Jak nepřijít o dítě (děti)?

Odpovědět
Pavel K
Stálice fóra

Re: Jak nepřijít o dítě (děti)?

Příspěvek od Pavel K »

To Hugo76.

Aha, já si právě říkal, že když jsme poprvé úřednici řekl, že jsme věc konzultoval s právníkem a mám psycholožku, že byla na chvíli vstřícnější, že mě brala vážně. Pak mě ale překvapilo, žer když matka připustila, že neví, jak to bude 1. září dělat (ona i její milenec mají 12tky služby ve zdravotnictví. Navíc jsem s milencem mluvil, lhal mi a neplní své slovo, řekl jsem mu, že nechci, by tak "nečestný" člověk vychovával mé děti. Chce to probrat jinde a jinak :-) ) a já řekl, že jsem k dispozici 24/7, tak přitakávala matce. Jsem přesvědčen, že jsme rozumně působil (mám i důkaz, ale ten případně soukromě: diskuze007@seznam.cz), opravdu mluvil klidně (bohužel neskáču do řeči, tak jsem se ke slovu dostal jen zřídka) a vždy v zájmu dětí.
Proto mi nějak vyplynulo, že když více naslouchala, pokud člověk argumentoval odborníky, že bych právě vytáhl nějakou ideální praxi - Cochemský model, syndrom odloženého rodiče.
Když jsme chtěl zprávu z jednání, bylo mi odseknuto, že není a stejně je rodičům nedává, že spis není založen. A že při příštím jednání nám dá k podpisu protokol. Mám v něm chtít uvést mé snahy o vstřícnost a nápomoc při zachování vzdělávacího zařízení dětí + návštěvy kroužku, který je baví? Též prosbu a odůvodnění o osvojení? Argumentovat soiciálním otcem, jeho právy a povinnostmi?
Matka lže hodně, dokonce i když by byla úřednice pozorná, uvědomila by si, že lhal i ji. Neustále tvrdí, jak se o vše starala zařizovala sama. Přitom připouští, že byla často v práci, občas jela za sestrou a "nějak musela budovat vztah, kam pak děti po mém pokusu nastěhovala". A v té době se o domácnost děti nikdo nestaral? Navíc mám svědky, kterým tvrdila opak. Ona ale tomu, že jsem ji s ničím nepomáhal, věří, takže to bude tvrdit konzistentně. Má ale v zemi, kdy prezident a premiér jsou lháři, lhaní nějakou nevýhodu či přitěžující okolností?
Mohu žádat po úřednici OSPODu, aby vyslechla děti?
Matka (na první pohled posvěceno OSPODem), je ten, kdo určuje, kdo a na jak dlouho bude mít děti. Takže mohu bez nějakých budoucích postihů, si děti vyzvednout, když uznám, že už je měla dostatečně dlouho a s dětma se domluvím, že chtějí domů? Vztah s dětma mám idylický. Na mé straně je láska a pravda, věnování se, diskuze, sociální zázemí, na straně matky příkazy, lži, arogance (neodpovídá synovi na dotazy). Nervy a odhodlání mám na rozdávání, ona bere antidepresiva a rozhodně nechce nic řešit a v žádném případě si nechat radit. NA děti se zlobím jen tehdy, když lžou (což syna naučila matka, ale zatím ho koriguji - zvlášť, když mu je nepříjemné, že mu matka lže, dcera ještě lhát neumí, ale občas to zkouší).
Pavel K
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel K »

To Simpson123:

Matka zatím nechce nic řešit, má ze situace deprese bere prášky. Takže řešení zatím odkládá. Zatím shání jinou práci, aby pracovala v normálním čase.
Na OSPOD jsem dal podnět já, jelikož s matkou nelze komunikovat. K soudu nic dané nebylo. Přemýšlím po radě právníka o předběžném opatření, jelikož byla dcera přestěhovaná nezákonně. Platí to i o synovi, když je ve výlučné péči? Může požádat jeho biologický otec o to, ať zůstane syn v místě trvalého bydliště a dát nesouhlas se změnou školy?
Zatím mám obě děti > 50 % času, píši si dny a časy předávání (a to platí i pro dobu, kdy celý červen měla matka neschopenku). Stále by mě zajímalo, jak udržet děti doma přes odpor matky, když ta bude mít dovolenou a nebude chtít děti pustit odjet domů. Nerad bych vyvolal hádky, či dokonce násilí, nebo snad volal policii. Tohle děti nesmí vidět. Jak si je od ní (doteď mi neřekla, kde vlastně bydlí, ale syn mi to sdělil) vyzvednout, aby mi to v budoucím soudním jednání nepřitížilo.

