výživné na děti u SP

Odpovědět
frycekjan
Nováček fóra

výživné na děti u SP

Příspěvek od frycekjan »

Výživné na děti u střídavé péče.
NA ÚVOD
S bývalou manželkou mám dvě dcery 9 a 9 let (dvojčata) a jsme rozvedeni již 5 let. Při rozvodu jsme se domluvili a děti byly svěřeny do péče matky, u mě byly dcery v sudém týdnu pátek až neděle a lichém týdnu středa a čtvrtek. V době rozvodu jsme měli podobné příjmy a mě bylo určené výživné 3 + 3tisíce. Daňové bonusy pobírá na obě děti bývalá manželka.
Zhruba před rokem si samy dcery řekly, že by chtěly být se mnou i s matkou stejnou dobu, tak jsme na zkoušku měli (a stále máme) oba děti vždy celý týden (od pondělí do neděle), a dá se říci, že to funguje - dcery mají přehled, kdy kde jsou a budou. - fungující střídavá péče.
Já žádné další děti nemám, ale bývalé manželce se narodil před třemi lety syn s novým přítelem, s kterým žije ve společné domácnosti. Ve třech letech však do práce nenastoupí a hodlá být rok na neplaceném volnu (do věku 4let dítěte), protože nesehnala školku.

OTÁZKA
Chci požádat o oficiální střídavou péči u soudu.
Jak bude ale posuzované výživné na děti? Jak soud přihlíží na rozdílné finanční možnosti rodičů?
Pokud mám slušný příjem, abych mohl platit hypotéku, náklady na bydlení a občas dopřát dětem nějaký výlet a bývalá manželka nemá příjem, nechá se živit od svého přítele na mateřské a bydlí v jeho bytě - dalo by se říci, že se sama o děti nemůže finančně postarat.
Mám za to - se na jasných nákladech podílet stejným dílem (školní družina, školní jídelna, kroužky, dětské tábory, apod.) a mít možnost si uplatnit polovinu daňového bonusu na děti.
Ale nebudu doplácet na to, že se já „mám dobře“ a bývalá manželka nemá příjem?
Simpson123
Stálice fóra

Re: výživné na děti u SP

Příspěvek od Simpson123 »

To si jeste dobre promysli zda se nechat zatahnout vlastni hlouposti do soudu o SP a zda opravdu je dobry napad zahajit valku o deti a penize?
Nesel bych do soudu o SP proti vuli matky.
Riziko ze to nedopadne je prilis velke (odhadem dle popisu situace to vidim na SP proti vuli matky tak cca 50/50).
A predstava ze nakracis na soud a na matku s navrhem ze budes platit mene a spravedlive kdyz bude SP je naivni blbina, matka okamzite pochopi ze SP nechce protoze z aliku 6000 + sleva na dani na 2 decka 3000= 9000 mesicne a najednou matce docvakne ze zmenou na SP bude nakonec mene penizku do kapsy maminky...

Takhle vznikaji i z dobrych vztahu fekalni bitky a valky na roky, statisice za advokaty, ponicene nervy a deti, a proto si dobre to promysli a radim se na soudy o SP radeji vyprdnout.
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

frycekjan píše: 23 čer 2021 11:04 Výživné na děti u střídavé péče.
NA ÚVOD
S bývalou manželkou mám dvě dcery 9 a 9 let (dvojčata) a jsme rozvedeni již 5 let. Při rozvodu jsme se domluvili a děti byly svěřeny do péče matky, u mě byly dcery v sudém týdnu pátek až neděle a lichém týdnu středa a čtvrtek. V době rozvodu jsme měli podobné příjmy a mě bylo určené výživné 3 + 3tisíce. Daňové bonusy pobírá na obě děti bývalá manželka.
Zhruba před rokem si samy dcery řekly, že by chtěly být se mnou i s matkou stejnou dobu, tak jsme na zkoušku měli (a stále máme) oba děti vždy celý týden (od pondělí do neděle), a dá se říci, že to funguje - dcery mají přehled, kdy kde jsou a budou. - fungující střídavá péče.
Já žádné další děti nemám, ale bývalé manželce se narodil před třemi lety syn s novým přítelem, s kterým žije ve společné domácnosti. Ve třech letech však do práce nenastoupí a hodlá být rok na neplaceném volnu (do věku 4let dítěte), protože nesehnala školku.

OTÁZKA
Chci požádat o oficiální střídavou péči u soudu.
Jak bude ale posuzované výživné na děti? Jak soud přihlíží na rozdílné finanční možnosti rodičů?
Pokud mám slušný příjem, abych mohl platit hypotéku, náklady na bydlení a občas dopřát dětem nějaký výlet a bývalá manželka nemá příjem, nechá se živit od svého přítele na mateřské a bydlí v jeho bytě - dalo by se říci, že se sama o děti nemůže finančně postarat.
Mám za to - se na jasných nákladech podílet stejným dílem (školní družina, školní jídelna, kroužky, dětské tábory, apod.) a mít možnost si uplatnit polovinu daňového bonusu na děti.
Ale nebudu doplácet na to, že se já „mám dobře“ a bývalá manželka nemá příjem?
Zkus se dohodnout s manželkou , že ti s ohledem na střídavku bude posílat tisícovku na každé dítě zpátky. JInak bych se do toho nepouštěla - nestojí to za to. Počítej, že tobě to spočtou 5-10% z příjmů na dítě( předpokládám, že ti příjmy za 5 let stouply), ženě vyměnří procentuelně méně a to prakticky z nulových příjmů. K tomu něco ( dost) vyleješ za právníky. Ofiko se budeš muset podílet na polovině nákladů. Stojí za ty zpackané vztahy?
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

frycekjan píše: 23 čer 2021 11:04...Ale nebudu doplácet na to, že se já „mám dobře“ a bývalá manželka nemá příjem?
Budes, vzdycky. Mozna, mozna, bude to vyzivne o kousek nizsi nez ted, + budete si delit danove zvyhodneni. Odhadl bych to i s danemi na rozdil 50k rocne (presneji by se to dalo se znalosti prijmu, kdyztak SZ)

