Happening "Štědrý večer"

Uživatelský avatar
Střídavka
Administrátor fóra
Příspěvky: 351
Registrován: 09 lis 2011 23:28
Kontaktovat uživatele:

Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Střídavka »

Obdrželi jsme od jednoho z rodičů zajímavý nápad na akci, která by určitě vzbudila pozornost veřejnosti o problematiku oddělení dětí a rodičů. Je však zřejmé, že akce by neměla smysl, pokud by se jí účastnili například jen dva lidé. Budeme proto rádi, když se k nápadu vyjádříte, včetně toho, zda byste se takové akce zúčastnili. Zde jsou jeho hlavní myšlenky:

Stručně o co jde

Mnoha otcům je komplikován až znemožňován styk s vlastním dítětem, či je jim bezdůvodně zamítána střídavá výchova. Aktivit různých nezávislých sdružení je několik, nicméně stát jim nevěnuje žádnou či jen pramalou pozornost. Racionálním argumentům nejsou prozatím patřičné orgány přístupné. Účelem níže popsaného happeningu je tentokrát působit na společnost a zprostředkovaně na patřičné orgány ryze emocionální formou.

Forma happeningu

Osloven by měl být co největší okruh otců potýkající se s rozvodovou (rozchodovou) či porozvodovou situací. Otcové budou vyzváni, aby se na Štědrý den (tedy 24. prosince 2012) večer či v podvečer dostavili na určené místo (pravděpodobně v Praze) s libovolnou panenkou (hračkou, kočárkem apod.), kterou budou držet v náručí, na pohlaví nezáleží. Měli by sem být pozváni také zástupci médií.

Proč právě o Vánocích?

Většina mužů v podobné situaci skutečně nemůže trávit čas se svými potomky (a potomci s nimi). Vánoce jsou přitom symbolem porozumění, soucitu, dobra - lze očekávat, že se více nad stávající situací veřejnost zamyslí.

Výběr místa

Happening se může odehrát například na nějakém významném místě, případně jej situovat poblíž kostela s významnou půlnoční mší apod. Podstatné je, aby šlo o místo a čas, kde se reálně bude pohybovat dav lidí. Případně lze doplnit průchodem mezi dvěma lokalitami.

O čem by projekt neměl být a proč

Neměl by působit na jednu stranu ani agresivně, ale ani příliš racionálně, právě proto, že jeho primárním účelem je vzbudit vůbec pozornost spoluobčanů o problematiku. Konstruktivní a racionální argumentace je (a bude) doménou ostatních aktivit, které prozatím ale společnost není příliš ochotna naslouchat. Rozhodně je zapovězen během happeningu či v souvislosti s ním, být pod vlivem alkoholu či drog, striktně se vyvarovat nejen agresivních, ale dokonce i hlasitých projevů. Není to demonstrace, politický ani odborový mítink. Lidé nejsou slepí a měli by k “postiženým” otcům a jejich dětem cítit ve sváteční atmosféře především sounáležitost. Lidé ale nebudou fandit nikomu, kdo se snaží sváteční atmosféru zkazit rozčilováním apod. Stejně tak není žádoucí projekt spojovat s dalším systémovými nepravostmi typu výměna ministra spravedlnosti, neadekvátnost výživného, příliš femininní zastoupení na orgánech OSPOD a u opatrovnických sporů apod. K tomu, jak již bylo řečeno, je dost jiných příležitostí. Je potřeba, aby se s poselstvím akce ztotožnilo co nejvíce lidí, zejména žen. A ty nejsou (a nebudou) ochotny obzvlášť o Vánocích fandit a poslouchat byť i racionální argumentaci kohokoliv, kdo namítá něco proti výživnému. Jejich náklonnosti lze docílit právě emocionální formou - v pravém slova smyslu prezentovaným zájmem o dítě a steskem po něm.

Možná doplnění happeningu

Charakteru akce neuškodí, když bude doprovázena koledami či vánočními písněmi. Nenaruší ji ani, pokud některá osoba bude kolemjdoucím rozdávat letáky Střídavky.

Možné námitky ze strany otců:

"O Vánocích budu se svou novou rodinou."

Pochopitelně, je zcela na vás, zda zůstanete po celý Štědrý den s rodinou. Ale zkuste se zeptat na názor rodiny, třeba vás ve vaší aktivitě podpoří a bude happening i pro ně vítaným zpestřením. Možná také, že osobně se u vás situace již zlepšila. Ale vzpomeňte si na své zkušenosti a podpořte otce, kteří jsou na tom dnes tak bídně, jako vy kdysi.

"Nechci vypadat jako blázen, který se promenuje s panenkou."

Ano, působí to trochu “nenormálně”. Ale řekněme, co je větší bláznovství - to, že s vámi nemohou být vaše děti, nebo půlhodiny působit trochu zvláštně? Navíc, věříme, že ve větší skupině vás podivný pocit rychle přejde a budete to brát jako pohodové a vtipné rozptýlení od smutných dob se silným podtextem.