Biootce jsme o všem informoval, chce syna chránit, jen je mladý a nemá dost odvahy, ale docela mám na něj vliv. Jen bydlí daleko (90 km od nás, 120 km od ní). Může o něco žádat, když má syna ve výlučné péči matka? Syn otce navštěvuje a má to tam rád (vztah má především k babičce). Řekl mi, že pokud by nemohl bydlet doma, chce bydlet u biootce. Je nějaká možnost, jak to do konce prázdnin udělat? Co když by biootec změnil trvalý pobyt k nám? Mohlo by to mít vliv, aby syn zůstal doma?

Matka mi řekla, že děti patří k matce a i když by psycholog doporučil střídavou péči, nepřistoupí na ni. Mohu si dceru brát o víkendech (samozřejmě ne všech) a občas navštívit (i na odpoledne odvézt domů) v týdnu. To je její maximální nabídka. Když jsme ji prosil o jeden den na výlet koncem srpna, řekla mi, že má 3 týdny dovolenou a děti budou s ní. Ale nkonec jsme jeden den uprosil. Zdá se mi extrémní dceru unést. A navíc děsně nefér vůči synovi. I když ten může být u biootce, rád jej na chvíli vezme k sobě. Neublíží nám (dětem a mně) takový únos u soudu?

To chápu. Proto mám na řešení do 15. srpna, do té doby mám děti častěji já.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 »

Překvapuje mě, že OSPOD něco dělá, za mě to bylo tak, že dokud není podáno na soudu, tak je to jen konzultace, ze které nejde nic do spisu. Spis se zakládá jen při podání na soud, ale třeba to u vás mají jinak. Těžko odhadnout co si paní ospodnice myslí, hlavně si nemysli, že tě nějak chápe nebo ti pomůže - bylo tu to 100x, kývání hlavou a pak u soudu "děti matce, otci alimenty". Můžeš být jen příjemně překvapen.
Pokud je si matka takto jistá sama sebou, tak bych pracoval na tom, aby tomu tak nebylo - přes děti, přes otce kluka. Zvlášť když bere antidepresiva. Je potřeba dětem opakovat, že matka není nějaký hlavní rodič, že ty je máš rád a chceš s nimi být, jak to máte teď rozděleno a kdy k tobě zase půjdou. Samozřejmě mobil by byl dobrý - jen je ujistit, že tu stále jsi a že všechno platí. Vyvaroval bych se teď nějakých rychlých dramatických řešení - na to teď nemáš zkušenosti, ani na jednání s ospodem (to je potřeba tady načíst). Nejdůležitější je teď prostě udržet dostatečný vztah s dětmi, aby se k tobě těšili a nebylo možné je "zpracovat". Zapojit se do všech jejich běžných činností - nákup oblečení, doktoři, .... Mít nezastupitelnou roli v jejich životě. A koukej se hodit aspoň trochu do pohody, bude to dlouhé a náročné, kdo udrží nervy bude vítěz.
Ale je potřeba si připustit (a bylo to tu také mockrát), že nelze brát nějaké velké ohledy na city. Pro děti je 100x lepší být předáván za asistence policie, než nemít tátu. Tohle je potřeba si zvážit. Prostě lze s matkou dělat nějaké kompromisy, ale nikdy na úkor času s dětmi - tam je potřeba být bezohledně nekompromisní.
Pavel K
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel K »

Já jsem původně OSPOD, na popud mého právníka, kontaktoval s žádostí o předběžné opatření. Paní řekla, že by preferovala schůzku obou rodičů, s čímž jsem souhlasil doufajíce v nějakou dohodu. Takže spis založen není a opravdu šlo jen o moderování snahy se dohodnout. Jestli jsme tu správně četl, tak když prostřednictvím OSPODu požádám o předběžko, pak ten OSPOD už nemůže dítě zastupovat. Pak je jiný přidělen, nebo si mohou rodiče zvolit? Jaký OSPOD je příp. nejmodernější a nejvíce se drží Cochemského modelu?

