Náklady na dopravu dítěte

Odpovědět
linkpet
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: 14 zář 2016 08:50

Náklady na dopravu dítěte

Příspěvek od linkpet »

Dobrý den,

jsem matka šestiletého dítěte a s jeho otcem mám domluvenu střídavou péči. Od otce dítěte jsem se odstěhovala, žiji sama v jiném městě.

Funguje to tak, že doba, po kterou má syna otec je naprosto shodná jako čas, který syn tráví se mnou. Stejné je tomu i v rozložení nákladů na potřeby a výživu dítěte, dělíme se přesně 50:50.

Problém vzniká s rozdělením nákladů na dopravu dítěte. Dítě přivážím otci do jeho trvalého bydliště svým vozem, stejně tak zabezpečuji i odvoz dítěte od otce, v době, kdy má být v mojí péči. Vzdálenost je však více než-li 45 km a náklady na dopravu hradím pouze já, otec to odmítá s tím, že dítě vozím do trvalého bydliště dítěte. Vůz i řidičský průkaz vlastní, není ale ochoten se spolupodílet na dopravě, dítě mi vozit nechce ! Moje náklady na dopravu přesahují každý měsíc několik tisíc korun.

Jak mohu řešit tuto situaci ? Mám právo na rovnoměrné rozložení cestovních nákladů ?

Děkuji za odpověď a pomoc .

Linda
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2048
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Náklady na dopravu dítěte

Příspěvek od tulen2 »

linkpet píše:... Od otce dítěte jsem se odstěhovala, žiji sama v jiném městě...
Copak od otce, tomu by to asi bylo jedno. Jenomze ty si se odstehovala i od ditete, a vyrazne mu tak zkomplikovala zivot. Pises ze je sestilete. Tak pristi rok nastoupi do skoly? Jak to budes resit, vozit dite denne, nebo premyslite o dvou skolach?

Jak je to tedy s vyzivnym, oba urcene stejne? A o naklady se delite 50/50, funguje to? Ted by asi otec maly ustupek udelat mohl, a obcas ti dite privezt (nicmene pored mysli na to, ze si se odstehovala z bydliste ditete ty, ze to neni jeho povinnost, ale dobra vule). Do budoucna je ale docela potreba domluvit se co s tim dal, s nastupem do skoly.

Pokud bych byl v takove situaci ja, hledal bych reseni jak se prestehovat zpet do blizkosti puvodniho bydiste ditete.
Nemesis
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 37
Registrován: 05 srp 2016 18:02

Re: Náklady na dopravu dítěte

Příspěvek od Nemesis »

Ja to vidim podobne jako tulen: kdo se odstehuje, ten ma nest dusledky sveho rozhodnuti, vcetne nepohodli a zvysenych financnich nakladu.
Matka dvou dcer (* 2009 a 2011), od roku 2011 násilně oddělena od dětí a bojující za maximální možný kontakt
frantav
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 21
Registrován: 05 čer 2015 09:33

Re: Náklady na dopravu dítěte

Příspěvek od frantav »

Přikláním se k tomu co napsal tulen2. Ty ses odstěhovala pryč, měla bys nést většinu komplikací a nákladů s tím spojených. Připomínka se školou je na místě. Pokud by skutečně nebylo zbytí, nikdy bych dceři nekomplikoval život ještě tím, že by musela střídat dvě různé školy (a kroužky a kamarádky...). I když to současně znamená že musím trčet ve městě, kde mne drží jen péče o dceru a ze kterého bych asi dávno vypadnul.
Dcera 12 let, střídavka 6 let přes nesouhlas matky
forU
Stálice fóra
Příspěvky: 1270
Registrován: 05 led 2012 20:41
Bydliště: Praha a Středočeský kraj

Re: Náklady na dopravu dítěte

Příspěvek od forU »

Myslím, že postup přenesení nákladů výhradně na rodiče, který se odstěhoval, není vždy fér. To je jako kdyby se z rozvodů obviňovaly více ženy jen proto, že podávají více návrhů.
Z hlediska judikatury je dáno, že dlouhodobá disproporcionalita zajišťování dopravy může znamenat zásah do základních práv.

Pokud není upraveno soudně, je potřeba se dohodnout. Když dohoda nepůjde, lze vyzkoušet princip převozníka - předejte mu veslo, tj. až bude dítě u vás, tím, že mu oznámíte, že si pro dítě může přijet v určenou hodinu.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Odpovědět