Tolik hlavní myšlenky návrhu jednoho tatínka. Co si o něm myslíte vy?
Václav
Stálice fóra
Příspěvky: 51
Registrován: 18 bře 2012 21:06

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Václav »

Dobrý den.
Myslím,že to zase tak špatný nápad není. Rád přijedu i když mám do Prahy 50km. Letos jsem měl mit dceru na štědrý den,ale krakský soud vše změnil a na štědrý den NEMÁM NÁROK.
I přesto,že jsem v sudý rok měl mít dceru.
Naposledy upravil(a) Václav dne 24 lis 2012 12:16, celkem upraveno 1 x.
Gapa007
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: 12 lis 2012 21:02

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Gapa007 »

Napad zajimavy ale karvina je od Prahy bohuzel asi 400km daleko a v dane situaci pro mne dost finn. narocne. Ovsem jsem pro mediaci takove situace a jeji reseni ad-hoc VOX POPULI
JTR
Stálice fóra
Příspěvky: 209
Registrován: 11 lis 2011 20:53

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od JTR »

Pokládám za výborný nápad. Sice obtížně realizovatelný - asi stejně jako být se svými dětmi na Štědrý večer pod stromečkem.
Protože tzv. přespolní tatínkové se obtížně dostanou do Prahy a navíc tam poté budou s plyšákem nejspíš klepat kosu do rána před kostelem.
Ale stojí to za realizaci a domyšlení akce. Já bych možná přijel, než brečet pod stromečkem a čekat, kdy děti přijdou pro dárky a popřát tátovi šťastné vánoce(rok, dva, tři......
Valentin
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: 23 lis 2012 00:03

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Valentin »

Jdeme do toho.
Možná bude stačit odpoledne na Staromáku?
Unie otců -otcové za práva dětí.
Jan Ryska
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 24
Registrován: 04 říj 2012 00:09

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Jan Ryska »

Dobrý den,nápad je to výborný.Já bych rád přijel i s vláčkem,třeba na to staroměstské náměstí, třeba i kvůli zvýšenému pohybu cizinců,kteří mají demokracii obsaženou v sobě,aby viděli,že u nás si na demokracii jen hrajeme.Bohužel,předávám dítě autokratce v 18 hodin v Berouně,dohoda nebude možná,leda by mně na její předběžné opatření dítě sebrali úplně,to bych pak mohl po celý den.Takhle mám předpoklad,že bych mohl být v centru Prahy od 19 hodin.
Uživatelský avatar
Střídavka
Administrátor fóra
Příspěvky: 351
Registrován: 09 lis 2011 23:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Střídavka »

Díky za reakce. Bohužel, jak je vidět, je zatím velmi málo lidí, kteří by chtěli přijít. Ostatně je to jako ve všem - viz nedávná debata o dalším směřování. Kdo nic neudělá, ať nečeká, že to pro něj udělá někdo jiný.

Mimochodem, akce by mohla být třeba už v 16 hodin, takže by nenarušila ani štědrovečerní večeři. A mohli by se jí zúčastnit i další rodinní příslušníci - pokud bude např. u vánočního stromu, což je oblíbené místo vánočních procházek, mohlo by to být zajímavé i pro ně.
Uživatelský avatar
Střídavka
Administrátor fóra
Příspěvky: 351
Registrován: 09 lis 2011 23:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Střídavka »

Nakonec se zde i na Facebooku už přihlásilo už více lidí, takže se určitě sejdeme, pravděpodobně v 16:00.
Valentin
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: 23 lis 2012 00:03

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od Valentin »

Buďte zdrávi, tady je inspirace od pana Oldy, dělali něco podobného před 15 lety: "Přátelé, dovoluji si vám dát tip na smysluplnou akci, v předvánoční době se na Staroměstském náměstí na scéně odehrávají různé akce, napříč všemi žánry, asi před 15 roky +-, jsme tam pořádali asi 20 minutové pásmo pro děti které budou o Vánocích bez táty. Mgr. Karel Mifek který má mezi umělci spoustu přátel, oslovil pány Kaisra, Lábuse a Hlase, kteří tam vystoupili bez nároků na honorář. Lépe řečeno, pan Kaisr se poněkud podrousil vařeným vínem a vše za něj zastal pan Lábus. Na závěr všichni tátové vystoupili na scénu a popřáli svým dětem hezké vánoce. Staroměstské náměstí bylo plné a jedno vočičko nezůstalo suché. Možná si řeknete že to k něčemu bylo, kdepak! Scéna byla k dospozici grátis..."
Pište další nápady a inspirace. Díky.
katalyzator
Stálice fóra
Příspěvky: 1072
Registrován: 09 lis 2011 22:42

Re: Happening "Štědrý večer"

Příspěvek od katalyzator »

Jo, prima, tohle mi přijde dobrý. Něco udělat.
...
Odpovědět