Otec chce zrušit střídavou péči na přání své nové partnerky

Odpovědět
vlastaxiv
Nováček fóra

Otec chce zrušit střídavou péči na přání své nové partnerky

Příspěvek od vlastaxiv »

Dobrý den. Asi jsem atypický příklad. Protože nemohu najít něco podobného, chtěla bych od vás radu, co dál.
Můj bývalý manžel souhlasil se střídavou péčí po týdnu. Celkem dobře jsme se dohodli, rozvod trval asi 15 minut a navzájem si nic neplatíme. Odstěhoval se tak, aby se naše dcera, které je teď skoro dvanáct, mohla dobře dostávat do stejné školy. Ze začátku to fungovalo, i dcera si zvykla. Chtěla jsem střídavou péči, protože dcera byla velmi závislá na otci, který pro ní dělal první poslední a taky jí rozmazloval. Kromě toho se mohu dceři věnovat lépe, když se střídá po týdnu, protože si týden, co tu je, mohu brát v práci úlevy. Naopak ten další týden, jsem v práci déle. Jenže slečna, která byla důvod našeho rozvodu, si po nějakém čase s exmanželem pořídila dítě, jsou mu skoro 2 roky. A začal soustavný a stupňovaný nátlak z její strany, přes mého exmanžela na mne a dceru, aby dcera byla jen u mne. S tím, že exmanžel používá argumenty jako že nechci svojí dceru, jaká jsem to matka, že se jí snažím zbavit atd. Přitom on je ten, který pořád s něčím otravuje a dost poslední dobou nedodržuje smluvené střídání. Dost mi svým chováním vytáčí, hlavně tím, že se mne snaží vmanévrovat do pozice viníka. Chudák Barborka, chtěla by být u nás obou. Jak se mám, co nejlépe s touto situací vypořádat? Nechci se nechat do něčeho natlačit, ale současně bych chtěla pro dceru to nejlepší řešení.
tulen2
Stálice fóra

Re: Otec chce zrušit střídavou péči na přání své nové partnerky

Příspěvek od tulen2 »

Nikde nectu kolik dceri je?
Pro dceru kazdopadne je nejlepsim resenim, pokud ji zustanou rodice oba, oba "plnohodnotni" Jakmile bude jeden rodic rodicem vyrazne vic a druhy se s takovou konstelaci nesmiri, bude se to sypat a dobre to nebude.
Nicmene pokud se VSICHNI dobrovolne domluvite na reseni jinem, ze bude treba dcera ve skolnim roce u tebe vic, o prazdninach trochu vic u tatky - fungovat to bude i tak.
Jen je dolezite aby si vsichni (vcetne dcery) ujasnili, co chteji a co od toho ocekavaji. Urcite nenechavejte "vybrat si" dceru - zvlast pokud je ji min nez 15 - neni to fer takove zasadni rozhodnuti prenaset na dite. Ale promluvte si o tom (pote co jako rodice spolu proberete pro oba schudne varianty) I s ni.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Tady by mohla pomoci rodinna poradna. Dobry psycholog by mohl otci vysvetlit ze dcera otce i matku potrebuje, atd..
Velmi ucinne muze byt kdyz nekdo cizi (psycholog v poradne) otci vysvetli ze kdyz se SP zmeni na VP matky = pravdepodobne bude nutne upravit alimenty.
To co pise Tulen je taky pravda, nejlepsi ale je dojit k nove dohode v poradne s prispenim nezavisleho psychologa...mam vyzkouseno ze diskuse bez moderatora/bez poradny nefunguji dobre.
HIPO
Stálice fóra

Příspěvek od HIPO »

@tulen2 a @Simpson123
Podstata sdělení je, že nová partnerka tlačí na otce, aby se zbavil své dcery z předchozího vztahu, protože je to pro ni kukačka. A partnerka zároveň vyvíjí nátlak i na dceru samotnou.
Ten chlap je zřejmě suchar, který raději objetuje svou dceru než aby se doma hádal tou svou novou.
V takovém případě podle mě nepomůže ani psycholog, ani poradna, nejspíš ani riziko placení alimetnů dalších X let.
Pokud ta nová partnerka dokonce vyvíjí přímý nátlak na jejich dceru, pak by možná bylo lepší uvažovat o postupném krácení SP. V prostředí kde je dítě nenáviděno a nechtěno, se tráví čas velmi špatně. Nikde se nepíše, že dítě musí být 7 dnů tam, 7dnů jinde. Upravte to na 6/8, nebo víc víkendů na jedné straně, víc školních dnů na druhé...
Pořád lepší mít jasnou dohodu, než aby dcera nevěděla, u koho bude ten den zrovna spát.
Je to smutné, ale pokud rodič nechce mít dítě doma, tak nevím o ničem, co by ho mohlo přinutit. Možná dát návrh k soud na výkon rozhodnutí s tím, že otec ač má povinnost o dítě pečovat 7 dnů, tak tuto povinnost soustavně porušuje. Žádat nařízení výkonu rozhodnutí, uložení pokuty, uložení povinnosti platit vyšší výživné atd. atd. A to opakovaně.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

HIPO píše: 19 kvě 2021 10:08... podle mě nepomůže ani psycholog, ani poradna,
....V prostředí kde je dítě nenáviděno a nechtěno,...
To si nemysli, ja bych rekl ze PRAVE tady muze psycholog skvele pomoci. Jde o matku a otce, co maji SP na zaklade DOHODY, byli schopni se na zasadnich vecech domlouvat .. jen musi tu schopnost domluvy obnovit, a srovnat si oba veci zasadni

A tohle mi prijde uz silne pres - rikat ze to dite je u tatky nenavideno, kdyz leta provozovali ke spokojenosti vsech SP ...

