Platnost rozsudku během Vánoc

Odpovědět
Nezletily
Nováček fóra

Platnost rozsudku během Vánoc

Příspěvek od Nezletily »

Dobrý den mám dotaz při tahanicích o syna kdy matka lživé tvrdila že neprospívání na domácnost bránila mi od narození styku se synem mně dala k soudu že chce syna do výhradní péče a teď to nejlepší proběhlo 1 stání kde se určil nějaký styk se synem kterého si beru pravidelně a chci jej navštěvovat i víc to mi matka neumožňuje ten styk byl daný týden L středa 15:00-18:30 týden S čtvrtek 9:30-nedele18:30 kde se určilo i stání druhé kde mi byl styk rozšířen týden S už od středy odpoledne ja jsem se odvolal v odvolací lhůtě a díky tomu je styk se synem čtvrtek az neděle co mne ale zaráží je že mi matka i OSPOD tvrdí že na Vánoce a prázdniny neplatí usnesení soudu že je to na domluvě o styku a že když matka nebude chtít tak mi ho vlastně dat nemusí matka tvrdí že protože jsem se odvolal nemám nárok na styk se synem i když mi styk na Vánoce připadá podotýkám že soud prázdniny ani vánoce v rozsudku neupřesnil ani neomezil mám pravdu já když se domáhám styku se synem na Vánoce kdy mi vychází styk se synem nebo matka která tvrdí že rozsudek o vánocích neplatí ?
HIPO
Stálice fóra

Re: Platnost rozsudku během Vánoc

Příspěvek od HIPO »

Záleží, jestli máte v ruce pravomocný rozsudek.

Pokud ne, tak opravdu není styk nijak soudně upraven a matka (ALE I VY OSOBNĚ) může děti nepředat. Nehrozí za to žádný postih, pokud není soudně upraven rozsah péče, nebo styku. OSPOD by sice řval, ale nemají pravomoc zasahovat. Můžou působit psychicky na rodiče, a pak to problémovému rodiči u soudu dát sežrat.

Pokud je styk upraven soudně - pravomocným rozsudkem - tak v rozsudku by měly být upraveny i prázdniny a svátky, vč. Vánoc.

Je zde možnost podat k soudu návrh na předběžné opatření, kde by mělo být uvedeno, že matka odmítá otci předat děti ke styku o vánočních prázdninách a že je v zájmu dětí, aby alespoň část vánočních svátku strávili i se svým otcem, nejen s matkou
Nejsem ale právník, snad tu ještě nekdo jiný poradí. (případně můžu dát kontakt na někoho, kdo poradí za velmi rozumné peníze)

BTW. neměl jsem upravený ROZSAH styku soudním rozsudkem. Děti měla matka v péči. Měli jsme dohodu z OSPOD kdo kdy jak co.

Jeden večer jsem se rozhodl, že matce děti zpět nedovezu (proč? protože předtím kvůli údajné nemoci bránila abych si převzal děti).
Matka si přijela za 1hodnu a děti jsem jí v klidu předal.

Přesto, druhý den podala návrh k soudu na předběžné opatření, domáhala se, abych mi soud zkrouhnul čas s dětmi o 4dny v měsíci.
Soud rozhodl tak, že - návrhu matky nevyhověl.
V odůvodnění apeloval na oba rodiče, aby dodržovali dohodu z OSPOD o styku ale hlavně, soud uvedl, že STYK OTCE s dětmi PROBÍHÁ.
Což je podle mých zkušeností (2 předběžka ze strany matky), podstatná informace pro soud. Pokud styk neprobíhá, je mařen, tak se možná bude zabívat návrhem na schválení předběžného opatření. Jinak nemá důvod. Zájem dětí je, aby styk probíhal. Jen o to jde.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Nerozumim, zkus to vysvetlit znovu, v jednodussich vetach.
Jak je stare dite, kdy jste se rozesli (tohle vliv na vanoce nema) ?
Padlo pravomocne rozhodnuti soudu, nebo ne? Pises cosi o dvou stanich, a tvem odvolani ... (to vliv na vanoce ma)
Probehl uz odvolaci soud? Je pripadne rozhodnuti prvniho stupne predbezne vykonatelne?

Obecne - byva zvykem urcit na svatky a prazdniny zvlastni upravu, zakotvenou v rozsudku (napr. lichy rok matka prvni tyden vanocnich prazdnin, otec druhy, sudy naopak ... to same prazdniny jarni a letni). Pokud tahle zvlastni uprava urcena neni, a existuje jine pravomocne rozhodnuti, plati to i o prazdninach, vanocich ...
Pokud zadne pravomocne rozhodnuti upravujici styk neexistuje, rodice jsou si rovni a stejne jako se matka muze rozhodnout "dite ti nedat", muzes to udelat i ty, dite ponechat u sebe dele, nez ti diktuje ona. Tady ale maximalni opatrnost, soud a ospod zde nemeri stejnym metrem. Co matkam toleruje, to otcum casto dukladne osoli.
siux
Stálice fóra

Příspěvek od siux »

Já měl třeba na loňské Vánoce předběžný opatřením na střídavku po týdnech a Vánoce tam nijak nebyly řešeny. Protože dohoda s bývalkou nebyla možná, jeli jsme doslova podle toho a děti měly se mnou Ježíška už 21.12. Takže ne vždy je to upravené (ve zrušeném rozsudku jsme to upravené měli).

OSPOD ani matka nemůže tvrdit, že usnesení soudu neplatí (pokud je pravomocné). Pokud pravomocné není, tak je teoreticky na vaší domluvě, v praxi to bude těžší.
Odpovědět