Matka si je naprosto jistá, drží v ruce trumfy - pokus o sebevraždu, syn není biologicky můj a má ho ve výhradní péči, doteď ji procházelo, když si dělala, co chtěla. Dětem nemusím nic opakovat, ony chtějí být doma a nechtějí být hlavně v novém bydlišti a s novým chlapem. S matkou chtějí být, ale ta jim nesplní jejich velké přání, aby je jezdila navštěvovat - ví, že pak by je už nezmotivovala, by s ní jely. Doteď je motivuje výlety. Ony znají mé city, říkají mi, že mě milují a chtějí bydlet doma. Jsou v tomto konzistentní a mají oba jasno. I když syn chvíli neměl, když mu máma řekla, že je nešťastná. Chtěl ji začít dělat šťastnou, ale to jsem mu vysvětlil, ze štěstí rodičů ovlivní jen těžko a držíme jej pevně v ruce. Pokud che někoho dělat šťastným, ať je to jeho sestra. Oba ví, že mají ve mně maximální oporu a jistotu, jsem pevný bod v jejich životě, který může omezit jen policie. Syn má mobil a tablet, jsme ve spojení přes Skype. Na OSPOD jdu za 2 týdny, co mi doporučíš nastudovat? Můj právník má zásadně negativní zkušenosti, že OSPOD nekope za zájmy dítěte. Lze jej nějak k tomu motivovat (navést dobrým vyjednáváním)?

S doktory je problém, nemám jejich kartičky pojišťoven. Naštěstí jsou zdravé. Matka jim každý týden něco kupuje (oblečení, hračky), já jsem v tom byl vždy skoupější. Ale ni to ode mě nevyžadují. Ale koupil jsem výbavu na fotbal a synovi k narozeninám baseballovou výbavičku. Takže se mám více rozšoupnout, i když to děti nepotřebují? Mají doma jiné - citové a sociální zážitky.

V pohodě jsem čím dál větší, i když konzultace u OSPODu mě dost rozhodila. Sezení s psycholožkou vyznělo přesně obráceně, ale tam je vliv daleko menší. Vím, že matka v pohodě není a rozhodně nečeká koordinaci s biootcem, tam nám zakázala jakýkoliv kontakt. Dokonce nechtěla předat ani telefonní číslo kvůli předání syna mimo její dosah. Ale to už jsme dávno v kontaktu byli, tak jsem "jen hrál" potřebu kontaktu.

Jak ale policii dokázat, že si odvážím dítě oprávněně, když nemáme dohodu? Mám ukázat seznam, kdy byla dcera naposledy u mě? A po jaké dlouhé době strávené u matky je vhodné si ji odvézt? Tady jsem úplně bezradný. Navíc by situace hodně ranila syna, který by se cítil zrazen, když bych si odvezl jen dceru. Ale už jsme mu toto vysvětlil, tak by mi snad brzy odpustil. Každopádně by chtěl jet též domů.

S matkou nelze dělat kompromisy, protože matka nekomunikuje. A když už komunikuje, tak mi po položení hovoru pak syn sděluje, sprostá slova, kterými mě častovala - píšu si to.
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

Pavel K píše: 21 črc 2021 11:10 To Simpson123:

Matka zatím nechce nic řešit, má ze situace deprese bere prášky. Takže řešení zatím odkládá. Zatím shání jinou práci, aby pracovala v normálním čase.
Na OSPOD jsem dal podnět já, jelikož s matkou nelze komunikovat. K soudu nic dané nebylo. Přemýšlím po radě právníka o předběžném opatření, jelikož byla dcera přestěhovaná nezákonně. Platí to i o synovi, když je ve výlučné péči? Může požádat jeho biologický otec o to, ať zůstane syn v místě trvalého bydliště a dát nesouhlas se změnou školy?
Zatím mám obě děti > 50 % času, píši si dny a časy předávání (a to platí i pro dobu, kdy celý červen měla matka neschopenku). Stále by mě zajímalo, jak udržet děti doma přes odpor matky, když ta bude mít dovolenou a nebude chtít děti pustit odjet domů. Nerad bych vyvolal hádky, či dokonce násilí, nebo snad volal policii. Tohle děti nesmí vidět. Jak si je od ní (doteď mi neřekla, kde vlastně bydlí, ale syn mi to sdělil) vyzvednout, aby mi to v budoucím soudním jednání nepřitížilo.

Biootce jsme o všem informoval, chce syna chránit, jen je mladý a nemá dost odvahy, ale docela mám na něj vliv. Jen bydlí daleko (90 km od nás, 120 km od ní). Může o něco žádat, když má syna ve výlučné péči matka? Syn otce navštěvuje a má to tam rád (vztah má především k babičce). Řekl mi, že pokud by nemohl bydlet doma, chce bydlet u biootce. Je nějaká možnost, jak to do konce prázdnin udělat? Co když by biootec změnil trvalý pobyt k nám? Mohlo by to mít vliv, aby syn zůstal doma?