Ja bych do soudu nesel, byl bych stastny, ze to takhle funguje. Moci pecovat o deti +- v rezimu SP je k nezaplaceni. Kdyz zacne delat matka vyrazne problem financni, nebo jine, muzes to zkusit vzdycky.

Zkusim bych s ni domlouvat spolecne kupovani drazsich veci (argumentovat ze se starate podobne, ale ona bere zvyhodneni, a ty jeste dost platis), sporeni danoveho zvyhodneni na akce jako lyzarsky kurz, atd. Ale kdyz to udelat spravedlivejsi za zadnou cenu chtit nebude - je to podle me i signal co by pravdepodobne nastalo kdyby doslo k soudu. Utahla by kohouty s detmi (vysvetlila by ze jinak ona chudinka…), a vystupnovala pozadavky tak aby pece zustala jeji, a vyzivne se jeste vic zvysilo.
HIPO
Stálice fóra

Příspěvek od HIPO »

Já bych do soudu v tomhle stavu, kdy regulérné máš děti u sebe týden, tak nešel.
Platíš 6tis měsíčně.

Nově, pokud by SP prošla (ale fakt nemusí projít, můžeš tím naštvat matku (a SOUD) tak, že ti dcery zůstanou jen na víkend / 14 dnů), tak dost možná budeš stále platit těch 6 tis.
Ale, pokud budeš mít soudně uznanou SP, pak bys měl platit povinně navíc 50% školních obědů, výletů, kroužků, sportovního vybavení atd atd atd.
Takže to bude 6tis alimenty, 1000-2000 věci kolem školy, 6 tis své vlastní náklady na děti v době tvé péče. Navíc, pokud je matka na mateřské, nebo bude mít nízké příjmy, tak reálně budeš platit 6000 alimenty a všechno další kolem, protože matka bude tvrdit, že na to nemá prachy.
Při její výlučné péči, kterou teď má, platit musí ona všechno bez diskuze.

Aby tento můj příspěvek nebyl hlavně o penězích, tak prosimtě buď rád, že tvá ex dobrovolně souhlasila, že u tebe můžou být děti celý týden. Polož si otázku - co chceš víc? Děti, nebo prachy? Soud o SP je jedna velká nejistota, stres, boj o prachy, boj o moc nad dětmi. Raději vezmi pár let klidné výlučné péče matky a děti s tebou 1/2 času a nic neřeš.
Věř mi, že vím co píšu.
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Frycekjan - jeste nabidnu pohled na situaci a na pravdepodobny vyvoj situace se SP pokud to rozjedes v nevhodne dobe, nedostatecne pripraveny a hlavne proti vuli matky.
Ty holky jsou v 9 letech docela velke ale imho stale snadno ovlivnitelne, kdyz se matka rozhodne celit SP a nastoupi na deti s agresivnim presvedcovanim ze SP je spatna tak imho SP deti nebudou chtit, matka je pak dovlece na OSPOD, tam to hodna pani na OSPOD zaprotokoluje jako prani decek, ze si preji VP matky.
Podle meho nez soudy doklepou svuj proces tak uz budou deti 10+ a cele se to bude tocit na prani deti....a deti jsou vrtkave, moralne nezrale, a matka je muze zkorumpovat, zastrasovat, hrat na city jaka je matka chudinka...
frycekjan
Nováček fóra

Příspěvek od frycekjan »

děkuji za reakce, víc hlav víc ví.
mě okolí našeptává, že jí platím zbytečně - ale bylo mi jasné, že to tak jednoduché nebude.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Hodne veci se da vyresit v poradne. Zalezi na tom jak spolu umite komunikovat … - ale o penize a kdo co bude platit se muze strhnout slusna hadka - a pri te hadce se toho moc vyresit neda. Zatimco v poradne se krotite, nekdo tu rozpravu "moderuje", nabizi hlubsi probrani pohledu toho druheho na vec …

Bohuzel v tomhle je zatim postoj vetsiny spolecnosti (i soudu) jasny - chlap kdyz vydelava vic, ma ex platit, protoze "deti na to maji narok". Bohuzel zhusta neslouzi penize primo detem, ale matce k pozvednuti zivotni urovne (a jen castecne tak zprostredkovane i detem).

Fakt bud rad ze ti nedela peklo s vidanim deti. Vetsinou kdyz je uz od rozchodu boj o SP, peklo nikdy neustane. Vlastne jakto ze je ma v peci? Ty si s tim tenkrat souhlasil? A jaky ti soud "nadelil" styk?

Pokud alespon z penez co posilas a ze zvyhodneni komplet plati skolni veci, obedy, tabory … je to vlastne situace uplne paradni :-), na CR pomery.
katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator »

Možná nejdřív změnit péči na SP (s odkazem na to, že vám to funguje a děti chtějí) a teprve pak měnit peníze. 3+3 ale jako výpalné za SP není až tak moc.
...
Odpovědět