Ano, vliv dalsiho ditete co je tam urcite bude ... je to urcite komplikace, vyssi "unava" nove macesky .. ale je to vse podle me resitelne mluvenim a dohodami.
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

HIPO píše: 19 kvě 2021 10:08 @tulen2 a @Simpson123
Podstata sdělení je, že nová partnerka tlačí na otce, aby se zbavil své dcery z předchozího vztahu, protože je to pro ni kukačka. A partnerka zároveň vyvíjí nátlak i na dceru samotnou.
Ten chlap je zřejmě suchar, který raději objetuje svou dceru než aby se doma hádal tou svou novou.
V takovém případě podle mě nepomůže ani psycholog, ani poradna, nejspíš ani riziko placení alimetnů dalších X let.
Pokud ta nová partnerka dokonce vyvíjí přímý nátlak na jejich dceru, pak by možná bylo lepší uvažovat o postupném krácení SP. V prostředí kde je dítě nenáviděno a nechtěno, se tráví čas velmi špatně. Nikde se nepíše, že dítě musí být 7 dnů tam, 7dnů jinde. Upravte to na 6/8, nebo víc víkendů na jedné straně, víc školních dnů na druhé...
Pořád lepší mít jasnou dohodu, než aby dcera nevěděla, u koho bude ten den zrovna spát.
Je to smutné, ale pokud rodič nechce mít dítě doma, tak nevím o ničem, co by ho mohlo přinutit. Možná dát návrh k soud na výkon rozhodnutí s tím, že otec ač má povinnost o dítě pečovat 7 dnů, tak tuto povinnost soustavně porušuje. Žádat nařízení výkonu rozhodnutí, uložení pokuty, uložení povinnosti platit vyšší výživné atd. atd. A to opakovaně.
No, uplně nesouhlasím. Nesouhlasím s tím, že poradna je k ničemu. Nesouhlasím s tím, s tím nelze nic.

Prvně je třeba si uvědomit, že dost pravděpodobně se jedná věštění z křišťálové krychle. Pravděpodobně to není tak, že by exmanžel na férovku řekl - hele, moje mladá mi řikala, že už jí naše společné dítě štve a tak chce, abych ti vyřídil... Takže se spíše domníváme, že za tím stojí nextka, ale vůbec to nemusí být jediný důvod. A nic nemusí být tak horké, jak se na první pohled může zdát. Čímž vůbec nechci říct, že to tak není - s velkou pravděpodobností tam velký podíl té ženy bude. Ale nemusí to být uplně tak prvoplánovité. Spíše to může být její obecná nespokojenost, problém s tím, že otec na ní háže péči o dceru neo zkrátka fakt, že na cizím dítěti vidí člověk mouchy, které mnohem raději ventiluje a poukazuje na ně, než u vlastního. No a chlap jde cestou nejmenšího odporu a snaží se z toho vybruslit tím, že se příčiny toho sporu zbaví.

Pokud by byli účastníci toho celého ochotni jít do té poradny, tak se můžou ty motivy rozkrýt, vyjasnit. A tím pádem najít uspokojivé řešení, to která vyřeší ty pravé důvody, ne ty zástupné.

Každopádně - moje zkušenost se zaječími úmysly otce v tomto směru ( ikdyž u nás jen v mírné podobě, ve smyslu zbavení se některých povinností ) - dát mu jednoznačně najevo, že ta jeho cesta, kterou zvolil ( zbavit se péče o dítě) , protože je to cesta nejmenšího odporu, nebude cestou nejmenšího odporu - přes tebe to hladce neprojde. Nicméně je fajn nabídnout pro něj nějakou přijatelnou alternativu, která vyřeší to, co ho nejvíc trápí. Což musí říct on.
U nás jsou furt děti u něj polovinu dní, co se týká nocí. Ale po dohodě jsou děti po škole u mě , páč on není doma, nextka na ně není zvědavá a obletovat je, on není ochotný upravovat pracovní dobu. Já si za to vymínila, že bude děti vozit do školy i dny, kdy jsou u mě. Prosbíhá to ke spokojenosti všech. Stejně tak jeho služebky, nehází péči na nextku, jsou u mě. Happy je ona, já, on i děti.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Souhlasim s Lamou, poradna muze velmi pomoci, moc pomaha pokud jsou otec i matky motivovani.
A btw pokud je dite 12 let napr. rozmazleny jedinacek a zarli na male 2 lete decko - taky to muze delat zlou krev, atd.... tohle vsechno muze byt na poradnu dobre tema.
A do poradny chodi i rodice s problemovymi pubertaky, 12 leta holka podle meho uz si muze rikat svoje i na poradne.
Odpovědět