Matka mi řekla, že děti patří k matce a i když by psycholog doporučil střídavou péči, nepřistoupí na ni. Mohu si dceru brát o víkendech (samozřejmě ne všech) a občas navštívit (i na odpoledne odvézt domů) v týdnu. To je její maximální nabídka. Když jsme ji prosil o jeden den na výlet koncem srpna, řekla mi, že má 3 týdny dovolenou a děti budou s ní. Ale nkonec jsme jeden den uprosil. Zdá se mi extrémní dceru unést. A navíc děsně nefér vůči synovi. I když ten může být u biootce, rád jej na chvíli vezme k sobě. Neublíží nám (dětem a mně) takový únos u soudu?

To chápu. Proto mám na řešení do 15. srpna, do té doby mám děti častěji já.
sám se stavíš do submisivní role druhořadého rodiče, který poslouchá a řídí se pokyny matky, která určuje, kdy a kde děti( dcera) bude. Soud jen otvrdí to, na co jsi přistoupil a svým chováním fakticky potvrdil. Z pohledu soudu a OSPOD to bezkonfliktně funguje ( ty se knfliktu bojíš, děláš cokoli, aby jsi mu zabránil, i za cenu toho, ž e o děti přijdeš) a není důvod to měnit ( protože nevědí, co by udělala matka, kdyby nebylo po jejím, je dost pravděpodobné, že konflikt by vznikl).
Kam až jsi ochoten zajít, aby jsi nemusel jít do konfliktu ( nepočítám nějaké slovní a emailové přestřelky a dohady)? Když ti děti nepředá celé prázdniny, tak je priorita nevyvolat hádku?
Pavel K
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel K »

Díky, Lamo,

Ta submisivní role je podpořena mou přirozenou vstřícností a zároveň obavy, že naplní výhružky, oboje popíši. Navíc tu roli mi silně doporučila i úřednice OSPODu.
Matka má služby v nemocnici. Teď přes prázdniny docela časté. Den, druhý den noc, pak dva, výjimečně 3 dny volna. Po noční dopoledne spí. Z toho plyne,. že děti mám od večera před denní, za den s denní, za den s noční a půl dne po noční, takže 2,5 dne + noc. A ona je má pak něco málo pře 24 příp. 48 hodin. Proto nijak neprotestuji, protože vím, že děti potřebují i matku (a dcera ji chce i vidět. Dokonce jsem to udělal tak, že když jsme se v pátek vracel od rodičů s dcerou, syn zůstal s biootcem, stavil jsem se v 23 hod v nemocnici a nechal matku se spící dcerou pomazlit). Samozřejmě bez náznaku vděku, který jsem ani nečekal. Ale je to má přirozenost, že když může rád pomůžu a vyhovím. Navíc matka neustále mluví o možnosti, že když bude v práci, pozve svou mámu (učitelku, která bude docela těžko cestovat) která pohlídá děti v místě bydliště milence. Což děti, když jsme se jich ptal, striktně odmítají. Nemají k babičce moc vztah a navíc nechtějí být s tím chlapem. Jezdí tam jen kvůli mámě. Proto nechci dělat problémy, protože dle spravedlivého rozdělení by s mámou měly děti být častěji. Na druhou stranu ona je citově vázaná k partnerovi (zatím klasicky zamilovaná, takž více jak k dětem).
I proto, že jsem nezkušený a nevím, co si mohu dovolit, jsem poprosil zde o rady a všem Vám za ně děkuji. Co si tedy mohu dovolit, až za necelý měsíc matce začne dovolená a nebude mi chtít děti (aspoň dceru) předat a bude i argumentovat tím, že doposud jsem je měl častěji, takže tak 3 týdny s ní ten čas srovná na 50:50? Proto bych chtěl týden před tím podat žádost na předběžko, schvaluješ, pokud se tedy do té doby nedohodneme (vím, že nedohodneme)? Může jej podat i biootec, když má syna ve výhradní péči matka? Mám ji dál prosit o společnou návštěvy psycholožky?
Jsem velmi klidný člověk (čemuž nějak neodpovídá můj pokus o sebevraždu :-( ), takže nemám problém s ní jednat klidně až při tom šeptat. Ji rozčílí to, že si pamatuji a mám věcné argumenty a proto sklouzne k obviňování a časem ke lhaní - kterému sama věří. Férového a právního konfliktu se nebojím. Dokonce mi i její milenec řekl, že pokud jej budu dále urážet (řekl jsme mu, že mi lhal s uvedením příkladu a nedrží své slovo), tak si to vyřídíme jinde a jinak. Ač na mě fyzicky nejspíše nemá, rád se nechám zmlátit, pokud by to napomohlo dětem s ním nebýt v kontaktu. Mám jej dál provokovat tím, že mu budu sdělovat, že mi lhal a nedržel své slovo, nebo to je blbost? Z rozhovoru bylo jasné, že je to vzteklý člověk. Já jsem přesný opak.
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

