR soudy nedavaji, protoze zajem ditete je aby vikendovalo s obema rodici.
Je to hlava 22.
Takhle z toho bude klasika 2/14 + prazdniny na pulku.
V CR nakonec jedina sance jak z tehle Juryskovy pasti ven je, aby se otec odstehoval tam kam matka decka odvlekla.
Jurysku zkus to promyslet, např. nejaky maly byt v miste kam odvlekla matka decka pronajmout, nebo koupit? Upravit si praci a zivot, aby to bylo mozne bydlet 3 pracovni dny v 14 nekde 125km daleko na HO, neplacene volno a dovolena, atd.. .
Uvazuj tak ze bys tuhle zivotni zmenu udelal na cca 5-10 let. Deti te potrebuji nyni, az jim bude 15 let uz je game over, vychova konci a zacina dospelost a puberta.
HIPO
Stálice fóra

Příspěvek od HIPO »

jakožto rodič bojující dlouhodobě s ex o střídavou péči na vzdálenost 40km (za kterou může matka), tak musím říct, že pokud by to mělo obnášet 2 školy, tak to VZDÁM. To bych děckám fakt neudělal.

Nevím jakou máte představu o dnešních vzdělávacích programech.

Před 20ti lety to bylo tak, že na ZŠ byly jednotné osnovy. Babička dělala učitelku, tak mi konkrétně říkala, že když přijeli kolotočáři, tak přišli jejich děcka do třídy na ten týden a měli stejné učebnice, a byli v učivu +/- 1-2 dny pozadu/dopředu. Takže tenkrát nebyl problém střídat třeba 50škol, protože tam kde v jedné škole v pátek skončily, tak tam ve všech ostatních školách v republice, v pondělí zase navázali.
Dnes je situace ale diametrálně odlišná. Každá školá má svůj vzdělávací plán, jednotné osnovy už vůbec nejsou. Jedna škola probírá rovnice v září, jiná je probírá až v březnu.

Mám svou dceru ve 3. třídě, a moje nová žena má svou dceru ve 3. třídě. Do stejné školy nechodí, takže můžu porovnávat. Kdyby měly střídat tyto dvě děti školy, tak se z toho ony zblázní a zblázní se i rodiče. Každý týden jiná učebnice, jiné sešity, NAPROSTO JINÉ učivo.

Ač jsem na OSPODu a u soudu celou dobu konzistentně říkal, že 2 školy pro děti nikdy nepřipustím, stejně soudce do odůvodnění rozsudku uvedl "žádný rozumný rodič by nemohl dětem dopřát školní docházku do 2 různých škol". A i když jinak to byl alibistický debil, tak v tomto s ním naprosto souhlasím.
A stejný postoj budou mít uřady i v tvém případě, takže se na to psychicky připrav!

Já sám mám dlouhodobě děti u sebe 5/14, na vzdálenost 40km. Vstávat v 6:30, v 7 vyrazit, před 8:00 být ve škole. Dá se to vpohodě. Ale OSPOD, matka, soud, to vidí jako velký problém. Stýkat takto ano, střídavou péči ne. Víc času u otce ne, protože by to znamenalo víc cestování.

Ve vašem případě připadá v úvahu pouze asymetricky uspořádaná střídavá péče, s převážnou víkendovou péčí toho, u koho děti nebudou chodit do školy. Ten u koho budou, tak bude mít převážně péči v pracovní dny.
Dále se dá uvažovat o individuálním vzdělávacím plánu pro děti ve SP, aby děti nemusely ten týden u otce dojíždět. Ale to je na posouzení ředitelem ZŠ a hlavně, kdo ty děti bude u tebe učit?
Předpokládám ale, že matka dětí bude zásadně proti takovýmto experimentům a bez jejího souhlasu to půjde těžko a soud tě s tím pošle ty víš kam.

promiň za ta negativa, ale to je realita o které musíš vědět.

Předokládám, že Tě naše negativně naladěné odpovědi neodradí.... Takže pokud bys chtěl pomoc někoho zkušeného, kdo by ti pomohl s hledáním možností, tak Tě můžu odkázat na jednoho konkrétního člověka. Kdyžtak přes SZ.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

HIPO píše: 08 led 2021 17:50 Kdyby měly střídat tyto dvě děti školy, tak se z toho ony zblázní a zblázní se i rodiče. Každý týden jiná učebnice, jiné sešity, NAPROSTO JINÉ učivo.
Preesne. Potvrzuju to co hipo pise vyse. 2 skoly pokladam za zvladnutelne jen kdyz to chteji OBA rodice, a oba spickove spolupracuji, oba diteti maximalne se skolou a tim zmatkem pomahaji. Zatimco nekterou latku bude mit dite ve skole 2x, jinou ve skole nezazije vubec. Je potreba to neustale sledovat a doplnovat.