nevidím jediný důvod k tomu, aby jsi milence vůbec kontaktoval a z jakéhokoli důvodu s ním komunikoval
Pavel K
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel K »

Já ho kontaktoval proto, že expartnerka s ním přijela a neustále říká, že děti dělat šťastné nebude, že si na vše musí zvyknout, tak jsem zkusil aspoň přes něj pro ně něco vydyndat. Dopadlo to fiaskem, nechce to řešit. Pak jí to vyzvonil a začal se dětem aspoň trošku věnovat. Při teé promluvě mi ale zalhal a já jsem na lež docela háklivý, tak jsem mu to podruhé řekl a že si nepřeji aby mé děti vychovával lhář a člověk, co nedokáže držet své slovo.
Pavel K
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel K »

A do budoucna proto, abych, když mu zopakuji, že mi lhala nedrží slovo, jej vyprovokoval (asi se nechá snadno), aby mě zmlátil. Pokud bych tím docílil jeho zákaz styku s dětmi.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 »

Hlavně klid-přijde mi, že za chvíli uděláš nějakou kravinu. Plácáš to páté přes deváté jak jsi toho plný. Zkusím to napsat v bodech:
- s matkou řešit jen to nejnutnější, cokoliv navíc bude eskalovat konflikt - pořiď dětem vlastní oblečení apod. Nic spolu neřešte, pokud musíte tak ideálně písemnou (doložitelnou) formou.
- milence nekontaktovat! Pokud si dáte do huby, tak přijdeš o děti.
- naopak bych kontaktoval biootce kluka, vysvětlil mu situaci, postupoval koordinovaně proti matce
- partnerka má pravdu, že děti nemusí dělat šťastné a že si zvyknou. Nevím jestli to mám více rozebírat, rodiče tu nejsou od toho dělat děti šťastné, ale vychovávat je! Je jasné, že děti (teď) volí bezpečí a jistotu, ale prostě nějaká změna je neodvratně čeká.
- pokud o sebevraždu je malichernost (tedy nevím jak to probíhalo). Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, partnerka taky bere antidepresiva. Prostě rozchod je stres, to každý pochopí.
- musíš být 100% rodič, zapomeň na ty klišé, že děti potřebují matku apod. To už tě staví do oslabené pozice, ty jsi stejně tak rodič a potřebují také tebe. Nepočítej, že těmito "citáty" někoho ohromíš nebo získáš od matky slitování nebo soucit. Prostě musíš fungovat stejně jako matka a ještě si k tomu přibrat roli otce. Budeš to mít v tomhle systému mnohem těžší než ona.
- kartičky stačí většinou kopie, navrhuju udělat dětem (dítěti) občanky což ztíží matce změnu bydliště
- předběžko teď podle mě nikdo nevydá. Ospod a soud počkají jak se to vyvrbí, jak si s prominutím "dáte do držky", je potřeba za každou cenu udržet míru péče. Dokud není rozhodnutí tak můžete dělat co chcete, i policie jen pokrčí rameny a řekne ať se obrátíte na soud. Samozřejmě nejde matce děti sebrat a nevydat, to bude předběžko hned na stole. V opačném případě - že si necháš děti sebrat a budeš požadadovat předběžko, tak si klidně vykoleduješ 2/14 s tím, že se to "pak" dořeší u soudu. A v tu chvíli game over, protože soud může trvat klidně 2 roky.

Sumář - podle mě teď je tvoje výhoda, že držíš původní bydliště, kam se děti vrací jako do domova. To ale nemusí trvat věčně, vy jako rodiče jste se rozešli a děti budou muset tu změnu (a nové partnery) přijmout. Nikdo ti teď neřekne co se stane až ti děti nedá, sám jsem to několikrát hypoteticky řešil a nakonec to vždycky nějak dopadlo. Teď bych se soustředil na děti a návrat do té správné školy, je potřeba zaběhat nějaký jistý režim, se kterým můžete oba počítat.
Odpovědět