Tim samozrejme nerikam ze jsem proti SP na velkou vzdalenost. Ale - oba chcete SP (nebo jeden svoji peci, jeden SP)? Tak to SP bude. Jeden z vas nechce 2 skoly? Hmm, tak kdopak se nam odstehoval daleko od puvodniho bydliste? No, tak ten bud bude denne vozit, nebo si pronajme na ten tyden neco blizko puvodni skoly .. proste - at si to dela jak chce, skola bude jedna.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Muj nazor je ze bez ohledu napr. na konejsive lzirecicky matky a iluzorni pocity otce a treba i dobre fungujici stykani 5/14 plati ze pokud rodic (zde matka) odstehuje dite/decka pryc 125km tak to de facto je silne nepratelska matka.
Odstehovani decka/deti pryc od otce je vzdycky ten nejvic nepratelsky krok co rodic muze vubec udelat, protoze odstehovani do pryc = matka nejucinneji znemoznuje plnohodnotnou peci druheho rodice a prakticky to znamena jednosmernou silnici na jejimz konci je VP matky a 2/14.
Tady je dobre myslet vzdy dopredu, ze deti porostou, ze skolni dochazka nevyhnutelne nastane a proto je nutno odstehovani decek zuby nehty vsemi dostupnymi prostredky branit a nenechat se matkou ukonejsit ze to bude fajne, matky nalzou otcum i ty 2 skolky a skoly aby se otec uklidnil, tomu lhani matky nikdy nesmi ani na minutu otec uverit. Nebude to fungujici praxe na 125km a je to souhlasit s odstehovanim decek de facto game over.
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

Podle mě to přes soud nemá cenu vůbec řešit soudně, to nemá šanci projít, jen si naběhneš a rovnou zkrouhnou styk. Naopak bych dělala mrtvého brrouka a snažila si ponechat stváající rozsah styku co nejdéle a v rámci něj se to snažila co nejvíc vybruslit ( sehnat levné ubytování v místě/podnájem, ubytovnu, zařídit si u zaměstnavatele homeoffice/volno/dovolenou; děti omlouvat ze školy z rodinných důvodů; ve škole zkusit vysondovat, zda by byli naklonění IVP se 4mi dny distanční výuky v měsíci). Případně zvážit přestěhování za dětmi a žádat zvýšení styku nebo podílu péče.
Josef
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Josef »

Simpson123 píše: 11 led 2021 14:02 Muj nazor je ze bez ohledu napr. na konejsive lzirecicky matky a iluzorni pocity otce a treba i dobre fungujici stykani 5/14 plati ze pokud rodic (zde matka) odstehuje dite/decka pryc 125km tak to de facto je silne nepratelska matka.
Odstehovani decka/deti pryc od otce je vzdycky ten nejvic nepratelsky krok co rodic muze vubec udelat, protoze odstehovani do pryc = matka nejucinneji znemoznuje plnohodnotnou peci druheho rodice a prakticky to znamena jednosmernou silnici na jejimz konci je VP matky a 2/14.
Tady je dobre myslet vzdy dopredu, ze deti porostou, ze skolni dochazka nevyhnutelne nastane a proto je nutno odstehovani decek zuby nehty vsemi dostupnymi prostredky branit a nenechat se matkou ukonejsit ze to bude fajne, matky nalzou otcum i ty 2 skolky a skoly aby se otec uklidnil, tomu lhani matky nikdy nesmi ani na minutu otec uverit. Nebude to fungujici praxe na 125km a je to souhlasit s odstehovanim decek de facto game over.
V takove situaci mi radili dva renomovani advokati zadat vyhradku. Prislo mi to pritazene za vlasy,ale dnes vidim,ze meli pravdu.
Souhlasite s takovym postupem?
Ja to tedy nastesti nemusel nakonec pouzit.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 »

Žádat výhradní péči? V rámci taktiky soudního sporu určitě. Je třeba žádat to samé co protistrana a až v rámci vývoje sporu skončit případně na střídavce. Pokud matka je jakkoliv nezpůsobilá, tak bych se v dnešní době nestyděl to myslet "vážně" a dotáhnout to do konce - pár případů v okolí mám.
Odpovědět